Інформація по темі "" | Публікації по тегу
12.08.21
460 0
Друкувати
Обране

Відпустка для догляду за дитиною до 16 років

Працівниці надано відпустку без збереження зарплати до досягнення її дитиною 16 років (дитина хвора на цукровий діабет І типу). Чи потрібно таку відпустку відображати в Об'єднаному звіті? Як вона вплине на стаж працівниці?


Порядок надання

Відпустка без збереження заробітної плати за бажанням працівника надається в обов’язковому порядку матері або іншим особам*, зазначеним у ч. 3 ст. 18 та ч. 1 ст. 19 Закону про відпустки, в разі якщо дитина хвора на цукровий діабет I типу (інсулінозалежна), не більш як до досягнення дитиною 16 років (п. 3 ч. 1 ст. 25 Закону про відпустки).

* Батько, баба, дід чи інші родичі, які фактично доглядають за дитиною, або особа, яка усиновила чи взяла під опіку таку дитину, один із прийомних батьків чи батьків-вихователів.

Для отримання неоплачуваної відпустки для догляду за дитиною працівниця (мати або інша особа, яка фактично доглядає за дитиною) повинна надати роботодавцю:

1) заяву про надання відпустки для догляду за дитиною до 16 років;

2) копію свідоцтва про народження дитини;

3) медичні документи, які підтверджують хворобу дитини. Без медичного висновку право на відпустку працівниця не має.

Якщо у таку відпустку іде не мати, а інша особа, яка доглядає за хворою дитиною, наприклад бабуся, то чи достатньо буде перелічених документів? Чи потрібно доводити те, що вона доглядає за дитиною, якщо в дитини є мати?

Свого часу Держпраці надало роз’яснення**, що працівник (не матір дитини), який фактично здійснює догляд за дитиною, для отримання неоплачуваної відпустки повинен надати роботодавцю, крім перелічених вище, ще й такі документи:

** pl.dsp.gov.ua/news/na-vidpustku-po-dohliadu-za-dytynoiu-maie/

• підтвердження того, що мати не має можливості доглядати за дитиною, а саме довідку з місця роботи матері дитини про те, що вона працює тощо;

• документ, що підтверджує споріднення (за можливості).

Зверніть увагу, роботодавець не може відмовити у наданні такої відпустки, бо обов’язковість її надання закріплена на законодавчому рівні. Така відпустка надається наказом (розпорядженням) роботодавця.

Відпустка без збереження заробітної плати повинна бути відображена в табелі обліку робочого часу. Адже трудовий договір з працівницею не переривається, вона рахується у штаті підприємства. Для відображення відпустки без збереження, яка надається в обов’язковому порядку, у табелі використовують позначку ДБ (14). Або ж роботодавець може використовувати самостійно запроваджену спеціальну позначку.

«Догляд до 16 років» у звітності

Відпустку без збереження заробітної плати для догляду за дитиною до 16 років, надану відповідно до ст. 25 Закону про відпустки, обов’язково (!) відображаємо в Об’єднаній звітності.

Зверніть увагу, в Д5 Податкового розрахунку таку відпустку не показуємо, незважаючи на те, що вона затяжна і передбачає догляд за дитиною. По суті, це відпустка без збереження зарплати, яка передбачена законодавством.

Таку відпустку відображаємо в Д1 Податкового розрахунку так:

• у графі 08 вказуємо відповідний код застрахованої особи;

• у графі 10 — поточний місяць звітного кварталу;

• у графі 13 — кількість календарних днів без збереження зарплати;

• у графі 14 — кількість календарних днів перебування у трудових відносинах.

Розглянемо на прикладі.

Приклад. Працівниці (основна, без інвалідності) надано відпустку без збереження зарплати для догляду за хворою дитиною до 16 років з 13 травня 2021 року. За 5 робочих днів травня її зарплата становить 1753,33 грн.

У травні 2021 року (місяці початку затяжної неоплачуваної відпустки) є нарахована зарплата, сума якої менша за МЗП.

Тому виконуємо вимогу п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону про ЄСВ, норми якого вказують, що сума нарахованого ЄСВ не може бути менше мінімального страхового внеску, визначеного як добуток розміру МЗП і ставки ЄСВ, установлених законом на місяць, за який нараховується заробітна плата.

За травень ЄСВ нараховуємо у розмірі 1320,00 грн. З фактичної бази нарахування 385,73 грн (1753,33 х 22%) і з розрахункової додаткової бази 934,27 грн ((6000,00 - 1753,33) х 22 %).

У червні 2021 року працівниця весь місяць перебувала у відпустці без збереження зарплати і не мала нарахувань. Тому сплачувати ЄСВ з мінзарплати не потрібно.

Приклад заповнення Д1 Податкового розрахунку за травень і червень 2 кварталу наведемо нижче.

завантажити файл

Приклад заповнення Д1 за травень і червень 2 кварталу 2021 року

А тепер давайте розберемося, як неоплачувана відпустка для догляду за дитиною до 16 років вплине на різні види стажу роботи.

Стаж роботи

Відпускний стаж. Статтею 9 Закону про відпустки окреслені періоди роботи, які зараховуються до стажу роботи, який дає право на щорічні відпустки. І тут прямо указано, що до відпускного стажу не включається період перебування у відпустці без збереження заробітної плати для догляду за дитиною, хворою на цукровий діабет I типу (інсулінозалежна) до досягнення нею шістнадцятирічного віку (п. 4 ч. 1 ст. 9 Закону про відпустки).

Отже, до відпускного стажу така відпустка не потрапляє.

Страховий стаж. Страховий стаж — період, протягом якого особа підлягала страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та за який щомісяця сплачено нею та роботодавцем або нею страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний ЄСВ (ч. 1 ст. 21 Закону про соцстрахування). До страхового стажу також зараховується відпустка для догляду за дитиною до 3 років (ч. 2 ст. 21 Закону про соцстрахування).

А от відпустка для догляду за дитиною до 16 років (якщо в її місяцях не було сплати ЄСВ) до страхового стажу не враховується.

«Вислужний» стаж. Деякі категорії бюджетників мають право на надбавку за вислугу років, розмір якої прямо залежить від стажу роботи. Це, зокрема, держслужбовці, посадові особи ОМС, педпрацівники, соцпрацівники, медики тощо. Гарантії щодо кожної категорії бюджетних працівників регулюють профільні закони та підзаконні акти.

Та чи враховується до «вислужного» стажу відпустка для догляду за інсулінозалежною дитиною до 16 років? Давайте розглянемо це питання на прикладі такої відпустки для викладача навчального закладу та для соцпрацівника державної установи соціального захисту населення***.

*** Загальні правила щодо виплати надбавки за вислугу років педагогам ми розглядали у статті «Надбавка за вислугу років для педагогів» // «ОП», 2021, № 9, а соцпрацівникам — у статті «Вислужна» надбавка соцпрацівникам» // «ОП», 2021, № 11.

Почнемо з педагогів.

Правила виплати «вислужної» надбавки педагогам установлені у Порядку № 78****, в якому визначені періоди, які зараховуються до «надбавочного» стажу.

**** Порядок виплати надбавок за вислугу років педагогічним та науково-педагогічним працівникам навчальних закладів і установ освіти, затверджений постановою КМУ від 31.01.2001 р. № 78.

До стажу педагогічної роботи, крім часу роботи на посадах, передбачених Переліком, затвердженим постановою КМУ від 14.06.2000 р. № 963, зараховується, зокрема, час перебування у відпустці для догляду за дитиною до 3 років та від 3 до 6 років (п. 5 Порядку № 78). А от відпустка без збереження зарплати для догляду за дитиною до 16 років там не значиться.

Відповідно зараховувати період перебування працівниці у такій відпустці до «надбавочного» стажу немає підстав.

Щодо соцпрацівників. Виплату надбавки за вислугу років соцпрацівників регулює Порядок № 239*****.

***** Порядок виплати надбавки за вислугу років працівникам державних та комунальних установ соціального захисту населення, затверджений наказом Мінсоцполітики від 15.06.2011 р. № 239.

До стажу роботи, що дає право на встановлення надбавки за вислугу років соцпрацівникам, включаються, зокрема, період відпустки без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною у медичному висновку, але не більше як до досягнення дитиною шестирічного віку, або коли дитина хвора на цукровий діабет І типу (інсулінозалежна), — не більш як до досягнення дитиною 16-річного віку.

Отже, тут неоплачувана відпустка для догляду за інсулінозалежною дитиною прямо вказана в переліку періодів, які зараховуються до «надбавочного» стажу.

Тому будьте уважні при підрахунку «вислужного» стажу.

Прикріплені файли

Долга Ірина

Оплата праці, серпень, 2021/№ 15

env_icon Отримуйте новини поштою!

Ми будемо надсилати вам найсвіжіші матеріали кожного тижня

Для цього вкажіть своє ім'я та електронну скриньку

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про цекоментарі
(0)
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити всього за 30 грн
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники PRO-доступу, «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
30
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×

 

Договір публічної оферти

Угода

про умови використання інформаційних ресурсів сайту

Ця Угода укладена між ТОВ «НВП «ФАКТОР» (далі - Компанія) і будь-яким Користувачем (далі загально названі - Сторони) веб-сайту (-ів) buhgalter.com.ua і / або budget.factor.ua, далі іменуються - Сайт.

Загальні положення

Наведені нижче умови є електронною формою документа, що визначає порядок використання, а саме, надання Користувачеві доступу до інформаційних ресурсів через Сайт.

Ця угода (Договір) носить характер публічної оферти, тобто є еквівалентом "усної угоди" і відповідно до чинного законодавства України має належну юридичну силу.

Сайт є об'єктом авторського права і як складного твору, а також "компіляції даних" ("бази даних") охороняється на території України, відповідно до Закону України "Про авторське право і суміжні права".

Всі авторські майнові права на Сайт належать Компанії. Позначення «buhgalter», «Factor» є знаком для товарів і послуг (торговою маркою) і не може використовуватися Користувачем без отримання відповідної ліцензії.

Компанія докладає всіх зусиль щодо забезпечення достовірності і актуальності інформації, представленої на Сайті. Однак Компанія не бере на себе фінансової та іншої відповідальності за результати застосування цієї інформації.

Підписка - повний доступ до всіх матеріалів, розміщених на Сайті. Підписка надається за певну плату на певний строк відповідно до умов відповідного тарифу Підписки.

Автоподовження підписки - сервіс автоматичного продовження підписки.

 

 

1. Прийняття Угоди

 

1.1. Для того, щоб отримати право доступу до інформаційних ресурсів Сайту, Користувачеві необхідно спочатку висловити свою згоду з цією угодою. Користувач не має санкціонованого доступу до інформаційних ресурсів Сайту, якщо він не прийняв або не згоден з умовами цієї угоди.

1.2 Згідно з умовами Договору Компанія надає Користувачам Передплату на платній основі з метою перегляду користувачами окремих матеріалів, розміщених на Сайті. Категорії платної інформації визначаються Товариством самостійно.

1.3. За згодою Користувача з умовами цієї угоди, Користувачеві надається доступ до інформаційних ресурсів Сайту. Інформаційні ресурси надаються «як є» і не припускають наступних доопрацювань.

1.4. Користувач має право припинити користуватися Сайтом в будь-який момент, без спеціального повідомлення Компанії про припинення користування Сайтом.

1.5. Для отримання доступу до ресурсів від Користувача може знадобитися надання інформації про себе (наприклад, відомості про особу, відомості про юридичну особу та інші контактні дані) з метою продовження користування Користувачем послугами Компанії.

1.6. Беручи до уваги безперервне впровадження нових розробок, Користувач визнає і погоджується з тим, що Компанія має право на власний розсуд припинити (тимчасово або остаточно) надання доступу до ресурсів Сайту (або будь-яких окремих функцій Сайту) всім користувачам взагалі або Користувачеві зокрема, без попереднього повідомлення.

1.7. Компанія на постійній основі впроваджує нові розробки для того, щоб надавати найкращі можливі послуги своїм користувачам. Користувач визнає і погоджується з тим, що форма і характер послуг (дизайн сайту, обсяг наданої інформації, тематика і ін.) можуть час від часу змінюватися без попереднього повідомлення Користувача.

 

 

2. Відповідальність сторін

 

2.1. Матеріали Сайту видаються без будь-яких гарантій, неявних або інших. Компанія не несе відповідальність за повноту і точність інформації, що міститься в матеріалах сайту, відповідність її вимогам Користувача.

2.2. Всі ризики, що виникають при використанні матеріалів (ресурсів) Сайту, несе Користувач. Компанія ні за яких умов не несе відповідальності за будь-які понесені Користувачем збитки, у чому б вони не виражалися, в тому числі, в разі якщо компанія була повідомлена про можливість заподіяння збитків.

2.3. Ризик настання негативних наслідків в результаті використання рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті, в повному обсязі несе Користувач. Компанія не гарантує і не підтверджує точність і достовірність, рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті.

2.4. Компанія не несе ніякої відповідальності за будь-які помилки, неточності, втрати часу, порушення в роботі обладнання і ліній комунікацій, проникнення комп'ютерних вірусів, втрати і зміни даних, виникнення дефектів в роботі програм. які виникли, незалежно від причин, в результаті використання Сайту.

2.5. У разі здійснення Користувачем дій, передбачених ст. 50 Закону України «Про авторське право і суміжні права» (порушення авторського права і суміжних прав), Компанія залишає за собою право, без попереднього повідомлення Користувача, за своїм вибором здійснювати дії щодо захисту немайнових і майнових авторських прав та суміжних прав в порядку, встановленому адміністративним, цивільним і кримінальним законодавством.

 

3. Порядок і умови оформлення Передплати

 

3.1 Для оформлення Передплати Користувачеві необхідно:

3.1.1 Авторизуватись або зареєструватися на сайті buhgalter.com.ua шляхом заповнення всіх необхідних полів реєстраційної форми

3.1.2 Уважно ознайомитися з умовами договору і прийняти його,

3.1.3 Ввести необхідні для оплати дані, якщо того вимагає Платіжна система; підтвердити оплату і оплатити.

3.2 Оплата доступу до сайту buhgalter.com.ua проводиться Користувачем на умовах 100% передплати.

3.3 Компанія попереджає користувачів, а Користувачі розуміють і погоджуються з тим, що Платіжна система може стягувати понад вартості послуг будь-якого роду комісії та збори, включаючи комісії мобільних операторів (за їх наявності), надаючи свої послуги тільки в разі, якщо такі комісії і збори будуть оплачені користувачем. Інформацію про такі комісії і збори (за їх наявності) Користувач самостійно може дізнатися в Платіжній системі. Комісії та збори не повертаються і не відшкодовуються Компанією. Користувач, який скористався послугами платіжної системи, вважається попередженим і згодним з їх умовами.

3.4 Компанія має право в односторонньому порядку і без попереднього повідомлення Користувача змінювати умови цього договору, наповнення пакетів Підписка, розміри тарифів і т.п. шляхом розміщення відповідного документа в новій редакції на сайті.

3.5 Зміни умов цього Договору набирають чинності з моменту опублікування на сайті buhgalter.com.ua

3.6 Зміни, що стосуються наповнення пакетів Підписка, розмірів тарифів застосовуються тільки для підписок, придбаних після такої зміни.

3.7 Відмова від послуг після оплати неможлива.

3.8 Користувач не має права:

3.8.1 реєструватися як інша особа; вводити в оману інших користувачів щодо своєї особи, використовуючи реєстраційні дані іншої людини; навмисне спотворювати уявлення про самого себе, свій вік або свої відносини з іншими особами або іншими організаціями; передавати реєстраційні дані, логін і пароль для доступу до системи іншим особам;

 

4. Автоподовження підписки

 

4.1 Учасники оплачують доступ до сайту buhgalter.com.ua щомісяця, надають згоду на послуги автоматичного регулярного продовження Підписки на новий термін (автоподовження Підписки). Після активації даної послуги оплата нового терміну Підписки здійснюється шляхом автоматичного безакцептного списання коштів з рахунку користувача. Послуга автоподовження Підписки надається до тих пір, поки Користувач не повідомить про її скасування в особистому кабінеті користувача, заповнивши необхідну форму.

4.2 Послуга вважається скасованою з наступного оплатного періоду.

4.3 Послуга активується при здійсненні першої або чергової оплати Підписки, що означає згоду користувача з тим, що після закінчення оплаченого строку дії Передплати Договір автоматично пролонгується на тих же умовах на той же термін з автоматичним списанням вартості Передплати з рахунку Користувача

4.4 У разі недостатності коштів на рахунку користувача або неможливості проведення платежу Підписка на новий термін не надається, а послуга «автоподовження Підписки» відключається, до моменту появи коштів на рахунку користувача або заміни користувачем рахунку в особистому кабінеті).

4.5 При зміні Товариством тарифів на підписку автоподовження Підписка на черговий новий термін, наступний за періодом, протягом якого відбулася така зміна буде здійснено за новим тарифом.

 

5. Припинення відносин з Компанією. зміна угоди

 

5.1. Компанія і Користувач домовилися, що компанія має право припинити підтримувати Сайт (надавати доступ / надавати послуги) в будь-який час на власний розсуд.

5.2. Компанія залишає за собою право припинити доступ до Сайту, якщо: доступ до Сайту втрачений через відсутність зв'язку на маршруті від Користувача до Сайту; Користувачеві відмовлено в доступі до Сайту внаслідок порушення ним «Інтрукціі користування сайтом» (http://budget.factor.ua/faq.php) або перевищення обсягу прав на використання Сайту.

5.3. Компанія залишає за собою право за своїм вибором без попереднього повідомлення та / або роз'яснення причин: змінювати, виправляти, обмежувати, припиняти чи зупиняти дію Сайту і будь-яких його розділів (матеріалів, ресурсів, сервісів); відмовляти Користувачеві в доступі до користування Сайтом і / або будь-якого його розділу. Задоволення / розгляд потреб Користувача при використанні Сайту не є обов'язком Компанії.

 

6. Заключні положення

 

6.1. Сайт може містити посилання на інші Інтернет - сайти. Дані сайти не перебувають під контролем Компанії і Компанія не несе відповідальності за зміст даних сайтів та / або зміст сайтів, посилання на які знаходяться на даних сайтах. Посилання на інші сайти включені в Сайт тільки для зручності користувачів і не означають згоду Компанії та його посадових осіб з вмістом даних сайтів. Інші Інтернет - сайти можуть містити посилання на Сайт без спеціального дозволу Компанії.

6.2. У разі незгоди Користувача з будь-яким з умов цієї угоди він зобов'язаний негайно припинити використання Сайту і / або будь-якого з його розділів.

6.3. У разі якщо компетентними органами / особами частина цієї угоди буде визнана недійсною, такою, що суперечить законодавству і не підлягає застосуванню, це не тягне неможливість застосування інших положень цієї угоди. Ця угода діє повною мірою в рамках, встановлених чинним законодавством.

6.4. До відносин в рамках цієї Угоди застосовується право України. Користувач і Компанія домовилися підкорятися при виникненні будь-яких спорів, що виникають у зв'язку зі справжньою угодою (використанням Сайту), виключно юрисдикції судів України.