Інформація по темі "" | Публікації по тегу
17.05.21
65 0
Друкувати
Обране

Допомога по вагітності та пологах: теорія — усьому голова

Допомога по вагітності та пологах гарантовано надається майбутнім матусям. Якщо у вас є така працівниця, то наша стаття неодмінно стане вам у пригоді. Тут ви знайдете правила розрахунку декретної виплати та важливі «декретні» цифри.


Головний «помічник» при розрахунку допомоги по вагітності та пологах — Порядок № 12661.

1 Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затверджений постановою КМУ від 26.09.2001 р. № 1266.

Для зручності трансформуємо його норми у формулу визначення суми декретних:

Д = ЗПсер х К,

де Д — допомога по вагітності та пологах (вона ж — декретні);

ЗПсер — середньоденна зарплата;

К — кількість календарних днів, що припадають на період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами.

Розберемось із кожною складовою цієї формули.

Із кількістю календарних днів відпустки все просто. Вона прописана у ч. 1 ст. 25 Закону № 11052. У загальному випадку тривалість такої відпустки становить 126 календарних днів: 70 днів до пологів і 56 днів після них. При ускладнених пологах або народженні двох чи більше дітей матуся має право відпочити після пологів 70 днів. Відповідно у такому разі загальна тривалість відпустки становитиме 140 календарних днів.

2 Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 р. № 1105-XIV.

Утім, аби не гадати, слід скористатися найпростішим і одночасно найправильнішим способом. Візьміть кількість днів декретної відпустки з лікарняного листа або наказу про відпустку.

А от із визначенням середньоденної зарплати можуть виникнути труднощі. Для її розрахунку також є формула. Але «працює» вона лише тоді, коли не діють обмеження. Про них ми розповімо пізніше.

А зараз формула:

ЗПсер = ЗП : Крп,

де ЗПсер — середньоденна зарплата;

ЗП — нарахована в розрахунковому періоді зарплата, на яку нараховано ЄСВ;

Крп — кількість календарних днів у розрахунковому періоді.

Отже, щоб розрахувати суму допомоги, треба визначити:

• по-перше, розрахунковий період та кількість календарних днів у ньому;

• по-друге, суму зарплати, яка бере участь у розрахунку.

Не будемо зволікати й пояснимо, як визначити кожен із цих компонентів.

Розрахунковий період

Порядок визначення розрахункового періоду залежить від стажу роботи працівниці у відповідній установі. Деталі — у таблиці.

Порядок визначення розрахункового періоду для розрахунку декретних

Стаж роботи в установі

Розрахунковий період

(пп. 25 — 27 Порядку № 1266)

Більше 12 календарних місяців

12 повних календарних місяців роботи (з 1-го до 1-го числа), що передують місяцю, в якому настав страховий випадок*

Менше 12 календарних місяців

Фактично відпрацьовані календарні місяці (з 1-го до 1-го числа), що передують місяцю, в якому настав страховий випадок

Менше 1 календарного місяця

Фактично відпрацьований час перед настанням страхового випадку

* Місяць настання страхового випадку — це місяць, на який за лікарняним листом припадає початок тимчасової непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами.

УВАГА!

Для сумісниці розрахунковий період визначаємо окремо за кожним місцем роботи

Визначили розрахунковий період? Тепер перевіряємо, чи є в ньому місяці, які з поважних причин не були відпрацьовані повністю (з 1-го до 1-го числа). Поважні причини «нероботи» наведено у п. 3 Порядку № 1266. Їх усього чотири:

1) тимчасова непрацездатність;

2) відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами;

3) відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку або шестирічного віку за медичним висновком;

4) відпустка без збереження зарплати.

Якщо в розрахунковому періоді є місяці, повністю не відпрацьовані із цих причин, то їх виключаємо з розрахунку (абз. 2 п. 3 Порядку № 1266).

Далі саме час визначити показник Крп — кількість календарних днів у розрахунковому періоді. У відпрацьованих місяцях розрахункового періоду визначаємо кількість календарних днів. При цьому не враховуємо дні, на які припадає дія перелічених вище поважних причин.

Натомість дні, не відпрацьовані з будь-яких інших причин, беруть участь у визначенні показника Крп. Це можуть бути дні щорічної відпустки, вихідні, святкові і неробочі дні.

Зарплата

Переходимо до визначення показника ЗП. На цьому етапі потрібно «відсортувати» зарплату, яка одночасно відповідає двом вимогам:

1) фактично нарахована в розрахунковому періоді;

2) є базою нарахування ЄСВ.

Але тут є кілька винятків.

ВАЖЛИВО!

Суми лікарняних, попередніх декретних (якщо діти — погодки) при обчисленні допомоги по вагітності та пологах не враховуємо

Лікарняним і декретним у розрахунку «середньої» не місце. Аргумент простий: тимчасова непрацездатність і відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами належать до поважних причин «нероботи». Тому й виплати, нараховані за такі дні, виключаємо з розрахунку.

Також до розрахунку не потраплять виплати, нараховані у місяцях, повністю не відпрацьованих з поважних причин. Наприклад: працівниця весь місяць була у відпустці за свій рахунок, але в цьому місяці їй нараховано премію. При розрахунку декретних премію ігноруємо.

У випадку, коли «неробота» з поважних причин не була безперервною, а переривалася на вихідні дні, то цей місяць і нарахований у ньому дохід усе одно виключаємо із розрахунку декретних. Адже в місяці не було відпрацьовано жодного дня. Це свого часу підтвердили і фахівці ФСС з ТВП у листі від 08.10.2019 р. № 1993-11-1.

Далі стосовно фактично нарахованих виплат. За загальним правилом, усі зарплатні виплати «прив’язуємо» до того місяця, в якому їх було фактично нараховано і відображено в ЄСВ-звітності. Хоча й тут є виняток — відпускні. Їх суми відносимо до тих місяців, за які вони нараховані (див. лист Мінсоцполітики від 16.09.2015 р. № 528/18/99-15 та лист ФСС з ТВП від 03.09.2015 р. № 5.2-32-1422).

А як визначити зарплату, якщо в розрахунковому періоді працівниця з поважних причин не відпрацювала жодного дня і не має заробітку?

І на цей випадок також маємо формулу для розрахунку середньоденної зарплати. Вона випливає із пп. 5 та 28 Порядку № 1266:

ЗПсер = О : 30,44,

де ЗПсер — середньоденна зарплата;

О — місячна тарифна ставка (оклад) працівниці на день настання страхового випадку;

30,44 — середньомісячна кількість календарних днів.

Обережно, обмеження!

На початку статті ми говорили про обмеження, які ускладнюють розрахунок середньоденної зарплати. Про них потрібно обов’язково пам’ятати, щоб правильно розрахувати декретні. Причому для основних працівниць та для сумісниць діють різні обмеження. Розберемось із кожним із них.

Основні працівниці. Для них діють два види обмежень: мінімальне та максимальні. Всі вони наведені у таблиці нижче.

Мінімальне та максимальні обмеження суми декретних для основних працівниць

Страховий стаж за останні 12 місяців перед настанням страхового випадку

Більше 6 місяців

Менше 6 місяців

Мінімальне обмеження

Сума допомоги не може бути меншою за розмір допомоги, обчислений із МЗП, установленої на час настання страхового випадку.

Алгоритм: розраховуємо фактичну середньоденну зарплату та обмежувальний показник (МЗП : 30,44). Якщо він більший, ніж фактична «середня», то допомогу розраховуємо виходячи з мінімалки. У протилежному разі замислюємось про максимальні обмеження

Максимальні обмеження

Фактична середньоденна зарплата не може перевищувати максимальну величину бази нарахування ЄСВ із розрахунку на один календарний день. Обмежувальний показник (Бмак) знаходимо так: МЗП, що діяла в останньому місяці розрахункового періоду, множимо на 15 та ділимо на 30,44

Сума допомоги по вагітності та пологах не може перевищувати розмір допомоги, обчислений із двократного розміру МЗП, установленої на час настання страхового випадку.

Алгоритм: розраховуємо фактичну середньоденну зарплату та обмежувальний показник (МЗП х 2 : 30,44). Порівнюємо їх. До розрахунку суми допомоги по вагітності та пологах беремо менший із них

Сума допомоги по вагітності та пологах із розрахунку на місяць не повинна перевищувати розмір максимальної бази ЄСВ, що діяла в останньому місяці розрахункового періоду.

Алгоритм: суму допомоги розподіляємо за місяцями, за які вона нарахована. Потім порівнюємо суми допомоги за повні місяці декретної відпустки з Бмакс. Якщо місячна сума допомоги перевищує Бмакс, то за цей місяць декретні нараховуємо на рівні Бмакс. Далі обчислюємо та нараховуємо працівниці загальну суму декретних з урахуванням сум, «обрізаних» до Бмакс

Як ви вже зрозуміли, мінімальне обмеження суми допомоги по вагітності та пологах діє незалежно від страхового стажу декретниці.

