Інформація по темі "" | Публікації по тегу
15.01.20
11034 0
Друкувати
Обране

Коли ПСП хоче скористатися батько дитини

Право на «дитячу» ПСП мають не лише мами. Батьки теж «у справі». Про те, за яких обставин батько може скористатися ПСП і які документи при цьому можуть знадобитися, розповімо далі.
Розпочнемо з того, що залежно від обставин батько може претендувати:

1) на звичайну ПСП «на дітей» — як особа, яка утримує двох і більше дітей віком до 18 років (п.п. 169.1.2 ПКУ). У поточному році її розмір становить 1051,00 грн. на кожну дитину*;

* Вам буде корисний матеріал «Важливі цифри 2020 року: оподаткування доходів фізосіб і соцстрахування» (журнал «Бухгалтер 911», 2020, № 1).

2) на ПСП «на дітей» у підвищеному розмірі:

— як одинокий батько, який має дітей віком до 18 років (п.п. «а» п.п. 169.1.3 ПКУ). У поточному році її розмір становить по 1576,50 грн. на кожну дитину;

Ця ПСП «на дітей» (п.п. «а» п.п. 169.1.3 ПКУ) стосується осіб, які є одинокими матір’ю (батьком), вдовою (вдівцем) або опікуном, піклувальником.

— як особа, яка утримує дитину з інвалідністю віком до 18 років (п.п. «б» п.п. 169.1.3 ПКУ).

Умови надання звичайної «дитячої» ПСП

Розмір цієї ПСП залежить від кількості дітей віком до 18 років. Якщо дитина одна — пільга не надається. Якщо дітей двоє — розмір ПСП становитиме 2102 грн. (1051,00 х 2), якщо троє — 3153 грн. тощо.

Важливо! Користуватися цією ПСП можуть одночасно обоє батьків, які утримують двох і більше дітей віком до 18 років. І кожному з них розмір пільги надається однаковий — залежно від кількості дітей. Нюанс полягає лише в різних підходах до визначення граничного розміру доходу батьків для отримання права на цю ПСП.

Для одного з батьків межа становитиме — 2940,00 грн. х кількість дітей віком до 18 років; для другого — тільки 2940,00 грн.

Про те, хто користуватиметься підвищеною межею доходу, батьки вирішують самі.

Відповідно у 2020 році граничний розмір доходу батька, наприклад, двох дітей віком до 18 років може бути (для отримання права на ПСП) або:

  • 2940,00 грн., якщо підвищеним граничним доходом (5880,00 грн.) користуватиметься мати;
  • 5880,00 грн., якщо підвищеним граничним доходом користуватиметься батько.

Після того як сім’я визначиться, хто з батьків користуватиметься підвищеною межею, припустимо, це батько, за місцем його роботи йому потрібно надати підтвердження, що дружина не користується правом на підвищений граничний розмір доходу кратно кількості дітей.

Чим це підтвердити? Тут усе просто. У заяві про застосування ПСП достатньо зазначити, що мати дітей не користується правом на підвищений граничний розмір доходу кратно кількості дітей, що надає право на ПСП. Більше жодні підтвердні документи чи окремі заяви не потрібні (103.08.03 ЗІР).

Для прикладу, заява може бути доповнена такою фразою: «Дружина збільшенням граничного розміру доходу кратно кількості дітей, який дає право на соціальну пільгу, передбачену п.п. 169.1.2 та п.п. 169.4.1 Податкового Кодексу, не користується».

Суворих правил і формулювань немає. Головне, щоб працівник зафіксував у заяві своє волевиявлення скористатися підвищеною межею і при цьому розумів, що такою межею може користуватися тільки один з батьків.

Роботодавцеві для надання звичайної «дитячої» ПСП мають бути подані такі документи**:

** Перелік документів, які працівник повинен подати для надання йому ПСП, визначений Порядком подання документів для застосування податкової соціальної пільги, затвердженим постановою КМУ від 29.12.2010 р. № 1227.

1. Заява про застосування ПСП.

2. Копії свідоцтв (дубліката свідоцтв) про народження дітей, або документ, що підтверджує встановлення батьківства, або документи, що підтверджують вік дитини (дітей), затверджені відповідним органом країни, у якій іноземна фізична особа — платник податку постійно мешкала до прибуття в Україну.

3. Копія рішення органу опіки та піклування про встановлення опіки або піклування (якщо із заявою звертається опікун або піклувальник).

Зверніть увагу! Для застосування цієї ПСП неважливо, перебувають батьки в шлюбі чи ні! Принципово лише, що вони повинні брати участь в утриманні дітей.

А чи потрібно якось батьку, який претендує на ПСП, підтверджувати, що він утримує дитину (дітей)?

Податківці згодні з тим, що якщо батьки перебувають у шлюбі або удвох мешкають разом з дитиною, але офіційно в шлюбі не перебувають, то жодних документів для підтвердження утримання дітей батьком не потрібно.

А ось якщо батько мешкає окремо від дітей, то податківці у своїх роз’ясненнях (103.08.02 ЗІР) рекомендують разом із зазначеними вище документами про застосування ПСП надати документи, які підтверджують факт утримання ним дітей.

Такими документами, на їх думку, можуть бути: довідка органу опіки, рішення суду або нотаріально посвідчений договір між колишніми чоловіком і дружиною про здійснення батьківських прав та виконання обов’язків тим з них, хто мешкає окремо від дитини, рішення суду про аліменти.

І ще один момент. Якщо батько утримує в тому числі й усиновлених дітей, то право на ПСП у нього є. Якщо ж батько утримує неусиновлених дітей — права на ПСП за ними в нього немає, навіть якщо вони мешкають з ним спільно.

Наприклад, якщо батько утримує, крім рідних дітей до 18 років, ще й дитину дружини, яка не всиновлена, то він не матиме права на ПСП на неусиновлену дитину, оскільки в нього не виникає обов’язку щодо її утримання. Але на своїх дітей він матиме право на ПСП (103.08.02 ЗІР).

Умови надання підвищеної «дитячої» ПСП

Для застосування ПСП у підвищеному розмірі як одинокий батько/вдівець/опікун/піклувальник, який має дітей віком до 18 років, кількість дітей не важлива. Дитина може бути й одна.

Граничний розмір доходу на одну дитину — 2940 грн. Відповідно на двох дітей — 5880 грн. тощо.

З удівцем коментарі зайві. А одиноким батьком або опікуном, піклувальником вважаються особи, які на момент застосування ПСП мають дитину (дітей) віком до 18 років і не перебувають у шлюбі, зареєстрованому відповідно до закону (п. 5 Порядку № 1227).

З урахуванням ч. 2 ст. 143 СКУ можна дійти висновку, що одиноким батьком слід вважати чоловіка, який не перебуває у шлюбі і батьківство якого визначене у свідоцтві про народження дитини або визнане за рішенням суду, за умови, що він мешкає разом з дитиною окремо від матері дитини.

Підтвердити факт проживання разом з дитиною можна довідкою офіційного органу, яку слід подати разом з іншими документами на ПСП.

Стосовно документів, крім заяви і документів на дітей (див. пп. 1 і 2 у попередньому розділі) будуть потрібні:

  • копія паспорта;
  • копія рішення органу опіки та піклування про встановлення опіки або піклування (якщо із заявою звертається опікун або піклувальник);
  • копії свідоцтва про шлюб і свідоцтва про смерть (якщо із заявою звертається вдівець).

Майте на увазі: якщо батько, який користується правом на ПСП як одинокий батько, реєструє шлюб, за ним уже не зберігатиметься право на ПСП для одинокого батька, навіть якщо дружина не усиновлюватиме дитину.

Ще один випадок, коли батько дитини може претендувати на підвищену «дитячу» ПСП, — це коли він утримує дитину з інвалідністю віком до 18 років.

Стосовно документів для ПСП: крім «загального набору документів» (див. пп. 1 — 3 у розділі «Умови надання звичайної «дитячої» ПСП»), будуть потрібні копія пенсійного посвідчення або копія посвідчення одержувача державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, яке містить запис про інвалідність дитини.

Важливо! Якщо батько, який претендує на ПСП, утримує двох і більше дітей, одна з яких дитина з інвалідністю, то в цьому випадку ПСП, передбачені п.п. «б» п.п. 169.1.3 і п.п. 169.1.2 ПКУ, підсумовуються. Тобто надають ПСП:

— на дитину з інвалідністю — у підвищеному розмірі (1576,50 грн.);

— на інших дітей — у звичайному розмірі (1051,00 грн. на кожну таку дитину).

Граничний розмір доходу для застосування цієї пільги — для одного з батьків — 2940,00 грн. х кількість дітей віком до 18 років; для другого — 2940,00 грн.

Так само, як у випадку зі звичайною «дитячою» ПСП (див. вище).

На завершення нагадаємо важливий момент. Підпунктом 169.3.3 ПКУ визначено, що ПСП на дітей надається до кінця року, у якому дитині виповнилося 18 років. Відповідно навіть якщо дитині виповнилося 18 років, скажімо, у січні, лютому 2020 року, право на ПСП у батьків такої дитини зберігається протягом усього року.

 

Савченко Олена, експерт з питань оплати праці

БУХГАЛТЕР 911 СІЧЕНЬ, 2020/№ 3

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Бухгалтер 911Коментарі
0
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі