Робота за сумісництвом під час «нероботи» в основного роботодавця
Робота під час лікарняного
Чи може працівник, на якого відкрито лікарняний і який реалізував своє право на допомогу по тимчасовій непрацездатності за основним місцем роботи, фактично працювати у період такого лікарняного за сумісництвом?
Відразу дамо відповідь — ні, працювати за сумісництвом під час лікарняного, оформленого за основним місцем роботи, не можна.
Обґрунтуємо відповідь. Для цього звернемося до Закону про соцстрахування*.
* Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 № 1105-XIV.
Допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі страхових виплат, які повністю або частково компенсують втрату заробітної плати (доходу), у разі настання в неї тимчасової непрацездатності (ст. 15 Закону про соцстрахування).
Відповідно до ч. 2 ст. 16 Закону про соцстрахування, не надають допомогу по тимчасовій непрацездатності в разі порушення режиму, встановленого лікарем. До такого порушення можна віднести, зокрема, і фактичне виконання роботи під час лікарняного. Адже законодавство не передбачає виконання працівником роботи під час його хвороби (включаючи роботу за сумісництвом). Отже,
якщо працівник за основним місцем роботи перебуватиме на лікарняному та у той же час працюватиме за сумісництвом, то це порушення лікарняного режиму
Відповідно він втрачає право на допомогу по тимчасовій непрацездатності за основним місцем роботи.
Тобто під час лікарняного працівник не може працювати, як у основного роботодавця, так і за сумісництвом. Той факт, що наразі лікарняний не оплачується за сумісництвом, не дозволяє працювати суміснику під час тимчасової непрацездатності.
До речі, з квітня 2025 року допомога по тимчасовій непрацездатності буде надаватися не тільки за основним місцем роботи, але й за сумісництвом. Але при цьому так само не можна буде працювати під час лікарняного.
Робота і відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами
Чи може працівниця працювати за сумісництвом у той час, як за основним місцем роботи перебуває у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами?
Працівниця має право на відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами, як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом. Ця відпустка надається на підставі медичного висновку (ст. 179 КЗпП, ст. 17 Закону про відпустки*).
* Закон України «Про відпустки» від 15.11.96 № 504/96-ВР.
Роботодавець за сумісництвом оформлює таку відпустку працівниці, керуючись листком непрацездатності. Він може бути електронним або паперовим (копія листка непрацездатності, завірена підписом і печаткою основного роботодавця). Причина непрацездатності у такому лікарняному зазначена позначкою «вагітність та пологи».
Хоч вагітність і оформлюється лікарняним, але це не хвороба.
Перед наданням працівниці такої відпустки роботодавцю ще необхідно впевнитись, що працівниця хоче скористатися таким правом і піти у зазначену відпустку. Адже
законодавство надає працівниці право на відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами, проте не встановлює обов’язку беззаперечно нею скористатися
При цьому роботодавець не має права змушувати працівницю іти у таку відпустку. Також він не має права не надати таку відпустку за бажанням працівниці тільки тому, що така відпустка за сумісництвом не оплачується (якщо право на допомогу по тимчасовій непрацездатності реалізовано у основного роботодавця).
Тобто працівниця може вибирати: або піти у відпустку або продовжити працювати (якщо не матиме медичних протипоказань).
Отже, працівниця може за основним місцем роботи перебувати у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами одночасно виконуючи свої трудові функції за сумісництвом (не ідучи за сумісництвом у таку відпустку). І тут немає жодного порушення режиму і це не суперечить законодавству.
Зауважте, так само працівниця може продовжити працювати за основним місцем роботи, не оформлюючи відпустку у зв’язку з вагітністю і пологами, і одночасно піти у таку відпустку за сумісництвом (без можливості роботи під час відпустки).
Проте якщо працівниця оформить зазначену відпустку за основним місцем і за сумісництвом, то працювати, перебуваючи у такій відпустці за будь-яким з місць роботи, не можна.
Наразі допомога по вагітності та пологах надається тільки за одним з місць роботи (або основним, або сумісництвом). Пріоритетним при цьому є основне місце роботи. Але вже з квітня 2025 року повертається можливість отримання допомоги по вагітності та пологах за всіма місцями роботи.
Факт надання допомоги по вагітності та пологах за всіма місцями роботи не зобов’яже працівницю іти у відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами. Право скористатися такою відпусткою чи продовжити працювати залишиться за працівницею.
Робота і відпустка для догляду за дитиною
Чи може працівниця за основним місцем роботи перебувати у відпустці для догляду за дитиною, а за сумісництвом працювати?
Так, може. Ба більше, працівниця може працювати й у основного роботодавця без переривання відпустки для догляду за дитиною. Це не заборонено законодавством.
Працювати у доглядовій відпустці дозволяють ч. 9 ст. 179 КЗпП та ч. 4 ст. 18 Закону про відпустки. Так,
за бажанням працівниці у період перебування її у відпустці для догляду за дитиною вона може працювати на умовах неповного робочого часу або вдома
При цьому працювати вона може як за основним місцем роботи, де і перебуває у доглядовій відпустці, так і за сумісництвом.
Поряд із цим ще досі виникає питання щодо виплати допомоги при народженні дитини: чи не буде втрачена виплата, якщо під час доглядової відпустки вийти на роботу? Ні, допомога не буде втрачена. Адже надання допомоги при народженні дитини не прив’язане до факту перебування у відпустці для догляду за дитиною до 3 років або виходу на роботу.
Робота під час щорічної відпустки
Чи обов’язково іти у щорічну основну відпустку за сумісництвом одночасно із такою відпусткою за основним місцем роботи?
Наразі для працівників немає обов’язку одночасного використання відпустки за основним місцем роботи і за сумісництвом. Це є виключно правом працівника.
Тобто за сумісництвом він може працювати, а за основним місцем роботи перебувати у відпустці, і навпаки. Або ж піти у відпустку одразу за всіма місцями роботи. Це стосується, зокрема, і внутрішніх сумісників.
Натомість у перший рік роботи щорічна відпустка повної тривалості до закінчення 6-місячного строку безперервної роботи за бажанням сумісника має бути надана йому одночасно з відпусткою за основним місцем роботи. Це дозволяє зробити ч. 7 ст. 10 Закону про відпустки .
Також за бажанням працівника-сумісника йому надається відпустка без збереження зарплати на строк до закінчення відпустки за основним місцем роботи (п. 14 ч. 1 ст. 25 Закону про відпустки). Такий варіант можливий, якщо, наприклад, щорічна відпустка за основним місцем роботи має більшу тривалість, ніж за сумісництвом.
Висновки
- Працівник не може працювати за сумісництвом під час лікарняного за основним місцем роботи.
- Працівниця може за основним місцем піти у відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами, а за сумісництвом продовжити працювати або навпаки.
- У період перебування працівниці у відпустці для догляду за дитиною вона може працювати на умовах неповного робочого часу або вдома.
- Працівник не зобов’язаний одночасно іти у щорічну основну відпустку за основним місцем роботи і за сумісництвом.