Інформація по темі "" | Публікації по тегу
19.08.20
46239 18
Друкувати
Обране

Сумісники: 7 несподіваних фактів

Сумісники «водяться» практично на кожному підприємстві і в багатьох ФОП. Але поширеність виду притупляє пильність роботодавців. А це дає можливість гоп-стоп-Держпраці косити штрафи.

 
Ушакова Лілія
податковий експерт журналу "Податки & бухоблік"
 
 

Що ж, збираємо факти про сумісників.

Факт 1. На сумісників подають Повідомлення про прийом на роботу

Із зовнішніми сумісниками все зрозуміло: взяли нову людину на роботу — подаємо Повідомлення.

Але несподіванки виникають щодо внутрішніх сумісників. Це ті, хто вже працює у вас за основним місцем роботи, але у вас же працюватиме за сумісництвом. Тут найчастіше обпікаються. Але запам'ятовуємо, що історія така ж, як і щодо зовнішніх сумісників: робимо наказ про прийом на роботу — має бути Повідомлення. Виключення — директор-сумісник.

У Повідомленні про приймання сумісника (внутрішнього або зовнішнього) в графі 4 має бути відмітка «2» — працівники без трудової книжки.

Факт 2. Сумісника можна прийняти на повний робочий час

Так, він нарівні з основними працівниками може працювати повний робочий день, наприклад, 8 годин у день 5 днів на тиждень.

АЛЕ! Можуть подзвонити інспектори праці місцевих рад, поцікавитися: «Що це у вас у Звіті з ЄСВ сумісник і повний робочий день? А чи не співпадає у нього час роботи за основним місцем роботи і за сумісництвом?».

Не тушуємося, зізнаємося: «Так, працює на повний робочий час. Наказ, табель обліку робочого часу. Усе в рамках закону. Не порушуємо». Після цього інспектори втрачають до вас інтерес.

Ідеально, якщо робочий час за основним місцем і за сумісництвом не перетинаються. Втім, зовнішній сумісник не зобов'язаний докладати про свій режим роботи на іншому підприємстві.

Факт 3. Посади за сумісництвом і за основним місцем роботи можуть співпадати

Наведемо приклад, як це можна використати.

Магазину треба, щоб продавець працював 12 годин на день (з 9:00 до 22:00) 5 днів поспіль. Продавець не проти.

Однак, якщо намалювати такий графік, отримуємо порушення — перебір за нормою тривалості робочого часу.

Робимо так. Приймаємо продавця за основним місцем роботи (8 годин на день (з 9:00 до 18:00, 5 днів на тиждень) і за внутрішнім сумісництвом на аналогічну посаду (4 години на день з 18:00 до 22:00, 5 днів на тиждень). Ніякого порушення немає.

Два різні трудові договори. Час не перетинається. Усе в рамках закону.

Факт 4. Сумісники мають право на лікарняні

Рекомендуємо не допускати ситуацій, коли працівник за основним місцем роботи хворіє, а за сумісництвом працює (чи навпаки).

Роботодавець про це може й не знати (при зовнішньому сумісництві). Але якщо про це дізнається ФСС, то зніме допомогу та ще й штраф накладе за неправомірне використання засобів.

Чому? У наявності порушення лікарняного режиму. Працівник не хворіє, а (!) працює (хай і в іншого роботодавця).

Зовсім інша справа — лікарняний у зв'язку з вагітністю та пологами. Тут працівниця може, наприклад, за сумісництвом знаходитися у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами і отримувати допомогу, а за основним місцем роботи працювати.

Чому? Ну, по-перше, вагітність — не хвороба. По-друге, відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами — це не обов'язок, а право працівниці.

Факт 5.  Не можна призначати сумісникові лікарняні за оригіналом лікарняного листа

Сумісник приніс оригінал лікарняного? Віддавайте назад! Приймати такий лікарняний лист не можна. Можуть бути проблеми з ФСС. Чому? Сумісникам призначають лікарняний на підставі копії лікарняного, що підписана керівником і надрукована (якщо є друк) у пресі за основним місцем роботи (ч. 1 ст. 31 Закону № 1105).  Тому якщо у сумісника насправді немає основного місця роботи (буває й таке), то лікарняні він не отримає. Хоча іноді цей момент упускають навіть контролери.

А якщо сумісник внутрішній? Тоді він вам надасть оригінал лікарняного листа. Далі (ось зараз, чесслово, не жартую!) ви:

1) самі собі робите його копію та завіряєте її підписом керівника і печаткою підприємства. Навіщо вона потрібна, якщо ось лежить оригінал? Щоб дотриматися норми Закону № 1105 і призначити допомогу за сумісництвом на підставі копії (у протоколі — окремий рядок);

2) самі собі видаєте довідку про середню зарплату за основним місцем роботи для розрахунку суми виплат за внутрішнім сумісництвом. А кому зараз легко?! Розрахунок лікарняних сумісникові підкладаєте до копії листка непрацездатності.

Маразм? Ну що ви?! Просто формальне прочитання норм Закону № 1105 (див. лист ФСС від 17.01.2017 р. № 5.2-28-65).

Факт 6. По сумісниках треба дотримуватися вимоги про оплату праці не нижче мінзарплати

Якщо зарплата за фактично відпрацьований час менше мінзарплати (МЗП), розрахованої з урахуванням зайнятості працівника, то нараховують «трудову» доплату.

Якщо працівник — внутрішній сумісник, то порівняльні розрахунки з МЗП здійснюйте за кожною займаною ним посадою окремо!

Факт 7. Дохід внутрішнього сумісника бере участь у порівнянні з МЗП для цілей сплати ЄСВ з МЗП

Вимогу ЄСВ з МЗП виконує роботодавець, в якого працівник працевлаштований за основним місцем роботи. Тому зовнішньому сумісникові ЄСВ платимо з фактичного доходу.

По внутрішніх все хитріше. З МЗП порівнюємо загальну базу нарахування ЄСВ працівника. Якщо працівник — внутрішній сумісник, то в базу для порівняння з МЗП потрапляє (1) дохід за основною роботою + (2) дохід за внутрішнім сумісництвом.

Тільки якщо така загальна база нарахування ЄСВ виявиться нижча за МЗП, на різницю донараховують ЄСВ.

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про цеКоментарі
18
Бухгалтер освіта
19.08.2020
Питання по факту - 1. А якщо прияняли за внутрішнім сумісництвом на одну неділю, на час хвороби основного працівника, таких випадків в освіті багато, також повідомлення про прийняття оформляти потрібно?
керр Бухгалтер освіта
19.08.2020
є факт укладення трудового договору (прийняття на роботу) виключень не має, робимо повідомлення
Олег
19.08.2020
Ідіотизм, самі для себе робимо копію лікарняного
Вікторія
19.08.2020
Доброго дня! питання по факту №1. Якщо,наприклад,вчитель за основним місцем роботи працює в школі, його наказом внутрішнім оформлюють ще і внутрішнім сумісником.все одно потрібно надавати повідомлення до податкової на внутрішнє сумісництво??
бухцелюб Вікторія
20.08.2020
і найбільше питань по освіті, де в законодавстві ще і кінь не валявся
бухцелюб Вікторія
20.08.2020
ага, а учні хай 2 дні гуляють, поки з села передадуть наказ та повідомлення у податкову, а лікарняний був всьго на 3 дніtransparent_pxl.png
Бухгалтер освіта Вікторія
19.08.2020
Я вважаю, що викладацька діяльність, згідно Постанови 43, не є сумісництвомякби ще було пояснення для педагогічних та медичних працівників
Ірина
19.08.2020
Підкажіть будь-ласка.Я сумісник на основному місці роботи я продовжую декрет,а по сумісництву працюю на 0,5ставки.Мене відправляють на курси які я маю оплати сама,так як я сумісник.Чи можу я відмовитись від курсів і продовжувати дальше працювати.?
ВОМС
20.08.2020
Чи може зовнішній сумісник працювати у школі водієм на 1,0 ставки?
Бухгалтер освіта ВОМС
21.08.2020
Ні, не може, прийняття на роботу Постанова №245 не дасть вам можливості прийняти його на 8 годин роботи.
Таня
21.08.2020
Не розумію в попередніх рекомендаціях сумісництво оплачувалось окремо. То де правда???? Ось стаття https://buhgalter.com.ua/articles/trudovi-vidnosini/nova-dobre-zabuta-stara-doplata-do-mzp/.
МАРІЯ
21.08.2020
Якщо прибиральниця в школі працювала на 0,9 ставки, а після було розширення зони обслуговування стала працювати на 1,1 ставки, то що треба 1,0 ставки це основна робота, а на 0,1 ставки оформляти як за сумісництвом на такій же посаді?
Людмила МАРІЯ
21.08.2020
І я не розумію, особа працює в одній школі, миє одну підлогу, а бухгалтеру потрібно зробити повідомлення на 0.1 ставку, в таблицю 5 занести прийняття на роботу, в таблицю 6 дві строчки внести, зробити копію лікарняного, щоб нарахувати окремо лікарняний за сумісництвом, нарахувати відпустку двічі, і цю всю роботу бухгалтеру за мінімальну зп потрібно зробити
Вікторія
17.09.2020
Лист ДФС від 18.10.2016 № 22502/6/99-99-13-02-03-15підприємство не подає повідомлення про прийняття на роботу працівника, який без звільнення від своєї основної роботи виконує на тому ж підприємстві поряд зі своєю основною роботою додаткову роботу за іншою професією (посадою).
Вікторія
17.09.2020
Тобто якщо внутрішнє суміСНИЦТВО - подаємо повідомлення, суміЩЕННЯ - не подаємо
марал
25.09.2020
В нас працює по сумісництву людина яка не має основного місця роботи.як з лікарняними?
Тетяна
07.07.2021
Чи нараховуються лікарняні по внутрішньому сумістництву?
Алла
07.10.2022
Добрий день!
Як бути з лікарняним, якщо у нас працює людина за сумісництвом, але у неї уже немає основної роботи?
Дякую!
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники PRO-доступу, «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
60
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×