Інформація по темі "" | Публікації по тегу
20.09.21
8089 0
Друкувати
Обране

е-Лікарняний: а можна не оплачувати?

Лілія Ушакова
Лілія Ушакова експерт по питанням праці та зарплати журналу "Податки & бухоблік"
Чим більше роботодавців отримують е-лікарняні, тим частіше можна почути запитання: а чи можна на них не зважати й не оплачувати? От не нарахувати лікарняні і все! Вас також цікавить це питання? Тоді приєднуйтесь до розмови. Буде цікаво та корисно.


 

Головне питання життя, всесвіту і всього такого*

* А. Дуглас, «Путівник Галактикою».

Не відкриємо Америку, якщо скажемо, що в еру паперових лікарняних багато роботодавців не проводило листки непрацездатності. Причина: небажання морочитися з розрахунком непрацездатних виплат та мати справу з ФСС.

Особливо це масово було у випадку, коли працівник хворів не більше 5 днів і оплата лікарняного й без того лягала на роботодавця.

Проте навіть у ті часи траплялися випадки, коли неоплачений лікарняний потрапляв в поле зору ФСС. У результаті Фонд звертався до роботодавця з проханням пояснити причини неоплати, інакше погрожував передати ці відомості Держпраці. Раптом роботодавець обмежує права працівників?

З уведенням е-лікарняних ситуація з неоплатою стала ще більш стрьомною для роботодавця. Адже відтепер «загубити» е-лікарняний, який зайшов в особистий кабінет страхувальника, не вийде.

Тож

чи можна не оплачувати е-лікарняний?

Відповідь — можна. Але приймати таке рішення слід виважено.

Над чим слід задуматися?

По-перше, доступ до відомостей з електронного Реєстру листків непрацездатності є у Держпраці (п.п. 8 п. 7 Порядку № 328**).

** Затверджений постановою КМУ від 17.04.2019 р. № 328.

До повноважень трудовиків належить у тому числі перевірка дотримання роботодавцями непрацездатного законодавства (п. 9 ч. І Переліку, наведеного в додатку 4 до Акта, затвердженого постановою Мінекономрозвитку від 27.10.2020 р. № 2161). Так, під час перевірки інспектор з праці може поцікавитися, чи оплачені лікарняні? Якщо ні, то чому?

Тож, приймаючи рішення щодо (не)оплати лікарняного, слід чітко розуміти ситуацію, в якій ви опиняєтесь. Контролювати її.

По-друге, працівник повинен чітко розуміти, що відбувається. Що якщо він працює в період непрацездатності, то отримає тільки зарплату. Адже

чинним законодавством не передбачено одночасної виплати заробітної плати та допомоги по тимчасовій непрацездатності за один і той самий період

Пояснюємо це працівнику. Бо на практиці трапляється, що працівники вимагають і зарплату, і лікарняні, погрожуючи в разі невиплати останніх звернутися до Держпраці.

По-третє, розрулюємо питання документального оформлення. е-Лікарняний загубити не можливо. Тож у разі його неоплати все чітко документуємо.

Розглянемо ситуації, в яких може опинитися роботодавець.

Неочікувано лікарняний

Цю ситуацію умовно можна назвати «привіт з минулого». Як зазвичай все відбувається? Працівник зранку прокидається й розуміє, що почувається недобре. Телефонує на роботу та говорить начальнику, що відлежиться пару днів, потім все надолужить. Ну, а щоб розуміти, як правильно лежати, йде до лікаря.

Через два дні працівник виходить на роботу. Все чудово, у табелі стоять робочі дні весь місяць, зарплата нарахована/виплачена. І тут неочікувано з’являється е-лікарняний… і запитання: «Що з ним робити?».

Озвучимо два варіанти.

Виправляємо.Діємо так. Табельник вносить коригування до табеля обліку робочого часу, відображаючи так, як усе було насправді.

