Відпустки педагогів: що змінив новий трудовий Закон?
Передісторія питання
В одному з попередніх номерів нашого журналу ми розглянули найпоширеніші питання щодо надання щорічних основних відпусток педагогічним і науково-педагогічним працівникам (див. статтю «Щорічна відпустка педагогів: ваші запитання — наші відповіді» // «Оплата праці», 2022, № 12).
Одним із ключових питань, яке розглядалося, була вимога, встановлена на той момент чинною нормою ч. 1 ст. 12 Закону № 2136**. Вона забороняла надавати педагогам (та іншим працівникам) щорічну основну відпустку повної тривалості протягом періоду дії воєнного стану. У такий період вони могли використати відпустку лише тривалістю 24 календарних дні (далі — к. дн.). Незважаючи на той факт, що педагогічні та науково-педагогічні працівники мають право на подовжену відпустку тривалістю 28, 42 чи 56 к. дн.
Проте вже тоді ми говорили про те, що народні обранці розглядають законодавчі зміни, які можуть підкоригувати зазначене обмеження. І ось, нарешті, відповідне нормативне рішення було прийнято.
** Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-ІХ.
Ідеться про Закон № 2352. Ним внесено зміни до ст. 12 Закону № 2136, якими право обмежувати кількість днів фактичного використання щорічної основної відпустки надано роботодавцю.
ВАЖЛИВО!
Надавати працівникові відпустку 24 к. дн. чи більшої тривалості, вирішує саме роботодавець
Якщо в нього немає заперечень, то працівник може використати відпустку повної тривалості, навіть якщо вона становить понад 24 к. дн. І тут слід підкреслити, що зазначене стосується всіх категорій працівників, а не лише педагогів.
Але все ж таки варто пам’ятати, що педагогічним і науково-педагогічним працівникам щорічна основна відпустка надається в період літніх канікул. Така умова встановлена в абз. 3 п. 2 Порядку № 346***. Тому керівники закладів освіти навряд чи перешкоджатимуть педагогам у реалізації їх права на відпустку повної тривалості влітку. Адже забезпечити їх роботою в цей період досить проблематично.
Майте на увазі: потенційне обмеження (24 к. дн.) може застосовуватися лише до щорічної основної відпустки за поточний робочий рік. Цікаво, що попередня редакція ч. 1 ст. 12 Закону № 2136 не містила такого уточнення. А тому існувала певна неясність щодо можливості надання працівникам під час воєнного стану невикористаної щорічної відпустки за попередні роки. Наразі ж це упущення виправлено. І маємо більше конкретики.
Закон № 2352 набрав чинності 19 липня 2022 року. Тож усі зміни діють саме з цієї дати. Але при їх застосовуванні слід ураховувати низку нюансів.
Педагог уже у відпустці
Найбільше запитань викликає ситуація, коли станом на 19.07.2022 педагог уже перебуває у відпустці. Тобто використовує перші 24 к. дн. щорічної основної відпустки.
Серед бухгалтерів і кадровиків освітніх закладів поширена думка про те, що надання другої частини відпустки слід оформляти наказом про продовження відпустки (збільшення тривалості першої її частини). Про це, зокрема, свідчить наш чат на сайті buhgalter.com.ua.
-
Платне користування сайту передбачає:
- доступ до новин, статтей, довідників
- безлімітні завантаження всіх бланків
- відсутність реклами
місяць