Інформація по темі "" | Публікації по тегу
01.12.23
3211 1
Друкувати
Обране

Класний керівник захворів: чи можна його замінити?

Вчителю школи установлено доплату за класне керівництво у розмірі 25 % посадового окладу. З 27.11.2023 він перебуває на лікарняному. Чи можна замінити класного керівника іншим вчителем та виплачувати йому доплату за класне керівництво? (запитання з чату на порталі «buhgalter.com.ua»)

Класний керівник – не окрема посада 

Класні керівники закладів загальної середньої освіти (ЗСО) у своїй роботі керуються Положенням про класного керівника навчального закладу системи загальної середньої освіти, затвердженим наказом МОН від 06.09.2000 № 434.

Згідно з пп. 1.2 та 2.1 Положення № 434 обов’язки класного керівника покладаються директором ЗСО на педагогічного працівника цього ж закладу, який має педагогічну освіту та здійснює педагогічну діяльність, фізичний і психічний стан здоров’я якого дозволяє виконувати ці обов’язки. Причому це можливо лише за згодою педпрацівника.

З цього випливає, що класне керівництво — це виконання додаткових обов’язків, а не окрема посада.

Обов’язки класного керівника прописані у п. 2.6 Положення № 434.

Зокрема, класний керівник зобов’язаний:

  • вибирати адекватні засоби реалізації завдань навчання, виховання і розвитку учнів;
  • здійснювати педагогічний контроль за дотриманням учнями статуту і Правил внутрішнього трудового розпорядку ЗСО, інших документів, що регламентують організацію навчально-виховного процесу;
  • інформувати про стан виховного процесу в класі та рівень успішності учнів педагогічну раду, адміністрацію навчального закладу, батьків;
  • вести документацію, пов’язану з виконанням повноважень класного керівника (класні журнали, особові справи, плани роботи тощо);
  • регулярно готувати і проводити батьківські збори тощо.

Тому, враховуючи додаткове навантаження на таких працівників, яке зумовлене зростанням потреб та вимог навчально-виховного процесу, класні керівникі мають право на доплату за виконання вищезазначених обов’язків. 

Доплата за класне керівництво 

Одразу два нормативні документа передбачають можливість встановлення доплати за класне керівництво. Це:

Така доплата встановлюється вчителям та іншим педагогічним працівникам (крім керівних) у таких розмірах:

  • у 1 — 4 (та підготовчих) класах ЗСО — 20 % посадового окладу;
  • у 5 — 11 (12) класах ЗСО — 25 % посадового окладу.

Якщо в класах ЗСО усіх типів і найменувань кількість учнів менше 12 осіб, то доплата встановлюється в розмірі 50 % відповідних розмірів. Але ця умова не поширюється на спеціальні класи, для яких нормативами передбачено меншу наповнюваність.

Керівним працівникам закладів освіти, які виконують викладацьку роботу в цьому закладі освіти, можна встановлювати доплату за красне керівництво у разі неможливості покладання обов’язків класного керівника на іншого педагогічного працівника.

Зверніть увагу: доплата за класне керівництво не залежить від обсягу навчального навантаження.

Пояснюється це тим, що ані Інструкцією № 102, ані будь-яким іншим нормативним документом, який регулює оплатні питання педпрацівників, не встановлено залежність розміру цієї доплати від обсягу педнавантаження. Тому її встановлюють відповідно до тарифної ставки (посадового окладу) педпрацівника. 

В свою чергу, якщо педпрацівник має право на підвищення посадового окладу (тарифної ставки), розмір доплати за класне керівництво розраховують виходячи з окладу з підвищеннями (п. 34 Інструкції № 102).

А якщо у закладі освіти навчальні заняття проводяться за дистанційною формою навчання? Як бути з доплатою за класне керівництво?

Пам’ятайте, що під час дистанційного режиму роботи за працівниками зберігаються права та обов’язки, визначені КЗпП та іншими актами законодавства.

Фахівці МОН у листі від 27.07.2020 № 1/11-5026 зазначили, що зарплата педагогічним працівникам при дистанційній формі навчання виплачується в загальному порядку за тарифікацією.

А у листі від 02.11.2020 № 1/9-609 вони підкреслили, що при «дистанційці» за педагогами зберігаються:

  • доплати за перевірку навчальних робіт учнів, роботу в інклюзивних класах (групах);
  • надбавки за складність, напруженість у роботі, за розширення зони обслуговування або збільшення обсягу виконуваних робіт;
  • інші доплати та надбавки відповідно до законодавства.

Тож учителям ЗСО, які проводить навчальні заняття за дистанційною формою навчання, має зберігатися доплата за класне керівництво, як це передбачалося при звичайному режимі роботи закладу освіти. Адже при «дистанційці» він фактично не припиняє виконувати обов’язки класного керівника. 

Заміна класного керівника 

Відповідно до п. 2.2 Положення № 434 обов’язки класного керівника не можуть бути припинені до закінчення навчального року. У виняткових випадках з метою дотримання прав та інтересів учнів (вихованців) та їх батьків заміна класного керівника може бути здійснена протягом навчального року.

Зверніть увагу, що у зазначеній нормі йдеться про зміну одного педпрацівника на іншого, як класного керівника. Тобто з одного педагога знімають класне керівництво, а на іншого перекладають на постійній основі.

Але наш випадок – це зовсім інша історія. Тут йдеться про тимчасову заміну класного керівника (на період хвороби).

Положення № 434 не містить шляхів вирішення цієї ситуації. Але МОН у листі від 06.11.2020 № 1/10-3943 надало свої роз’яснення з цього приводу.

Так, фахівці МОН вважають, що на період заміни вчителя у старших класах, який є класним керівником, вчителем тієї самої спеціальності, у разі покладання на вчителя, який здійснює заміну уроків, ще й обов’язків класного керівника у цьому класі, такому вчителю має здійснюватися доплата за класне керівництво на період хвороби основного вчителя.

Тобто МОН говорить про те, що на вчителя ЗСО, який замінює свого колегу на час хвороби, можна покласти ще й обов’язки класного керівника і при цьому нараховувати йому відповідну доплату.

Але, на наш погляд, зовсім не обов’язково заміна вчителя — класного керівника має відбуватися саме вчителем тієї ж спеціальності. Справа в тому, що Положення № 434 не містить обмежень щодо посад педагогічних працівників, які мають право виконувати функції класного керівника. Тобто не обов’язково, що класним керівником повинен бути саме вчитель. Ці функції може виконувати, наприклад, практичний психолог або педагог-організатор.

А якщо так, то на період хвороби вчителя — класного керівника, його тимчасова заміна як класного керівника може здійснюватись:

1) вчителем тієї самої спеціальності, який фактично заміщує свого колегу і отримує оплату за години заміщення у порядку, встановленому п. 73 Інструкції № 102;

2) вчителем іншої спеціальності;

3) іншим педагогічним працівником.

При цьому в усіх цих випадках повинна бути виконана важлива умова: педагоги, які замінюють відсутнього вчителя – класного керівника, самі не є класними керівниками. Це через те, що на класного керівника покладається керівництво лише одним класом (п. 2.3 Положення № 434).

Керівник ЗСО в своєму наказі повинен визначити умови тимчасової заміни класного керівника та встановлення доплати за класне керівництво. У ситуації, яка розглядається, така доплата нараховується педпрацівнику у розмірі 25 % його посадового окладу за фактичні дні заміни. При цьому до розрахунку слід брати оклад з урахуванням підвищень.

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це



Коментарі
1
Галина
03.01.2024
Класний матеріал для використання
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники PRO-доступу, «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
60
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×