Залишок благодійних коштів: на що можна витратити?
Отримання «благодійки» у грошовій формі
Отримання благодійної допомоги у грошовій формі цілком можливе.
Свого часу Кабмін постановою № 1222* затвердив Порядок отримання благодійних (добровільних) внесків і пожертв від юридичних та фізичних осіб бюджетними установами і закладами освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, культури, науки, спорту та фізичного виховання для потреб їх фінансування (далі — Порядок № 1222).
Цим нормативним документом установлено вимоги до отримання, використання та обліку благодійної допомоги саме бюджетними установами.
При цьому благодійні внески можуть надходити як до каси установи, так і на її розрахунковий рахунок. Другий варіант наразі є більш поширеним.
Також зауважимо: надходження благодійної допомоги не має постійного характеру та не планується розпорядниками бюджетних коштів у своїх кошторисах.
З огляду на це, у разі фактичного отримання благодійної допомоги необхідно внести зміни до кошторису в частині спеціального фонду за власними надходженнями. Такою є вимога п. 49 Порядку № 228*.
Докладніше про це читайте у матеріалі «Благодійна допомога: оформлення та облік» // «Бюджетна бухгалтерія», 2023, № 28.
На що витратити залишок благодійних коштів?
Порядком № 1222 передбачено можливість отримання благодійних внесків у грошовій формі для потреб установ за напрямами видатків, визначеними благодійником.
ВАЖЛИВО!
Якщо благодійник не визначив конкретні цілі використання благодійного внеску, подальшу долю таких коштів вирішує керівник установи — бенефіціара допомоги
При цьому спрямовувати такі кошти слід відповідно до першочергових потреб, пов’язаних виключно з основною діяльністю установи. Цього вимагає п. 2 Порядку № 1222.
У випадку нашого читача благодійник чітко визначив напрямок використання благодійних коштів — покриття витрат на електроенергію.
Якщо з певних причин після витрачання благодійних коштів за напрямком, визначеним благодійником, утворився їх залишок, у такому разі слід письмово звернутися до благодійника з проханням визначити подальші цілі витрачання таких коштів або ж надати дозвіл на їх витрачання за розсудом керівника.
Ще раз наголошуємо: витрачати благодійні кошти слід саме на першочергові потреби установи.
Висновок
- Залишок благодійних коштів можливо витрати на інші цілі, ніж були передбачені початково, тільки з дозволу благодійника, який ці кошти надав.