Інформація по темі "" | Публікації по тегу
02.08.22
21431 1
Друкувати
Обране

Щорічні відпустки: чергові зміни

Закон № 2352* вніс чергові корективи до окремих норм трудового законодавства. Зачепили зміни й правила надання щорічних відпусток. Які нововведення слід зараз враховувати, надаючи та оплачуючи такі відпустки працівникам?

Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» від 01.07.2022 № 2352-ІХ.

Стаж, що дає право на відпустку

Які періоди зараховувати до стажу роботи, що дає право на щорічну відпустку, встановлюють ст. 9 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки) та ст. 82 КЗпПЗаконом № 2352 до цих норм було внесено зміни. Зокрема, вони торкнулися солдатів підприємства. З’явилися нюанси й щодо включення до відпускного стажу періоду нової відпустки без збереження заробітної плати. Але про все по порядку.

Період військової служби.

Солдатами підприємства ми називаємо працівників, призваних на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, а також прийнятих на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби.

Починаючи з 19.07.2022* період військової служби таких осіб не зараховується до стажу, який дає право на щорічну основну відпустку. Підстава — п. 2 ч. 1 ст. 9 Закону про відпустки та п. 2 ч. 1 ст. 82 КЗпП.

* Дата набрання чинності Законом № 2352.

Зауважимо, що, на думку Мінекономіки (див. лист від 01.07.2021 № 4712-06/34435-09), і до внесення зазначених змін період проходження військової служби не слід було включати до стажу, який дає право на щорічну основну відпустку.

Проте, на наш погляд, такий висновок суперечив редакції п. 2 ч. 1 ст. 9 Закону про відпустки та п. 2 ч. 1 ст. 82 КЗпП, яка була чинною на той час. Адже зазначені норми вимагали зараховувати до відпускного стажу час, коли працівник фактично не працював, але за ним згідно із законодавством зберігалося місце роботи (посада) та заробітна плата повністю або частково. У свою чергу, відповідно до ч. 3 ст. 119 КЗпП до 19.07.2022 за працівниками, призваними або прийнятими на військову службу, зберігався середній заробіток*. Отже, період служби слід було включати до стажу, що дає право на щорічну основну відпустку.

* Про відміну цієї вимоги див. у статті «Середній заробіток солдатам вже не зберігаємо» // «Податки & бухоблік», 2022 № 53.

До речі, з нашою думкою згодна Держпраці. Так, з консультації фахівців цього відомства щодо солдатів підприємства, призваних або прийнятих на військову службу до набрання чинності Законом № 2352, можна зробити висновок:

до стажу для щорічної відпустки зараховується час проходження служби з дня призову по 18.07.2022 включно

Щоправда, скористатися щорічною основною відпусткою, яка накопичилася за період військової служби до зазначеної дати, такі солдати зможуть лише після повернення на рідне підприємство.

Цікавий момент! Правило про невключення з 19.07.2022 періоду військової служби до відпускного стажу фактично стосується працівників, трудові гарантії для яких передбачено ч. 3 ст. 119 КЗпП. При цьому такі ж гарантії зберігаються за солдатами підприємства, які під час проходження військової служби отримали поранення (інші ушкодження здоров’я) і перебувають на лікуванні у медичних закладах, а також потрапили у полон або визнані безвісно відсутніми (ч. 5 ст. 119 КЗпП). Тобто з 19.07.2022 їм також не зберігається середній заробіток. Отже, і право на відпускний стаж за час лікування, перебування у полоні або за період, коли вони вважалися безвісно відсутніми, ці особи також тепер втратили.

А от якщо трудові гарантії для окремих категорій працівників передбачені ч. 1 чи 2 ст. 119 КЗпП (зі збереженням середньої заробітної плати), то все залишається, як і раніше. Тобто, наприклад, період увільнення від роботи добровольців тероборони буде зараховано до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку.

Нова відпустка за власний рахунок.

Ексклюзивний матеріал для передплатників сайту
    Платне користування сайту передбачає:
  • доступ до новин, статтей, довідників
  • безлімітні завантаження всіх бланків
  • відсутність реклами
60
грн/
місяць
Вже сплатили? Увійти
Передплатники PRO-доступу, «Бюджетної бухгалтерії», «Оплати праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Журнал «Податки & бухоблік»



Коментарі
1
Оксана
02.08.2022
А як після 19 .07 ведеться облік в табелі для тих хто служить в ЗСУ і ТРО - ставиться інші неявки чи що?
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі