Інформація по темі "" | Публікації по тегу
08.07.25
391 0
Друкувати
Обране

Надаємо відпустку для догляду за дитиною до 3 років

На сторінках «Податки & бухоблік» ви могли ознайомитися з особливостями надання додаткової соціальної відпустки на дітей. Сьогодні продовжимо розмову про соціальні відпустки статтею, присвяченою відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Хто, окрім матері дитини, має право на таку відпустку та за яких умов? Які документи потрібні роботодавцю для надання цієї відпустки? Чи можна припинити її достроково? Як вона впливає на відпускний стаж? Читайте та дізнавайтеся відповіді на ці та інші запитання, пов’язані з відпусткою для догляду за дитиною до 3 років.

Надаємо відпустку для догляду за дитиною до 3 років

Порядок надання відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку встановлений ст. 179 та 181 КЗпП, а також ст. 18 та 20 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 № 504/96 — ВР (далі — Закон про відпустки).

У загальному випадку право на таку відпустку виникає після закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами. Скористатися ним можна як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом.

Зберігати заробіток працівникам за період такої відпустки роботодавець не зобов’язаний. Водночас колдоговором можуть бути передбачені соціальні допомоги та виплати за рахунок коштів підприємства працівникам, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною.

Надається така відпустка за бажанням особи, яка має на неї право.

Хто ж та за яких умов може скористатися відпусткою для догляду за дитиною до 3 років? Читаємо далі.

Хто має право?

До кола осіб, яким може бути надано відпустку для догляду за дитиною до 3 років відповідно до ст. 179 КЗпП та ст. 18 Закону про відпустки, належать:

1) один з батьків дитини — мати чи батько;

2) один з родичів, який фактично доглядає за дитиною, — дід, баба чи інші родичі;

3) особа, яка усиновила чи взяла під опіку дитину;

4) один із прийомних батьків чи батьків-вихователів.

Зосередимося на перших двох категоріях.

Мати та батько дитини мають рівні права на відпустку для догляду за дитиною до 3 років. Тож їм слід вирішити, хто нею скористається. Наприклад, якщо мати дитини не працює чи є ФОП, то піти у доглядову відпустку може батько дитини.

Право на відпустку для догляду за дитиною до 3 років діда, баби чи інших родичів є похідним від права матері / батька дитини. Виникає воно за умови, що мати й батько дитини мають право на таку відпустку, але не перебувають у ній.

А тепер задачка з зірочкою. Мати й батько дитини є підприємцями та ніде не працюють за трудовим договором, або один з них — ФОП, а інший не працює. Чи є право на отримання відпустки для догляду за дитиною до 3 років у діда, баби чи інших родичів, які будуть фактично доглядати за дитиною? Ні, як вже було зазначено вище, право на доглядову відпустку інших родичів є похідним від права матері / батька. На це звертає увагу Східне межрегіональне управління Держпраці в роз’ясненні від 09.05.2023.

Зауважте, що якщо в сім’ї народилася двійня чи трійня або ж є декілька дітей до 3 років, то оформити відпустку для догляду за ними може лише одна із перелічених зазначених осіб.

Ще один момент щодо права на відпустку. Роботодавець не може відмовити у наданні відпустки для догляду до 3 років працівнику, який має на неї право. Навіть якщо такий працівник залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури, робіт з виробництва товарів оборонного призначення або до виконання мобілізаційного завдання (замовлення) (див. ч. 2 ст. 12 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX).

Звісно, що право на відпустку працівник має підтвердити належним чином.

Документи для оформлення відпустки

Оскільки відпустка для догляду за дитиною до 3 років надається за бажанням працівника, то передусім потрібна письмова заява про її надання (див. ч. 1 ст. 181 КЗпПч. 3 ст. 20 Закону про відпустки). Чи достатньо однієї заяви? Ні. Перелік документів, які подаються разом із нею, наведений у таблиці нижче.

Документи, необхідні для оформлення відпустки для догляду за дитиною до 3 років

Працівник

Документи, які подаються для надання відпустки для догляду за дитиною до 3 років

Мати / батько дитини

1. Заява про надання відпустки*.

2. Копія свідоцтва про народження дитини

Дід, баба, інші родичі, які фактично доглядають за дитиною

1. Заява про надання відпустки.

2. Копія свідоцтва про народження дитини.

3. Довідка з місця роботи одного з батьків дитини про те, що він (вона) вийшов (вийшла) на роботу до закінчення терміну цієї відпустки.

4. Документи, що підтвердять родинний зв’язок особи з дитиною (на розсуд роботодавця, законодавство прямо не вимагає)

Особа, яка усиновила чи взяла під опіку дитину, один із прийомних батьків чи батьків-вихователів

1. Заява про надання відпустки.

2. Копія свідоцтва про народження дитини.

3. Копія документа для підтвердження статусу особи**

* Її приклад знайдете тут.

** Особа, яка усиновила дитину, надає копію рішення суду про усиновлення.

Особа, яка взяла дитину під опіку, може надати копію рішення про встановлення опіки.

Один із прийомних батьків надає копію договору про влаштування дітей на виховання та спільне проживання у прийомній сім’ї, копію рішення органу опіки і піклування про направлення дитини у прийомну сім’ю.

Один із батьків-вихователів надає копію договору про організацію діяльності дитячого будинку сімейного типу, копію рішення органу опіки і піклування про направлення дитини на виховання та спільне проживання у дитячому будинку сімейного типу.

Зверніть увагу! У випадку, коли за наданням відпустки звертається один з батьків дитини, прийомних батьків чи батьків-вихователів дитини, законодавець не вимагає надання з місця роботи (навчання, служби) іншого з батьків довідки про неперебування в такій відпустці. За бажанням можна запропонувати працівнику, який звертається за отриманням відпустки, щоб він зазначив в заяві про її надання, що інший з батьків не перебуває у такій відпустці.

Тепер щодо такої категорії отримувачів відпустки, як дід, баба чи інші родичі дитини. Їм відпустка надається за умови надання довідки з місця роботи (навчання, служби) одного з батьків дитини про те, що він (вона) вийшов (вийшла) на роботу до закінчення терміну цієї відпустки. Це прямо зазначено в ч. 4 ст. 20 Закону про відпусткиДовідка від другого з батьків про невикористання відпустки не вимагається.

На підставі отриманих документів роботодавець оформлює наказ (розпорядження) про надання відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Його можна оформити як за типовою формою П-3, затвердженою наказом Держкомстату від 05.12.2008 № 489, так і в довільній формі (див. приклад оформлення наказу).

Щодо тривалості відпустки

Максимальна тривалість відпустки для догляду визначена її назвою — до досягнення дитиною трирічного віку. Причому прийменник «до» тут позначає кінцеву календарну дату дії відпустки (див. лист Мінпраці від 17.08.2010 № 246/13/116-10). Тому в загальному випадку останнім днем такої відпустки є день, в який дитині виповниться 3 роки.

Наприклад, дитині працівниці, яка перебуває у відпустці для догляду за нею до 3 років, виповнюється 3 роки 15 липня 2025 року. Тоді стати до роботи вона повинна з 16 липня 2025 року.

Важливо! Відпустка може бути надана повністю або частково в межах установленого трирічного періоду. Мати / батько, дід, баба, інші родичі тощо можуть оформлювати її на власний розсуд терміном на рік, півтора, два чи інший термін в межах максимального.

Також особи можуть перервати цю відпустку та вийти на роботу, а потім знову оформити її. Проте в такому випадку слід пам’ятати про приписи ч. 10 ст. 179 КЗпП —

про дострокове припинення відпустки для догляду за дитиною до 3 років слід повідомити роботодавця не пізніш як за 10 календарних днів до дня такого припинення

Згода роботодавця для дострокового припинення відпустки не потрібна (див. роз’яснення Держпраці від 02.06.2022).

Чи треба оформлювати наказом вихід працівників на роботу після завершення відпустки для догляду? Якщо відпустка переривається, то так. В іншому випадку — ні.

Бліц-відповіді на запитання щодо доглядової відпустки

Чи можна працювати під час відпустки для догляду за дитиною до 3 років?

Якщо говоримо про роботу у того ж роботодавця на своєму робочому місці, то в період перебування матері, батька та інших осіб у відпустці для догляду за дитиною до 3 років вони можуть працювати на умовах неповного робочого часу або вдома, якщо це можливо, зважаючи на виконувану роботу, та роботодавець має для цього відповідні ресурси та засоби. Це передбачено ч. 9 ст. 179ст. 601602 КЗпП та ч. 4 ст. 18 Закону про відпустки. При цьому доглядова відпустка не переривається.

Якщо ж це робота в іншого роботодавця або за іншим трудовим договором за внутрішнім сумісництвом, то, вважаємо, що перешкод на таку роботу немає взагалі. Працівниця може бути прийнята навіть на повний робочий день.

Чи можна під час відпустки для догляду за дитиною до 3 років взяти іншу відпустку?

Почнемо з роботодавця, який надав таку відпустку. Якщо особа перебуває у доглядовій відпустці до 3 років й не працює або працює на своєму ж робочому місці на умовах неповного робочого часу, то, на думку Мінекономіки, оформити будь-яку іншу відпустку вона не може (див. листи від 28.04.2021 № 4712-06/25508-07, від 01.07.2021 № 4712-06/34400-07). Пояснює відомство свою позицію тим, що працівник не може перебувати у двох відпустках одночасно.

Тож щоб скористатися іншою відпусткою, наприклад навчальною, щорічною, відпусткою у зв’язку з вагітністю та пологами тощо, слід припинити доглядову відпустку, скористатися бажаною відпусткою, далі за потреби знову оформити відпустку для догляду за дитиною до 3 років.

