Інформація по темі "" | Публікації по тегу
12.07.17
16888 4
Друкувати
Обране

«Кадрова азбука»: якщо в трудову книжку закралася помилка

Записи в трудовій книжці беруть до уваги при призначенні пенсії, проведенні виплат за вислугу років і т. д. Тому неправильних або неточних записів у трудовій книжці бути не повинно. Але якщо раптом виявили помилку? Нічого страшного. Зараз усе виправимо.

Автор : Соломіна Марія, експерт з питань оплати праці, buhgalter911@mail.ua


Хто і яким чином виправляє?

Виправляти помилки в записах у трудових книжках працівників можуть тільки роботодавці, які, власне, такі неточні записи припустили. Немає роботодавця (ліквідований, «розреєструвався»)? Тоді «тягар виправлення» лягає на плечі правонаступника. Якщо його немає — вищій організації, якщо і її не існує, — облархівудержархіву.

Новий роботодавець зобов’язаний лише посприяти працівникові вирішити виниклу проблему.

З «хто виправляє» розібралися. Залишилося з’ясувати, яким чином .

Розпочнемо з основного правила. Раніше внесені неточні або неправильні записи в розділах «Відомості про роботу», «Відомості про нагородження» і «Відомості про заохочення» трудової книжки закреслювати заборонено! Спосіб виправлення «закреслив — вписав нове» припустимо використати (за необхідності) тільки при коригуванні відомостей, наведених на титульному аркуші. А ось для виправлення записів у внутрішньому блоці трудової книжки п. 2.10 Інструкції № 58*передбачена своя спеціальна процедура. Розглянемо її на конкретних ситуаціях.

Інструкція про порядок ведення трудових книжок працівників від 29.07.93 р. № 58.

Помилка в нумерації

Ситуація 1. У графі 1 розділу «Відомості про роботу» трудової книжки порушена нумерація записів. Наприклад, після запису № 8 від 16.01.2017 р. іде інший запис з тим же № 8, але вже від 30.06.2017 р.

На жаль, але порядок виправлення таких помилок в Інструкції № 58 не прописаний . На нашу думку, потрібно діяти так. Укажіть: у графі 1 — наступний порядковий номер (у цій ситуації — «); у графі 2 — дату внесення виправлень; у графі 3 — номер запису, який є недійсним (у цій ситуації — № 8 від 30.06.2017 р., а потім — текст правильного запису); у графі 4 повторіть дату і номер наказу (розпорядження) роботодавця.

Наведемо зразок заповнення трудової книжки в цьому випадку (див. рис. 1).

Рис. 1. Виправляємо помилку, описану в ситуації 1

Помилка в даті

Ситуація 2. У графі 2 розділу «Відомості про роботу» трудової книжки проставлена неправильна дата прийому на роботу (переведення, звільнення).

На жаль, і в цьому випадку Інструкція № 58 не надає відповіді кадровикам, як виправити таку помилку. На нашу думку, слід чинити так. Укажіть: у графі 1 — черговий номер, наступний за порядком за номером останнього запису; у графі 2 — дату внесення виправлень; у графі 3 спочатку напишіть: «Запис за № таким-то недійсний», а потім повторіть запис про прийом на роботу із зазначенням тут же в тексті правильної дати прийому; у графі 4 — дату і номер наказу (розпорядження) роботодавця, на підставі якого спочатку в трудовій книжці був зроблений запис. Тобто повторіть тут реквізити наказу з неправильного запису.

Наведемо зразок заповнення трудової книжки в цьому випадку (див. рис. 2).

Рис. 2. Виправляємо помилку, описану в ситуації 2

У наказі — одне, у «трудовій» — інше

Ситуація 3. У графі 3 розділу «Відомості про роботу» трудової книжки запис не відповідає змісту наказу про прийом на роботу (припущена помилка при внесенні запису).

Як виправити? Укажіть: у графі 1 — черговий номер, наступний за порядком за номером останнього запису; у графі 2 — дату внесення змін; у графі 3 — номер запису, який є недійсним, а потім — текст правильного запису (тобто графу 3 почніть фразою: «Запис за № таким-то недійсний», а продовжте коректним варіантом запису: «Прийнятий за такою-то професією (посадою)»); у графі 4 — дату і номер наказу (розпорядження) роботодавця про прийом на роботу, запис з якого неправильно внесений у трудову книжку.

Наведемо зразок заповнення трудової книжки в цьому випадку (див. рис. 3).

Рис. 3. Виправляємо помилку, описану в ситуації 3

Помилка в наказі та «трудовій»

Ситуація 4. У наказі про прийом на роботу (від 13.04.2017 р. № 25-ос) найменування посади не відповідає штатному розпису. Помилка виявлена після внесення відомостей про прийом на роботу в трудову книжку працівника. Виданий наказ (від 10.07.2017 р. № 60-ос) про внесення змін до пункту наказу, у якому неправильно вказана назва посади працівника.

