Інформація по темі "" | Публікації по тегу
10.06.21
238 0
Друкувати
Обране

Оплата відпусток: нюанси розрахункового періоду

Ще минулого року в наше життя несподівано увірвався карантин. Спочатку — на 1,5 місяця, які непомітно розтягнулися майже на 1,5 року. За цей час траплялося всяке: і простої, і карантинні відпустки, і самоізоляція. Чи враховувати такі періоди при розрахунку відпускних — розповімо в цій статті.


Простій

Для того, щоб визначити, включати період простою в розрахунок «відпускної» середньої чи ні, важливо знати, як він був оплачений: у розмірі 2/3 тарифної ставки (окладу) або середньої зарплати.

Якщо оплата простою була проведена у розмірі 2/3 тарифної ставки (окладу) працівника, то вважається, що такий період оплачений частково.

Тобто усі календарні дні, на які припадає період простою, доведеться виключити з розрахункового періоду (як час, коли працівник не працював і за ним не зберігався заробіток або зберігався частково).

Якщо ж період простою був оплачений у розмірі середньої зарплати — цей період з розрахункового періоду виключати не треба.

Буває і так, що час простою оплачують у розмірі окладу. У такому разі є два варіанти:

1) якщо оклад — це єдина складова зарплати працівника (зарплата = оклад), при розрахунку відпускних період простою викидати не треба;

2) якщо оклад — це лише складова зарплати (наприклад, у неї входить ще і «трудова» доплата до МЗП), тоді для розрахунку відпускних період простою доведеться виключити.

При цьому майте на увазі: якщо простій оформлений на тривалий період (наприклад, з 11 по 22 жовтня 2020 року), то з розрахункового періоду виключається увесь період простою разом з вихідними днями, які на нього припадають (лист Мінекономіки від 08.02.2021 р. № 4708-06/7891-09 // «ОП», 2021, № 5). Тобто з розрахункового періоду треба виключати не лише робочі, але і вихідні дні, що припадають на період простою.

Неповний робочий час

А ось відповідь на запитання, включати період роботи в режимі неповного часу в розрахунок відпускних чи ні, залежатиме від того:

• хто був ініціатором скорочення робочого часу (роботодавець чи працівник);

• як було скорочено робочий час працівника (це неповний робочий день чи неповний робочий тиждень або комбінація неповного робочого дня і неповного робочого тижня).

Ініціатор — роботодавець. Якщо ініціатором переведення на неповний робочий тиждень був роботодавець (на підставі ст. 32 КЗпП), то з розрахунку слід виключити робочі дні тижня, в які працівника не залучали до роботи.

Такої позиції давно дотримувалося Мінпраці (див. лист від 12.03.2007 р. № 66/06/186-07), нещодавно її підтвердило і Мінекономіки у своєму листі від 01.04.2021 р. № 4711-06/19889-07 // «Бюджетна бухгалтерія», 2021, № 15.

Інша справа, якщо співробітник працював на умовах неповного робочого дня (хай і введеного за ініціативою роботодавця). Період цієї роботи з розрахунку не виключають.

Ініціатор — працівник. Якщо ж робота на умовах неповного робочого тижня — це ініціатива працівника (на підставі ст. 56 КЗпП), то виключати з розрахункового періоду вільні від роботи дні не треба (лист Мінекономіки від 05.01.2021 р. № 4709-06/235-07).

Тимчасова непрацездатність

Календарні дні, на які припадає тимчасова непрацездатність працівника, включаємо в загальну кількість календарних днів за розрахунковий період на загальних підставах.

Головне, щоб така тимчасова непрацездатність була підтверджена заповненим належним чином лікарняним листом.

Зверніть увагу! У період карантину лікарняні листи також виписувалися у зв’язку з самоізоляцією (з причиною непрацездатності «11»).

У загальному випадку такий листок непрацездатності оплачується у розмірі 50 % середньої зарплати незалежно від страхового стажу. А період самоізоляції враховують при розрахунку відпускних на загальних підставах.

Інші періоди

Відпустка за свій рахунок. Дні відпустки без збереження зарплати як за ст. 25, так і за ст. 26 Закону про відпустки виключаються із загальної кількості календарних днів за розрахунковий період.

Проте якщо працівник відпочивав «за свій рахунок» довше, ніж передбачено в згаданих статтях, то «надлишок» відпускних днів вважається наданим незаконно і такі дні не виключають з розрахунку середньої заробітної плати.

Зазначимо, що в умовах карантину відпустка без збереження зарплати згідно з ч. 3 ст. 26 Закону про відпустки може тривати від декількох днів до декількох місяців.

У зв’язку з цим при розрахунку відпускних врахуйте такі нюанси.

Якщо надання відпустки без збереження зарплати переривалося вихідними днями — вихідні дні «не викидаємо» з розрахунку.

Приклад. У розрахунковому періоді «карантинна» відпустка без збереження зарплати була надана спочатку з 4 по 22 січня, потім з 25 по 29 січня 2021 року. Між «карантинними» відпустками працівник не приступав до роботи, оскільки були вихідні за графіком його роботи (субота і неділя — 23 і 24 січня).

Час, коли працівник згідно із законодавством не працював і за ним не зберігався заробіток або зберігався частково, виключаються з розрахунку відпускних.

Тому календарні дні, на які припадає карантинна відпустка, «викидаємо» з розрахункового періоду.

А ось вихідні дні (23 і 24 січня) під цей критерій не потрапляють. Не належать вони і до святкових/неробочих днів згідно зі ст. 73 КЗпП (ср. USER_SHOW_ID).

Відповідно такі дні виключати з розрахунку відпускних не треба.

Святкові і неробочі дні, що припадають на період карантинної відпустки, не «викидайте» двічі з розрахункового періоду.

У нашому прикладі це один день — 7 січня (Різдво).

Відпустка для догляду за дитиною. Час перебування у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею 3 років (6/16/18* років — згідно з медичним висновком) не бере участі в розрахунку середнього заробітку для оплати днів відпустки (абзац шостий п. 2 Порядку № 100).

* Залежно від захворювання дитини.

Приклад. Працівник іде у відпустку з 07.06.2021 р. На розрахунковий період (червень 2020 року — травень 2021 року) припали:

робота в режимі неповного робочого тижня (за наказом роботодавця) (з 1 липня по 31 серпня 2020 року) — працівник був зайнятий 2 дні на тиждень (понеділок і четвер);

тимчасова непрацездатність (з 20 по 30 жовтня 2020 року);

період простою (з 2 по 30 листопада 2020 року) — оплата здійснювалася виходячи з 2/3 окладу;

карантинна відпустка (з 8 по 24 січня 2021 року).

В інші періоди працівник працював у звичайному режимі. Які з перерахованих періодів увійдуть до розрахункового періоду?

Загальна кількість календарних днів, яка припадає на розрахунковий період (червень 2020 року — травень 2021 року), — 365 календарних днів.

Виключаємо з нього святкові і неробочі дні, які припадають на розрахунковий період (11 к. дн.).

Крім того, в розрахунковому періоді наш працівник:

працював у режимі неповного робочого тижня.

Оскільки ініціатором переведення на неповний робочий тиждень є роботодавець, з розрахункового періоду доведеться виключити 26 робочих днів, невідпрацьованих працівником за цей час (тобто вівторки, середи і п’ятниці, які припали на період з 1 липня по 31 серпня 2020 року);

хворів.

Календарні дні, на які припадає тимчасова непрацездатність працівника, включаємо в загальну кількість календарних днів за розрахунковий період;

перебував у простої.

Оскільки час простою був оплачений у розмірі 2/3 окладу, такий період виключаємо з розрахунку. Тобто 29 календарних днів, що припадають на цей період;

був у карантинній відпустці.

Усі календарні дні перебування в такій відпустці виключаємо з розрахункового періоду. У нашому прикладі — це 17 календарних днів.

Після нехитрих підрахунків отримуємо кількість календарних днів розрахункового періоду, яка братиме участь у розрахунку суми відпускних:

365 - 11 - 26 - 29 - 17 = 282 к. дн.

Кравченко Дар’я

Оплата праці, червень, 2021/№ 11

env_icon Отримуйте новини поштою!

Ми будемо надсилати вам найсвіжіші матеріали кожного тижня

Для цього вкажіть своє ім'я та електронну скриньку

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про цекоментарі
(0)
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити всього за 30 грн
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники PRO-доступу, «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
30
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×

 

Договір публічної оферти

Угода

про умови використання інформаційних ресурсів сайту

Ця Угода укладена між ТОВ «НВП «ФАКТОР» (далі - Компанія) і будь-яким Користувачем (далі загально названі - Сторони) веб-сайту (-ів) buhgalter.com.ua і / або budget.factor.ua, далі іменуються - Сайт.

Загальні положення

Наведені нижче умови є електронною формою документа, що визначає порядок використання, а саме, надання Користувачеві доступу до інформаційних ресурсів через Сайт.

Ця угода (Договір) носить характер публічної оферти, тобто є еквівалентом "усної угоди" і відповідно до чинного законодавства України має належну юридичну силу.

Сайт є об'єктом авторського права і як складного твору, а також "компіляції даних" ("бази даних") охороняється на території України, відповідно до Закону України "Про авторське право і суміжні права".

Всі авторські майнові права на Сайт належать Компанії. Позначення «buhgalter», «Factor» є знаком для товарів і послуг (торговою маркою) і не може використовуватися Користувачем без отримання відповідної ліцензії.

Компанія докладає всіх зусиль щодо забезпечення достовірності і актуальності інформації, представленої на Сайті. Однак Компанія не бере на себе фінансової та іншої відповідальності за результати застосування цієї інформації.

Підписка - повний доступ до всіх матеріалів, розміщених на Сайті. Підписка надається за певну плату на певний строк відповідно до умов відповідного тарифу Підписки.

Автоподовження підписки - сервіс автоматичного продовження підписки.

 

 

1. Прийняття Угоди

 

1.1. Для того, щоб отримати право доступу до інформаційних ресурсів Сайту, Користувачеві необхідно спочатку висловити свою згоду з цією угодою. Користувач не має санкціонованого доступу до інформаційних ресурсів Сайту, якщо він не прийняв або не згоден з умовами цієї угоди.

1.2 Згідно з умовами Договору Компанія надає Користувачам Передплату на платній основі з метою перегляду користувачами окремих матеріалів, розміщених на Сайті. Категорії платної інформації визначаються Товариством самостійно.

1.3. За згодою Користувача з умовами цієї угоди, Користувачеві надається доступ до інформаційних ресурсів Сайту. Інформаційні ресурси надаються «як є» і не припускають наступних доопрацювань.

1.4. Користувач має право припинити користуватися Сайтом в будь-який момент, без спеціального повідомлення Компанії про припинення користування Сайтом.

1.5. Для отримання доступу до ресурсів від Користувача може знадобитися надання інформації про себе (наприклад, відомості про особу, відомості про юридичну особу та інші контактні дані) з метою продовження користування Користувачем послугами Компанії.

1.6. Беручи до уваги безперервне впровадження нових розробок, Користувач визнає і погоджується з тим, що Компанія має право на власний розсуд припинити (тимчасово або остаточно) надання доступу до ресурсів Сайту (або будь-яких окремих функцій Сайту) всім користувачам взагалі або Користувачеві зокрема, без попереднього повідомлення.

1.7. Компанія на постійній основі впроваджує нові розробки для того, щоб надавати найкращі можливі послуги своїм користувачам. Користувач визнає і погоджується з тим, що форма і характер послуг (дизайн сайту, обсяг наданої інформації, тематика і ін.) можуть час від часу змінюватися без попереднього повідомлення Користувача.

 

 

2. Відповідальність сторін

 

2.1. Матеріали Сайту видаються без будь-яких гарантій, неявних або інших. Компанія не несе відповідальність за повноту і точність інформації, що міститься в матеріалах сайту, відповідність її вимогам Користувача.

2.2. Всі ризики, що виникають при використанні матеріалів (ресурсів) Сайту, несе Користувач. Компанія ні за яких умов не несе відповідальності за будь-які понесені Користувачем збитки, у чому б вони не виражалися, в тому числі, в разі якщо компанія була повідомлена про можливість заподіяння збитків.

2.3. Ризик настання негативних наслідків в результаті використання рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті, в повному обсязі несе Користувач. Компанія не гарантує і не підтверджує точність і достовірність, рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті.

2.4. Компанія не несе ніякої відповідальності за будь-які помилки, неточності, втрати часу, порушення в роботі обладнання і ліній комунікацій, проникнення комп'ютерних вірусів, втрати і зміни даних, виникнення дефектів в роботі програм. які виникли, незалежно від причин, в результаті використання Сайту.

2.5. У разі здійснення Користувачем дій, передбачених ст. 50 Закону України «Про авторське право і суміжні права» (порушення авторського права і суміжних прав), Компанія залишає за собою право, без попереднього повідомлення Користувача, за своїм вибором здійснювати дії щодо захисту немайнових і майнових авторських прав та суміжних прав в порядку, встановленому адміністративним, цивільним і кримінальним законодавством.

 

3. Порядок і умови оформлення Передплати

 

3.1 Для оформлення Передплати Користувачеві необхідно:

3.1.1 Авторизуватись або зареєструватися на сайті buhgalter.com.ua шляхом заповнення всіх необхідних полів реєстраційної форми

3.1.2 Уважно ознайомитися з умовами договору і прийняти його,

3.1.3 Ввести необхідні для оплати дані, якщо того вимагає Платіжна система; підтвердити оплату і оплатити.

3.2 Оплата доступу до сайту buhgalter.com.ua проводиться Користувачем на умовах 100% передплати.

3.3 Компанія попереджає користувачів, а Користувачі розуміють і погоджуються з тим, що Платіжна система може стягувати понад вартості послуг будь-якого роду комісії та збори, включаючи комісії мобільних операторів (за їх наявності), надаючи свої послуги тільки в разі, якщо такі комісії і збори будуть оплачені користувачем. Інформацію про такі комісії і збори (за їх наявності) Користувач самостійно може дізнатися в Платіжній системі. Комісії та збори не повертаються і не відшкодовуються Компанією. Користувач, який скористався послугами платіжної системи, вважається попередженим і згодним з їх умовами.

3.4 Компанія має право в односторонньому порядку і без попереднього повідомлення Користувача змінювати умови цього договору, наповнення пакетів Підписка, розміри тарифів і т.п. шляхом розміщення відповідного документа в новій редакції на сайті.

3.5 Зміни умов цього Договору набирають чинності з моменту опублікування на сайті buhgalter.com.ua

3.6 Зміни, що стосуються наповнення пакетів Підписка, розмірів тарифів застосовуються тільки для підписок, придбаних після такої зміни.

3.7 Відмова від послуг після оплати неможлива.

3.8 Користувач не має права:

3.8.1 реєструватися як інша особа; вводити в оману інших користувачів щодо своєї особи, використовуючи реєстраційні дані іншої людини; навмисне спотворювати уявлення про самого себе, свій вік або свої відносини з іншими особами або іншими організаціями; передавати реєстраційні дані, логін і пароль для доступу до системи іншим особам;

 

4. Автоподовження підписки

 

4.1 Учасники оплачують доступ до сайту buhgalter.com.ua щомісяця, надають згоду на послуги автоматичного регулярного продовження Підписки на новий термін (автоподовження Підписки). Після активації даної послуги оплата нового терміну Підписки здійснюється шляхом автоматичного безакцептного списання коштів з рахунку користувача. Послуга автоподовження Підписки надається до тих пір, поки Користувач не повідомить про її скасування в особистому кабінеті користувача, заповнивши необхідну форму.

4.2 Послуга вважається скасованою з наступного оплатного періоду.

4.3 Послуга активується при здійсненні першої або чергової оплати Підписки, що означає згоду користувача з тим, що після закінчення оплаченого строку дії Передплати Договір автоматично пролонгується на тих же умовах на той же термін з автоматичним списанням вартості Передплати з рахунку Користувача

4.4 У разі недостатності коштів на рахунку користувача або неможливості проведення платежу Підписка на новий термін не надається, а послуга «автоподовження Підписки» відключається, до моменту появи коштів на рахунку користувача або заміни користувачем рахунку в особистому кабінеті).

4.5 При зміні Товариством тарифів на підписку автоподовження Підписка на черговий новий термін, наступний за періодом, протягом якого відбулася така зміна буде здійснено за новим тарифом.

 

5. Припинення відносин з Компанією. зміна угоди

 

5.1. Компанія і Користувач домовилися, що компанія має право припинити підтримувати Сайт (надавати доступ / надавати послуги) в будь-який час на власний розсуд.

5.2. Компанія залишає за собою право припинити доступ до Сайту, якщо: доступ до Сайту втрачений через відсутність зв'язку на маршруті від Користувача до Сайту; Користувачеві відмовлено в доступі до Сайту внаслідок порушення ним «Інтрукціі користування сайтом» (http://budget.factor.ua/faq.php) або перевищення обсягу прав на використання Сайту.

5.3. Компанія залишає за собою право за своїм вибором без попереднього повідомлення та / або роз'яснення причин: змінювати, виправляти, обмежувати, припиняти чи зупиняти дію Сайту і будь-яких його розділів (матеріалів, ресурсів, сервісів); відмовляти Користувачеві в доступі до користування Сайтом і / або будь-якого його розділу. Задоволення / розгляд потреб Користувача при використанні Сайту не є обов'язком Компанії.

 

6. Заключні положення

 

6.1. Сайт може містити посилання на інші Інтернет - сайти. Дані сайти не перебувають під контролем Компанії і Компанія не несе відповідальності за зміст даних сайтів та / або зміст сайтів, посилання на які знаходяться на даних сайтах. Посилання на інші сайти включені в Сайт тільки для зручності користувачів і не означають згоду Компанії та його посадових осіб з вмістом даних сайтів. Інші Інтернет - сайти можуть містити посилання на Сайт без спеціального дозволу Компанії.

6.2. У разі незгоди Користувача з будь-яким з умов цієї угоди він зобов'язаний негайно припинити використання Сайту і / або будь-якого з його розділів.

6.3. У разі якщо компетентними органами / особами частина цієї угоди буде визнана недійсною, такою, що суперечить законодавству і не підлягає застосуванню, це не тягне неможливість застосування інших положень цієї угоди. Ця угода діє повною мірою в рамках, встановлених чинним законодавством.

6.4. До відносин в рамках цієї Угоди застосовується право України. Користувач і Компанія домовилися підкорятися при виникненні будь-яких спорів, що виникають у зв'язку зі справжньою угодою (використанням Сайту), виключно юрисдикції судів України.