Інформація по темі "" | Публікації по тегу
20.07.20
22166 0
Друкувати
Обране

Перевірки Держпраці: які документи готувати? [перелік]

Ушакова Лілія, експерт по питанням праці та зарплати журналу "Податки & бухоблік"


Комплект документів, необхідних при перевірці з питань дотримання законодавства про працю:

1. Установчі документи підприємства.

2. Документи, що підтверджують повноваження керівника.

Трудовий договір (контракт), наказ або розпорядження про призначення на посаду.

3. Колективний договір та додатки до нього.

Якщо колдоговір є. Якщо немає — ну й добре. Держпраці не може змусити його укласти. Колдоговір — справа добровільна.

4. Трудові договори, якщо укладені в письмовій формі.

Коли потрібен письмовий договір? Перелік випадків — у ст. 24 КЗпП.

5. Повідомлення про прийняття на роботу.

Мають бути на всіх працівників, працевлаштованих з 03.07.2015 р.

Але є винятки. З 05.03.2020 р. Повідомлення не треба подавати при прийнятті на роботу (1) керівника підприємства, (2) члена виконавчого органу господарського товариства (якщо відомості про нього включені до ЄДР).

6. Накази щодо особового складу.

Ними оформляють прийняття на роботу, переведення на іншу роботу, звільнення працівників, надання відпусток, відряджання тощо. Такі накази реєструють та їх облік ведуть окремо від наказів за основною діяльністю.

Окремо з групи наказів щодо особового складу виділяють і реєструють накази про відрядження працівників підприємства.

Для реєстрації наказів щодо особовогоу складу зазвичай використовують журнал (книгу) реєстрації. Форму такого журналу (книги) запропонувало Мінпраці в листі від 19.10.2005 р. № 09-487.

Важливо! Трудове законодавство не зобов'язує вести журнал (книгу). Тут можна говорити про косяки в діловодстві. Але це не порушення трудового законодавства.

7. Правила внутрішнього трудового розпорядку.

 Чи потрібні Правила ФОП?

Мінсоцполітики в листі від 21.05.2019 р. № 34/0/23-19/133 говорить про можливість їх складання підприємцями.

 А Держпраці? Вона традиційно хоче Правил. Хоча, на мій погляд, Правила для ФОП надто глобальні і всі питання, які вони регулюють, як правило, вже погоджені в трудовому договорі.

Але якщо не хочете радувати інспекторів праці відсутністю Правил, врахуйте, що затверджує Правила не роботодавець, а трудовий колектив
Кожен новоприйнятий працівник повинен бути ознайомлений з Правилами під підпис.

8. Положення про оплату праці та Положення про преміювання.

Але їх може і не бути, якщо оплатно-преміальні питання погоджені в інших внутрішніх документах роботодавця.

Зазвичай ці Положення оформляють як додатки до колдоговору. 
Але можна скласти самостійні документи, наприклад, якщо колдоговору немає. Тоді їх затверджує керівник підприємства після узгодження з профкомом (уповноваженим представником трудового колективу).

9. Посадові (робочі) інструкції працівників.

Нормативно-правовими актами прямо не встановлений обов'язок роботодавця розробляти ці інструкції.

АЛЕ! Мінсоцполітки та Держпраці наполягають на обов'язковості посадових (робочих) інструкцій.

Інакше — порушення трудового законодавства — штрафи. Адже роботодавець зобов'язаний роз'яснити працівникові його права та обов'язки і проінформувати під підпис про умови праці (ст. 29 КЗпП).

Не хочете з ними сперечатися? Розробіть посадові (робочі) інструкції.

Не знаєте, з чого почати? Розпочніть із Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників.

Дивитеся Довідник і розумієте, що він не зовсім підходить? Без проблем. Роботодавець має право відступати від нього, розробляючи інструкцію «під себе». Так, завдання та обов'язки, включені Довідником до типової кваліфікаційної характеристики тієї чи іншої посади, можна розподілити між окремими працівниками.

Можлива й зворотна ситуація, коли коло завдань та обов'язків окремих працівників можна розширити дорученням їм робіт, передбачених для різних груп посад (професій), рівних за складністю (чи меншою складністю), виконання яких не вимагає іншої спеціальності, кваліфікації. Наприклад, до посадової інструкції бухгалтера «довантажити» обов'язки касира.

10. «Розцінкові» документи.