Комісія із соцстрахування:

1) призначає лікарняні тільки за ті дні тимчасової непрацездатності, коли працівник був дійсно відсутній на роботі;

2) відмовляє в призначенні лікарняних за дні тимчасової непрацездатності, в які працівник не скористався своїм правом хворіти вдома, а фактично працював. За ці дні працівникові повинна бути нарахована зарплата, а не лікарняні. Прийняте рішення комісія оформлює протоколом та

протягом п’ятиденного строку надає працівнику повідомлення про відмову в призначенні лікарняних за частину днів непрацездатності, в які він працював

У повідомлені слід зазначити причину відмови та порядок оскарження рішення комісії.

Щодо оскарження. Якщо працівник не погодиться з рішенням комісії про відмову у призначенні лікарняних, він може оскаржити його в ФСС протягом 5 днів з моменту отримання повідомлення про таку відмову. Також він може звернутися за захистом до суду в тримісячний строк. Але, думаємо, до цього не дійде.

Далі бухгалтерія робить перерахунок зарплати та нараховує працівнику лікарняні. Видає йому розрахунковий листок й пояснює, що дні, коли працівник працював, оплачені як робочі. Лікарняні за них нараховані не будуть.

Переходимо до другого варіанту.

Залишаємо, як є.Тобто в табелі обліку робочого часу — вісімки, нарахована зарплата. Але! Але оскільки маємо е-лікарняний, то формуємо наступні «захисні» документи.

Пояснюємо працівникові ситуацію та просимо його написати (!) правильну пояснювальну записку щодо відкритого е-лікарняного. У ній можна зазначити, наприклад, таке. «Я, такий-то, такого-то числа (дата відкриття е-лікарняного) зайшов перед роботою до лікаря, оскільки почувався недобре. Після огляду вирішив вийти на роботу. Про відкриття електронного лікарняного не знав».

Комісія із соцстрахування на засіданні розгляне е-лікарняний та пояснювальну записку працівника й прийме рішення про відмову в призначенні лікарняних, яке зафіксує в протоколі. Повідомлення про відмову в призначенні лікарняних в п’ятиденний строк надає/надсилає працівникові.

На майбутнє.Щоб не потрапляти в такі ситуації у майбутньому, проведіть із працівниками спецбесіду. Поясніть їм, що е-лікарняний формується автоматично на підставі електронного медвисновку. Також автоматично він буде закритий, навіть якщо працівник не відвідає вдруге лікаря.

Те, що лікар не спитав про місце роботи, не означає, що система не сформує електронний лікарняний. Чому? Тому що пошук роботодавця для е-лікарняного відбувається також автоматично на підставі даних Держреєстру соцстрахування.

Тож наприкінці прийому обов’язково запитуємо у лікаря, чи буде е-лікарняний. Якщо так, про це повідомляємо роботодавця.

Діагноз — стійка відраза

Припустимо, що роботодавець не оплачував паперові лікарняні і не бажає мати справу з електронними. До лікарняних у нього стійка відраза.

Раніше всі його працівники могли губити паперові лікарняні й просто працювати далі. Нема лікарняного — нема проблеми.

Та з е-лікарняними такий фокус не вийде. А може просто закрити очі на е-лікарняні й проставляти робочі дні з відповідною оплатою? Так робити категорично не радимо. Чому?

Тому що працівник може в якийсь момент розлюбити роботодавця та забути про всі усні домовленості. Звернутися до роботодавця з вимогою оплатити лікарняний, оскільки він був у цей час тимчасово непрацездатним, виконував вказівки лікаря, приходив на прийом чи лежав у лікарні, проте е-лікарняний не був узятий до уваги, а в табелі обліку робочого часу якась нісенітниця.

З такими ж претензіями та з вимогою нарахувати лікарняні до роботодавця може звернутися й Держпраці.

Цікаво, що в цьому випадку роботодавець не зможе з власної ініціативи відрахувати з працівника «зайво» виплачену зарплату. Тут на сторожі ст. 1215 ЦКУ.

Нею встановлено, що не підлягає поверненню безпідставно набута заробітна плата, якщо її виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Тож не забуваємо страхувати себе. Оформлюємо все документально.

Наприклад, якщо працівник під час хвороби працюватиме вдома, то повинна бути відповідна заява від нього та виданий наказ про запровадження дистанційної чи надомної роботи. Письмовий трудовий договір про роботу дистанційно/на дому в період карантину можна не укладати.

Відмову в призначенні лікарняних працівнику, який незважаючи на хворобу, ударно працював дистанційно/на дому, комісія із соцстрахування фіксує в протоколі + надсилає такому трудязі повідомлення про відмову в призначенні лікарняних.

Працівник із сумісництвом

Ще одна проблема неоплати е-лікарняного є, скоріше, етичною та пов’язана з працівниками-сумісниками.

Якщо працівникові, у якого є робота за сумісництвом, оформлено лікарняний, то він не може в одного роботодавця працювати, а в іншого в цей же період хворіти й отримувати лікарняні. На це звертає увагу Управління праці в Рівненській області в роз'ясненні від 15.09.2021 р. на сайті rv.dsp.gov.ua.

Чому? Тому що матиме місце порушення режиму лікування. Працівник у період хвороби працював, хоч тільки й в одного зі своїх роботодавців.

Тож є ризик, що ФСС може виявити цей факт та зняти допомогу як неправомірно нараховану. У результаті роботодавець, який оплатить період хвороби як відпрацьований час, підкладе свиню іншому роботодавцеві, який нарахує цьому працівникові за період непрацездатності лікарняні.

Тож зверніть увагу на цей момент.

ВИСНОВКИ

  • Факт неоплати е-лікарняного слід належним чином оформлювати.
  • Для роботодавця безпечніше оплачувати е-лікарняні. Детальній механізм оплати ми розглянемо в наступному номері «Податки & бухоблік».

env_icon Отримуйте новини поштою!

Ми будемо надсилати вам найсвіжіші матеріали кожного тижня

Для цього вкажіть своє ім'я та електронну скриньку

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Журнал «Податки & бухоблік»коментарі
(0)
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники PRO-доступу, «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
30
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×

 

Договір публічної оферти

Угода

про умови використання інформаційних ресурсів сайту

Ця Угода укладена між ТОВ «НВП «ФАКТОР» (далі - Компанія) і будь-яким Користувачем (далі загально названі - Сторони) веб-сайту (-ів) buhgalter.com.ua і / або budget.factor.ua, далі іменуються - Сайт.

Загальні положення

Наведені нижче умови є електронною формою документа, що визначає порядок використання, а саме, надання Користувачеві доступу до інформаційних ресурсів через Сайт.

Ця угода (Договір) носить характер публічної оферти, тобто є еквівалентом "усної угоди" і відповідно до чинного законодавства України має належну юридичну силу.

Сайт є об'єктом авторського права і як складного твору, а також "компіляції даних" ("бази даних") охороняється на території України, відповідно до Закону України "Про авторське право і суміжні права".

Всі авторські майнові права на Сайт належать Компанії. Позначення «buhgalter», «Factor» є знаком для товарів і послуг (торговою маркою) і не може використовуватися Користувачем без отримання відповідної ліцензії.

Компанія докладає всіх зусиль щодо забезпечення достовірності і актуальності інформації, представленої на Сайті. Однак Компанія не бере на себе фінансової та іншої відповідальності за результати застосування цієї інформації.

Підписка - повний доступ до всіх матеріалів, розміщених на Сайті. Підписка надається за певну плату на певний строк відповідно до умов відповідного тарифу Підписки.

Автоподовження підписки - сервіс автоматичного продовження підписки.

 

 

1. Прийняття Угоди

 

1.1. Для того, щоб отримати право доступу до інформаційних ресурсів Сайту, Користувачеві необхідно спочатку висловити свою згоду з цією угодою. Користувач не має санкціонованого доступу до інформаційних ресурсів Сайту, якщо він не прийняв або не згоден з умовами цієї угоди.

1.2 Згідно з умовами Договору Компанія надає Користувачам Передплату на платній основі з метою перегляду користувачами окремих матеріалів, розміщених на Сайті. Категорії платної інформації визначаються Товариством самостійно.

1.3. За згодою Користувача з умовами цієї угоди, Користувачеві надається доступ до інформаційних ресурсів Сайту. Інформаційні ресурси надаються «як є» і не припускають наступних доопрацювань.

