Інформація по темі "" | Публікації по тегу
25.02.21
202 0
Друкувати
Обране

Вихідна допомога & індивідуальний графік роботи

В установі звільняють працівників у зв'язку зі скороченням штатів із виплатою вихідної допомоги. Серед них є 2 працівники, які працюють за індивідуальним графіком роботи. При цьому в одного працівника є заробіток у двох місяцях, що передують звільненню, а другий працівник у чотирьох місяцях перед звільненням перебував у карантинній відпустці. Як їм розрахувати суму вихідної допомоги?


Нагадаємо, що суму вихідної допомоги обчислюють множенням середньоденної зарплати на середньомісячне число робочих днів у розрахунковому періоді (ч. 3 п. 8 Порядку № 100)*.

* Детальніше про розрахунок вихідної допомоги див. у статті «Вихідна допомога при звільненні: «принади» розрахунку» // «ОП», 2021, № 3.

Спочатку розглянемо ситуацію, коли у працівника в розрахунковому періоді є заробіток.

У розрахунковому періоді є заробіток

Середньоденна зарплата розраховується діленням фактичного заробітку за два місяця, що передують звільненню на кількість фактично відпрацьованих робочих днів у цих місяцях.

Середньомісячне число робочих днів розраховується діленням на 2 сумарного числа робочих днів за останні два календарних місяці згідно з графіком роботи підприємства, установи, організації.

А тепер застосуємо ці правила до ситуації, коли графік роботи працівника-окладника й установи, в якій він працює, відрізняються (працівник працює за індивідуальним графіком, а установа — за звичайною п’ятиденкою).

Що буде з розрахунком вихідної допомоги, якщо «в лоб» виконати норми Порядку № 100 не можна? Давайте розбиратися.

По-перше, розрахунок середньоденної зарплати проводимо у днях (не в годинах). Тоді як розрахунок зарплати працівника з підсумованим обліком робочого часу орієнтований на години.

По-друге, у розрахунку середньоденної зарплати бере участь кількість фактично відпрацьованих днів за графіком роботи працівника (абз. перший п. 8 Порядку № 100).

По-третє, при розрахунку середньомісячного числа робочих днів, для обчислення вихідної допомоги, беруть участь робочі дні за графіком роботи установи (абз. четвертий п. 8 Порядку № 100).

І якщо за індивідуальним графіком у працівника в розрахунковому періоді буде менше днів, ніж за графіком роботи підприємства, то виходить, що сума вихідної допомоги буде завищена.

Що ж робити у цьому випадку? Вихід є. Якщо при розрахунку середньоденної зарплати беремо фактично відпрацьовані дні за графіком роботи працівника, то й при розрахунку середньомісячного числа робочих днів застосовуємо його індивідуальний графік, а не графік роботи підприємства, установи, організації*.

* Таку ж позицію висловили фахівці Мінекономіки у листі від 05.01.2021 р. № 4709-06/235-07 (див. «Бюджетна бухгалтерія», 2021, № 5, с. 5 ).

Давайте розглянемо подібну ситуацію на числовому прикладі.

Приклад 1. Працівника установи звільнено 10 лютого 2021 року через скорочення штату з виплатою вихідної допомоги у розмірі середньомісячного заробітку.

Він працює за індивідуальним графіком роботи (підсумований облік робочого часу з обліковим періодом — рік). Заробітна плата за повністю відпрацьовані 15 днів (162 годин) у грудні 2020 року — 7700 грн. У січні 2021 року із 16 робочих днів (176 годин) за графіком роботи він відпрацював 12 робочих днів (132 години), за які йому була нарахована зарплата у сумі — 4972 грн. З 25 по 30 січня 2021 року він хворів.

В умовах прикладу 1 вже зазначена кількість відпрацьованих днів за графіком роботи працівника. Але часто бухгалтери сумніваються щодо підрахунку днів роботи за графіком роботи працівника, який працює за підсумованим обліком робочого часу і тривалість його однієї зміни зачіпає 2 дні.

