Інформація по темі "" | Публікації по тегу
08.07.21
152 0
Друкувати
Обране

Хвороба у відпустці підтверджена довідкою

Через те що перехід на електронні лікарняні листи неочікувано затягнувся, багатьом роботодавцям працівники почали приносити довідки замість листків непрацездатності. Чинним законодавством ситуацій із браком бланків листків непрацездатності не передбачено. І за відсутності бланків лікарняних лікарі надають хворим довідки, які підлягають обміну на листки непрацездатності, коли останні з'являться. Що робити роботодавцю, коли працівник захворів у відпустці й ця хвороба підтверджена довідкою замість паперового лікарняного? Ситуація не з простих. Будемо розбиратися.


Довідка замість лікарняного

У разі коли закінчилися бланки лікарняних листів, заклади охорони здоров’я (ЗОЗ) видають тимчасові довідки* замість листків непрацездатності. Але на підставі такої довідки допомога по тимчасовій непрацездатності не надається.

* Про порядок видачі довідки замість лікарняного та дії роботодавця при цьому читайте в статті «Довідка замість лікарняного листа: як бути?» // «ОП», 2021, № 6.

Єдиною підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності. У разі роботи за сумісництвом — копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою (за наявності) за основним місцем роботи (п. 1 ст. 31 Закону про соцстрахування).

ФСС роз’яснив (fssu.gov.ua/fse/control/vin/uk/publish/article/108939), що довідка не є підставою для надання матеріального забезпечення, але вона підтверджує факт тимчасової непрацездатності, вагітності та пологів, тобто відсутність працівника на роботі з поважної причини.

Тобто фахівці Фонду соцстраху вважають дні, які підтверджені довідкою — днями неоплачуваної тимчасової непрацездатності та поважною причиною відсутності на роботі. Це дуже важливо для днів відпустки, на яку припадає хвороба працівника, підтверджена довідкою.

Щоб отримати лікарняні за такий період, працівнику треба дочекатися, коли у ЗОЗ, який надав цю довідку, з’являться бланки листків непрацездатності та обміняти її на лікарняний лист, оформлений належним чином.

Зверніть увагу, що довідки будуть замінюватися тільки на паперові лікарняні. На електронні лікарняні вони обміну не підлягають. Тому очікуйте, коли ваш працівник принесе вам замість довідки паперовий лікарняний.

Підстава для перенесення відпустки

Щорічна відпустка повинна бути перенесена на інший період або продовжена в разі тимчасової непрацездатності працівника, засвідченої у встановленому порядку (ч. 2 ст. 11 Закону про відпустки).

До щорічних відпусток належать основна відпустка, додаткова відпустка за роботу із шкідливими та важкими умовами праці, додаткова відпустка за особливий характер праці, інші додаткові відпустки, передбачені законодавством (ст. 4 Закону про відпустки)**.

** Про перенесення відпусток читайте у статті «Щорічна відпустка: переносимо, подовжуємо» // «ОП», 2021, № 10.

Отже, підставою для перенесення відпустки є засвідчений у встановленому порядку документ, що підтверджує тимчасову непрацездатність.

Порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність, установлює Інструкція № 455***, п. 1.1 якої визначено: тимчасова непрацездатність працівників засвідчується листком непрацездатності.

*** Інструкція про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затверджена наказом МОЗ від 13.11.2001 р. № 455.

Видача інших документів про тимчасову непрацездатність забороняється, крім виняткових випадків, наприклад обумовлених п. 2.17 Інструкції № 455, яким передбачено, що особам, які проходять обстеження з приводу встановлення причинного зв’язку захворювання з умовами праці, видається довідка довільної форми, засвідчена підписом головного лікаря і печаткою лікувально-профілактичного закладу.

Зауважте: ситуація з відсутністю паперових бланків в Інструкції № 455 не передбачена. Тож там ви не знайдете згадки про довідку. Тому говорити, що довідка, яка надається тимчасово непрацездатній особі у зв’язку з хворобою (замість лікарняного), є документом, що відповідає Інструкції № 455, не можна.

У листі від 20.08.2010 р. № 233/18/99-10 фахівці Мінсоцполітики акцентували увагу на тому, що якщо довідка передбачена законодавством (Інструкцією № 455), то вона прирівнюється до листка непрацездатності, і саме у цьому разі можливе продовження відпустки на цей період.

На наш погляд, і у випадку, що розглядається, відпустку треба продовжити або перенести на інший період. І хоча форма довідки не передбачена в Інструкції № 455, фахівці Фонду соцстраху кваліфікують її як документ, який підтверджує тимчасову непрацездатність працівника.

До речі, Верховний Суд у постанові від 13 жовтня 2020 року у справі № 712/9213/18**** наполягає, що роботодавець повинен продовжити щорічну відпустку, якщо працівник захворів, навіть без фактичної наявності листка непрацездатності. Для цього достатньо попередження працівника про хворобу, отриманого у будь-який спосіб (не обов’язково в письмовій формі). А надання листка непрацездатності можливе після одужання і виходу з відпустки, що буде підтвердженням правомірності такого продовження й унеможливить обмеження прав працівника та не порушить прав роботодавця.

**** Див. статтю «Продовжуємо відпустку через хворобу: нова позиція Верховного Суду» // «ОП», 2021, № 1.

І хоча тут не згадується про довідку, але те, що й без листка непрацездатності роботодавець повинен продовжити щорічну відпустку, як-то кажуть «по дзвінку», дає нам додаткові аргументи до такого висновку.

Важливо!

Період щорічної відпустки продовжується або переноситься на період хвороби працівника, яка підтверджена довідкою замість паперового лікарняного листка.

Продемонструємо це на прикладі.

Приклад. Працівнику надано щорічну відпустку з 01.06.2021 р. по 17.06.2021 р. (17 к. дн.) та додаткову щорічну відпустку за шкідливі умови праці з 18.06.2021 р. по 22.06.2021 р. (4 календарних дні). Але під час відпустки працівник хворів двічі: з 03.06.2021 р. по 11.06.2021 р. (цей період хвороби підтверджено листком непрацездатності) та з 14.06.2021 р. по 24.06.2021 р. (за цей період видано довідку, яка підлягає заміні).

На підставі повідомлення працівника про хворобу:

• щорічну основну відпустку продовжуємо на 9 днів хвороби (із 3 по 11 червня), підтвердженої листком непрацездатності, та на 4 дні хвороби (із 14 по 17 червня), підтвердженої довідкою. Почнеться продовжена відпустка з 25 червня (після одужання працівника) і закінчиться 8 липня.

Зауважте: святковий день 28 червня (День Конституції) не враховуємо у кількості календарних днів відпустки, тому, продовжуючи відпустку, цей день оминаємо;

• щорічну додаткову відпустку продовжуємо на 4 дні збігу із хворобою за довідкою (із 18 по 22 червня). Зауважте: неробочий день 20 червня (Трійця) не враховуємо при визначенні тривалості такої відпустки. Перенесена додаткова відпустка почнеться 9 липня і закінчиться 12 липня 2021 року.

Покажемо умову і рішення цієї ситуації на рисунку.

Збіг щорічних відпусток і тимчасової непрацездатності

Оплата продовжених відпусток

Оскільки початок продовженої основної щорічної відпустки припадає на червень 2021 року (місяць початку первинного її надання), то перераховувати середньоденну зарплату для розрахунку відпускних за дні продовженої основної відпустки не потрібно.

Початок продовженої щорічної додаткової відпустки припадає на липень 2021 року — інший місяць, ніж первісне її надання. У такому випадку середньоденна зарплата для розрахунку перенесених днів додаткової відпустки повинна бути перерахована з урахуванням нового розрахункового періоду.

Довідка і лікарняний в Об’єднаному звіті

Контроль ФСС. Персоніфіковані відомості про заробітну плату застрахованих осіб, у тому числі й про страхові випадки, роботодавці повинні передавати до Пенсійного фонду шляхом щоквартального подання Об’єднаного звіту (Податкового розрахунку та його додатків). Інформація з цього звіту потрапляє до системи персоніфікованого обліку та «сідає» в електронні облікові картки кожної застрахованої особи. Такими даними користуються податкова та ФСС.

Отже, період хвороби працівника, зафіксований у ЗОЗ та у роботодавця, навіть якщо він не оплачуваний, повинен бути відображений у звіті. І ось чому. У разі настання наступного страхового випадку (хвороби) ФСС перевірить виплати та кількість днів, що увійдуть до розрахунку допомоги по тимчасовій непрацездатності. І в разі виключення роботодавцем з розрахунку днів неоплачуваної хвороби за довідкою, яка не була відображена у Д1 і не «світиться» в обліковій картці застрахованої особи як тимчасова непрацездатність (дні відсутності з поважних причин), ФСС «забракує» подані роботодавцем дані для отримання допомоги по тимчасовій непрацездатності.

Тимчасова непрацездатність. У табличній частині самого Податковому розрахунку відображаємо суму нарахованих лікарняних у місяцях їх фактичного нарахування з розподілом за джерелом фінансування (5 днів — за рахунок роботодавця і окремо сума допомоги по тимчасовій втраті працездатності від ФСС).

Що стосується додатків Податкового розрахунку, то тимчасову непрацездатність (окрім відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами) в Д5 Податкового розрахунку не відображаємо. Але її обов’язково показуємо в Д1. При цьому якщо хвороба неоплачувана — у Д1 зазначаємо кількість днів хвороби без сумових показників.

Для відображення інформації щодо тимчасової непрацездатності в Д1 на працівника формуємо окремий рядок, в якому, між іншим, за умовами наведеного прикладу у червні 2021 року показуємо:

• у графі 12 — 20 календарних днів тимчасової непрацездатності (9 — за лікарняним і 11 — за довідкою);

• у графі 10 — червень 2021 року;

• у графі 16 — суму нарахованих лікарняних за 9 днів хвороби на підставі листка непрацездатності. За довідкою суму лікарняних не нараховуємо і не відображаємо у звіті.

А коли працівник обміняє довідку на паперовий лікарняний листок, то в місяці нарахування лікарняних за таким листком непрацездатності у Д1 покажемо тільки нараховану суму лікарняних без зазначення кількості календарних днів хвороби у графі 12. Бо вони вже були відображені у Д1 на підставі довідки.

Відпустка. З первинно наданих 17 календарних днів основної відпустки працівник відгуляв 4 дні (1, 2, 12 та 13 червня). На 13 днів (що збіглися з хворобою працівника, підтверджену лікарняним листом та довідкою) продовжуємо щорічну основну відпустку з 25 червня по 8 липня 2021 року.

У Д1 Податкового розрахунку за червень 2021 року дані щодо основної відпустки та нарахованих відпускних у червні показуємо з урахуванням унесених коректив і з розбивкою за місяцями, на які вона припадає. Тобто формуємо два рядка для основної відпустки, в одному з яких показуємо 9 днів відпустки, які припали на червень, а в другому — 8 днів, за липень 2021 року, з відповідним відображенням нарахованих сум відпускних і ЄСВ на них.

І пам’ятайте, якщо в місяці немає рядка із зарплатою, то дні перебування в трудових відносинах (графа 14) заповнюється у рядку з відпускними (або тимчасовою непрацездатністю, якщо б вона тривала увесь місяць).

На всі 4 дні додаткова щорічна відпустка також буде продовжена з 9 по 12 липня 2021 року. А продовжену додаткову відпустку будемо вже відображати у Д1 Податкового розрахунку за 3 квартал 2021 року.

Долга Ірина

Оплата праці, липень, 2021/№ 13

env_icon Отримуйте новини поштою!

Ми будемо надсилати вам найсвіжіші матеріали кожного тижня

Для цього вкажіть своє ім'я та електронну скриньку

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про цекоментарі
(0)
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити всього за 30 грн
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники PRO-доступу, «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
30
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×

 

Договір публічної оферти

Угода

про умови використання інформаційних ресурсів сайту

Ця Угода укладена між ТОВ «НВП «ФАКТОР» (далі - Компанія) і будь-яким Користувачем (далі загально названі - Сторони) веб-сайту (-ів) buhgalter.com.ua і / або budget.factor.ua, далі іменуються - Сайт.

Загальні положення

Наведені нижче умови є електронною формою документа, що визначає порядок використання, а саме, надання Користувачеві доступу до інформаційних ресурсів через Сайт.

Ця угода (Договір) носить характер публічної оферти, тобто є еквівалентом "усної угоди" і відповідно до чинного законодавства України має належну юридичну силу.

Сайт є об'єктом авторського права і як складного твору, а також "компіляції даних" ("бази даних") охороняється на території України, відповідно до Закону України "Про авторське право і суміжні права".

Всі авторські майнові права на Сайт належать Компанії. Позначення «buhgalter», «Factor» є знаком для товарів і послуг (торговою маркою) і не може використовуватися Користувачем без отримання відповідної ліцензії.

Компанія докладає всіх зусиль щодо забезпечення достовірності і актуальності інформації, представленої на Сайті. Однак Компанія не бере на себе фінансової та іншої відповідальності за результати застосування цієї інформації.

Підписка - повний доступ до всіх матеріалів, розміщених на Сайті. Підписка надається за певну плату на певний строк відповідно до умов відповідного тарифу Підписки.

Автоподовження підписки - сервіс автоматичного продовження підписки.

 

 

1. Прийняття Угоди

 

1.1. Для того, щоб отримати право доступу до інформаційних ресурсів Сайту, Користувачеві необхідно спочатку висловити свою згоду з цією угодою. Користувач не має санкціонованого доступу до інформаційних ресурсів Сайту, якщо він не прийняв або не згоден з умовами цієї угоди.

1.2 Згідно з умовами Договору Компанія надає Користувачам Передплату на платній основі з метою перегляду користувачами окремих матеріалів, розміщених на Сайті. Категорії платної інформації визначаються Товариством самостійно.

1.3. За згодою Користувача з умовами цієї угоди, Користувачеві надається доступ до інформаційних ресурсів Сайту. Інформаційні ресурси надаються «як є» і не припускають наступних доопрацювань.

1.4. Користувач має право припинити користуватися Сайтом в будь-який момент, без спеціального повідомлення Компанії про припинення користування Сайтом.

1.5. Для отримання доступу до ресурсів від Користувача може знадобитися надання інформації про себе (наприклад, відомості про особу, відомості про юридичну особу та інші контактні дані) з метою продовження користування Користувачем послугами Компанії.

1.6. Беручи до уваги безперервне впровадження нових розробок, Користувач визнає і погоджується з тим, що Компанія має право на власний розсуд припинити (тимчасово або остаточно) надання доступу до ресурсів Сайту (або будь-яких окремих функцій Сайту) всім користувачам взагалі або Користувачеві зокрема, без попереднього повідомлення.

1.7. Компанія на постійній основі впроваджує нові розробки для того, щоб надавати найкращі можливі послуги своїм користувачам. Користувач визнає і погоджується з тим, що форма і характер послуг (дизайн сайту, обсяг наданої інформації, тематика і ін.) можуть час від часу змінюватися без попереднього повідомлення Користувача.

 

 

2. Відповідальність сторін

 

2.1. Матеріали Сайту видаються без будь-яких гарантій, неявних або інших. Компанія не несе відповідальність за повноту і точність інформації, що міститься в матеріалах сайту, відповідність її вимогам Користувача.

2.2. Всі ризики, що виникають при використанні матеріалів (ресурсів) Сайту, несе Користувач. Компанія ні за яких умов не несе відповідальності за будь-які понесені Користувачем збитки, у чому б вони не виражалися, в тому числі, в разі якщо компанія була повідомлена про можливість заподіяння збитків.

2.3. Ризик настання негативних наслідків в результаті використання рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті, в повному обсязі несе Користувач. Компанія не гарантує і не підтверджує точність і достовірність, рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті.

2.4. Компанія не несе ніякої відповідальності за будь-які помилки, неточності, втрати часу, порушення в роботі обладнання і ліній комунікацій, проникнення комп'ютерних вірусів, втрати і зміни даних, виникнення дефектів в роботі програм. які виникли, незалежно від причин, в результаті використання Сайту.

2.5. У разі здійснення Користувачем дій, передбачених ст. 50 Закону України «Про авторське право і суміжні права» (порушення авторського права і суміжних прав), Компанія залишає за собою право, без попереднього повідомлення Користувача, за своїм вибором здійснювати дії щодо захисту немайнових і майнових авторських прав та суміжних прав в порядку, встановленому адміністративним, цивільним і кримінальним законодавством.

 

3. Порядок і умови оформлення Передплати

 

3.1 Для оформлення Передплати Користувачеві необхідно:

3.1.1 Авторизуватись або зареєструватися на сайті buhgalter.com.ua шляхом заповнення всіх необхідних полів реєстраційної форми

3.1.2 Уважно ознайомитися з умовами договору і прийняти його,

3.1.3 Ввести необхідні для оплати дані, якщо того вимагає Платіжна система; підтвердити оплату і оплатити.

3.2 Оплата доступу до сайту buhgalter.com.ua проводиться Користувачем на умовах 100% передплати.

3.3 Компанія попереджає користувачів, а Користувачі розуміють і погоджуються з тим, що Платіжна система може стягувати понад вартості послуг будь-якого роду комісії та збори, включаючи комісії мобільних операторів (за їх наявності), надаючи свої послуги тільки в разі, якщо такі комісії і збори будуть оплачені користувачем. Інформацію про такі комісії і збори (за їх наявності) Користувач самостійно може дізнатися в Платіжній системі. Комісії та збори не повертаються і не відшкодовуються Компанією. Користувач, який скористався послугами платіжної системи, вважається попередженим і згодним з їх умовами.

3.4 Компанія має право в односторонньому порядку і без попереднього повідомлення Користувача змінювати умови цього договору, наповнення пакетів Підписка, розміри тарифів і т.п. шляхом розміщення відповідного документа в новій редакції на сайті.

3.5 Зміни умов цього Договору набирають чинності з моменту опублікування на сайті buhgalter.com.ua

3.6 Зміни, що стосуються наповнення пакетів Підписка, розмірів тарифів застосовуються тільки для підписок, придбаних після такої зміни.

3.7 Відмова від послуг після оплати неможлива.

3.8 Користувач не має права:

3.8.1 реєструватися як інша особа; вводити в оману інших користувачів щодо своєї особи, використовуючи реєстраційні дані іншої людини; навмисне спотворювати уявлення про самого себе, свій вік або свої відносини з іншими особами або іншими організаціями; передавати реєстраційні дані, логін і пароль для доступу до системи іншим особам;

 

4. Автоподовження підписки

 

4.1 Учасники оплачують доступ до сайту buhgalter.com.ua щомісяця, надають згоду на послуги автоматичного регулярного продовження Підписки на новий термін (автоподовження Підписки). Після активації даної послуги оплата нового терміну Підписки здійснюється шляхом автоматичного безакцептного списання коштів з рахунку користувача. Послуга автоподовження Підписки надається до тих пір, поки Користувач не повідомить про її скасування в особистому кабінеті користувача, заповнивши необхідну форму.

4.2 Послуга вважається скасованою з наступного оплатного періоду.

4.3 Послуга активується при здійсненні першої або чергової оплати Підписки, що означає згоду користувача з тим, що після закінчення оплаченого строку дії Передплати Договір автоматично пролонгується на тих же умовах на той же термін з автоматичним списанням вартості Передплати з рахунку Користувача

4.4 У разі недостатності коштів на рахунку користувача або неможливості проведення платежу Підписка на новий термін не надається, а послуга «автоподовження Підписки» відключається, до моменту появи коштів на рахунку користувача або заміни користувачем рахунку в особистому кабінеті).

4.5 При зміні Товариством тарифів на підписку автоподовження Підписка на черговий новий термін, наступний за періодом, протягом якого відбулася така зміна буде здійснено за новим тарифом.

 

5. Припинення відносин з Компанією. зміна угоди

 

5.1. Компанія і Користувач домовилися, що компанія має право припинити підтримувати Сайт (надавати доступ / надавати послуги) в будь-який час на власний розсуд.

5.2. Компанія залишає за собою право припинити доступ до Сайту, якщо: доступ до Сайту втрачений через відсутність зв'язку на маршруті від Користувача до Сайту; Користувачеві відмовлено в доступі до Сайту внаслідок порушення ним «Інтрукціі користування сайтом» (http://budget.factor.ua/faq.php) або перевищення обсягу прав на використання Сайту.

5.3. Компанія залишає за собою право за своїм вибором без попереднього повідомлення та / або роз'яснення причин: змінювати, виправляти, обмежувати, припиняти чи зупиняти дію Сайту і будь-яких його розділів (матеріалів, ресурсів, сервісів); відмовляти Користувачеві в доступі до користування Сайтом і / або будь-якого його розділу. Задоволення / розгляд потреб Користувача при використанні Сайту не є обов'язком Компанії.

 

6. Заключні положення

 

6.1. Сайт може містити посилання на інші Інтернет - сайти. Дані сайти не перебувають під контролем Компанії і Компанія не несе відповідальності за зміст даних сайтів та / або зміст сайтів, посилання на які знаходяться на даних сайтах. Посилання на інші сайти включені в Сайт тільки для зручності користувачів і не означають згоду Компанії та його посадових осіб з вмістом даних сайтів. Інші Інтернет - сайти можуть містити посилання на Сайт без спеціального дозволу Компанії.

6.2. У разі незгоди Користувача з будь-яким з умов цієї угоди він зобов'язаний негайно припинити використання Сайту і / або будь-якого з його розділів.

6.3. У разі якщо компетентними органами / особами частина цієї угоди буде визнана недійсною, такою, що суперечить законодавству і не підлягає застосуванню, це не тягне неможливість застосування інших положень цієї угоди. Ця угода діє повною мірою в рамках, встановлених чинним законодавством.

6.4. До відносин в рамках цієї Угоди застосовується право України. Користувач і Компанія домовилися підкорятися при виникненні будь-яких спорів, що виникають у зв'язку зі справжньою угодою (використанням Сайту), виключно юрисдикції судів України.