Інформація по темі "" | Публікації по тегу
15.09.21
9125 0
Друкувати
Обране

Соцвідпустка на дітей: як тепер надавати?

Про зміни в порядку надання соцвідпустки на дітей, які запрацювали з 9 травня 2021 року, ми вже неодноразово писали. Але в застосуванні нових норм були великі пробіли, які вимагали роз’яснень офіційних органів. І ось нарешті ми їх отримали. Забігаючи наперед, скажемо, що не з усіма висновками ми згодні. Які наші аргументи і поради — читайте в статті.


Кучерова Оксана, юрист 

З 9 травня 2021 року традиційний порядок надання соцвідпустки на дітей змінився. Був оновлений перелік осіб, що мають на неї право. Так, за нормами ст. 19 Закону про відпустки право на соціальну відпустку на дітей за наявності двох або більше дітей до 15 років, дитини з інвалідністю, усиновленої дитини та особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А групи I мають як мати, так і батько дитини. Проте скористатися нею може тільки один з батьків. Хто саме — вони вибирають самостійно.

Це означає, що роботодавцю необхідно повідомити, який вибір зробили батьки. Відразу ж виникає наступне запитання: чи треба це підтвердити документально?

Документи для одного з подружжя

Проблема в тому, що Закон про відпустки нічого не говорить про те, як визначити, хто з батьків повинен використовувати додаткову відпустку на дітей.

Також там не згадується, чи може роботодавець вимагати якісь документи від працівника для підтвердження того, що другий із подружжя не скористався цією відпусткою.

Якихось підзаконних актів на виконання норм ст. 19 Закону про відпустки теж не варто чекати, оскільки про них там не згадується.

Тому увесь вантаж роз’яснення задумок законодавців ліг на плечі Мінекономіки. Хоча і вони конкретного переліку документів, на жаль, не вказали. І це, мабуть, тому, що Закон про відпустки про них умовчує.

Так, у листі від 10.08.2021 р. № 4712-06/40797-07 фахівці Мінекономіки роблять такі висновки:

1. Один з батьків дітей має право на додаткову соціальну відпустку за умови, що другий з батьків у поточному календарному році не скористався своїм правом на таку відпустку.

2. Чинним законодавством не визначений конкретний перелік документів, які слід пред’явити одному з батьків для підтвердження того, що мати (батько) не скористалася(вся) правом на додаткову соціальну відпустку.

3. На їх думку, роботодавцеві може бути наданий будь-який належним чином оформлений і засвідчений в установленому порядку документ, в якому з достатньою достовірністю підтверджується, що другому з батьків дітей не надавалася така соціальна відпустка.

На жаль, якихось конкретніших рекомендацій з приводу того, яким має бути такий підтверджуючий документ, фахівці Мінекономіки не надали.

4. Рішення про надання вказаної соціальної відпустки приймається роботодавцем з урахуванням наданих документів.

По суті, Мінекономіки «перекладає стрілки» на роботодавця у вирішенні питання про документальне підтвердження рішення одного з батьків про використання додаткової відпустки на дітей.

Звичайно, найдостовірнішим варіантом є довідка з місця роботи другого з батьків, в якій зазначено, що працівник таку відпустку не використав.

У такому разі отримуємо подвійну вигоду: кожен роботодавець (і батька, і матері дітей) триматиме руку на пульсі відпускних намірів працівників.

Але ось у чому заковика. У законодавстві не згадується про обов’язок її надання працівником, тобто це справа добровільна.

Тому ми вважаємо: якщо працівник надав відповідну довідку з місця роботи другого з подружжя, то це ідеальний варіант. Але якщо працівник таку довідку не може надати, зокрема, з об’єктивних причин (другий з подружжя є безробітним, підприємцем, перебуває за кордоном і тому подібне), то роботодавець може надати соцвідпустку на дітей на підставі тільки заяви працівника.