Наприклад, тривалість зміни працівника — 22 години. З них 14 годин припадають на один день, а 8 годин — на другий. У такому разі треба рахувати не зміни, а саме кількість днів, на які припадають часи роботи. І одна 22-часова зміна працівника для розрахунку середньоденної зарплати буде дорівнювати двом дням.

На рисунку зобразимо, як рахувати дні для обчислення середньоденної зарплати при змінному графіку роботи.

Визначаємо кількість робочих днів для розрахунку середньоденної зарплати при змінному графіку роботи

Отже, на підставі даних прикладу 1 розрахуємо фактично нараховану зарплата в розрахунковому періоді, яка візьме участь у розрахунку середньоденної зарплати:

7700,00 + 4972,00 = 12672,00 (грн).

Тепер підсумуємо кількість відпрацьованих днів у розрахунковому періоді:

15 + 12 = 27 (роб. дн.).

Далі розрахуємо середньомісячну кількість робочих днів:

(15 + 16) : 2 = 15,5 (роб. дн.)

Зауважте: рахуємо за графіком роботи працівника.

Обчислимо середньомісячну зарплату працівника:

12672,00 : 27 х 15,5 = 7274,67 (грн).

Дивіться уважніше: якщо б ми прорахували середньомісячну кількість робочих днів за графіком роботи установи (стандартною п’ятиденкою (22 + 19) : 2 = 20,5 (роб. дн.)), то отримали б завищену середньомісячну зарплату (12672,00 : 27 х 20,5 = 9621,33 (грн)). Це неправильно, бо результат — явно більше середньомісячного заробітку працівника.

Отже, рахувати і середньоденну зарплату, і середньомісячну кількість робочих днів треба за одним сценарієм. Наступне, що ми розглянемо, — це коли в розрахунковому періоді працівника з індивідуальним графіком роботи немає заробітку.

У розрахунковому періоді немає заробітку

Для цього випадку, як і для попереднього, положення Порядку № 100 вимагають зробити такий розрахунок вихідної допомоги: середньоденну зарплату помножити на середньомісячне число робочих днів за графіком роботи підприємства, установи, організації.

Розрахунок середньомісячного числа робочих днів здійснюється відповідно до абз. 4 п. 8 Порядку № 100 діленням на 2 сумарного числа робочих днів за останні два календарних місяці згідно з графіком роботи підприємства, установи, організації. А от розрахунок середньоденного заробітку для обчислення вихідної допомоги при звільненні для випадку, коли в розрахунковому періоді немає заробітку, має «своє» правило.

Середньоденний заробіток визначаємо діленням подвійного окладу або подвійного розміру МЗП (залежно від того, яка величина більша) на кількість робочих днів у двох місяцях перед звільненням за графіком роботи підприємства, установи, організації (абз. 2 п. 4 Порядку № 100)*.

* Як визначити середньоденну зарплату виходячи з посадового окладу або з МЗП, читайте у статті «Розрахунок середньої зарплати: коли застосовуємо мінімалку» // «ОП», 2021, № 2.

Тобто згідно з прямими положеннями Порядку № 100 при визначенні і середньоденної зарплати, і середньомісячного числа робочих днів у випадку, коли в розрахунковому періоді немає заробітку, орієнтуємося на графік роботи підприємства, установи, організації.

А якщо графік роботи працівника й установи відрізняються? Що робити?

Давайте прорахуємо на прикладі.

Приклад 2. Працівника звільняють 10 лютого 2021 року за скороченням штатів із виплатою середньомісячної вихідної допомоги. Оклад працівника становить 3151 грн (зайнятість — повна). За 4 місяці, що передують звільненню, він не працював жодного дня у зв’язку з «карантинною» відпусткою. За графіком його роботи у грудні 2020 року — 15 робочих днів, у січні 2021 року — 16. Графік роботи установи — звичайна п’ятиденка (грудень 2020 року — 22 робочих дні, січень 2021 року — 19).

Розрахуємо вихідну допомогу, прямо виконуючи правила Порядку № 100.

