Індексація: вже для грудня 2021 — лютого 2022
* Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.91 р. № 1282-XII.
За загальним правилом, індексувати заробітну плату зобов’язані всі роботодавці: й бюджетники, й госпрозрахункові (тобто звичайні) підприємства, й самозайняті особи (підприємці, незалежні професіонали).
Виключення — резиденти Дія Сіті. Вони за правилами, що будуть сьогодні розглянуті, винагороди, компенсаційні та інші виплати, що сплачуються працівникам та гіг-спеціалістам, не індексують. Підтримування купівельної спроможності забезпечується у них визначеним Законом України від 15.07.2021 № 1667-IX розміром середньої місячної винагороди працівників та гіг-спеціалістів, а також періодичними переглядами розміру винагороди, що здійснюються резидентами Дія Сіті в межах їх компетенції (див. ч. 7 ст. 2 Закону № 1282).
Тож залишаємо резидентів Дія Сіті осторонь. Запрошуємо до розмови звичайних роботодавців.
Введення воєнного стану не впливає на необхідність проведення індексації заробітної плати працівників
Її проводимо за тими самими правилами, що і у довоєнний час.
Індексуємо оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, які мають постійний характер. Разові виплати не індексуємо (абзац четвертий п. 2 Порядку № 1078).
Не індексуємо також (п. 3 Порядку № 1078):
— виплати, які розраховуються із середньої заробітної плати (відпускні, лікарняні, середній заробіток, що зберігається за працівниками, які проходять військову службу, та за тими, що в теробороні, «донорські» дні тощо);
— допомогу по вагітності та пологах, допомогу на поховання;
— цільову разову матеріальну допомогу, одноразову допомогу при виході на пенсію, винагороду за підсумками роботи за рік тощо.
Чи потрібно індексувати оплату за час простою?
Ні, оплата періоду простою не підлягає індексації. У структурі зарплати оплату періоду простою не з вини працівника відносять до виплат за невідпрацьований час (п.п. 2.2.12 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держстату від 13.01.2004 № 5). Вище ж ми зазначали, що індексації підлягає зарплата, нарахована за відпрацьований час. Тому незалежно від розміру оплати часу простою (з розрахунку 2/3 посадового окладу або середнього заробітку) така виплата індексації не підлягає.
Увага! Зарплату індексуємо у межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. У квітні та травні 2022 року ця величина складає 2481 грн. Все, що вище, — індексації не підлягає.
Своєрідною межею, після якої настає право на індексацію, є поріг індексації. Він дорівнює 103 %. Якщо рівень інфляції невисокий і приріст індексу споживчих цін (далі — ІСЦ) не перетинає встановлений поріг індексації (103 %), то індексувати нічого не треба. Якщо ж поріг буде пройдено, то настане право на індексацію (див. табл. 4 нижче).
Для того, щоб проіндексувати зарплату, слід пройти такий шлях.
Алгоритм розрахунку поточної індексації
Крок 1. Визначаємо так званий базовий місяць. Ним є місяць підвищення окладу (тарифної ставки, відрядних розцінок) за обійманою працівником посадою (виконуваною роботою).
Збільшення зарплати за рахунок установлення інших постійних зарплатних складових (надбавок, доплат, премій тощо) не впливає на зміну базового місяця.
Таблиця 1. Порядок визначення базового місяця
-
Платне користування сайту передбачає:
- доступ до новин, статтей, довідників
- безлімітні завантаження всіх бланків
- відсутність реклами
місяць