1.4. Користувач має право припинити користуватися Сайтом в будь-який момент, без спеціального повідомлення Компанії про припинення користування Сайтом.

1.5. Для отримання доступу до ресурсів від Користувача може знадобитися надання інформації про себе (наприклад, відомості про особу, відомості про юридичну особу та інші контактні дані) з метою продовження користування Користувачем послугами Компанії.

1.6. Беручи до уваги безперервне впровадження нових розробок, Користувач визнає і погоджується з тим, що Компанія має право на власний розсуд припинити (тимчасово або остаточно) надання доступу до ресурсів Сайту (або будь-яких окремих функцій Сайту) всім користувачам взагалі або Користувачеві зокрема, без попереднього повідомлення.

1.7. Компанія на постійній основі впроваджує нові розробки для того, щоб надавати найкращі можливі послуги своїм користувачам. Користувач визнає і погоджується з тим, що форма і характер послуг (дизайн сайту, обсяг наданої інформації, тематика і ін.) можуть час від часу змінюватися без попереднього повідомлення Користувача.

 

 

2. Відповідальність сторін

 

2.1. Матеріали Сайту видаються без будь-яких гарантій, неявних або інших. Компанія не несе відповідальність за повноту і точність інформації, що міститься в матеріалах сайту, відповідність її вимогам Користувача.

2.2. Всі ризики, що виникають при використанні матеріалів (ресурсів) Сайту, несе Користувач. Компанія ні за яких умов не несе відповідальності за будь-які понесені Користувачем збитки, у чому б вони не виражалися, в тому числі, в разі якщо компанія була повідомлена про можливість заподіяння збитків.

2.3. Ризик настання негативних наслідків в результаті використання рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті, в повному обсязі несе Користувач. Компанія не гарантує і не підтверджує точність і достовірність, рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті.

2.4. Компанія не несе ніякої відповідальності за будь-які помилки, неточності, втрати часу, порушення в роботі обладнання і ліній комунікацій, проникнення комп'ютерних вірусів, втрати і зміни даних, виникнення дефектів в роботі програм. які виникли, незалежно від причин, в результаті використання Сайту.

2.5. У разі здійснення Користувачем дій, передбачених ст. 50 Закону України «Про авторське право і суміжні права» (порушення авторського права і суміжних прав), Компанія залишає за собою право, без попереднього повідомлення Користувача, за своїм вибором здійснювати дії щодо захисту немайнових і майнових авторських прав та суміжних прав в порядку, встановленому адміністративним, цивільним і кримінальним законодавством.

 

3. Порядок і умови оформлення Передплати

 

3.1 Для оформлення Передплати Користувачеві необхідно:

3.1.1 Авторизуватись або зареєструватися на сайті buhgalter.com.ua шляхом заповнення всіх необхідних полів реєстраційної форми

3.1.2 Уважно ознайомитися з умовами договору і прийняти його,

3.1.3 Ввести необхідні для оплати дані, якщо того вимагає Платіжна система; підтвердити оплату і оплатити.

3.2 Оплата доступу до сайту buhgalter.com.ua проводиться Користувачем на умовах 100% передплати.

3.3 Компанія попереджає користувачів, а Користувачі розуміють і погоджуються з тим, що Платіжна система може стягувати понад вартості послуг будь-якого роду комісії та збори, включаючи комісії мобільних операторів (за їх наявності), надаючи свої послуги тільки в разі, якщо такі комісії і збори будуть оплачені користувачем. Інформацію про такі комісії і збори (за їх наявності) Користувач самостійно може дізнатися в Платіжній системі. Комісії та збори не повертаються і не відшкодовуються Компанією. Користувач, який скористався послугами платіжної системи, вважається попередженим і згодним з їх умовами.

3.4 Компанія має право в односторонньому порядку і без попереднього повідомлення Користувача змінювати умови цього договору, наповнення пакетів Підписка, розміри тарифів і т.п. шляхом розміщення відповідного документа в новій редакції на сайті.

3.5 Зміни умов цього Договору набирають чинності з моменту опублікування на сайті buhgalter.com.ua

3.6 Зміни, що стосуються наповнення пакетів Підписка, розмірів тарифів застосовуються тільки для підписок, придбаних після такої зміни.