1. Порівняємо посадовий оклад працівника з мінзарплатою. Виявляється, що він менший. Тоді у розрахунку середньої буде братиме участь МЗП, що діє на момент звільнення. Її розмір становить 6000 грн.

2. Знайдемо розрахункову умовну виплату:

6000 х 2 = 12000 (грн).

3. Розрахунковими робочими днями буде:

22 + 19 = 41 (роб. дн.).

4. Визначимо середньомісячну кількість робочих днів:

(22 + 19) : 2 = 20,5 (роб. дн).

5. Обчислимо суму вихідної допомоги:

12000 : 41 х 20,5 = 6000,00 (грн)

А як же відмінний від графіка роботи установи графік працівника? При розрахунку ми діяли за правилами Порядку № 100. А тепер експеримент: розрахуємо середньоденний заробіток працівника за його графіком роботи (15 робочих днів у грудні 2020 року + 16 днів у січні 2021 року = 31 робочий день). Тепер: 12000 : 31 х ((15 +16) : 2)) = 6000,00 (грн). Як бачимо, результат один і той же.

Отже, у цій ситуації можете сміливо діяти за правилами Порядку № 100 — сума вихідної допомоги у вас вийде правильною.

Долга Ірина

Оплата праці, лютий, 2021/№ 4

env_icon Отримуйте новини поштою!

Ми будемо надсилати вам найсвіжіші матеріали кожного тижня

Для цього вкажіть своє ім'я та електронну скриньку

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про цекоментарі
(0)
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити всього за 30 грн
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники PRO-доступу, «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
30
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×

 

Договір публічної оферти

Угода

про умови використання інформаційних ресурсів сайту

Ця Угода укладена між ТОВ «НВП «ФАКТОР» (далі - Компанія) і будь-яким Користувачем (далі загально названі - Сторони) веб-сайту (-ів) buhgalter.com.ua і / або budget.factor.ua, далі іменуються - Сайт.

Загальні положення

Наведені нижче умови є електронною формою документа, що визначає порядок використання, а саме, надання Користувачеві доступу до інформаційних ресурсів через Сайт.

Ця угода (Договір) носить характер публічної оферти, тобто є еквівалентом "усної угоди" і відповідно до чинного законодавства України має належну юридичну силу.

Сайт є об'єктом авторського права і як складного твору, а також "компіляції даних" ("бази даних") охороняється на території України, відповідно до Закону України "Про авторське право і суміжні права".

Всі авторські майнові права на Сайт належать Компанії. Позначення «buhgalter», «Factor» є знаком для товарів і послуг (торговою маркою) і не може використовуватися Користувачем без отримання відповідної ліцензії.

Компанія докладає всіх зусиль щодо забезпечення достовірності і актуальності інформації, представленої на Сайті. Однак Компанія не бере на себе фінансової та іншої відповідальності за результати застосування цієї інформації.

Підписка - повний доступ до всіх матеріалів, розміщених на Сайті. Підписка надається за певну плату на певний строк відповідно до умов відповідного тарифу Підписки.

Автоподовження підписки - сервіс автоматичного продовження підписки.

 

 

1. Прийняття Угоди

 

1.1. Для того, щоб отримати право доступу до інформаційних ресурсів Сайту, Користувачеві необхідно спочатку висловити свою згоду з цією угодою. Користувач не має санкціонованого доступу до інформаційних ресурсів Сайту, якщо він не прийняв або не згоден з умовами цієї угоди.

1.2 Згідно з умовами Договору Компанія надає Користувачам Передплату на платній основі з метою перегляду користувачами окремих матеріалів, розміщених на Сайті. Категорії платної інформації визначаються Товариством самостійно.

1.3. За згодою Користувача з умовами цієї угоди, Користувачеві надається доступ до інформаційних ресурсів Сайту. Інформаційні ресурси надаються «як є» і не припускають наступних доопрацювань.

1.4. Користувач має право припинити користуватися Сайтом в будь-який момент, без спеціального повідомлення Компанії про припинення користування Сайтом.

1.5. Для отримання доступу до ресурсів від Користувача може знадобитися надання інформації про себе (наприклад, відомості про особу, відомості про юридичну особу та інші контактні дані) з метою продовження користування Користувачем послугами Компанії.

1.6. Беручи до уваги безперервне впровадження нових розробок, Користувач визнає і погоджується з тим, що Компанія має право на власний розсуд припинити (тимчасово або остаточно) надання доступу до ресурсів Сайту (або будь-яких окремих функцій Сайту) всім користувачам взагалі або Користувачеві зокрема, без попереднього повідомлення.

1.7. Компанія на постійній основі впроваджує нові розробки для того, щоб надавати найкращі можливі послуги своїм користувачам. Користувач визнає і погоджується з тим, що форма і характер послуг (дизайн сайту, обсяг наданої інформації, тематика і ін.) можуть час від часу змінюватися без попереднього повідомлення Користувача.

 

 

2. Відповідальність сторін

 

2.1. Матеріали Сайту видаються без будь-яких гарантій, неявних або інших. Компанія не несе відповідальність за повноту і точність інформації, що міститься в матеріалах сайту, відповідність її вимогам Користувача.

2.2. Всі ризики, що виникають при використанні матеріалів (ресурсів) Сайту, несе Користувач. Компанія ні за яких умов не несе відповідальності за будь-які понесені Користувачем збитки, у чому б вони не виражалися, в тому числі, в разі якщо компанія була повідомлена про можливість заподіяння збитків.

2.3. Ризик настання негативних наслідків в результаті використання рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті, в повному обсязі несе Користувач. Компанія не гарантує і не підтверджує точність і достовірність, рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті.

2.4. Компанія не несе ніякої відповідальності за будь-які помилки, неточності, втрати часу, порушення в роботі обладнання і ліній комунікацій, проникнення комп'ютерних вірусів, втрати і зміни даних, виникнення дефектів в роботі програм. які виникли, незалежно від причин, в результаті використання Сайту.

2.5. У разі здійснення Користувачем дій, передбачених ст. 50 Закону України «Про авторське право і суміжні права» (порушення авторського права і суміжних прав), Компанія залишає за собою право, без попереднього повідомлення Користувача, за своїм вибором здійснювати дії щодо захисту немайнових і майнових авторських прав та суміжних прав в порядку, встановленому адміністративним, цивільним і кримінальним законодавством.

 

3. Порядок і умови оформлення Передплати

 

3.1 Для оформлення Передплати Користувачеві необхідно:

3.1.1 Авторизуватись або зареєструватися на сайті buhgalter.com.ua шляхом заповнення всіх необхідних полів реєстраційної форми

3.1.2 Уважно ознайомитися з умовами договору і прийняти його,

3.1.3 Ввести необхідні для оплати дані, якщо того вимагає Платіжна система; підтвердити оплату і оплатити.

3.2 Оплата доступу до сайту buhgalter.com.ua проводиться Користувачем на умовах 100% передплати.

3.3 Компанія попереджає користувачів, а Користувачі розуміють і погоджуються з тим, що Платіжна система може стягувати понад вартості послуг будь-якого роду комісії та збори, включаючи комісії мобільних операторів (за їх наявності), надаючи свої послуги тільки в разі, якщо такі комісії і збори будуть оплачені користувачем. Інформацію про такі комісії і збори (за їх наявності) Користувач самостійно може дізнатися в Платіжній системі. Комісії та збори не повертаються і не відшкодовуються Компанією. Користувач, який скористався послугами платіжної системи, вважається попередженим і згодним з їх умовами.

3.4 Компанія має право в односторонньому порядку і без попереднього повідомлення Користувача змінювати умови цього договору, наповнення пакетів Підписка, розміри тарифів і т.п. шляхом розміщення відповідного документа в новій редакції на сайті.

3.5 Зміни умов цього Договору набирають чинності з моменту опублікування на сайті buhgalter.com.ua

3.6 Зміни, що стосуються наповнення пакетів Підписка, розмірів тарифів застосовуються тільки для підписок, придбаних після такої зміни.

3.7 Відмова від послуг після оплати неможлива.

3.8 Користувач не має права:

3.8.1 реєструватися як інша особа; вводити в оману інших користувачів щодо своєї особи, використовуючи реєстраційні дані іншої людини; навмисне спотворювати уявлення про самого себе, свій вік або свої відносини з іншими особами або іншими організаціями; передавати реєстраційні дані, логін і пароль для доступу до системи іншим особам;

 

4. Автоподовження підписки

 

4.1 Учасники оплачують доступ до сайту buhgalter.com.ua щомісяця, надають згоду на послуги автоматичного регулярного продовження Підписки на новий термін (автоподовження Підписки). Після активації даної послуги оплата нового терміну Підписки здійснюється шляхом автоматичного безакцептного списання коштів з рахунку користувача. Послуга автоподовження Підписки надається до тих пір, поки Користувач не повідомить про її скасування в особистому кабінеті користувача, заповнивши необхідну форму.

4.2 Послуга вважається скасованою з наступного оплатного періоду.

4.3 Послуга активується при здійсненні першої або чергової оплати Підписки, що означає згоду користувача з тим, що після закінчення оплаченого строку дії Передплати Договір автоматично пролонгується на тих же умовах на той же термін з автоматичним списанням вартості Передплати з рахунку Користувача

4.4 У разі недостатності коштів на рахунку користувача або неможливості проведення платежу Підписка на новий термін не надається, а послуга «автоподовження Підписки» відключається, до моменту появи коштів на рахунку користувача або заміни користувачем рахунку в особистому кабінеті).

4.5 При зміні Товариством тарифів на підписку автоподовження Підписка на черговий новий термін, наступний за періодом, протягом якого відбулася така зміна буде здійснено за новим тарифом.

 

5. Припинення відносин з Компанією. зміна угоди

 

5.1. Компанія і Користувач домовилися, що компанія має право припинити підтримувати Сайт (надавати доступ / надавати послуги) в будь-який час на власний розсуд.

5.2. Компанія залишає за собою право припинити доступ до Сайту, якщо: доступ до Сайту втрачений через відсутність зв'язку на маршруті від Користувача до Сайту; Користувачеві відмовлено в доступі до Сайту внаслідок порушення ним «Інтрукціі користування сайтом» (http://budget.factor.ua/faq.php) або перевищення обсягу прав на використання Сайту.

5.3. Компанія залишає за собою право за своїм вибором без попереднього повідомлення та / або роз'яснення причин: змінювати, виправляти, обмежувати, припиняти чи зупиняти дію Сайту і будь-яких його розділів (матеріалів, ресурсів, сервісів); відмовляти Користувачеві в доступі до користування Сайтом і / або будь-якого його розділу. Задоволення / розгляд потреб Користувача при використанні Сайту не є обов'язком Компанії.

 

6. Заключні положення

 

6.1. Сайт може містити посилання на інші Інтернет - сайти. Дані сайти не перебувають під контролем Компанії і Компанія не несе відповідальності за зміст даних сайтів та / або зміст сайтів, посилання на які знаходяться на даних сайтах. Посилання на інші сайти включені в Сайт тільки для зручності користувачів і не означають згоду Компанії та його посадових осіб з вмістом даних сайтів. Інші Інтернет - сайти можуть містити посилання на Сайт без спеціального дозволу Компанії.

6.2. У разі незгоди Користувача з будь-яким з умов цієї угоди він зобов'язаний негайно припинити використання Сайту і / або будь-якого з його розділів.

6.3. У разі якщо компетентними органами / особами частина цієї угоди буде визнана недійсною, такою, що суперечить законодавству і не підлягає застосуванню, це не тягне неможливість застосування інших положень цієї угоди. Ця угода діє повною мірою в рамках, встановлених чинним законодавством.

6.4. До відносин в рамках цієї Угоди застосовується право України. Користувач і Компанія домовилися підкорятися при виникненні будь-яких спорів, що виникають у зв'язку зі справжньою угодою (використанням Сайту), виключно юрисдикції судів України.