А от максимальні обмеження напряму залежать від стажу. І хоча останні зустрічаються рідко, але із пісні слів не викинеш. Якщо наведені у таблиці вишче правила трансформувати у цифри, то отримаємо суми мінімальної та максимальної середньоденної зарплати для 2021 року (див. таблицю нижче).

Обмеження середньоденної зарплати для розрахунку декретних у 2021 році

Вид обмеження

Початок тимчасової непрацездатності

Мінімальна середньоденна зарплата, грн

Максимальна середньоденна зарплата, грн

Страховий стаж протягом останніх 12 місяців перед настанням страхового випадку менше 6 місяців

Січень — листопад

197,11

(6000мзп : 30,44)

394,22

(2 х 6000мзп : 30,44)

Грудень

213,53

(6500мзп : 30,44)

427,07

(2 х 6500мзп : 30,44)

Страховий стаж протягом останніх 12 місяців перед настанням страхового випадку 6 місяців і більше

Січень

197,11

(6000мзп : 30,44)

2463,86*

(15 х 5000мзп : 30,44)

Лютий — листопад

2956,64*

(15 х 6000мзп : 30,44)

Грудень

213,53

(6500мзп : 30,44)

* Сума лікарняних/декретних із розрахунку на місяць не може перевищувати максимальної величини бази нарахування ЄСВ, що діяла в останньому місяці розрахункового періоду.

Сумісниці. Для працівниць, що трудяться за сумісництвом, діють особливі правила розрахунку декретних.

У розрахунку допомоги по вагітності та пологах бере участь нарахована в розрахунковому періоді за сумісництвом зарплата, яка водночас відповідає таким вимогам:

є базою нарахування ЄСВ;

• її сума разом із зарплатою, нарахованою за іншими місцями роботи працівниці, у кожному місяці розрахункового періоду не перевищує максимальну базу ЄСВ.

Щоб це виконати при розрахунку декретних на роботі за сумісництвом, працівниця повинна надати з основного місця роботи (та інших місць роботи — за наявності) довідку про зарплату, нараховану їй у місяцях розрахункового періоду (п. 30 Порядку № 1266). Форму цієї довідки наведено в додатку до Порядку № 1266.

А чи діють для сумісників мінімальне та максимальні обмеження, описані вище для основних працівниць?

Мінімальну суму декретних для сумісників не встановлено. Тобто сума допомоги по вагітності та пологах, нарахована працівниці за сумісництвом, може бути нижче суми допомоги, розрахованої виходячи з МЗП. Свого часу це підтвердили і фахівці Мінсоцполітики у листі від 13.10.2016 р. № 334/18/99-16 (ср. USER_SHOW_ID).

А от максимальні обмеження, передбачені для основних працівниць, діють і для працівниць-сумісниць.

Теорія є. Переходимо до практики. Їй присвячена стаття «Допомога по вагітності та пологах: без практики не обійтись».

Жиленко Катерина

Бюджетна бухгалтерія, травень, 2021/№ 19

env_icon Отримуйте новини поштою!

Ми будемо надсилати вам найсвіжіші матеріали кожного тижня

Для цього вкажіть своє ім'я та електронну скриньку

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про цекоментарі
(0)
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити всього за 30 грн
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники PRO-доступу, «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
30
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×

 

Договір публічної оферти

Угода

про умови використання інформаційних ресурсів сайту

Ця Угода укладена між ТОВ «НВП «ФАКТОР» (далі - Компанія) і будь-яким Користувачем (далі загально названі - Сторони) веб-сайту (-ів) buhgalter.com.ua і / або budget.factor.ua, далі іменуються - Сайт.

Загальні положення

Наведені нижче умови є електронною формою документа, що визначає порядок використання, а саме, надання Користувачеві доступу до інформаційних ресурсів через Сайт.

Ця угода (Договір) носить характер публічної оферти, тобто є еквівалентом "усної угоди" і відповідно до чинного законодавства України має належну юридичну силу.

Сайт є об'єктом авторського права і як складного твору, а також "компіляції даних" ("бази даних") охороняється на території України, відповідно до Закону України "Про авторське право і суміжні права".

Всі авторські майнові права на Сайт належать Компанії. Позначення «buhgalter», «Factor» є знаком для товарів і послуг (торговою маркою) і не може використовуватися Користувачем без отримання відповідної ліцензії.

Компанія докладає всіх зусиль щодо забезпечення достовірності і актуальності інформації, представленої на Сайті. Однак Компанія не бере на себе фінансової та іншої відповідальності за результати застосування цієї інформації.

Підписка - повний доступ до всіх матеріалів, розміщених на Сайті. Підписка надається за певну плату на певний строк відповідно до умов відповідного тарифу Підписки.

