Інформація по темі "" | Публікації по тегу
14.10.21
178 0
Друкувати
Обране

е-Лікарняні: спокій нам тільки сниться...

Останнім часом так хочеться сказати нашим законотворцям та урядовцям: «Достатньо покращень!» Бухгалтери вже бояться читати новини, бо… знову щось переробили/змінили/удосконалили. Ось і МОЗ вирішив підкоригувати нормативну базу для функціонування електронних лікарняних та електронних медичних висновків про тимчасову непрацездатність. Ну а що? Досконалості немає меж!

Спонсором е-лікарняного переполоху є наказ МОЗ від 28.09.2021 № 2086 (далі — наказ № 2086). Саме ним внесено зміни до низки наказів МОЗ, що регулюють питання формування е-медвисновків та е-лікарняних.

Наказ № 2086 набрав чинності з 01.10.2021. Що маємо наразі.

Все ще папір

Загальний перехід на е-лікарняні відбувся з 01.10.2021. Проте до 01.02.2022 паперовий листок непрацездатності видають у разі:

• продовження лікарняного, що був виданий на папері до 01.10.2021. Тобто якщо первинний листок непрацездатності був паперовим, то й лікарняні, видані як його продовження, також будуть на папері;

• спливу строку, протягом якого лікуючий лікар може внести зміни до е-медвисновку про тимчасову непрацездатність. Зазначимо, що на це йому відведено 7 днів з дати формування е-медвисновку з помилками/неточностями. Якщо строк минув, рішення про видачу паперового лікарняного приймає лікарсько-консультативна комісія закладу охорони здоров’я, а за її відсутності керівник закладу;

• коли протягом 7 днів через технічні причини (помилки) е-медвисновок не передано до Електронного реєстру листків непрацездатності й е-лікарняний не створено;

• усиновлення новонародженої дитини застрахованою жінкою.

Увага! Якщо в перелічених вище випадках паперовий лікарняний є продовженням електронного, то перевірте, щоб на його бланку був зазначений номер е-лікарняного, який продовжується.

Переходимо до е-лікарняних.

е-Лікарняний: у пошуках роботодавця

З 01.10.2021 під час формування е-лікарняних повинна враховуватися інформація про основне місце роботи застрахованої особи, визначене за даними Повідомлення про прийняття працівника на роботу.

Зауважимо, що раніше для е-лікарняних інформацію про основне місце роботи підтягували тільки з Держреєстру соцстрахування Пенсійного фонду, яка потрапляла туди з квартальної Об’єднаної звітності. У результаті були труднощі з е-лікарняними, відкритими на новачків, на яких ця звітність ще не подавалася їх новими роботодавцями. Тож е-лікарняні потрапляли до старих роботодавців або ж зовсім не формувалися, якщо така особа раніше ніде не працювала.

Тепер проблему з новачками буде вирішено.

Ще одна добра новина. Змінами передбачено, що

Увага!

сформований е-лікарняний надсилається страхувальникам, з якими застрахована особа перебуває у трудових відносинах (за основним місцем роботи та за сумісництвом).

Тобто е-лікарняний працівника зможуть бачити і його основний роботодавець, і роботодавець, в якого такий працівник працевлаштований за сумісництвом. Йдемо далі за змінами.

Начинка е-лікарняного

Номер е-лікарняного. Його буде змінено. Унікальний номер електронного листка непрацездатності стане довшим та матиме такий формат: ХХХХХХ-ХХХХХХХХХХ-Х, де ХХХХХХ — номер випадку непрацездатності, ХХХХХХХХХХ — порядковий номер листка непрацездатності, Х — номер версії.

Номер версії лікарняного позначається цифрою «1» при створенні первинного е-лікарняного та при створенні е-лікарняного як продовження. Якщо до вже створеного е-лікарняного (первинного чи продовження) вносяться зміни на підставі е-медвисновку про тимчасову непрацездатність, то номер його версії збільшується (з «1» на «2», «3» та далі за порядком при внесенні кожної наступної зміни).

Дата відкриття та закриття. Ці дати в е-лікарняному відповідають датам початку строку дії та закінчення строку дії е-медвисновку, на підставі якого сформований цей листок непрацездатності. У зв’язку з цим звертаємо вашу увагу на те, що е-медвисновки можуть створюватися «заднім числом». Лікуючим лікарям дозволяється формувати е-медвисновки:

• не пізніше наступного дня з дати встановлення факту тимчасової непрацездатності особи, якщо медичне обслуговування здійснювалося не за місцем провадження господарської діяльності з медичної практики;

• не пізніше п’яти днів з дати встановлення факту тимчасової непрацездатності особи, у разі наявних технічних проблем.

Статус е-лікарняного. Тут МОЗ розійшовся не на жарт і порадував роботодавців цілою купою нових статусів для е-лікарняного. Ні, статусу «все складно» чомусь не передбачили. Проте з 1 жовтня е-лікарняний може мати такі статуси: «Закритий», «Готовий до сплати (виданий)», «Помилково сформований», «Недійсний» та «Оплачений».

Коли можемо отримати е-лікарняний зі статусом «Помилково сформований»? Якщо був сформований е-медвисновок, а на підставі нього й е-лікарняний, з помилкам чи неточностями. У цьому випадку лікар повинен протягом 7 днів виправитися та створити коректний е-медвисновок, на підставі якого буде створено новий е-лікарняний. А перший, з помилками, отримає статус «Помилково сформований».

Статус «Недійсний» може отримати лікарняний, у разі якщо він не скорочує вже відкритий лікарняний працівника.

Зараз зрозумієте, про що мова.

Скорочення е-лікарняного

Період тимчасової непрацездатності в е-лікарняному може бути скорочено. Наприклад, працівник може одужати раніше прогнозованої дати закінчення тимчасової непрацездатності або йому буде встановлено (змінено/підтверджено) групу інвалідності.

А ще е-лікарняний працівника може бути скорочено, якщо йому в період дії першого лікарняного відкрито новий е-лікарняний за іншою категорією медвисновків. При цьому причина непрацездатності в новому е-лікарняному скорочує період дії наявного е-лікарняного.

Наприклад, працівниця захворіла. Відкрито е-лікарняний. Проте в період його дії їй відкривається ще один е-лікарняний у зв’язку з вагітністю та пологами. У цьому випадку строк дії першого е-лікарняного скорочується відповідно до Правил, наведених у додатку до Порядку № 1234 (ср. USER_SHOW_ID). Ознайомитися з ними ви можете ниже.

Якщо ж до Реєстру листків непрацездатності надходить е-медвисновок за категорією, яка відповідно до Правил не скорочує період тимчасової непрацездатності у раніше сформованому е-лікарняному, то в Реєстрі створюється листок непрацездатності зі статусом «Недійсний». Це усуне можливе дублювання е-лікарняних, якщо період їх дії перетинається, проте скоротити перший е-лікарняний не можна. У такому разі, якщо строк дії е-лікарняного зі статусом «Недійсний» триваліший, ніж період непрацездатності в раніше створеному е-лікарняному, то формується ще один новий е-лікарняний за новим випадком тимчасової непрацездатності на кількість днів непрацездатності, що виходять за межі періоду непрацездатності в раніше створеному в Реєстрі листку непрацездатності.

Пояснимо на прикладі. Працівник захворів і йому відкрили е-лікарняний з 4 по 8 жовтня 2021 року з причиною непрацездатності «Тимчасова непрацездатність внаслідок захворювання або травми, що не пов’язані з нещасним випадком на виробництві» (назвемо його е-лікарняний на працівника).

Проте 7 жовтня йому було відкрито ще один лікарняний по 11 жовтня з причиною непрацездатності «Необхідність догляду за хворою дитиною» (е-лікарняний на дитину).

У результаті маємо два е-лікарняних, які частково перекривають один одного. При цьому причина непрацездатності е-лікарняного на дитину не скорочує період дії е-лікарняного на працівника (див. Правила нижче). Тож е-лікарняний на дитину повинен отримати статус «Недійсний».

Якщо працівник 8 жовтня одужає і лікарняний на працівника не буде продовжено, то з 9 жовтня буде сформовано ще один е-лікарняний на дитину на кількість днів, що виходять за межі періоду непрацездатності за е-лікарняним на працівника.

Видача е-лікарняного

Маємо зміни щодо строків. Листок непрацездатності вважається виданим через 7 днів після дати його закриття. Чому так? Тому що, як зазначали вище, протягом 7 днів до е-лікарняного можуть бути внесені зміни.

Тож навіть якщо е-лікарняний отримав статус «Готовий до сплати» до закінчення 7-денного строку очікування, не спішіть брати його в роботу. Краще зачекайте, поки минуть 7 днів.

А ось е-лікарняний з причиною непрацездатності «Вагітність і пологи» вважається виданим через 7 днів з дати його відкриття.

Правила скорочення періодів тимчасової непрацездатності в листках непрацездатності

№ з/п

Причина непрацездатності в е-лікарняному

Причина непрацездатності в новому е-лікарняному, яка скорочує період дії наявного е-лікарняного

1

Тимчасова непрацездатність внаслідок захворювання або травми, що не пов’язані з нещасним випадком на виробництві

Вагітність і пологи

Протезування з поміщенням у стаціонар протезно-ортопедичного підприємства

Перебування у відділенні санаторно-курортного закладу

2

Вагітність і пологи

Не скорочується жодною причиною

3

Необхідність догляду за хворою дитиною

Тимчасова непрацездатність внаслідок захворювання або травми, що не пов’язані з нещасним випадком на виробництві

Вагітність і пологи

Карантин, встановлений відповідно до законодавства

Протезування з поміщенням у стаціонар протезно-ортопедичного підприємства

Перебування у відділенні санаторно-курортного закладу

4

Необхідність догляду за хворим членом сім’ї

Тимчасова непрацездатність внаслідок захворювання або травми, що не пов’язані з нещасним випадком на виробництві

Вагітність і пологи

Необхідність догляду за хворою дитиною

Необхідність догляду за дитиною віком до 3 років або дитиною з інвалідністю віком до 18 років у разі хвороби матері або іншої особи, яка доглядає за такою дитиною

Карантин, встановлений відповідно до законодавства

Протезування з поміщенням у стаціонар протезно-ортопедичного підприємства

Перебування у відділенні санаторно-курортного закладу

5

Необхідність догляду за дитиною віком до 3 років або дитиною з інвалідністю віком до 18 років у разі хвороби матері або іншої особи, яка доглядає за такою дитиною

Тимчасова непрацездатність внаслідок захворювання або травми, що не пов’язані з нещасним випадком на виробництві

Вагітність і пологи

Необхідність догляду за хворою дитиною

Карантин, встановлений відповідно до законодавства

Протезування з поміщенням у стаціонар протезно-ортопедичного підприємства

Перебування у відділенні санаторно-курортного закладу

6

Карантин, встановлений відповідно до законодавства

Тимчасова непрацездатність внаслідок захворювання або травми, що не пов’язані з нещасним випадком на виробництві

Вагітність і пологи

7

Протезування з поміщенням у стаціонар протезно-ортопедичного підприємства

Тимчасова непрацездатність внаслідок захворювання або травми, що не пов’язані з нещасним випадком на виробництві

Вагітність і пологи

Необхідність догляду за хворою дитиною

Необхідність догляду за хворим членом сім’ї

Необхідність догляду за дитиною віком до 3 років або дитиною з інвалідністю віком до 18 років у разі хвороби матері або іншої особи, яка доглядає за такою дитиною

Карантин, встановлений відповідно до законодавства

Перебування у відділенні санаторно-курортного закладу

Перебування в самоізоляції, обсервації під час дії COVID-карантину

8

Перебування у відділенні санаторно-курортного закладу

Тимчасова непрацездатність внаслідок захворювання або травми, що не пов’язані з нещасним випадком на виробництві

Вагітність і пологи

Необхідність догляду за хворою дитиною

Необхідність догляду за хворим членом сім’ї

Необхідність догляду за дитиною віком до трьох років або дитиною з інвалідністю віком до 18 років у разі хвороби матері або іншої особи, яка доглядає за такою дитиною

Карантин, встановлений відповідно до законодавства

Протезування з поміщенням у стаціонар протезно-ортопедичного підприємства

Перебування в самоізоляції, обсервації під час дії COVID-карантину

9

Тимчасове переведення застрахованої особи відповідно до медичного висновку на легшу, нижчеоплачувану роботу

Тимчасова непрацездатність внаслідок захворювання або травми, що не пов’язані з нещасним випадком на виробництві

Вагітність і пологи

Необхідність догляду за хворою дитиною

Необхідність догляду за хворим членом сім’ї

Необхідність догляду за дитиною віком до трьох років або дитиною з інвалідністю віком до 18 років у разі хвороби матері або іншої особи, яка доглядає за такою дитиною

Карантин, встановлений відповідно до законодавства

Протезування з поміщенням у стаціонар протезно-ортопедичного підприємства

Перебування у відділенні санаторно-курортного закладу

Перебування в самоізоляції, обсервації під час дії COVID-карантину

10

Перебування в самоізоляції, обсервації під час дії COVID-карантину

Тимчасова непрацездатність внаслідок захворювання або травми, що не пов’язані з нещасним випадком на виробництві

Вагітність і пологи

Необхідність догляду за хворою дитиною

Необхідність догляду за хворим членом сім’ї

Необхідність догляду за дитиною віком до трьох років або дитиною з інвалідністю віком до 18 років у разі хвороби матері або іншої особи, яка доглядає за такою дитиною

Карантин, встановлений відповідно до законодавства

Висновки

• Пошук страхувальника-роботодавця для е-лікарняного відбуватиметься з урахуванням інформації, зазначеної в Повідомленні про прийняття працівника на роботу.

• е-Лікарняний надсилатиметься всім роботодавцям застрахованої особи.

• е-Лікарняний вважається виданим через сім днів після дати його закриття, а з причиною непрацездатності «Вагітність і пологи» — через сім днів з дати відкриття листка непрацездатності.

Ушакова Лілія

Оплата праці, жовтень, 2021/№ 19

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про цеКоментарі
0
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники PRO-доступу, «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
60
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×