Інформація по темі "" | Публікації по тегу
03.08.20
6982 0
Друкувати
Обране

Начебто й не працював: відпускна компенсація і «карантинна» відпустка

Працівника прийнято на роботу 20.01.2020 р., а 29.07.2020 р. він звільняється. З 25.03.2020 р. по 07.06.2020 р. цей працівник був у «карантинній» відпустці без збереження зарплати. Як правильно розрахувати компенсацію за невикористану відпустку? (запитання з електронної пошти редакції: bb@id.factor.ua)


Ви, мабуть, уже здогадались, що шукати істину потрібно… ні, не у вині, а в Порядку № 1001.

1 Порядок обчислення середньої заробітної плати, затверджений постановою КМУ від 08.02.95 р. № 100.

Так, відповідно до абз. 2 п. 2 цього Порядку працівникові, який пропрацював на підприємстві, в установі, організації менше року, середня зарплата обчислюється виходячи з виплат за фактичний час роботи, тобто з першого числа місяця після оформлення на роботу до першого числа місяця, в якому надається відпустка або виплачується компенсація за невикористану відпустку.

Одночасно абз. 6 цього ж пункту передбачає, що час, протягом якого працівники згідно з чинним законодавством або з інших поважних причин не працювали і за ними не зберігався заробіток або зберігався частково, виключається з розрахункового періоду.

Саме ці дві норми потрібно поєднати, аби правильно розрахувати компенсацію за невикористані дні щорічної відпустки в ситуації, описаній у запитанні.

Отже, підсумуємо: потрібно взяти період 1 січня — 30 червня 2020 року та виключити із нього календарні дні відпустки за свій рахунок.

При цьому будьте обережними зі святковими та неробочими днями: їх, звичайно, також потрібно виключити, але один раз, а не двічі.

Приклад. Працівника прийнято 20.01.2020 р., а 29.07.2020 р. він звільняється. З 25.03.2020 р. по 07.06.2020 р. він перебував у відпустці «за свій рахунок». Сума зарплати, нарахованої працівникові за розрахунковий період, становить 12152,90 грн. У щорічну основну відпустку він не ходив. Як розрахувати кількість днів, за які потрібно виплатити відпускну компенсацію, та саму суму компенсації?

Спершу визначимо кількість дів щорічної основної відпустки, які заробив працівник.

ВАЖЛИВО! Час перебування у відпустці «за свій рахунок» входить до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку (п. 4 ч. 1 ст. 9 Закону про відпустки2).

2 Закон України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР.

Тобто той факт, що працівник більше 2 місяців перебував у неоплачуваній відпустці, не зменшує кількість днів щорічної оплачуваної відпустки.

Визначаємо стаж, який дає право на відпустку:

12січень + 29лютий + 31березень + 30квітень + 31травень + 30червень + 29липень = 192 (к. дн).

Із цієї кількості виключаємо святкові та неробочі дня. Їх 6. Отже, остаточна кількість календарних днів становить 186 (192 - 6).

Кількість днів щорічної відпустки, яку заробив працівник, визначаємо за формулою:

(24 : 355) х 186 = 12,57 ≈ 13 к. дн.

За правилами математичного округлення маємо 13 календарних днів щорічної основної відпустки.

Далі розраховуємо суму відпускної компенсації.

Як ми з’ясували вище, розрахунковим періодом є лютий — червень 2020 року.

Із нього потрібно виключити святкові та неробочі дня (ст. 73 КЗпП) і період неоплачуваної «карантинної» відпустки.

1. Визначаємо кількість календарних днів, що беруть участь у розрахунку середньої зарплати:

151 - 6 - 71 = 74 (к. дн.),

де 71 — кількість днів відпустки без збереження зарплати за період з 25 березня по 7 червня 2020 року.

Оскільки 19 квітня — Пасха (Великдень), 1 та 9 травня (День праці та День Перемоги) і 7 червня (Трійця) вже виключені із розрахунку в числі 6 святкових та неробочих днів, то повторно їх не потрібно виключати в числі днів неоплачуваної відпустки.

Отже, віднімаємо не 75, а 71 день відпустки «за свій рахунок».

2. Розраховуємо середньоденну зарплату:

12152,90 : 74 = 164,23 (грн).

3. Визначаємо суму відпускних:

164,23 х 13 = 2134,99 (грн).

 

Жиленко Катерина, експерт з питань оплати праці

БЮДЖЕТНА БУХГАЛТЕРІЯ СЕРПЕНЬ, 2020/№ 29

env_icon Наш сайт корисний для вас?

Отримуйте першими актуальні новини! env_icon

Підписатися на найактуальнішу розсилку для бухгалтера бюджетної установи

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Газета «Бюджетна бухгалтерія»Коментарі
(0)
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Ваше ім`я
Коментарі
Шановні колеги!
Довгі роки ми наполегливо працювали, щоб вчасно підставляти плече підтримки всім українським бухгалтерам бюджетного сектору. Ми завжди розуміли, що їм нізвідки чекати допомоги й опори, тому розвивали новинний і консультативний портал власними силами та засобами. За що ви повсякчас віддячуєте нам своєю довірою та прихильністю. Ми дуже цінуємо це!

Та настають складні часи в усьому світі – й дедалі важче стає підтримувати гідний рівень роботи найбільшого в Україні порталу за свій кошт, частково покриваючи витрати завдяки рекламі. Цього вкрай замало!

Buhgalter.com.ua – це не лише стрічка новин із тематичними розділами та корисною інформацією. По той бік монітора щоденно стоять на варті роботи порталу 14 фахівців та чимале технічне забезпечення для безперешкодного функціонування сайту.

Ми сформували максимально комфортну ціну, яка б не «била по кишені», – 30 грн на місяць або 1 грн на день. Передплатники видань «Бюджетна бухгалтерія» та «Оплата праці», як і раніше, продовжують користуватися порталом безкоштовно та без реклами.

Розуміємо, для вас це стало несподіванкою, але в сьогоднішніх умовах ми не можемо діяти інакше. Цілком посильна сума, що дорівнює чашці кави у кав’ярні, підтримає життя вашого улюбленого ресурсу. За це ми віддячимо вам завжди цікавою й важливою інформацією та новими ідеями. Далі буде тільки краще!

Залишайтеся з нами – і давайте підтримувати один одного!

Ваші колеги – команда buhgalter.com.ua
30
грн/
місяц
Це приблизно усього 1 грн/день
Ви можете скасувати в будь-який момент
ic-acc-pay
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити всього за 30 грн