У такій заяві працівник повинен зазначити, що другий з подружжя правом на відпустку в поточному році не користувався/не користувалася.

Аналогічний механізм зазначення в заяві працівника, що другий з подружжя не користується правом на підвищення розміру граничного доходу кратно кількості дітей, застосовується і щодо надання «дитячої» ПСП. Більше жодні підтверджуючі документи або окремі заяви не потрібні (підкатегорія 103.08.03 ЗІР).

Компенсація при звільненні

У редакції ст. 19 Закону про відпустки до 9 травня 2021 року було зазначено, що соцвідпустка на дітей надається «жінці, яка працює і має двох або більше дітей». Тобто йшла мова про осіб, які фактично працюють (виконують свої трудові обов’язки). З цього виходило, що у працівниць не було права на таку відпустку за календарні роки, в яких вони не працювали.

До речі, саме так трактували цю норму фахівці Мінсоцполітики (див. листи від 06.02.2018 р. № 203/0/101-18/284, від 05.08.2016 р. № 435/13/116-16, від 20.10.2011 р. № 307/13/133-11).

Тому жінка, яка була у відпустці для догляду за дитиною до трьох або більше років і не відпрацювала жодного робочого дня в календарному році, права на соцвідпустку на дітей за такий календарний рік не мала.

З 9 травня 2021 року формулювання змінилося, і починається ця норма вже так: «одному з батьків, які мають двох або більше дітей».

Звідси випливає, що право на таку відпустку не залежить від того, є відпрацьовані дні в календарному році, за який надається соцвідпустка, чи ні.

Але виникло закономірне запитання: чи матиме право жінка, яка має двох дітей до 15 років, на отримання компенсації за цю відпустку при звільненні, якщо в цьому календарному році вона не працювала, а перебувала у відпустці для догляду за дитиною до 3 років?

Саме з таким запитом ми звернулися до Мінекономіки. У листі від 10.08.2021 р. № 4712-06/40796-07 фахівці цього відомства відмітили, що трудовим законодавством не передбачено надання двох відпусток одночасно.

Цією фразою вони підводять нас до того, що за календарні роки, коли працівниця була у відпустці для догляду за дитиною до 3 (6) років, компенсація за додаткову відпустку не виплачується.

Ми з цим не згодні. Пояснимо чому. Треба розрізняти право на відпустку і порядок її використання.

Те, що працівниця не може одночасно перебувати у двох відпустках, говорить про порядок їх використання. Дійсно, перебувати відразу у двох відпустках не можна. Аналогічний висновок про неможливість поєднання щорічної відпустки і відпустки для догляду за дитиною до 3 років Мінекономіки вже наводило в листі від 28.04.2021 р. № 4712-06/25508-07. Таку ж позицію відомство зайняло і з приводу поєднання відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею 3 років і відпустки по вагітності та пологах. Так, на думку Мінекономіки, якщо в період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку жінка завагітніла, то відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами надається їй за її бажанням після переривання відпустки для догляду за дитиною до 3 років, в якій вона перебуває.

Саме така позиція відомства викладена в листі від 01.07.2021 р. № 4712-06/34400-07.

Тому якщо працівниця перебуває у відпустці для догляду за дитиною до 3 років, має двох дітей до 15 років і побажає скористатися соцвідпусткою на дітей, їй треба перервати першу відпустку і піти в іншу.

Такий порядок використання соцвідпустки на дітей не позбавляє працівницю права на таку відпустку. Більше того, якщо ми маємо справу з повною сім’єю, в період відпустки для догляду за дитиною до 3 років жінки батько двох дітей до 15 років має повне право використати таку відпустку за відповідний календарний рік. При цьому його дружина використовувати додаткову відпустку на дітей не буде.

Тому, на нашу думку, якщо жінка, яка має двох і більше дітей до 15 років і перебуває у 2021 році у відпустці для догляду за дитиною до 3 або більше років, а її чоловік не використав додаткову відпустку на дітей, то при її звільненні право на компенсацію за таку відпустку у неї залишається.

Увага! Такі зміни були введені з 9 травня 2021 року. Тому у разі, якщо у 2021 році жінка, яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною до 3 років і має двох або більше дітей, надумає звільнятися і батько дітей у таку відпустку не ходив і не планує, то компенсувати треба буде невикористані дні такої відпустки тільки за 2021 рік. Зміни до Закону про відпустки зворотної сили не мають.

Тому за 2020 рік і раніше платити компенсацію за невикористану додаткову відпустку на дітей такій жінці не треба.

Як підтвердити документально, що батько дітей не використав додаткову відпустку на дітей при звільненні з роботи його дружини? Так само, як і при використанні цієї відпустки: або надати довідку з місця роботи батька, або буде достатньо написати в заяві працівниці, що батько дітей такою відпусткою у 2021 році не користувався.

env_icon Отримуйте новини поштою!

Ми будемо надсилати вам найсвіжіші матеріали кожного тижня

Для цього вкажіть своє ім'я та електронну скриньку

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Бухгалтер 911коментарі
(0)
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити всього за 30 грн
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники PRO-доступу, «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
30
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×

 

Договір публічної оферти

Угода

про умови використання інформаційних ресурсів сайту

Ця Угода укладена між ТОВ «НВП «ФАКТОР» (далі - Компанія) і будь-яким Користувачем (далі загально названі - Сторони) веб-сайту (-ів) buhgalter.com.ua і / або budget.factor.ua, далі іменуються - Сайт.

Загальні положення

Наведені нижче умови є електронною формою документа, що визначає порядок використання, а саме, надання Користувачеві доступу до інформаційних ресурсів через Сайт.

Ця угода (Договір) носить характер публічної оферти, тобто є еквівалентом "усної угоди" і відповідно до чинного законодавства України має належну юридичну силу.

Сайт є об'єктом авторського права і як складного твору, а також "компіляції даних" ("бази даних") охороняється на території України, відповідно до Закону України "Про авторське право і суміжні права".

Всі авторські майнові права на Сайт належать Компанії. Позначення «buhgalter», «Factor» є знаком для товарів і послуг (торговою маркою) і не може використовуватися Користувачем без отримання відповідної ліцензії.

Компанія докладає всіх зусиль щодо забезпечення достовірності і актуальності інформації, представленої на Сайті. Однак Компанія не бере на себе фінансової та іншої відповідальності за результати застосування цієї інформації.

Підписка - повний доступ до всіх матеріалів, розміщених на Сайті. Підписка надається за певну плату на певний строк відповідно до умов відповідного тарифу Підписки.

Автоподовження підписки - сервіс автоматичного продовження підписки.

 

 

1. Прийняття Угоди

 

1.1. Для того, щоб отримати право доступу до інформаційних ресурсів Сайту, Користувачеві необхідно спочатку висловити свою згоду з цією угодою. Користувач не має санкціонованого доступу до інформаційних ресурсів Сайту, якщо він не прийняв або не згоден з умовами цієї угоди.

1.2 Згідно з умовами Договору Компанія надає Користувачам Передплату на платній основі з метою перегляду користувачами окремих матеріалів, розміщених на Сайті. Категорії платної інформації визначаються Товариством самостійно.

1.3. За згодою Користувача з умовами цієї угоди, Користувачеві надається доступ до інформаційних ресурсів Сайту. Інформаційні ресурси надаються «як є» і не припускають наступних доопрацювань.

1.4. Користувач має право припинити користуватися Сайтом в будь-який момент, без спеціального повідомлення Компанії про припинення користування Сайтом.

1.5. Для отримання доступу до ресурсів від Користувача може знадобитися надання інформації про себе (наприклад, відомості про особу, відомості про юридичну особу та інші контактні дані) з метою продовження користування Користувачем послугами Компанії.