Автоподовження підписки - сервіс автоматичного продовження підписки.

 

 

1. Прийняття Угоди

 

1.1. Для того, щоб отримати право доступу до інформаційних ресурсів Сайту, Користувачеві необхідно спочатку висловити свою згоду з цією угодою. Користувач не має санкціонованого доступу до інформаційних ресурсів Сайту, якщо він не прийняв або не згоден з умовами цієї угоди.

1.2 Згідно з умовами Договору Компанія надає Користувачам Передплату на платній основі з метою перегляду користувачами окремих матеріалів, розміщених на Сайті. Категорії платної інформації визначаються Товариством самостійно.

1.3. За згодою Користувача з умовами цієї угоди, Користувачеві надається доступ до інформаційних ресурсів Сайту. Інформаційні ресурси надаються «як є» і не припускають наступних доопрацювань.

1.4. Користувач має право припинити користуватися Сайтом в будь-який момент, без спеціального повідомлення Компанії про припинення користування Сайтом.

1.5. Для отримання доступу до ресурсів від Користувача може знадобитися надання інформації про себе (наприклад, відомості про особу, відомості про юридичну особу та інші контактні дані) з метою продовження користування Користувачем послугами Компанії.

1.6. Беручи до уваги безперервне впровадження нових розробок, Користувач визнає і погоджується з тим, що Компанія має право на власний розсуд припинити (тимчасово або остаточно) надання доступу до ресурсів Сайту (або будь-яких окремих функцій Сайту) всім користувачам взагалі або Користувачеві зокрема, без попереднього повідомлення.

1.7. Компанія на постійній основі впроваджує нові розробки для того, щоб надавати найкращі можливі послуги своїм користувачам. Користувач визнає і погоджується з тим, що форма і характер послуг (дизайн сайту, обсяг наданої інформації, тематика і ін.) можуть час від часу змінюватися без попереднього повідомлення Користувача.

 

 

2. Відповідальність сторін

 

2.1. Матеріали Сайту видаються без будь-яких гарантій, неявних або інших. Компанія не несе відповідальність за повноту і точність інформації, що міститься в матеріалах сайту, відповідність її вимогам Користувача.

2.2. Всі ризики, що виникають при використанні матеріалів (ресурсів) Сайту, несе Користувач. Компанія ні за яких умов не несе відповідальності за будь-які понесені Користувачем збитки, у чому б вони не виражалися, в тому числі, в разі якщо компанія була повідомлена про можливість заподіяння збитків.

2.3. Ризик настання негативних наслідків в результаті використання рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті, в повному обсязі несе Користувач. Компанія не гарантує і не підтверджує точність і достовірність, рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті.

2.4. Компанія не несе ніякої відповідальності за будь-які помилки, неточності, втрати часу, порушення в роботі обладнання і ліній комунікацій, проникнення комп'ютерних вірусів, втрати і зміни даних, виникнення дефектів в роботі програм. які виникли, незалежно від причин, в результаті використання Сайту.

2.5. У разі здійснення Користувачем дій, передбачених ст. 50 Закону України «Про авторське право і суміжні права» (порушення авторського права і суміжних прав), Компанія залишає за собою право, без попереднього повідомлення Користувача, за своїм вибором здійснювати дії щодо захисту немайнових і майнових авторських прав та суміжних прав в порядку, встановленому адміністративним, цивільним і кримінальним законодавством.

 

3. Порядок і умови оформлення Передплати

 

3.1 Для оформлення Передплати Користувачеві необхідно:

3.1.1 Авторизуватись або зареєструватися на сайті buhgalter.com.ua шляхом заповнення всіх необхідних полів реєстраційної форми

3.1.2 Уважно ознайомитися з умовами договору і прийняти його,

3.1.3 Ввести необхідні для оплати дані, якщо того вимагає Платіжна система; підтвердити оплату і оплатити.

3.2 Оплата доступу до сайту buhgalter.com.ua проводиться Користувачем на умовах 100% передплати.

3.3 Компанія попереджає користувачів, а Користувачі розуміють і погоджуються з тим, що Платіжна система може стягувати понад вартості послуг будь-якого роду комісії та збори, включаючи комісії мобільних операторів (за їх наявності), надаючи свої послуги тільки в разі, якщо такі комісії і збори будуть оплачені користувачем. Інформацію про такі комісії і збори (за їх наявності) Користувач самостійно може дізнатися в Платіжній системі. Комісії та збори не повертаються і не відшкодовуються Компанією. Користувач, який скористався послугами платіжної системи, вважається попередженим і згодним з їх умовами.

3.4 Компанія має право в односторонньому порядку і без попереднього повідомлення Користувача змінювати умови цього договору, наповнення пакетів Підписка, розміри тарифів і т.п. шляхом розміщення відповідного документа в новій редакції на сайті.

3.5 Зміни умов цього Договору набирають чинності з моменту опублікування на сайті buhgalter.com.ua

3.6 Зміни, що стосуються наповнення пакетів Підписка, розмірів тарифів застосовуються тільки для підписок, придбаних після такої зміни.

3.7 Відмова від послуг після оплати неможлива.

3.8 Користувач не має права:

3.8.1 реєструватися як інша особа; вводити в оману інших користувачів щодо своєї особи, використовуючи реєстраційні дані іншої людини; навмисне спотворювати уявлення про самого себе, свій вік або свої відносини з іншими особами або іншими організаціями; передавати реєстраційні дані, логін і пароль для доступу до системи іншим особам;

 

4. Автоподовження підписки

 

4.1 Учасники оплачують доступ до сайту buhgalter.com.ua щомісяця, надають згоду на послуги автоматичного регулярного продовження Підписки на новий термін (автоподовження Підписки). Після активації даної послуги оплата нового терміну Підписки здійснюється шляхом автоматичного безакцептного списання коштів з рахунку користувача. Послуга автоподовження Підписки надається до тих пір, поки Користувач не повідомить про її скасування в особистому кабінеті користувача, заповнивши необхідну форму.

4.2 Послуга вважається скасованою з наступного оплатного періоду.

4.3 Послуга активується при здійсненні першої або чергової оплати Підписки, що означає згоду користувача з тим, що після закінчення оплаченого строку дії Передплати Договір автоматично пролонгується на тих же умовах на той же термін з автоматичним списанням вартості Передплати з рахунку Користувача

4.4 У разі недостатності коштів на рахунку користувача або неможливості проведення платежу Підписка на новий термін не надається, а послуга «автоподовження Підписки» відключається, до моменту появи коштів на рахунку користувача або заміни користувачем рахунку в особистому кабінеті).

4.5 При зміні Товариством тарифів на підписку автоподовження Підписка на черговий новий термін, наступний за періодом, протягом якого відбулася така зміна буде здійснено за новим тарифом.

 

5. Припинення відносин з Компанією. зміна угоди

 

5.1. Компанія і Користувач домовилися, що компанія має право припинити підтримувати Сайт (надавати доступ / надавати послуги) в будь-який час на власний розсуд.

5.2. Компанія залишає за собою право припинити доступ до Сайту, якщо: доступ до Сайту втрачений через відсутність зв'язку на маршруті від Користувача до Сайту; Користувачеві відмовлено в доступі до Сайту внаслідок порушення ним «Інтрукціі користування сайтом» (http://budget.factor.ua/faq.php) або перевищення обсягу прав на використання Сайту.

5.3. Компанія залишає за собою право за своїм вибором без попереднього повідомлення та / або роз'яснення причин: змінювати, виправляти, обмежувати, припиняти чи зупиняти дію Сайту і будь-яких його розділів (матеріалів, ресурсів, сервісів); відмовляти Користувачеві в доступі до користування Сайтом і / або будь-якого його розділу. Задоволення / розгляд потреб Користувача при використанні Сайту не є обов'язком Компанії.

 

6. Заключні положення

 

6.1. Сайт може містити посилання на інші Інтернет - сайти. Дані сайти не перебувають під контролем Компанії і Компанія не несе відповідальності за зміст даних сайтів та / або зміст сайтів, посилання на які знаходяться на даних сайтах. Посилання на інші сайти включені в Сайт тільки для зручності користувачів і не означають згоду Компанії та його посадових осіб з вмістом даних сайтів. Інші Інтернет - сайти можуть містити посилання на Сайт без спеціального дозволу Компанії.

6.2. У разі незгоди Користувача з будь-яким з умов цієї угоди він зобов'язаний негайно припинити використання Сайту і / або будь-якого з його розділів.

6.3. У разі якщо компетентними органами / особами частина цієї угоди буде визнана недійсною, такою, що суперечить законодавству і не підлягає застосуванню, це не тягне неможливість застосування інших положень цієї угоди. Ця угода діє повною мірою в рамках, встановлених чинним законодавством.

6.4. До відносин в рамках цієї Угоди застосовується право України. Користувач і Компанія домовилися підкорятися при виникненні будь-яких спорів, що виникають у зв'язку зі справжньою угодою (використанням Сайту), виключно юрисдикції судів України.