Інформація по темі "" | Публікації по тегу
24.06.21
150 0
Друкувати
Обране

Нове у військовому обліку та гарантіях для резервістів

У веденні військового обліку відбулися важливі і масштабні зміни. 23 квітня 2021 року набрав чинності Закон України від 30.03.2021 р. № 1357-IX, що вносить правки до більш ніж 40 законодавчих актів України. Систему військового обліку приводять у відповідність зі стандартами НАТО. Крім того, зміни покликані покращити соціальний та правовий захист резервістів. Розповімо про найважливіші зміни, про які треба знати роботодавцю.


Новий вид військової служби

Види військової служби в Україні визначає Закон № 2232*. Вони поділяються на: строкову службу; військову службу (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів та військових навчальних підрозділів вишів; за контрактом; за призовом під час мобілізації, на особливий період; за призовом осіб офіцерського складу.

* Закон України «Про військовий обов’язок і військову службу» від 25.03.92 р. № 2232-XII.

Відповідно до змін, внесених до ч. 6 ст. 2 Закону № 2232,

Важливо!

запроваджено новий вид військової служби — військова служба за призовом осіб із числа резервістів в особливий період

Зазначимо, що в новій редакції ч. 9 ст. 1 Закону № 2232 резервісти — це особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.

Зауважимо, що особливий період триває в Україні з 18.03.2014 р., з дати набрання чинності Указу Президента України «Про часткову мобілізацію» від 17.03.2014 р. № 303/2014. Він не припинився із закінченням мобілізаційних заходів (див. листи Міноборони від 18.10.2016 р. № 322/2/6917 і від 20.10.2016 р. № 316/1/906).

Які ж гарантії передбачені для резервістів під час служби в особливий період? Ті самі, що й встановлені ч. 3 ст. 119 КЗпП для працівників, призваних або прийнятих для проходження інших видів військової служби. А саме: збереження місця роботи, посади і середнього заробітку.

Ви не знаходите резервістів у ст. 119 КЗпП? Дійсно, вони там не названі. Гарантії для резервістів під час служби встановлює ст. 391 Закону № 2232. Вона визначає, що особи, призвані на військову службу за призовом із числа резервістів в особливий період, користуються, зокрема, гарантіями, передбаченими ч. 3 ст. 119 КЗпП.

Тож у наказі про увільнення від роботи призваного працівника-резервіста посилайтеся саме на ст. 391 Закону № 2232.

Переформування військових комісаріатів

Військові комісаріати (військкомати) переформовані в нові структури — територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі — ТЦК). Таке переформування відбувалось як пілотний проєкт ще з 2017 року.

Роботодавцям слід мати на увазі, що ТЦК мають право перевіряти підприємства та притягувати їх до відповідальності за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

Перелік документів при прийнятті на роботу

До переліку документів, які зобов’язаний надати громадянин при укладенні трудового договору, додали відповідний військово-обліковий документ (ч. 2 ст. 24 КЗпП). Таким чином, працівник, який працевлаштовується, повинен надати:

1) паспорт (інший документ, що посвідчує особу);

2) трудову книжку, якщо для працівника це місце роботи є основним*;

* З 10.06.2021 р. у зв’язку з початком ведення обліку трудової діяльності в електронному вигляді замість трудової книжки можна надати відомості про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру.

3) у випадках, передбачених законодавством, — документ про освіту та про стан здоров’я;

4) відповідний військово-обліковий документ;

5) інші документи.

Тобто військово-обліковий документ «витягнули» з категорії «інші».

Що це за документ? До військово-облікових документів належать (п. 16 Порядку № 921**):

** Порядок організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов’язаних, затверджений постановою КМУ від 07.12.2016 р. № 921.

• для призовників — посвідчення про приписку до призовної дільниці;

• для військовозобов’язаних і резервістів — військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов’язаного.

Безумовно, роботодавці і раніше на підставі п. 37 Порядку № 921 вимагали від працівників військово-облікові документи. Наразі цю вимогу закріпили і у КЗпП.

Переважне право резервістів при скороченні

Коло осіб, які мають переважне право на залишення на роботі під час скорочення чисельності чи штату працівників (у зв’язку зі змінами в організації виробництва та праці), зазначене у ст. 42 КЗпП. До таких осіб при рівних умовах продуктивності праці і кваліфікації з іншими працівниками відтепер належать і резервісти, які проходили службу за призовом в особливий період (п. 9 ч. 2 ст. 42 КЗпП).

УВАГА!

Переважним правом на залишення на роботі під час скорочення резервісти можуть скористатися протягом двох років з дня звільнення їх зі служби

Майте на увазі! Якщо резервіст має статус учасника бойових дій, то такий статус також дає переважне право залишитися на роботі (п. 5 ч. 2 ст. 42 КЗпП). А перевагу в збереженні робочого місця має працівник з найбільшою кількістю підстав зі списку, наведеного у ст. 42 КЗпП.