При тарифній системі оплати праці (почасовій та відрядній) можуть попросити:

            — схеми посадових окладів, тарифні сітки і схеми тарифних (посадових) розрядів;

— штатний розпис. Знову-таки трудове законодавство не вимагає наявності штатного розпису. І знову-таки Держпраці традиційно наполягає на обов'язковій наявності штатного розпису в усіх суб'єктів господарювання, у тому числі й у ФОП. Не готові сперечатися з інспекторами праці? Ну, ви зрозуміли…

11. Табелі обліку використання робочого часу.

Типова форма Табеля № П-5 носить рекомендаційний характер. Тобто її можна доповнити потрібними вам показниками.

Але, попереджаю, на практиці трапляються такі інспектори праці, які свято впевнені, що ця форма обов'язкова для всіх і зраджувати їй не можна. Якщо до вас завітали саме такі перевіряючі, прочитайте разом із ними примітку 2 до форми № П-5.

12. Особові картки працівників та особові справи.

Особові картки заводять на кожну особу, прийняту на постійну, тимчасову або сезонну роботу, у тому числі за сумісництвом. Типова форма цього документа № П-2 для звичайних працівників затверджена наказом № 495.

Чи треба ФОП вести особові картки? Мінсоцполітики наполягає, що так (лист від 21.11.2016 р. № 5907/0/10-16/06).

Представники Держпраці також часто-густо вимагають, щоб ФОП вели особові картки працівників. Є судова практика, коли суди в цьому питанні підтримують перевіряючих (див. постанову Третього апеляційного адмінсуду від 13.11.2018 р. у справі № 804/1854/17).

З кожним записом, що вноситься до трудової книжки (вкладиша), працівника ознайомлюють під підпис в особовій картці. Уточніть цей момент перед перевіркою. Інакше перевірить Держпраці. Немає підписів — штраф. І суд не допоможе (див. постанову Верховного Суду від 18.06.2020 р. № 808/1083/17).

13. Трудові книжки, вкладиші до них та Книга обліку руху трудових книжок і вкладишів до них.

Не стосується ФОП і фізичних осіб, які використовують найману працю. Вони трудові книжки найманих працівників у себе не зберігають і Книгу не ведуть.

14. Дозвіл на працевлаштування іноземців.

Якщо працюють іноземці.

15. Графіки відпусток та Повідомлення про початок відпустки.

Обов'язкові для всіх роботодавців (ст. 79 КЗпП). Уніфікованих форм Графіка відпусток та Повідомлення немає. Тут усе у ваших руках.

Порада: не намагайтеся схрестити Графік із Повідомленням. Верховний Суд вважає, що письмове Повідомлення за два тижні до початку відпустки не рівнозначне ознайомленню з Графіком відпусток (див. постанову Верховного Суду від 18.06.2020 р. № 808/1083/17).

16. Графіки виходу на роботу (графіки змінності).

Якщо за працівниками ведеться підсумовуваний облік робочого часу або працівник працює за індивідуальним графіком виходу на роботу, то Держпраці попросить надати відповідні графіки.

17. Норми тривалості робочого часу на відповідний рік.

Їх роботодавець визначає самостійно з дотриманням вимог ст. 50 — 53, 67 і 73 КЗпП. Але якщо 5-денка з двома вихідними в суботу та неділю з однаковою тривалістю часу роботи за день протягом робочого тижня, то Норми можна запозичити з листів Мінсоцполітики.

Проте якщо режим роботи інший  розрахуйте і затвердіть Норми!

18. Документи щодо нарахування/виплати зарплати і відрядних.

19. Документи на відрахування із зарплати.

Це можуть бути заяви працівників, виконавчі документи, накази про відрахування, з якими ознайомлений працівник, тощо.

20. Графіки погашення заборгованості з виплати зарплати.

За наявності заборгованості з виплати заробітної плати.

21. Заяви працівників.

22. Пояснення/пояснювальні записки працівників.

Якщо були порушення трудової дисципліни. Додайте акти, доповідні записки, пов'язані з такими порушеннями.

23. Письмові згоди працівників

У тих випадках, коли вони потрібні (на переведення, на нічну роботу пільгових категорій працівників, на понаднормові). Відмови від продовження роботи в тих умовах праці, що змінилися.

24. Договори про повну матеріальну відповідальність (за наявності).

Договори такого роду можна укладати не з усіма найманими працівниками, а лише з тими, хто відповідає певним параметрам. Це працівники, які (1) досягли 18 років + (2) обіймають посади або виконують роботи, безпосередньо пов'язані зі зберіганням, обробкою, продажем (відпуском), перевезенням або застосуванням у процесі виробництва переданих їм цінностей.

25. Протоколи комісії соціального страхування, лікарняні листи.

26. Карти умов праці при проведенні атестації робочих місць.

27. Копії «трудових» статзвітів (якщо подаються).

 

Ви в тихому захваті від кількості документів?

Єдине, чим можу порадувати, що всі ці документи можуть запитати інспектори праці тільки під час планової перевірки. А на планові перевірки поки табу.

Сьогодні інспектори праці можуть нишпорити тільки в пошуках неоформлених трудових відносин. Відповідно набір документів, які вони можуть попросити надати, буде набагато скромніший. Тут їх цікавитимуть трудові договори, накази про прийняття на роботу, повідомлення про прийняття на роботу.

Крім того, можуть завітати з позаплановою перевіркою на підставі скарги працівника або особи, яка вважає себе працівником, а ви її не оформили. У цьому випадку набір документів залежатиме від того, на що скаржився скаржник.

Ще один момент. Досить часто трапляється ситуація: завітала Держпраці, не знайшла якигось документа (наприклад, штатного розпису) і виписала припис «Зробити». Якщо ви не згодні з Держпраці, вважаєте, що не зобов'язані мати цього документа і збираєтеся захищати свою позицію у суді, не треба виконувати припис! Суди розцінюють такі дії роботодавця як визнання своєї вини. І тут не посперечаєшся. Якщо впевнений, що штатний розпис тобі не потрібен, так навіщо ж його зробив?!

На який штраф чекати за відсутність документа, що цікавить Держпраці? Уперше — штраф в 1 мінімалку та адмінштраф від 510 до 1700 грн. А якщо працівник, чиї права були порушені відсутністю документа, ще й неповнолітній, вагітний або одинокий із дитиною до 14 років, то адмінштраф вже буде від 1700 до 5100 грн.

Не шкодьте собі самі. І нехай трудові перевірки обходять вас стороною.

env_icon Отримуйте новини поштою!

Ми будемо надсилати вам найсвіжіші матеріали кожного тижня

Для цього вкажіть своє ім'я та електронну скриньку

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Журнал «Податки & бухоблік»Коментарі
(0)
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Ваше ім`я
Коментарі
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
30
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×

 

Договір публічної оферти

Угода

про умови використання інформаційних ресурсів сайту

Ця Угода укладена між ТОВ «НВП «ФАКТОР» (далі - Компанія) і будь-яким Користувачем (далі загально названі - Сторони) веб-сайту (-ів) buhgalter.com.ua і / або budget.factor.ua, далі іменуються - Сайт.

Загальні положення

Наведені нижче умови є електронною формою документа, що визначає порядок використання, а саме, надання Користувачеві доступу до інформаційних ресурсів через Сайт.

Ця угода (Договір) носить характер публічної оферти, тобто є еквівалентом "усної угоди" і відповідно до чинного законодавства України має належну юридичну силу.

Сайт є об'єктом авторського права і як складного твору, а також "компіляції даних" ("бази даних") охороняється на території України, відповідно до Закону України "Про авторське право і суміжні права".

Всі авторські майнові права на Сайт належать Компанії. Позначення «buhgalter», «Factor» є знаком для товарів і послуг (торговою маркою) і не може використовуватися Користувачем без отримання відповідної ліцензії.

Компанія докладає всіх зусиль щодо забезпечення достовірності і актуальності інформації, представленої на Сайті. Однак Компанія не бере на себе фінансової та іншої відповідальності за результати застосування цієї інформації.

Підписка - повний доступ до всіх матеріалів, розміщених на Сайті. Підписка надається за певну плату на певний строк відповідно до умов відповідного тарифу Підписки.

Автоподовження підписки - сервіс автоматичного продовження підписки.

 

 

1. Прийняття Угоди

 

1.1. Для того, щоб отримати право доступу до інформаційних ресурсів Сайту, Користувачеві необхідно спочатку висловити свою згоду з цією угодою. Користувач не має санкціонованого доступу до інформаційних ресурсів Сайту, якщо він не прийняв або не згоден з умовами цієї угоди.

1.2 Згідно з умовами Договору Компанія надає Користувачам Передплату на платній основі з метою перегляду користувачами окремих матеріалів, розміщених на Сайті. Категорії платної інформації визначаються Товариством самостійно.

1.3. За згодою Користувача з умовами цієї угоди, Користувачеві надається доступ до інформаційних ресурсів Сайту. Інформаційні ресурси надаються «як є» і не припускають наступних доопрацювань.

1.4. Користувач має право припинити користуватися Сайтом в будь-який момент, без спеціального повідомлення Компанії про припинення користування Сайтом.

1.5. Для отримання доступу до ресурсів від Користувача може знадобитися надання інформації про себе (наприклад, відомості про особу, відомості про юридичну особу та інші контактні дані) з метою продовження користування Користувачем послугами Компанії.

1.6. Беручи до уваги безперервне впровадження нових розробок, Користувач визнає і погоджується з тим, що Компанія має право на власний розсуд припинити (тимчасово або остаточно) надання доступу до ресурсів Сайту (або будь-яких окремих функцій Сайту) всім користувачам взагалі або Користувачеві зокрема, без попереднього повідомлення.

1.7. Компанія на постійній основі впроваджує нові розробки для того, щоб надавати найкращі можливі послуги своїм користувачам. Користувач визнає і погоджується з тим, що форма і характер послуг (дизайн сайту, обсяг наданої інформації, тематика і ін.) можуть час від часу змінюватися без попереднього повідомлення Користувача.

 

 

2. Відповідальність сторін

 

2.1. Матеріали Сайту видаються без будь-яких гарантій, неявних або інших. Компанія не несе відповідальність за повноту і точність інформації, що міститься в матеріалах сайту, відповідність її вимогам Користувача.

2.2. Всі ризики, що виникають при використанні матеріалів (ресурсів) Сайту, несе Користувач. Компанія ні за яких умов не несе відповідальності за будь-які понесені Користувачем збитки, у чому б вони не виражалися, в тому числі, в разі якщо компанія була повідомлена про можливість заподіяння збитків.

2.3. Ризик настання негативних наслідків в результаті використання рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті, в повному обсязі несе Користувач. Компанія не гарантує і не підтверджує точність і достовірність, рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті.

2.4. Компанія не несе ніякої відповідальності за будь-які помилки, неточності, втрати часу, порушення в роботі обладнання і ліній комунікацій, проникнення комп'ютерних вірусів, втрати і зміни даних, виникнення дефектів в роботі програм. які виникли, незалежно від причин, в результаті використання Сайту.

2.5. У разі здійснення Користувачем дій, передбачених ст. 50 Закону України «Про авторське право і суміжні права» (порушення авторського права і суміжних прав), Компанія залишає за собою право, без попереднього повідомлення Користувача, за своїм вибором здійснювати дії щодо захисту немайнових і майнових авторських прав та суміжних прав в порядку, встановленому адміністративним, цивільним і кримінальним законодавством.

 

3. Порядок і умови оформлення Передплати

 

3.1 Для оформлення Передплати Користувачеві необхідно:

3.1.1 Авторизуватись або зареєструватися на сайті buhgalter.com.ua шляхом заповнення всіх необхідних полів реєстраційної форми

3.1.2 Уважно ознайомитися з умовами договору і прийняти його,

3.1.3 Ввести необхідні для оплати дані, якщо того вимагає Платіжна система; підтвердити оплату і оплатити.

3.2 Оплата доступу до сайту buhgalter.com.ua проводиться Користувачем на умовах 100% передплати.

3.3 Компанія попереджає користувачів, а Користувачі розуміють і погоджуються з тим, що Платіжна система може стягувати понад вартості послуг будь-якого роду комісії та збори, включаючи комісії мобільних операторів (за їх наявності), надаючи свої послуги тільки в разі, якщо такі комісії і збори будуть оплачені користувачем. Інформацію про такі комісії і збори (за їх наявності) Користувач самостійно може дізнатися в Платіжній системі. Комісії та збори не повертаються і не відшкодовуються Компанією. Користувач, який скористався послугами платіжної системи, вважається попередженим і згодним з їх умовами.

3.4 Компанія має право в односторонньому порядку і без попереднього повідомлення Користувача змінювати умови цього договору, наповнення пакетів Підписка, розміри тарифів і т.п. шляхом розміщення відповідного документа в новій редакції на сайті.

3.5 Зміни умов цього Договору набирають чинності з моменту опублікування на сайті buhgalter.com.ua

3.6 Зміни, що стосуються наповнення пакетів Підписка, розмірів тарифів застосовуються тільки для підписок, придбаних після такої зміни.

3.7 Відмова від послуг після оплати неможлива.

3.8 Користувач не має права:

3.8.1 реєструватися як інша особа; вводити в оману інших користувачів щодо своєї особи, використовуючи реєстраційні дані іншої людини; навмисне спотворювати уявлення про самого себе, свій вік або свої відносини з іншими особами або іншими організаціями; передавати реєстраційні дані, логін і пароль для доступу до системи іншим особам;

 

4. Автоподовження підписки

 

4.1 Учасники оплачують доступ до сайту buhgalter.com.ua щомісяця, надають згоду на послуги автоматичного регулярного продовження Підписки на новий термін (автоподовження Підписки). Після активації даної послуги оплата нового терміну Підписки здійснюється шляхом автоматичного безакцептного списання коштів з рахунку користувача. Послуга автоподовження Підписки надається до тих пір, поки Користувач не повідомить про її скасування в особистому кабінеті користувача, заповнивши необхідну форму.

4.2 Послуга вважається скасованою з наступного оплатного періоду.

4.3 Послуга активується при здійсненні першої або чергової оплати Підписки, що означає згоду користувача з тим, що після закінчення оплаченого строку дії Передплати Договір автоматично пролонгується на тих же умовах на той же термін з автоматичним списанням вартості Передплати з рахунку Користувача

4.4 У разі недостатності коштів на рахунку користувача або неможливості проведення платежу Підписка на новий термін не надається, а послуга «автоподовження Підписки» відключається, до моменту появи коштів на рахунку користувача або заміни користувачем рахунку в особистому кабінеті).

4.5 При зміні Товариством тарифів на підписку автоподовження Підписка на черговий новий термін, наступний за періодом, протягом якого відбулася така зміна буде здійснено за новим тарифом.

 

5. Припинення відносин з Компанією. зміна угоди

 

5.1. Компанія і Користувач домовилися, що компанія має право припинити підтримувати Сайт (надавати доступ / надавати послуги) в будь-який час на власний розсуд.

5.2. Компанія залишає за собою право припинити доступ до Сайту, якщо: доступ до Сайту втрачений через відсутність зв'язку на маршруті від Користувача до Сайту; Користувачеві відмовлено в доступі до Сайту внаслідок порушення ним «Інтрукціі користування сайтом» (http://budget.factor.ua/faq.php) або перевищення обсягу прав на використання Сайту.

5.3. Компанія залишає за собою право за своїм вибором без попереднього повідомлення та / або роз'яснення причин: змінювати, виправляти, обмежувати, припиняти чи зупиняти дію Сайту і будь-яких його розділів (матеріалів, ресурсів, сервісів); відмовляти Користувачеві в доступі до користування Сайтом і / або будь-якого його розділу. Задоволення / розгляд потреб Користувача при використанні Сайту не є обов'язком Компанії.

 

6. Заключні положення

 

6.1. Сайт може містити посилання на інші Інтернет - сайти. Дані сайти не перебувають під контролем Компанії і Компанія не несе відповідальності за зміст даних сайтів та / або зміст сайтів, посилання на які знаходяться на даних сайтах. Посилання на інші сайти включені в Сайт тільки для зручності користувачів і не означають згоду Компанії та його посадових осіб з вмістом даних сайтів. Інші Інтернет - сайти можуть містити посилання на Сайт без спеціального дозволу Компанії.

6.2. У разі незгоди Користувача з будь-яким з умов цієї угоди він зобов'язаний негайно припинити використання Сайту і / або будь-якого з його розділів.

6.3. У разі якщо компетентними органами / особами частина цієї угоди буде визнана недійсною, такою, що суперечить законодавству і не підлягає застосуванню, це не тягне неможливість застосування інших положень цієї угоди. Ця угода діє повною мірою в рамках, встановлених чинним законодавством.

6.4. До відносин в рамках цієї Угоди застосовується право України. Користувач і Компанія домовилися підкорятися при виникненні будь-яких спорів, що виникають у зв'язку зі справжньою угодою (використанням Сайту), виключно юрисдикції судів України.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити всього за 30 грн