1.6. Беручи до уваги безперервне впровадження нових розробок, Користувач визнає і погоджується з тим, що Компанія має право на власний розсуд припинити (тимчасово або остаточно) надання доступу до ресурсів Сайту (або будь-яких окремих функцій Сайту) всім користувачам взагалі або Користувачеві зокрема, без попереднього повідомлення.

1.7. Компанія на постійній основі впроваджує нові розробки для того, щоб надавати найкращі можливі послуги своїм користувачам. Користувач визнає і погоджується з тим, що форма і характер послуг (дизайн сайту, обсяг наданої інформації, тематика і ін.) можуть час від часу змінюватися без попереднього повідомлення Користувача.

 

 

2. Відповідальність сторін

 

2.1. Матеріали Сайту видаються без будь-яких гарантій, неявних або інших. Компанія не несе відповідальність за повноту і точність інформації, що міститься в матеріалах сайту, відповідність її вимогам Користувача.

2.2. Всі ризики, що виникають при використанні матеріалів (ресурсів) Сайту, несе Користувач. Компанія ні за яких умов не несе відповідальності за будь-які понесені Користувачем збитки, у чому б вони не виражалися, в тому числі, в разі якщо компанія була повідомлена про можливість заподіяння збитків.

2.3. Ризик настання негативних наслідків в результаті використання рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті, в повному обсязі несе Користувач. Компанія не гарантує і не підтверджує точність і достовірність, рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті.

2.4. Компанія не несе ніякої відповідальності за будь-які помилки, неточності, втрати часу, порушення в роботі обладнання і ліній комунікацій, проникнення комп'ютерних вірусів, втрати і зміни даних, виникнення дефектів в роботі програм. які виникли, незалежно від причин, в результаті використання Сайту.

2.5. У разі здійснення Користувачем дій, передбачених ст. 50 Закону України «Про авторське право і суміжні права» (порушення авторського права і суміжних прав), Компанія залишає за собою право, без попереднього повідомлення Користувача, за своїм вибором здійснювати дії щодо захисту немайнових і майнових авторських прав та суміжних прав в порядку, встановленому адміністративним, цивільним і кримінальним законодавством.

 

3. Порядок і умови оформлення Передплати

 

3.1 Для оформлення Передплати Користувачеві необхідно:

3.1.1 Авторизуватись або зареєструватися на сайті buhgalter.com.ua шляхом заповнення всіх необхідних полів реєстраційної форми

3.1.2 Уважно ознайомитися з умовами договору і прийняти його,

3.1.3 Ввести необхідні для оплати дані, якщо того вимагає Платіжна система; підтвердити оплату і оплатити.

3.2 Оплата доступу до сайту buhgalter.com.ua проводиться Користувачем на умовах 100% передплати.

3.3 Компанія попереджає користувачів, а Користувачі розуміють і погоджуються з тим, що Платіжна система може стягувати понад вартості послуг будь-якого роду комісії та збори, включаючи комісії мобільних операторів (за їх наявності), надаючи свої послуги тільки в разі, якщо такі комісії і збори будуть оплачені користувачем. Інформацію про такі комісії і збори (за їх наявності) Користувач самостійно може дізнатися в Платіжній системі. Комісії та збори не повертаються і не відшкодовуються Компанією. Користувач, який скористався послугами платіжної системи, вважається попередженим і згодним з їх умовами.

3.4 Компанія має право в односторонньому порядку і без попереднього повідомлення Користувача змінювати умови цього договору, наповнення пакетів Підписка, розміри тарифів і т.п. шляхом розміщення відповідного документа в новій редакції на сайті.

3.5 Зміни умов цього Договору набирають чинності з моменту опублікування на сайті buhgalter.com.ua

3.6 Зміни, що стосуються наповнення пакетів Підписка, розмірів тарифів застосовуються тільки для підписок, придбаних після такої зміни.

3.7 Відмова від послуг після оплати неможлива.

3.8 Користувач не має права:

3.8.1 реєструватися як інша особа; вводити в оману інших користувачів щодо своєї особи, використовуючи реєстраційні дані іншої людини; навмисне спотворювати уявлення про самого себе, свій вік або свої відносини з іншими особами або іншими організаціями; передавати реєстраційні дані, логін і пароль для доступу до системи іншим особам;

 

4. Автоподовження підписки

 

4.1 Учасники оплачують доступ до сайту buhgalter.com.ua щомісяця, надають згоду на послуги автоматичного регулярного продовження Підписки на новий термін (автоподовження Підписки). Після активації даної послуги оплата нового терміну Підписки здійснюється шляхом автоматичного безакцептного списання коштів з рахунку користувача. Послуга автоподовження Підписки надається до тих пір, поки Користувач не повідомить про її скасування в особистому кабінеті користувача, заповнивши необхідну форму.

4.2 Послуга вважається скасованою з наступного оплатного періоду.

4.3 Послуга активується при здійсненні першої або чергової оплати Підписки, що означає згоду користувача з тим, що після закінчення оплаченого строку дії Передплати Договір автоматично пролонгується на тих же умовах на той же термін з автоматичним списанням вартості Передплати з рахунку Користувача

4.4 У разі недостатності коштів на рахунку користувача або неможливості проведення платежу Підписка на новий термін не надається, а послуга «автоподовження Підписки» відключається, до моменту появи коштів на рахунку користувача або заміни користувачем рахунку в особистому кабінеті).

4.5 При зміні Товариством тарифів на підписку автоподовження Підписка на черговий новий термін, наступний за періодом, протягом якого відбулася така зміна буде здійснено за новим тарифом.

 

5. Припинення відносин з Компанією. зміна угоди

 

5.1. Компанія і Користувач домовилися, що компанія має право припинити підтримувати Сайт (надавати доступ / надавати послуги) в будь-який час на власний розсуд.

5.2. Компанія залишає за собою право припинити доступ до Сайту, якщо: доступ до Сайту втрачений через відсутність зв'язку на маршруті від Користувача до Сайту; Користувачеві відмовлено в доступі до Сайту внаслідок порушення ним «Інтрукціі користування сайтом» (http://budget.factor.ua/faq.php) або перевищення обсягу прав на використання Сайту.

5.3. Компанія залишає за собою право за своїм вибором без попереднього повідомлення та / або роз'яснення причин: змінювати, виправляти, обмежувати, припиняти чи зупиняти дію Сайту і будь-яких його розділів (матеріалів, ресурсів, сервісів); відмовляти Користувачеві в доступі до користування Сайтом і / або будь-якого його розділу. Задоволення / розгляд потреб Користувача при використанні Сайту не є обов'язком Компанії.

 

6. Заключні положення

 

6.1. Сайт може містити посилання на інші Інтернет - сайти. Дані сайти не перебувають під контролем Компанії і Компанія не несе відповідальності за зміст даних сайтів та / або зміст сайтів, посилання на які знаходяться на даних сайтах. Посилання на інші сайти включені в Сайт тільки для зручності користувачів і не означають згоду Компанії та його посадових осіб з вмістом даних сайтів. Інші Інтернет - сайти можуть містити посилання на Сайт без спеціального дозволу Компанії.

6.2. У разі незгоди Користувача з будь-яким з умов цієї угоди він зобов'язаний негайно припинити використання Сайту і / або будь-якого з його розділів.

6.3. У разі якщо компетентними органами / особами частина цієї угоди буде визнана недійсною, такою, що суперечить законодавству і не підлягає застосуванню, це не тягне неможливість застосування інших положень цієї угоди. Ця угода діє повною мірою в рамках, встановлених чинним законодавством.

6.4. До відносин в рамках цієї Угоди застосовується право України. Користувач і Компанія домовилися підкорятися при виникненні будь-яких спорів, що виникають у зв'язку зі справжньою угодою (використанням Сайту), виключно юрисдикції судів України.