Щорічна відпустка в перший рік роботи

Відтепер за бажанням резервіста йому може бути надана щорічна відпустка повної тривалості до настання шестимісячного строку безперервної роботи у перший рік роботи.

Такою пільгою зможе скористатися тільки працівник, що вже звільнився після проходження служби за призовом резервістів в особливий період. Але за умови, якщо після звільнення зі служби він був прийнятий на роботу протягом трьох місяців, не враховуючи часу переїзду до місця проживання (п. 5 ч. 7 ст. 10 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР).

Нова категорія квотників

Після нововведень до категорій громадян, які мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню, належить молодь, що звільнилася з військової служби за призовом осіб із числа резервістів (п. 4 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 р. № 5067-VI).

Проте умови для зарахування резервістів до трудової квоти цей Закон та ст. 196 КЗпП зараз визначають по-різному і в частині осіб, яких зараховуємо до квоти (молодь чи всіх осіб із числа резервістів), і в частині черговості працевлаштування (перше чи будь-яке).

Сподіваємося, що це питання буде врегульовано в змінах до Порядку, затвердженого наказом Мінсоцполітики від 16.05.2013 р. № 271.

Імунітет від звільнення

Громадянам України віком до 28 років після звільнення з військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період надається перше робоче місце на строк не менше двох років (ст. 197 КЗпП).

Проте звільнення працівника за його власним бажанням, за згодою сторін чи на вимогу третіх осіб цілком допустиме.

Повідомлення працівників про виклик до ТЦК

На вимогу ТЦК підприємства зобов’язані сповіщати призовників, військовозобов’язаних та резервістів, які працюють на підприємстві, про їх виклик до ТЦК та забезпечити їх своєчасне прибуття за цим викликом. Це тепер чітко прописано в новій редакції ч. 1 ст. 38 Закону № 2232 (ср. USER_SHOW_ID).

Інші обов’язки підприємства, що встановлені ст. 38 Закону № 2232, залишилися незмінними та стосуються тепер і резервістів. А саме: підприємства в семиденний строк повідомляють ТЦК про прийняття та звільнення працівників із числа призовників, військовозобов’язаних та резервістів.

Новий формат Реєстру та посилення відповідальності

Визначено державні органи та перелік інформації, яку вони зобов’язані передавати в електронному вигляді до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів. Проте поки роботодавці не відчують у зв’язку з цим будь-яких змін у своїй роботі.

Що стосується адміністративної відповідальності підприємств за порушення у сфері військового обліку, то її віднині замість п’яти статей у КпАП встановлює одна — ст. 2101. І поширюється вона на будь-які порушення, вчинені роботодавцем.

Так, за перше порушення на посадову особу покладається штраф від 3400 до 5100 грн (раніше — до 1700 грн). Але за вчинення такого порушення в особливий період, що триває зараз, як і за повторне протягом року вчинення порушення, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, штраф становить від 5100 до 8500 грн. Як бачимо, штрафи зросли у 5 разів. Штраф накладає керівник ТЦК (ст. 235 КпАП).

висновки

Трудові гарантії для резервістів під час служби передбачають збереження місця роботи, посади і середнього заробітку.

Після проходження служби резервісти мають переважне право на залишення на роботі під час скорочення, а також право на щорічну відпустку повної тривалості в перші 6 місяців роботи.

Марченко Олена

Оплата праці, червень, 2021/№ 12/1 спецвипуск

env_icon Отримуйте новини поштою!

Ми будемо надсилати вам найсвіжіші матеріали кожного тижня

Для цього вкажіть своє ім'я та електронну скриньку

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про цекоментарі
(0)
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити всього за 30 грн
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники PRO-доступу, «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
30
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×

 

Договір публічної оферти

Угода

про умови використання інформаційних ресурсів сайту

Ця Угода укладена між ТОВ «НВП «ФАКТОР» (далі - Компанія) і будь-яким Користувачем (далі загально названі - Сторони) веб-сайту (-ів) buhgalter.com.ua і / або budget.factor.ua, далі іменуються - Сайт.

Загальні положення

Наведені нижче умови є електронною формою документа, що визначає порядок використання, а саме, надання Користувачеві доступу до інформаційних ресурсів через Сайт.

Ця угода (Договір) носить характер публічної оферти, тобто є еквівалентом "усної угоди" і відповідно до чинного законодавства України має належну юридичну силу.

Сайт є об'єктом авторського права і як складного твору, а також "компіляції даних" ("бази даних") охороняється на території України, відповідно до Закону України "Про авторське право і суміжні права".

Всі авторські майнові права на Сайт належать Компанії. Позначення «buhgalter», «Factor» є знаком для товарів і послуг (торговою маркою) і не може використовуватися Користувачем без отримання відповідної ліцензії.

Компанія докладає всіх зусиль щодо забезпечення достовірності і актуальності інформації, представленої на Сайті. Однак Компанія не бере на себе фінансової та іншої відповідальності за результати застосування цієї інформації.

Підписка - повний доступ до всіх матеріалів, розміщених на Сайті. Підписка надається за певну плату на певний строк відповідно до умов відповідного тарифу Підписки.

Автоподовження підписки - сервіс автоматичного продовження підписки.

 

 

1. Прийняття Угоди

 

1.1. Для того, щоб отримати право доступу до інформаційних ресурсів Сайту, Користувачеві необхідно спочатку висловити свою згоду з цією угодою. Користувач не має санкціонованого доступу до інформаційних ресурсів Сайту, якщо він не прийняв або не згоден з умовами цієї угоди.

1.2 Згідно з умовами Договору Компанія надає Користувачам Передплату на платній основі з метою перегляду користувачами окремих матеріалів, розміщених на Сайті. Категорії платної інформації визначаються Товариством самостійно.

1.3. За згодою Користувача з умовами цієї угоди, Користувачеві надається доступ до інформаційних ресурсів Сайту. Інформаційні ресурси надаються «як є» і не припускають наступних доопрацювань.

1.4. Користувач має право припинити користуватися Сайтом в будь-який момент, без спеціального повідомлення Компанії про припинення користування Сайтом.

1.5. Для отримання доступу до ресурсів від Користувача може знадобитися надання інформації про себе (наприклад, відомості про особу, відомості про юридичну особу та інші контактні дані) з метою продовження користування Користувачем послугами Компанії.

1.6. Беручи до уваги безперервне впровадження нових розробок, Користувач визнає і погоджується з тим, що Компанія має право на власний розсуд припинити (тимчасово або остаточно) надання доступу до ресурсів Сайту (або будь-яких окремих функцій Сайту) всім користувачам взагалі або Користувачеві зокрема, без попереднього повідомлення.

1.7. Компанія на постійній основі впроваджує нові розробки для того, щоб надавати найкращі можливі послуги своїм користувачам. Користувач визнає і погоджується з тим, що форма і характер послуг (дизайн сайту, обсяг наданої інформації, тематика і ін.) можуть час від часу змінюватися без попереднього повідомлення Користувача.

 

 

2. Відповідальність сторін

 

2.1. Матеріали Сайту видаються без будь-яких гарантій, неявних або інших. Компанія не несе відповідальність за повноту і точність інформації, що міститься в матеріалах сайту, відповідність її вимогам Користувача.

2.2. Всі ризики, що виникають при використанні матеріалів (ресурсів) Сайту, несе Користувач. Компанія ні за яких умов не несе відповідальності за будь-які понесені Користувачем збитки, у чому б вони не виражалися, в тому числі, в разі якщо компанія була повідомлена про можливість заподіяння збитків.

2.3. Ризик настання негативних наслідків в результаті використання рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті, в повному обсязі несе Користувач. Компанія не гарантує і не підтверджує точність і достовірність, рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті.

2.4. Компанія не несе ніякої відповідальності за будь-які помилки, неточності, втрати часу, порушення в роботі обладнання і ліній комунікацій, проникнення комп'ютерних вірусів, втрати і зміни даних, виникнення дефектів в роботі програм. які виникли, незалежно від причин, в результаті використання Сайту.

2.5. У разі здійснення Користувачем дій, передбачених ст. 50 Закону України «Про авторське право і суміжні права» (порушення авторського права і суміжних прав), Компанія залишає за собою право, без попереднього повідомлення Користувача, за своїм вибором здійснювати дії щодо захисту немайнових і майнових авторських прав та суміжних прав в порядку, встановленому адміністративним, цивільним і кримінальним законодавством.

 

3. Порядок і умови оформлення Передплати

 

3.1 Для оформлення Передплати Користувачеві необхідно:

3.1.1 Авторизуватись або зареєструватися на сайті buhgalter.com.ua шляхом заповнення всіх необхідних полів реєстраційної форми

3.1.2 Уважно ознайомитися з умовами договору і прийняти його,

3.1.3 Ввести необхідні для оплати дані, якщо того вимагає Платіжна система; підтвердити оплату і оплатити.

3.2 Оплата доступу до сайту buhgalter.com.ua проводиться Користувачем на умовах 100% передплати.

3.3 Компанія попереджає користувачів, а Користувачі розуміють і погоджуються з тим, що Платіжна система може стягувати понад вартості послуг будь-якого роду комісії та збори, включаючи комісії мобільних операторів (за їх наявності), надаючи свої послуги тільки в разі, якщо такі комісії і збори будуть оплачені користувачем. Інформацію про такі комісії і збори (за їх наявності) Користувач самостійно може дізнатися в Платіжній системі. Комісії та збори не повертаються і не відшкодовуються Компанією. Користувач, який скористався послугами платіжної системи, вважається попередженим і згодним з їх умовами.

3.4 Компанія має право в односторонньому порядку і без попереднього повідомлення Користувача змінювати умови цього договору, наповнення пакетів Підписка, розміри тарифів і т.п. шляхом розміщення відповідного документа в новій редакції на сайті.

3.5 Зміни умов цього Договору набирають чинності з моменту опублікування на сайті buhgalter.com.ua

3.6 Зміни, що стосуються наповнення пакетів Підписка, розмірів тарифів застосовуються тільки для підписок, придбаних після такої зміни.

3.7 Відмова від послуг після оплати неможлива.

3.8 Користувач не має права:

3.8.1 реєструватися як інша особа; вводити в оману інших користувачів щодо своєї особи, використовуючи реєстраційні дані іншої людини; навмисне спотворювати уявлення про самого себе, свій вік або свої відносини з іншими особами або іншими організаціями; передавати реєстраційні дані, логін і пароль для доступу до системи іншим особам;

 

4. Автоподовження підписки

 

4.1 Учасники оплачують доступ до сайту buhgalter.com.ua щомісяця, надають згоду на послуги автоматичного регулярного продовження Підписки на новий термін (автоподовження Підписки). Після активації даної послуги оплата нового терміну Підписки здійснюється шляхом автоматичного безакцептного списання коштів з рахунку користувача. Послуга автоподовження Підписки надається до тих пір, поки Користувач не повідомить про її скасування в особистому кабінеті користувача, заповнивши необхідну форму.

4.2 Послуга вважається скасованою з наступного оплатного періоду.

4.3 Послуга активується при здійсненні першої або чергової оплати Підписки, що означає згоду користувача з тим, що після закінчення оплаченого строку дії Передплати Договір автоматично пролонгується на тих же умовах на той же термін з автоматичним списанням вартості Передплати з рахунку Користувача

4.4 У разі недостатності коштів на рахунку користувача або неможливості проведення платежу Підписка на новий термін не надається, а послуга «автоподовження Підписки» відключається, до моменту появи коштів на рахунку користувача або заміни користувачем рахунку в особистому кабінеті).

4.5 При зміні Товариством тарифів на підписку автоподовження Підписка на черговий новий термін, наступний за періодом, протягом якого відбулася така зміна буде здійснено за новим тарифом.

 

5. Припинення відносин з Компанією. зміна угоди

 

5.1. Компанія і Користувач домовилися, що компанія має право припинити підтримувати Сайт (надавати доступ / надавати послуги) в будь-який час на власний розсуд.

5.2. Компанія залишає за собою право припинити доступ до Сайту, якщо: доступ до Сайту втрачений через відсутність зв'язку на маршруті від Користувача до Сайту; Користувачеві відмовлено в доступі до Сайту внаслідок порушення ним «Інтрукціі користування сайтом» (http://budget.factor.ua/faq.php) або перевищення обсягу прав на використання Сайту.

5.3. Компанія залишає за собою право за своїм вибором без попереднього повідомлення та / або роз'яснення причин: змінювати, виправляти, обмежувати, припиняти чи зупиняти дію Сайту і будь-яких його розділів (матеріалів, ресурсів, сервісів); відмовляти Користувачеві в доступі до користування Сайтом і / або будь-якого його розділу. Задоволення / розгляд потреб Користувача при використанні Сайту не є обов'язком Компанії.

 

6. Заключні положення

 

6.1. Сайт може містити посилання на інші Інтернет - сайти. Дані сайти не перебувають під контролем Компанії і Компанія не несе відповідальності за зміст даних сайтів та / або зміст сайтів, посилання на які знаходяться на даних сайтах. Посилання на інші сайти включені в Сайт тільки для зручності користувачів і не означають згоду Компанії та його посадових осіб з вмістом даних сайтів. Інші Інтернет - сайти можуть містити посилання на Сайт без спеціального дозволу Компанії.

6.2. У разі незгоди Користувача з будь-яким з умов цієї угоди він зобов'язаний негайно припинити використання Сайту і / або будь-якого з його розділів.

6.3. У разі якщо компетентними органами / особами частина цієї угоди буде визнана недійсною, такою, що суперечить законодавству і не підлягає застосуванню, це не тягне неможливість застосування інших положень цієї угоди. Ця угода діє повною мірою в рамках, встановлених чинним законодавством.

6.4. До відносин в рамках цієї Угоди застосовується право України. Користувач і Компанія домовилися підкорятися при виникненні будь-яких спорів, що виникають у зв'язку зі справжньою угодою (використанням Сайту), виключно юрисдикції судів України.