Діємо так: у графі 1 указуємо черговий номер, наступний за порядком за номером останнього запису; у графі 2 — дату внесення змін; у графі 3 вказують: «Запис за № таким-то недійсний», а продовжують коректним варіантом запису: «Прийнятий за такою-то професією (посадою)», де і вказують правильне найменування посади; у графі 4 — дату і номер уточнюючого наказу (розпорядження) роботодавця.

Наведемо зразок заповнення трудової книжки в цьому випадку (див. рис. 4).

Рис. 4. Виправляємо помилку, описану в ситуації 4

Помилка в найменуванні підприємства

Ситуація 5. У графі 3 розділу «Відомості про роботу» трудової книжки найменування підприємства вписане з помилкою. Замість «Приватне акціонерне товариство «Мотор» указано «Приватне підприємство «Мотор». Помилку виявили відразу.

Порядок виправлення такої помилки не прописаний в Інструкції № 58. На практиці виправляють таким чином. Після неправильного запису роблять запис у графі 3: «Запис «Приватне підприємство «Мотор» недійсний. Приватне акціонерне товариство «Мотор». Нумерувати цей виправляючий запис не потрібно.

Наведемо зразок заповнення трудової книжки в цьому випадку (див. рис. 5).

Рис. 5. Виправляємо помилку, описану в ситуації 5

Помилка в реквізитах документа

Ситуація 6. У графі 4 розділу «Відомості про роботу» трудової книжки вказані неправильні реквізити наказу про прийом на роботу (переведення, звільнення).

Вважаємо, що цю помилку потрібно виправляти так: у графі 1 вкажіть черговий номер, наступний за порядком за номером останнього запису; у графі 2 — дату внесення виправлень; у графі 3 — номер запису, який є недійсним, потім — текст правильного запису (тобто у графі 3 напишіть: «Запис за № таким-то недійсний. Прийнятий за такою-то професією (посадою)»); у графі 4 — правильні реквізити наказу. Наведемо зразок заповнення трудової книжки в цьому випадку (див. рис. 6).

Рис. 6. Виправляємо помилку, описану в ситуації 6

Помилка виявлена після звільнення

Ситуація 7. Неправильний запис у трудовій книжці, зроблений колишнім роботодавцем, виявлений після прийому на роботу до нового роботодавця.

Виправляючий запис має зробити те підприємство, яке внесло в трудову книжку працівника неправильний запис (див. п. 2.6 Інструкції № 58). Тому якщо на момент її виявлення працівник уже працює в нового роботодавця, такий виправляючий запис може бути внесений у трудову книжку працівника тільки після його звільнення від цього роботодавця, коли книжка виявиться на руках у працівника. У цьому випадку колишній роботодавець діє так: (1) знову вписує в трудову книжку у вигляді заголовка найменування підприємства-роботодавця; (2) вносить виправляючий запис; (3) завіряє виправляючий запис підписом належним чином (див. рис. 7).

Рис. 7. Виправляємо помилку, описану в ситуації 7

«Привіт» із суду

Ситуація 8. За рішенням суду працівник поновлений на колишній роботі.

У цьому випадку після запису про звільнення вкажіть: у графі 1 — порядковий номер запису; у графі 2 — дату внесення запису; у графі 3 — виправляючий запис: «Запис за № таким-то є недійсним. Поновлений на попередній роботі»; у графі 4 — реквізити наказу про поновлення працівника на роботі.

Ситуація 9. Суд змінив підставу звільнення працівника.

Дійте так: після запису про звільнення в трудовій книжці в графі 1 укажіть порядковий номер запису; у графі 2 — дату внесення запису; у графі 3 — «Запис за № таким-то є недійсним. Звільнений…» і наводьте нове формулювання; у графі 4 — реквізити наказу про зміну підстави звільнення.

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Бухгалтер 911Коментарі
4
Татьяна
12.07.2017
Что делать, если первый работодатель не внес данные о ВУЗе в трудовую? Работаю в данный момент на том же предприятии,только начальник уже на пенсии.В трудовой были записи о переводе на другую должность и незначительно менялось название преприятия
Н.В.
20.07.2017
це сайт для бюджетних бухгалтерів, чи для інспектора відділу кадрів? але все рівно дякуємо.
EVGENIY Н.В.
21.07.2017
Добре коли у вас в установі є інспектор! У 50% бюджетних установ його не має, і увага питання!!!! Коли не має інспектора по кадрам, хто робе його роботу???? і коли не має юриста хто у нас юрист??? Відповісте самі???
Ирина
25.08.2017
Что делать, если нач.ОК Вуза сознательно вписал сведения о работе в графу "Сведения о награждениях". Ему было лень заполнять обложну второго вкладыша.
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі