Інформація по темі "" | Публікації по тегу
22.07.21
335 0
Друкувати
Обране

Відпустка по вагітності у відпустці для догляду: роз'яснює Мінекономіки

Ситуація, коли працівниця, яка має дитину та перебуває у відпустці для догляду за нею до 3 років, збирається «до магазину» за братиком чи сестричкою, доволі часто зустрічається на практиці. Звісно, такі «покупки» вимагають фінансових витрат. Тож допомога по вагітності та пологах тут буде зовсім не зайвою. Та сьогодні ми запрошуємо вас до розмови не про допомогу, а про те, як правильно роботодавцю оформити такий «похід».


Останнім часом почали з’являтися запитання щодо можливості надання та документального оформлення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами в період відпустки для догляду за дитиною до 3 років, а також наслідків такого надання. Звісно, хотілося знати офіційну позицію з цих питань. Тож ми поставили їх перед Мінекономіки. Знайомимося з відповідями, наданими листом від 01.07.2021 р. № 4712-06/34400-07 (див. у документі «Щодо відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами») (далі — лист № 34400), та нашими коментарями.

Переривати чи ні?

Чи потрібно переривати відпустку для догляду за дитиною до 3 років для того, щоб скористатися відпусткою у зв’язку з вагітністю та пологами?

Почнемо з теорії. Відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею 3 років та відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами віднесені ч. 4 ст. 4 Закону про відпустки до соціальних відпусток.

Мінекономіки проти одночасного використання двох відпусток. Про це відомство зазначало в листі від 28.04.2021 р. № 4712-06/25508-07 (див. «ББ», 2021, № 20, с. 4). Тож, на думку Мінекономіки, озвучену в листі № 34400, якщо у період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку жінка завагітніла, то відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами надається їй за її бажанням після переривання відпустки для догляду за дитиною до 3 років, у якій вона перебуває.

Тобто якщо ваша працівниця, яка, перебуваючи у відпустці для догляду, з якихось причин бажає оформити відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами, вона повинна надати:

1) заяву про переривання відпустки для догляду за дитиною до 3 років;

2) заяву про надання відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами.

На підставі цих заяв видаються відповідні накази про переривання однієї та про надання іншої відпустки.

Інформацію про закінчення/початок таких відпусток відображаємо в додатку 5 (Д5) до Податкового розрахунку. При цьому зазначаємо у графі 16 за рядком з інформацією про:

• закінчення відпустки для догляду до 3 років — реквізити наказу про переривання відпустки;

• початок відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами — реквізити наказу про надання такої відпустки.

Після закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами працівниця за потреби може оформити відпустку для догляду за першою чи за другою дитиною до досягнення нею трьох років.

Звісно, ці події також слід відобразити у Д5 Розрахунку.

Якщо не хоче, то без допомоги?

Чи може роботодавець в односторонньому порядку перервати відпустку для догляду та надати відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами?

Ні, не може. Законодавець не наділив роботодавця правом за власною ініціативою переривати відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з підстав надання жінці листка непрацездатності. Це підкреслює Мінекономіки в листі № 34400. Тобто якщо жінка принесла тільки листок непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами і не бажає переривати відпустку для догляду за дитиною, в якій перебуває, то не треба її змушувати писати ті заяви.

Не робіть нерви собі й вагітній жіночці. Без допомоги по вагітності та пологах вона не залишиться.

На допомогу приходить ч. 3 ст. 25 Закону про соцстрахування. У ній визначено, що за період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, що збігається з відпусткою для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, застрахованій особі виплачується допомога по вагітності та пологах. Підставою для її нарахування буде листок непрацездатності. Отже, якщо жінка не надала окрему заяву на надання відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, то вона продовжує перебувати у відпустці для догляду за першою дитиною до досягнення нею 3 років.

Допомога по вагітності та пологах їй нараховується в загальному порядку на підставі медичного висновку (лікарняного листка) (див. роз’яснення Мінсоцполітики в листах від 02.06.2011 р. № 175/13/116-11, від 06.03.2012 р. № 70/13/116-12).

Інформацію про початок виплати допомоги по вагітності та пологах відображаємо у Д5 до Податкового розрахунку. При цьому у графі 16 «Документ-підстава про початок, кінець… відпусток» зазначаємо реквізити лікарняного листка («ЛН, серія (за наявності), номер»).

Після закінчення відпустки для догляду за першою дитиною працівниця зможе за потреби оформити відпустку для догляду за другою дитиною до досягнення нею 3 років.

Чи буде стаж?

Якщо відпустку до 3 років не переривати, то чи зараховується до відпускного стажу період отримання допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами?

Саме з таким запитанням ми звернулися до Мінекономіки. Річ у тім, що останнім часом з’явилися страшилки, що якщо не переривати відпустку для догляду за дитиною до 3 років, то період отримання під час такої відпустки допомоги по вагітності та пологах не увійде до стажу, що дає право на щорічну основну відпустку.

Як аргумент наводився п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону про відпустки. Ним до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку, включається період перебування у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами (отримання допомоги по вагітності та пологах), АЛЕ не включається період відпустки до 3 років. При цьому пріоритет віддавався чомусь саме відпустці для догляду: не включається весь період — і все! Звісно, ми з таким підходом були категорично не згодні.

Незалежно від того, оформлювалася окремо відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами чи ні, період отримання допомоги по вагітності та пологах повинен формувати стаж для щорічної основної відпустки. Адже на це вказує п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону про відпустки.

Радує, що нас у цьому питанні підтримало Мінекономіки. У листі № 34400 відомство чітко зазначило, що період, протягом якого жінці виплачується допомога по вагітності та пологах на підставі медичного висновку, зараховується до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку.

Ушакова Лілія

Оплата праці, липень, 2021/№ 14

env_icon Отримуйте новини поштою!

Ми будемо надсилати вам найсвіжіші матеріали кожного тижня

Для цього вкажіть своє ім'я та електронну скриньку

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про цекоментарі
(0)
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити всього за 30 грн
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники PRO-доступу, «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
30
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×

 

Договір публічної оферти

Угода

про умови використання інформаційних ресурсів сайту

Ця Угода укладена між ТОВ «НВП «ФАКТОР» (далі - Компанія) і будь-яким Користувачем (далі загально названі - Сторони) веб-сайту (-ів) buhgalter.com.ua і / або budget.factor.ua, далі іменуються - Сайт.

Загальні положення

Наведені нижче умови є електронною формою документа, що визначає порядок використання, а саме, надання Користувачеві доступу до інформаційних ресурсів через Сайт.

Ця угода (Договір) носить характер публічної оферти, тобто є еквівалентом "усної угоди" і відповідно до чинного законодавства України має належну юридичну силу.

Сайт є об'єктом авторського права і як складного твору, а також "компіляції даних" ("бази даних") охороняється на території України, відповідно до Закону України "Про авторське право і суміжні права".

Всі авторські майнові права на Сайт належать Компанії. Позначення «buhgalter», «Factor» є знаком для товарів і послуг (торговою маркою) і не може використовуватися Користувачем без отримання відповідної ліцензії.

Компанія докладає всіх зусиль щодо забезпечення достовірності і актуальності інформації, представленої на Сайті. Однак Компанія не бере на себе фінансової та іншої відповідальності за результати застосування цієї інформації.

Підписка - повний доступ до всіх матеріалів, розміщених на Сайті. Підписка надається за певну плату на певний строк відповідно до умов відповідного тарифу Підписки.

Автоподовження підписки - сервіс автоматичного продовження підписки.

 

 

1. Прийняття Угоди

 

1.1. Для того, щоб отримати право доступу до інформаційних ресурсів Сайту, Користувачеві необхідно спочатку висловити свою згоду з цією угодою. Користувач не має санкціонованого доступу до інформаційних ресурсів Сайту, якщо він не прийняв або не згоден з умовами цієї угоди.

1.2 Згідно з умовами Договору Компанія надає Користувачам Передплату на платній основі з метою перегляду користувачами окремих матеріалів, розміщених на Сайті. Категорії платної інформації визначаються Товариством самостійно.

1.3. За згодою Користувача з умовами цієї угоди, Користувачеві надається доступ до інформаційних ресурсів Сайту. Інформаційні ресурси надаються «як є» і не припускають наступних доопрацювань.

1.4. Користувач має право припинити користуватися Сайтом в будь-який момент, без спеціального повідомлення Компанії про припинення користування Сайтом.

1.5. Для отримання доступу до ресурсів від Користувача може знадобитися надання інформації про себе (наприклад, відомості про особу, відомості про юридичну особу та інші контактні дані) з метою продовження користування Користувачем послугами Компанії.

1.6. Беручи до уваги безперервне впровадження нових розробок, Користувач визнає і погоджується з тим, що Компанія має право на власний розсуд припинити (тимчасово або остаточно) надання доступу до ресурсів Сайту (або будь-яких окремих функцій Сайту) всім користувачам взагалі або Користувачеві зокрема, без попереднього повідомлення.

1.7. Компанія на постійній основі впроваджує нові розробки для того, щоб надавати найкращі можливі послуги своїм користувачам. Користувач визнає і погоджується з тим, що форма і характер послуг (дизайн сайту, обсяг наданої інформації, тематика і ін.) можуть час від часу змінюватися без попереднього повідомлення Користувача.

 

 

2. Відповідальність сторін

 

2.1. Матеріали Сайту видаються без будь-яких гарантій, неявних або інших. Компанія не несе відповідальність за повноту і точність інформації, що міститься в матеріалах сайту, відповідність її вимогам Користувача.

2.2. Всі ризики, що виникають при використанні матеріалів (ресурсів) Сайту, несе Користувач. Компанія ні за яких умов не несе відповідальності за будь-які понесені Користувачем збитки, у чому б вони не виражалися, в тому числі, в разі якщо компанія була повідомлена про можливість заподіяння збитків.

2.3. Ризик настання негативних наслідків в результаті використання рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті, в повному обсязі несе Користувач. Компанія не гарантує і не підтверджує точність і достовірність, рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті.

2.4. Компанія не несе ніякої відповідальності за будь-які помилки, неточності, втрати часу, порушення в роботі обладнання і ліній комунікацій, проникнення комп'ютерних вірусів, втрати і зміни даних, виникнення дефектів в роботі програм. які виникли, незалежно від причин, в результаті використання Сайту.

2.5. У разі здійснення Користувачем дій, передбачених ст. 50 Закону України «Про авторське право і суміжні права» (порушення авторського права і суміжних прав), Компанія залишає за собою право, без попереднього повідомлення Користувача, за своїм вибором здійснювати дії щодо захисту немайнових і майнових авторських прав та суміжних прав в порядку, встановленому адміністративним, цивільним і кримінальним законодавством.

 

3. Порядок і умови оформлення Передплати

 

3.1 Для оформлення Передплати Користувачеві необхідно:

3.1.1 Авторизуватись або зареєструватися на сайті buhgalter.com.ua шляхом заповнення всіх необхідних полів реєстраційної форми

3.1.2 Уважно ознайомитися з умовами договору і прийняти його,

3.1.3 Ввести необхідні для оплати дані, якщо того вимагає Платіжна система; підтвердити оплату і оплатити.

3.2 Оплата доступу до сайту buhgalter.com.ua проводиться Користувачем на умовах 100% передплати.

3.3 Компанія попереджає користувачів, а Користувачі розуміють і погоджуються з тим, що Платіжна система може стягувати понад вартості послуг будь-якого роду комісії та збори, включаючи комісії мобільних операторів (за їх наявності), надаючи свої послуги тільки в разі, якщо такі комісії і збори будуть оплачені користувачем. Інформацію про такі комісії і збори (за їх наявності) Користувач самостійно може дізнатися в Платіжній системі. Комісії та збори не повертаються і не відшкодовуються Компанією. Користувач, який скористався послугами платіжної системи, вважається попередженим і згодним з їх умовами.

3.4 Компанія має право в односторонньому порядку і без попереднього повідомлення Користувача змінювати умови цього договору, наповнення пакетів Підписка, розміри тарифів і т.п. шляхом розміщення відповідного документа в новій редакції на сайті.

3.5 Зміни умов цього Договору набирають чинності з моменту опублікування на сайті buhgalter.com.ua

3.6 Зміни, що стосуються наповнення пакетів Підписка, розмірів тарифів застосовуються тільки для підписок, придбаних після такої зміни.

3.7 Відмова від послуг після оплати неможлива.

3.8 Користувач не має права:

3.8.1 реєструватися як інша особа; вводити в оману інших користувачів щодо своєї особи, використовуючи реєстраційні дані іншої людини; навмисне спотворювати уявлення про самого себе, свій вік або свої відносини з іншими особами або іншими організаціями; передавати реєстраційні дані, логін і пароль для доступу до системи іншим особам;

 

4. Автоподовження підписки

 

4.1 Учасники оплачують доступ до сайту buhgalter.com.ua щомісяця, надають згоду на послуги автоматичного регулярного продовження Підписки на новий термін (автоподовження Підписки). Після активації даної послуги оплата нового терміну Підписки здійснюється шляхом автоматичного безакцептного списання коштів з рахунку користувача. Послуга автоподовження Підписки надається до тих пір, поки Користувач не повідомить про її скасування в особистому кабінеті користувача, заповнивши необхідну форму.

4.2 Послуга вважається скасованою з наступного оплатного періоду.

4.3 Послуга активується при здійсненні першої або чергової оплати Підписки, що означає згоду користувача з тим, що після закінчення оплаченого строку дії Передплати Договір автоматично пролонгується на тих же умовах на той же термін з автоматичним списанням вартості Передплати з рахунку Користувача

4.4 У разі недостатності коштів на рахунку користувача або неможливості проведення платежу Підписка на новий термін не надається, а послуга «автоподовження Підписки» відключається, до моменту появи коштів на рахунку користувача або заміни користувачем рахунку в особистому кабінеті).

4.5 При зміні Товариством тарифів на підписку автоподовження Підписка на черговий новий термін, наступний за періодом, протягом якого відбулася така зміна буде здійснено за новим тарифом.

 

5. Припинення відносин з Компанією. зміна угоди

 

5.1. Компанія і Користувач домовилися, що компанія має право припинити підтримувати Сайт (надавати доступ / надавати послуги) в будь-який час на власний розсуд.

5.2. Компанія залишає за собою право припинити доступ до Сайту, якщо: доступ до Сайту втрачений через відсутність зв'язку на маршруті від Користувача до Сайту; Користувачеві відмовлено в доступі до Сайту внаслідок порушення ним «Інтрукціі користування сайтом» (http://budget.factor.ua/faq.php) або перевищення обсягу прав на використання Сайту.

5.3. Компанія залишає за собою право за своїм вибором без попереднього повідомлення та / або роз'яснення причин: змінювати, виправляти, обмежувати, припиняти чи зупиняти дію Сайту і будь-яких його розділів (матеріалів, ресурсів, сервісів); відмовляти Користувачеві в доступі до користування Сайтом і / або будь-якого його розділу. Задоволення / розгляд потреб Користувача при використанні Сайту не є обов'язком Компанії.

 

6. Заключні положення

 

6.1. Сайт може містити посилання на інші Інтернет - сайти. Дані сайти не перебувають під контролем Компанії і Компанія не несе відповідальності за зміст даних сайтів та / або зміст сайтів, посилання на які знаходяться на даних сайтах. Посилання на інші сайти включені в Сайт тільки для зручності користувачів і не означають згоду Компанії та його посадових осіб з вмістом даних сайтів. Інші Інтернет - сайти можуть містити посилання на Сайт без спеціального дозволу Компанії.

6.2. У разі незгоди Користувача з будь-яким з умов цієї угоди він зобов'язаний негайно припинити використання Сайту і / або будь-якого з його розділів.

6.3. У разі якщо компетентними органами / особами частина цієї угоди буде визнана недійсною, такою, що суперечить законодавству і не підлягає застосуванню, це не тягне неможливість застосування інших положень цієї угоди. Ця угода діє повною мірою в рамках, встановлених чинним законодавством.

6.4. До відносин в рамках цієї Угоди застосовується право України. Користувач і Компанія домовилися підкорятися при виникненні будь-яких спорів, що виникають у зв'язку зі справжньою угодою (використанням Сайту), виключно юрисдикції судів України.