Інформація по темі "" | Публікації по тегу
13.09.21
4343 0
Друкувати
Обране

Дві відпустки поспіль: визначаємо розрахунковий період

Працівники йдуть у дві відпустки поспіль. Петров І. І.: з 20.09.2021 р. по 03.10.2021 р. — щорічна основна відпустка та з 04.10.2021 р. по 13.10.2021 р. — соціальна додаткова відпустка як батькові двох дітей віком до 15 років. Іванов П. П.: з 15.09.2021 р. по 30.09.2021 р. — щорічна основна відпустка, з 01.10.2021 р. по 05.10.2021 р. — щорічна додаткова відпустка «за стаж». Який розрахунковий період слід брати для обчислення відпускних за кожною із перелічених відпусток? Як оформити накази про надання відпусток кожному із працівників (один на обидві чи нарізно)?

Для Петрова розрахункові періоди будуть різні. А для Іванова — один. Так само слід оформити і накази про надання відпусток. Все залежить від виду відпусток, які ідуть поспіль одна за одною. Це свого часу підтвердили і фахівці Мінсоцполітики у листі від 26.10.2016 р. № 1475/13/84-16.

Розрахунковий період

Аби з’ясувати, до якого виду відпусток належать ті, що перелічені у запитанні, звернемось до ст. 4 Закону про відпустки. До одного виду відпусток належать основна та додаткові (у тому числі за стаж держслужби, служби в ОМС) щорічні відпустки. А от додаткова відпустка «на дітей» є соціальною.

Якщо працівнику надають відпустки одного виду поспіль, то розрахунковий період для них буде один. Орієнтир — початок загального відпускного періоду. Так виходить у випадку з Івановим П. П. Він планує використати відпустки одного виду — щорічні основну та додаткову «за стаж». Початок загального відпускного періоду припадає на вересень 2021 року. Відтак розрахунковим періодом буде вересень 2020 року — серпень 2021 року.

Якщо ж ідеться про відпустки різних видів, то їх слід «розбити» і визначити розрахункові періоди окремо. Так робимо у випадку з Петровим І. І. Він іде у щорічну та соціальну відпустки. Тому для щорічної основної відпустки (20.09.2021 р. — 03.10.2021 р.) розрахунковим періодом є вересень 2020 року — серпень 2021 року. А для соціальної «на дітей» (04.10.2021 р. — 13.10.2021 р.) — жовтень 2020 року — вересень 2021 року.

Ще один важливий момент, на який звернули увагу фахівці Мінсоцполітики у листі від 26.10.2016 р. № 1475/13/84-16: дата видання наказу не має значення. Для визначення розрахункового періоду важливий саме місяць початку відпустки.

Накази

Видаючи накази про надання відпусток, керуємось тією ж логікою: один вид відпустки — один наказ, різні види відпусток — різні накази.

Отже, для Петрова І. І. слід оформити два різні накази: на щорічну основну відпустку та на соціальну додаткову відпустку «на дітей». А для Іванова П. П. — один загальний наказ: на щорічні основну та додаткову відпустку «за стаж».

Зауважимо: це правило діє і для інших видів відпусток.

Далі у таблиці нижче ми навели кілька комбінацій відпусток і відповідні їм варіанти видання наказів.

Порядок оформлення наказів про надання відпустки при використанні працівником кількох відпусток поспіль

Комбінації відпусток

Рекомендації з видання наказів

Щорічна основна відпустка + соціальна додаткова відпустка «на дітей»

Наказ про надання щорічної основної відпустки + наказ про надання соціальної додаткової відпустки

Щорічна основна відпустка + щорічна додаткова відпустка «за стаж»

Наказ про надання щорічної основної відпустки і щорічної додаткової відпустки

Щорічна основна відпустка + щорічна додаткова відпустка за ненормований робочий день + соціальна додаткова відпустка «на дітей»

Наказ про надання щорічної основної відпустки і щорічної додаткової відпустки + наказ про надання соціальної додаткової відпустки

Щорічна відпустка + «бойова»1 відпустка

Наказ про надання щорічної відпустки + наказ про надання «бойової» відпустки

Щорічна основна відпустка за попередній робочий рік

+ щорічна основна відпустка за поточний робочий рік + щорічна додаткова відпустка «за шкідливість»2

Наказ про надання щорічної відпустки (із конкретизацію, за які періоди та особливості роботи надається відпустка)

1 Додаткова оплачувана відпустка тривалістю 14 календарних днів на рік, що надається відповідно до ст. 162 Закону про відпустки, зокрема, учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності, особам з інвалідністю внаслідок війни.

2 Щорічна додаткова відпустка за роботу із шкідливими і важкими умовами праці тривалістю до 35 календарних днів (ст. 7 Закону про відпустки). Детальніше про неї та інші щорічні додаткові відпустки ми писали у журналі «Бюджетна бухгалтерія», 2021, № 26, с. 24.

Заява

Якщо йдеться про використання щорічної відпустки, то при розробленні графіка відпусток в установі від працівника у загальному випадку не вимагають писати заяву про надання йому щорічної відпустки. Натомість своє бажання скористатися іншими видами відпусток працівник висловлює у відповідній заяві.

Також без заяви не обійтись, якщо працівник хоче піти у відпустку в інший, аніж заплановано графіком, час.

За необхідності працівник може зазначити в одній заяві прохання надати йому щорічну відпустку та одночасно інші види відпусток.

Виплата відпускних

Наразі діє правило: відпускні слід виплатити працівникові не пізніше ніж за три календарні дні до початку відпустки (ст. 21 Закону про відпустки). Детальніше про всі тонкощі читайте у журналі «Бюджетна бухгалтерія», 2021, № 30, с. 19. У разі з двома відпустками поспіль також слід враховувати вид відпусток. Оплату за період відпусток кожного виду проводимо не пізніше ніж за три дні до початку кожної з них.

Іванов П. П. іде у дві щорічні відпустки поспіль (основну і додаткову «за стаж»). Початок загального відпускного періоду — 15.09.2021 р. Тому виплатити відпускні цьому працівникові потрібно не пізніше 11.09.2021 р. Зверніть увагу: це субота. Якщо така установа працює за п’ятиденкою, то провести виплату потрібно не пізніше п’ятниці 10.09.2021 р.

Петрову І. І. потрібно виплатити відпускні окремо за кожен вид відпустки:

• не пізніше 16.09.2021 р. — за щорічну основну відпустку (починається 20.09.2021 р.);

• не пізніше 30.09.2021 р. — за соціальну додаткову відпустку «на дітей» (починається 04.10.2021 р.).

Законодавством не встановлено межі «не раніше» для виплати відпускних. Тобто можна виплатити усі відпускні одразу — орієнтуючись на крайній строк для щорічної основної відпустки. Але так робити не радимо. Адже у вересні працівник може захворіти, його можуть відкликати з відпустки тощо.

Жиленко Катерина

Бюджетна бухгалтерія, вересень, 2021/№ 34

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про цеКоментарі
0
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі