Інформація по темі "" | Публікації по тегу
01.07.21
2531 0
Друкувати
Обране

Що може перевіряти Держпраці?

Держпраці — це, мабуть, другий за завданням проблем для госпсуб’єктів орган після податкової. І якщо на сьогодні у фіскалів є такий-сякий мораторій на перевірки, то трудовики почуваються більш вільно. Адже зараз як ніколи потрібно «захищати права працівників»! Тому трудові перевірочні хвилі не припиняються. Для того щоб гідно підготуватися до зустрічі дорогих (у прямому й переносному сенсі) гостей, ми підготували цей тематичний номер. Поговоримо про нюанси трудових перевірок. А розпочнемо з того, що взагалі перевіряє Держпраці.


Амброзяк Наталя, юрист
ПОДАТКИ & БУХОБЛІК ЧЕРВЕНЬ, 2021/№ 50

Перш ніж перейти до обмежень для Держпраці в період карантину, хочемо прояснити деякі загальні й базові речі.

Отже, Держпраці має достатньо широкі повноваження. Ця служба контролює (п. 1 Положення про Держпраці, затвердженого постановою КМУ від 11.02.2015 р. № 96):

— промбезпеку, охорону праці, гігієну праці;

— поводження із вибухонебезпечними матеріалами промпризначення, гірнагляд;

— дотримання законодавства про працю, зайнятість населення;

— загальнообов’язкове державне соцстрахування від нещасного випадку на виробництві та профзахворювання, на випадок безробіття в частині призначення, нарахування і виплати допомоги, компенсацій, надання соцпослуг та інших видів матзабезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Серед цих сфер найпопулярнішими в частині контролю є:

— охорона праці та гігієна праці;

— промбезпека, поводження з вибухонебезпечними матеріалами промпризначення, гірнагляд;

— дотримання законодавства про працю (включаючи те, що стосується неоформлених працівників);

— зайнятість населення і зайнятість осіб з інвалідністю.

Є ще так звані роз’яснювальні кампанії. Суть у тому, що представники Держпраці приходять на підприємство / до ФОП для того, щоб нагадати про дотримання вимог трудового законодавства, відповісти на запитання роботодавця з приводу тих чи інших кадрових нюансів. Також ці «гості» часто самі ставлять різні запитання. Але звертаємо вашу увагу на те, що це не перевірка. Проте

потрібно з обережністю ставитися до того, що ви говорите під час таких візитів інспекторів

Надана інформація може стати підставою для висновків при майбутній перевірці/інспектуванні.

Як зазвичай приходять і що перевіряють?

Держпраці може приходити з:

— плановими/позаплановими перевірками;

— інспекційними відвідуваннями.

Інспекційні відвідування проводяться тільки щодо неоформлених працівників. Усі інші сфери (охорона праці, промбезпека, зайнятість населення тощо) контролюються у першу чергу в межах планових/позапланових перевірок.

Те, що конкретно цікавитиме Держпраці в усіх видах перевірок та інспекційних відвідувань, можна витягти з форми Акта, затвердженого наказом Мінекономіки від 27.10.2020 р. № 2161. Якщо ж ви чекаєте на перевірку із зайнятості (у тому числі зайнятості осіб з інвалідністю), то додатково дивимося в Порядок № 70 (див. детальніше в «Податки & бухоблік», 2019, № 54, с. 24).

Ми зосередимося на дотриманні законодавства про працю. Цю сферу можна розбити на два тематичних блоки:

1) оформлення трудових відносин (виявлення неоформлених працівників);

2) додержання інших норм трудового законодавства.

Як ми сказали вище,

неоформлені працівники (п. 1) виявляються в процесі інспекційних відвідувань

Порядок проведення таких відвідувань регулюється Порядком № 823.

А ось планові та позапланові перевірки щодо додержання інших норм трудового законодавства (п. 2) повинні проходити відповідно до Закону № 877, але з урахуванням деяких норм Порядку № 823. А саме з приводу того:

— хто проводить перевірку (інспектори праці);

— чим підтверджуються повноваження інспекторів і як цей документ видається (службовим посвідченням, у встановленій Мінекономіки формі; видається Держпраці);

— де має бути оприлюднена уніфікована форма акта, припис, попередження, вимога (перелічені документи повинні оприлюднюватися на офіційному сайті Держпраці).

До речі, Окружний адмінсуд м. Києва своїм рішенням від 28.04.2021 р. у справі № 640/17424/19 (reyestr.court.gov.ua/Review/96650930) визнав незаконним Порядок № 823. Щоправда, інформація щодо того, чи набрало чинності рішення відсутня. А це означає, що поки не допускати до інспекційних відвідувань — собі дорожче (див. «Податки & бухоблік», 2021, № 38, с. 31).

Як приходять під час карантину?

Мораторій (заборона) на перевірки Держпраці в період карантину є. Він усе ще працює* і встановлений п. 3 розд. ІІ Закону України від 17.03.2020 р. № 533-IX. Але ця заборона поширюється тільки на планові перевірки! До того ж навіть із цієї заборони є винятки.

* Поки карантин діє до 31.08.2021 р. і ще не переривався з моменту його запровадження.

У результаті Держпраці може приходити на:

— планові перевірки щодо госпсуб’єктів з високим ступенем ризику і з гігієни праці. Присвоєний вам ступінь ризику і предмет перевірки дивимося безпосередньо в плані на сайті Держпраці (dsp.gov.ua**) або на Інспекційному порталі (inspections.gov.ua);

** «Головна» — «План роботи» — «Річний план здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державної служби України з питань праці на 2021 рік».

— усі позапланові перевірки (включаючи інспекційні відвідування);

— усілякі інформаційні кампанії (ще раз нагадаємо: це не перевірки).

Якщо до вас, наприклад, приходять із плановою перевіркою, але вона не потрапляє під винятки, то інспекторів праці можна не допускати. Тут будьте обережними! Перевіряючі можуть спробувати застосувати штраф за незаконне недопущення до перевірки (абз. 6 і 7 ч. 2 ст. 265 КЗпП) — 3 або 16 мінзарплат до юрособи / ФОП та адмінштраф на посадову особу (ст. 1886 КпАП) — від 850 до 1700 грн.

Безумовно, закон у цьому випадку на вашому боці, а такий штраф буде протиправним. Проте його застосування доведеться оскаржувати.

Закон № 877 — обмежувач для Держпраці?

Як і раніше, на Держпраці поширюється дія Закону № 877. Що це нам дає? У цьому нормативно-правовому акті є обмеження для перевіряючих. І їх набагато більше, ніж у тому ж Порядку № 823.

Наприклад, серед таких правил:

— проведення перевірки виключно в робочий час госпсуб’єкта, закріплений у його правилах внутрішнього трудового розпорядку (ч. 3 ст. 4 Закону № 877);

— проведення планових/позапланових перевірок юрособи в присутності керівника або уповноваженої ним особи, а якщо перевіряють ФОП, то у присутності цього підприємця або уповноваженої ним особи (ч. 11 ст. 4 Закону № 877);

— недопущення до перевірки, якщо перед нею перевіряючі не надали направлення на перевірку (ст. 10 і ч. 5 ст. 7 Закону № 877).

Але й без нюансів не обійшлося. Закон № 877 діє на перевірки Держпраці частково. І тут ціла детективна історія ☺. Спочатку на Держпраці поширювалася низка конкретних норм (наразі вони перелічені в ч. 6 ст. 2 Закону № 877). Верховний Суд трактував цей перелік таким чином (постанова ВС від 31.01.2019 р. у справі № 809/799/17 // reyestr.court.gov.ua/Review/79557488). Держпраці насамперед повинна враховувати положення спецзаконів (наприклад, КЗпП) і міжнародні договори. При цьому одночасно звертати увагу на перелік обов’язкових норм Закону № 877. І тільки якщо певні моменти не врегульовані спецзаконами і міжнародними договорами — керуватися іншими положеннями Закону № 877.

Хоча Верховний Суд колись стверджував також, що дотримання всього Закону № 877 для Держпраці не обов’язкове (див. постанову ВС від 22.03.2018 р. у справі № 697/2073/17 // reyestr.court.gov.ua/Review/72965403). Достатньо тільки дотримуватися прямо перелічених у ст. 2 Закону статей.

Так, до первісного обов’язкового переліку потрапляли, наприклад, аудіо- і відеофіксація перевірки як перевіряючими, так і роботодавцем. Чи заборона на вилучення оригіналів документів, комп’ютерів та їх частин, окрім випадків, передбачених кримінальним процесуальним законодавством.

Але чергові зміни до Закону № 877 створили невизначеність у цьому питанні. Так, залишилася норма про те, що Держпраці контролює дотримання законодавства про працю виходячи з особливостей, установлених спеціальними законами та міжнародними договорами. Ось тільки перелік статей, дотримання яких зобов’язана забезпечити Держпраці, «поплив». Тепер цей перелік прив’язаний тільки до перевірок щодо дотримання всіляких ліцензійних умов.

Тому тепер трактувати Закон № 877 можна на користь роботодавця. Наприклад, візьмемо перевірки щодо контролю за законодавством про працю (крім виявлення неоформлених працівників). Оскільки законодавець не встановлює особливої процедури проведення таких перевірок, то Держпраці зобов’язане керуватися всіма положеннями Закону № 877 (перевірки в робочий час, перевірки в присутності ФОП або посадової особи юрособи тощо).

І таких прав у роботодавця (обов’язків у перевіряючих з Держпраці) достатньо багато. При цьому недотримання цих правил може зрештою призвести до скасування постанови про застосування штрафів. Загалом чіпляйся — донесхочу ☺.

По суті, також ці норми Закону № 877 повинні поширюватися й на інспекційні відвідування. Адже Порядок № 823 — не закон. Тобто його норми не можуть суперечити Закону № 877. Але, на жаль, у спорах з Держпраці із цього приводу це, імовірніше, не стане аргументом. Проводячи інспекційні відвідування (виявлення неоформлених працівників), перевіряючі керуватимуться насамперед Порядком № 823 ☹. А він набагато суворіший, повноваження надає інспекторам праці достатньо широкі (детальніше див. «Процедура перевірок: що, коли і як?» цього номера).

Хоча саме така невідповідність вимогам Закону № 877 призвела до оскарження Порядку № 823 в суді (див. вище).

ВИСНОВКИ

  • Держпраці має широкі повноваження. Контролює як усі сфери охорони праці, так і укладення з працівниками трудових договорів.
  • Мораторій (заборона) на перевірки через карантин особливо Держпраці не обмежує.
  • У межах інспекційних відвідувань виявляються тільки неоформлені працівники. Усі інші сфери контролюються у першу чергу за допомогою планових/позапланових перевірок.

env_icon Отримуйте новини поштою!

Ми будемо надсилати вам найсвіжіші матеріали кожного тижня

Для цього вкажіть своє ім'я та електронну скриньку

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Журнал «Податки & бухоблік»коментарі
(0)
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
30
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×

 

Договір публічної оферти

Угода

про умови використання інформаційних ресурсів сайту

Ця Угода укладена між ТОВ «НВП «ФАКТОР» (далі - Компанія) і будь-яким Користувачем (далі загально названі - Сторони) веб-сайту (-ів) buhgalter.com.ua і / або budget.factor.ua, далі іменуються - Сайт.

Загальні положення

Наведені нижче умови є електронною формою документа, що визначає порядок використання, а саме, надання Користувачеві доступу до інформаційних ресурсів через Сайт.

Ця угода (Договір) носить характер публічної оферти, тобто є еквівалентом "усної угоди" і відповідно до чинного законодавства України має належну юридичну силу.

Сайт є об'єктом авторського права і як складного твору, а також "компіляції даних" ("бази даних") охороняється на території України, відповідно до Закону України "Про авторське право і суміжні права".

Всі авторські майнові права на Сайт належать Компанії. Позначення «buhgalter», «Factor» є знаком для товарів і послуг (торговою маркою) і не може використовуватися Користувачем без отримання відповідної ліцензії.

Компанія докладає всіх зусиль щодо забезпечення достовірності і актуальності інформації, представленої на Сайті. Однак Компанія не бере на себе фінансової та іншої відповідальності за результати застосування цієї інформації.

Підписка - повний доступ до всіх матеріалів, розміщених на Сайті. Підписка надається за певну плату на певний строк відповідно до умов відповідного тарифу Підписки.

Автоподовження підписки - сервіс автоматичного продовження підписки.

 

 

1. Прийняття Угоди

 

1.1. Для того, щоб отримати право доступу до інформаційних ресурсів Сайту, Користувачеві необхідно спочатку висловити свою згоду з цією угодою. Користувач не має санкціонованого доступу до інформаційних ресурсів Сайту, якщо він не прийняв або не згоден з умовами цієї угоди.

1.2 Згідно з умовами Договору Компанія надає Користувачам Передплату на платній основі з метою перегляду користувачами окремих матеріалів, розміщених на Сайті. Категорії платної інформації визначаються Товариством самостійно.

1.3. За згодою Користувача з умовами цієї угоди, Користувачеві надається доступ до інформаційних ресурсів Сайту. Інформаційні ресурси надаються «як є» і не припускають наступних доопрацювань.

1.4. Користувач має право припинити користуватися Сайтом в будь-який момент, без спеціального повідомлення Компанії про припинення користування Сайтом.

1.5. Для отримання доступу до ресурсів від Користувача може знадобитися надання інформації про себе (наприклад, відомості про особу, відомості про юридичну особу та інші контактні дані) з метою продовження користування Користувачем послугами Компанії.

1.6. Беручи до уваги безперервне впровадження нових розробок, Користувач визнає і погоджується з тим, що Компанія має право на власний розсуд припинити (тимчасово або остаточно) надання доступу до ресурсів Сайту (або будь-яких окремих функцій Сайту) всім користувачам взагалі або Користувачеві зокрема, без попереднього повідомлення.

1.7. Компанія на постійній основі впроваджує нові розробки для того, щоб надавати найкращі можливі послуги своїм користувачам. Користувач визнає і погоджується з тим, що форма і характер послуг (дизайн сайту, обсяг наданої інформації, тематика і ін.) можуть час від часу змінюватися без попереднього повідомлення Користувача.

 

 

2. Відповідальність сторін

 

2.1. Матеріали Сайту видаються без будь-яких гарантій, неявних або інших. Компанія не несе відповідальність за повноту і точність інформації, що міститься в матеріалах сайту, відповідність її вимогам Користувача.

2.2. Всі ризики, що виникають при використанні матеріалів (ресурсів) Сайту, несе Користувач. Компанія ні за яких умов не несе відповідальності за будь-які понесені Користувачем збитки, у чому б вони не виражалися, в тому числі, в разі якщо компанія була повідомлена про можливість заподіяння збитків.

2.3. Ризик настання негативних наслідків в результаті використання рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті, в повному обсязі несе Користувач. Компанія не гарантує і не підтверджує точність і достовірність, рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті.

2.4. Компанія не несе ніякої відповідальності за будь-які помилки, неточності, втрати часу, порушення в роботі обладнання і ліній комунікацій, проникнення комп'ютерних вірусів, втрати і зміни даних, виникнення дефектів в роботі програм. які виникли, незалежно від причин, в результаті використання Сайту.

2.5. У разі здійснення Користувачем дій, передбачених ст. 50 Закону України «Про авторське право і суміжні права» (порушення авторського права і суміжних прав), Компанія залишає за собою право, без попереднього повідомлення Користувача, за своїм вибором здійснювати дії щодо захисту немайнових і майнових авторських прав та суміжних прав в порядку, встановленому адміністративним, цивільним і кримінальним законодавством.

 

3. Порядок і умови оформлення Передплати

 

3.1 Для оформлення Передплати Користувачеві необхідно:

3.1.1 Авторизуватись або зареєструватися на сайті buhgalter.com.ua шляхом заповнення всіх необхідних полів реєстраційної форми

3.1.2 Уважно ознайомитися з умовами договору і прийняти його,

3.1.3 Ввести необхідні для оплати дані, якщо того вимагає Платіжна система; підтвердити оплату і оплатити.

3.2 Оплата доступу до сайту buhgalter.com.ua проводиться Користувачем на умовах 100% передплати.

3.3 Компанія попереджає користувачів, а Користувачі розуміють і погоджуються з тим, що Платіжна система може стягувати понад вартості послуг будь-якого роду комісії та збори, включаючи комісії мобільних операторів (за їх наявності), надаючи свої послуги тільки в разі, якщо такі комісії і збори будуть оплачені користувачем. Інформацію про такі комісії і збори (за їх наявності) Користувач самостійно може дізнатися в Платіжній системі. Комісії та збори не повертаються і не відшкодовуються Компанією. Користувач, який скористався послугами платіжної системи, вважається попередженим і згодним з їх умовами.

3.4 Компанія має право в односторонньому порядку і без попереднього повідомлення Користувача змінювати умови цього договору, наповнення пакетів Підписка, розміри тарифів і т.п. шляхом розміщення відповідного документа в новій редакції на сайті.

3.5 Зміни умов цього Договору набирають чинності з моменту опублікування на сайті buhgalter.com.ua

3.6 Зміни, що стосуються наповнення пакетів Підписка, розмірів тарифів застосовуються тільки для підписок, придбаних після такої зміни.

3.7 Відмова від послуг після оплати неможлива.

3.8 Користувач не має права:

3.8.1 реєструватися як інша особа; вводити в оману інших користувачів щодо своєї особи, використовуючи реєстраційні дані іншої людини; навмисне спотворювати уявлення про самого себе, свій вік або свої відносини з іншими особами або іншими організаціями; передавати реєстраційні дані, логін і пароль для доступу до системи іншим особам;

 

4. Автоподовження підписки

 

4.1 Учасники оплачують доступ до сайту buhgalter.com.ua щомісяця, надають згоду на послуги автоматичного регулярного продовження Підписки на новий термін (автоподовження Підписки). Після активації даної послуги оплата нового терміну Підписки здійснюється шляхом автоматичного безакцептного списання коштів з рахунку користувача. Послуга автоподовження Підписки надається до тих пір, поки Користувач не повідомить про її скасування в особистому кабінеті користувача, заповнивши необхідну форму.

4.2 Послуга вважається скасованою з наступного оплатного періоду.

4.3 Послуга активується при здійсненні першої або чергової оплати Підписки, що означає згоду користувача з тим, що після закінчення оплаченого строку дії Передплати Договір автоматично пролонгується на тих же умовах на той же термін з автоматичним списанням вартості Передплати з рахунку Користувача

4.4 У разі недостатності коштів на рахунку користувача або неможливості проведення платежу Підписка на новий термін не надається, а послуга «автоподовження Підписки» відключається, до моменту появи коштів на рахунку користувача або заміни користувачем рахунку в особистому кабінеті).

4.5 При зміні Товариством тарифів на підписку автоподовження Підписка на черговий новий термін, наступний за періодом, протягом якого відбулася така зміна буде здійснено за новим тарифом.

 

5. Припинення відносин з Компанією. зміна угоди

 

5.1. Компанія і Користувач домовилися, що компанія має право припинити підтримувати Сайт (надавати доступ / надавати послуги) в будь-який час на власний розсуд.

5.2. Компанія залишає за собою право припинити доступ до Сайту, якщо: доступ до Сайту втрачений через відсутність зв'язку на маршруті від Користувача до Сайту; Користувачеві відмовлено в доступі до Сайту внаслідок порушення ним «Інтрукціі користування сайтом» (http://budget.factor.ua/faq.php) або перевищення обсягу прав на використання Сайту.

5.3. Компанія залишає за собою право за своїм вибором без попереднього повідомлення та / або роз'яснення причин: змінювати, виправляти, обмежувати, припиняти чи зупиняти дію Сайту і будь-яких його розділів (матеріалів, ресурсів, сервісів); відмовляти Користувачеві в доступі до користування Сайтом і / або будь-якого його розділу. Задоволення / розгляд потреб Користувача при використанні Сайту не є обов'язком Компанії.

 

6. Заключні положення

 

6.1. Сайт може містити посилання на інші Інтернет - сайти. Дані сайти не перебувають під контролем Компанії і Компанія не несе відповідальності за зміст даних сайтів та / або зміст сайтів, посилання на які знаходяться на даних сайтах. Посилання на інші сайти включені в Сайт тільки для зручності користувачів і не означають згоду Компанії та його посадових осіб з вмістом даних сайтів. Інші Інтернет - сайти можуть містити посилання на Сайт без спеціального дозволу Компанії.

6.2. У разі незгоди Користувача з будь-яким з умов цієї угоди він зобов'язаний негайно припинити використання Сайту і / або будь-якого з його розділів.

6.3. У разі якщо компетентними органами / особами частина цієї угоди буде визнана недійсною, такою, що суперечить законодавству і не підлягає застосуванню, це не тягне неможливість застосування інших положень цієї угоди. Ця угода діє повною мірою в рамках, встановлених чинним законодавством.

6.4. До відносин в рамках цієї Угоди застосовується право України. Користувач і Компанія домовилися підкорятися при виникненні будь-яких спорів, що виникають у зв'язку зі справжньою угодою (використанням Сайту), виключно юрисдикції судів України.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити всього за 30 грн