З чого почати? Зі знайомства з листом
Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами (чи як її ще називають — декретна відпустка) є соціальною оплачуваною відпусткою. При цьому у ст. 179 КЗпП та ст. 17 Закону про відпустки зазначено, що надають її на підставі медичного висновку. Таким медичним висновком є листок непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами. За загальним правилом його видають майбутній мамі, що працює, на 30-му тижні вагітності. А тривалість відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами триває 126 календарних днів.
Проте з цього правила є винятки. У разі передчасних або багатоплідних пологів, виникнення ускладнень під час пологів або в післяпологовому періоді загальна тривалість відпустки складатиме 140 календарних днів.
При передчасних пологах до 30 тижнів вагітності лікарняний лист буде видано на 140 календарних днів у разі народження живої дитини, а у випадку мертвонародження при таких пологах — на 70 календарних днів.
Жінки, які належать до I — IІІ категорій постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС, право на декретну відпустку мають з 27 тижнів вагітності тривалістю 180 календарних днів.
Після отримання листка непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами працівниця, як правило, передає його у відділ кадрів для перевірки на правильність заповнення. На що слід звернути увагу при отриманні такого листка непрацездатності? Так, у його графі: «Діагноз первинний» повинен бути вказаний термін вагітності на час звернення; «Діагноз заключний» — орієнтовний термін пологів; «Причина непрацездатності» — «вагітність та пологи»; «Режим» — «амбулаторний і стаціонарний»; «Звільнення від роботи» — одним рядком сумарна тривалість відпустки із зазначенням дати відкриття лікарняного; «Стати до роботи» — дата закінчення відпустки.
Цікаво, що на практиці графа «Стати до роботи» заповнюється лікарями по-різному: одні зазначають останній день відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами (наприклад, дата, на яку припадає 126-й календарний день відпустки), як того вимагає п. 9 Інструкції № 445, інші — наступний на останнім день відпустки (тобто дата, коли застрахована особа повинна стати до роботи).
Як же правильно? І так, і так. ☺ Це підтверджує ФСС у роз’ясненні на своєму сайті www.fse.gov.ua.
Чи потрібен наказ?
Наразі питання, чи видавати наказ про надання відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, коженроботодавець вирішує самостійно.
При цьому Закон про відпустки не вимагає його видання. Однак без такого наказу не обійтися, якщо жінка вирішила піти у декретну відпустку пізніше дати, вказаної в лікарняному листі як початок непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами (див. с. 31).
До речі, якщо ви вирішили оформлювати надання відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами наказами, то й на продовження такої відпустки на 14 календарних днів (за наявності листка непрацездатності) слід також буде видати наказ.