Наступна можлива ситуація. Працівниця під час відпустки для догляду за дитиною до 3 років працює за трудовим договором в іншого роботодавця або у того ж роботодавця, але за іншим трудовим договором (внутрішня сумісниця). В такому випадку за тим місцем роботи, де вона не оформила відпустку для догляду за дитиною, ця працівниця може отримати будь-яку відпустку, на яку має право.

На працівницю, яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною, оформлено лікарняний. Чи оплачувати його?

Перш за все відзначимо: якщо непрацездатність припала на період доглядової відпустки, то така відпустка не переривається, не продовжується та не переноситься на інший період.

Звичайний лікарняний. Якщо працівник перебуває у відпустці для догляду за дитиною до 3 років і не працює, то лікарняний, який повністю припав на період такої відпустки, не оплачуєте. Підстава відмови в призначенні — відсутня втрата заробітку.

Водночас якщо відпустка закінчилася, а працівник продовжує хворіти, лікарняний оплачуєте з наступного дня після завершення відпустки. При цьому відлік 5 днів тимчасової непрацездатності за рахунок роботодавця починаєте з 1-го дня непрацездатності, визначеного первинним лікарняним листом, а не з 1-го оплачуваного дня (після закінчення відпустки). Відповідно якщо такі перші 5 днів припали на період відпустки, то їх не оплачуєте, а за дні, починаючи з наступного дня після завершення відпустки, призначаєте допомогу за рахунок ПФУ.

Наступна ситуація. Працівник працює неповний робочий час у період відпустки для догляду за дитиною до 3 років на своєму місці роботи. В такому разі допомога по тимчасовій непрацездатності (у тому числі допомога по догляду за хворою дитиною) надається йому на загальних підставах. На цьому наголошував ПФУ у своєму листі від 22.11.2023 № 43354-49563/К-03/8-2800/23.

Аналогічно право на лікарняні є у працівниці за іншими місцями роботи, де вона не оформлювала відпустку для догляду за дитиною до 3 років.

Лікарняний по вагітності та пологах. Його оплачуємо в обов’язковому порядку. Навіть якщо працівниця не скористалася рекомендаціями Мінекономіки (див. вище) й не переривала відпустку для догляду за дитиною до 3 років, щоб оформити відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами. Допомога по вагітності та пологах нараховується їй в загальному порядку на підставі листка непрацездатності.

Працівниця вийшла на роботу після завершення відпустки для догляду за дитиною до 3 років. Чи потрібно далі для цілей надання їй щорічної основної відпустки відлічувати робочий рік з дати виходу на роботу? Чи формує період доглядової відпустки до 3 років стаж для щорічної відпустки?

Почнемо з першого запитання. Перебування працівника чи працівниці у відпустці для догляду за дитиною до 3 років не змінює початок відліку робочого року, за який надається щорічна основна відпустка. Як і раніше, відпрацьований робочий рік відлічуємо з дня укладення трудового договору (див. ч. 1. ст. 6 Закону про відпустки). Тобто змінюємо рік / роки, а день і місяць початку та закінчення робочого року залишаються незмінними.

Щодо другого запитання. У період відпустки для догляду до 3 років відпускний стаж для щорічної основної відпустки не накопичується (див. п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону про відпустки).

Разом з тим якщо особа під час відпустки для догляду за дитиною до 3 років працює у цього ж роботодавця на умовах неповного робочого часу чи їй нарахована допомога по вагітності та пологах за період непрацездатності, визначений у лікарняному, то такі періоди роботи / непрацездатності сформують відпускний стаж.

Висновки

  • Відпустка для догляду за дитиною до 3 років надається: одному з батьків, діду, бабі, іншим родичам, які доглядають за дитиною, особі, яка усиновила чи взяла під опіку дитину, одному із прийомних батьків чи батьків-вихователів.
  • Мати і батько дитини мають рівні права на відпустку для догляду за дитиною до 3 років. Право діда, баби, інших родичів на цю відпустку є похідним від права матері / батька.
  • Працівник / працівниця за бажанням можуть достроково припинити відпустку для догляду до 3 років, попередивши про це роботодавця не пізніше як за 10 календарних днів. У такому випадку вихід на роботу оформлюється відповідним наказом.
  • Оформлювати наказом вихід працівника чи працівниці на роботу після запланованого завершення відпустки для догляду до 3 років не треба.
  • У період перебування у відпустці для догляду за дитиною до 3 років особа може працювати на умовах неповного робочого часу або вдома.
  • Період відпустки для догляду до 3 років не включається до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку. Проте якщо у цей період особа працює ще й на умовах неповного робочого часу, то вона заробляє відпускний стаж за цей період.

"Податки & бухоблік", 2025, № 53

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Журнал «Податки & бухоблік»



Коментарі
0
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники PRO-доступу, «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
70
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×