3.7 Відмова від послуг після оплати неможлива.

3.8 Користувач не має права:

3.8.1 реєструватися як інша особа; вводити в оману інших користувачів щодо своєї особи, використовуючи реєстраційні дані іншої людини; навмисне спотворювати уявлення про самого себе, свій вік або свої відносини з іншими особами або іншими організаціями; передавати реєстраційні дані, логін і пароль для доступу до системи іншим особам;

 

4. Автоподовження підписки

 

4.1 Учасники оплачують доступ до сайту buhgalter.com.ua щомісяця, надають згоду на послуги автоматичного регулярного продовження Підписки на новий термін (автоподовження Підписки). Після активації даної послуги оплата нового терміну Підписки здійснюється шляхом автоматичного безакцептного списання коштів з рахунку користувача. Послуга автоподовження Підписки надається до тих пір, поки Користувач не повідомить про її скасування в особистому кабінеті користувача, заповнивши необхідну форму.

4.2 Послуга вважається скасованою з наступного оплатного періоду.

4.3 Послуга активується при здійсненні першої або чергової оплати Підписки, що означає згоду користувача з тим, що після закінчення оплаченого строку дії Передплати Договір автоматично пролонгується на тих же умовах на той же термін з автоматичним списанням вартості Передплати з рахунку Користувача

4.4 У разі недостатності коштів на рахунку користувача або неможливості проведення платежу Підписка на новий термін не надається, а послуга «автоподовження Підписки» відключається, до моменту появи коштів на рахунку користувача або заміни користувачем рахунку в особистому кабінеті).

4.5 При зміні Товариством тарифів на підписку автоподовження Підписка на черговий новий термін, наступний за періодом, протягом якого відбулася така зміна буде здійснено за новим тарифом.

 

5. Припинення відносин з Компанією. зміна угоди

 

5.1. Компанія і Користувач домовилися, що компанія має право припинити підтримувати Сайт (надавати доступ / надавати послуги) в будь-який час на власний розсуд.

5.2. Компанія залишає за собою право припинити доступ до Сайту, якщо: доступ до Сайту втрачений через відсутність зв'язку на маршруті від Користувача до Сайту; Користувачеві відмовлено в доступі до Сайту внаслідок порушення ним «Інтрукціі користування сайтом» (http://budget.factor.ua/faq.php) або перевищення обсягу прав на використання Сайту.

5.3. Компанія залишає за собою право за своїм вибором без попереднього повідомлення та / або роз'яснення причин: змінювати, виправляти, обмежувати, припиняти чи зупиняти дію Сайту і будь-яких його розділів (матеріалів, ресурсів, сервісів); відмовляти Користувачеві в доступі до користування Сайтом і / або будь-якого його розділу. Задоволення / розгляд потреб Користувача при використанні Сайту не є обов'язком Компанії.

 

6. Заключні положення

 

6.1. Сайт може містити посилання на інші Інтернет - сайти. Дані сайти не перебувають під контролем Компанії і Компанія не несе відповідальності за зміст даних сайтів та / або зміст сайтів, посилання на які знаходяться на даних сайтах. Посилання на інші сайти включені в Сайт тільки для зручності користувачів і не означають згоду Компанії та його посадових осіб з вмістом даних сайтів. Інші Інтернет - сайти можуть містити посилання на Сайт без спеціального дозволу Компанії.

6.2. У разі незгоди Користувача з будь-яким з умов цієї угоди він зобов'язаний негайно припинити використання Сайту і / або будь-якого з його розділів.

6.3. У разі якщо компетентними органами / особами частина цієї угоди буде визнана недійсною, такою, що суперечить законодавству і не підлягає застосуванню, це не тягне неможливість застосування інших положень цієї угоди. Ця угода діє повною мірою в рамках, встановлених чинним законодавством.

6.4. До відносин в рамках цієї Угоди застосовується право України. Користувач і Компанія домовилися підкорятися при виникненні будь-яких спорів, що виникають у зв'язку зі справжньою угодою (використанням Сайту), виключно юрисдикції судів України.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити всього за 30 грн