Інформація по темі "" | Публікації по тегу
13.05.21
452 0
Друкувати
Обране

Військові збори: оплатні моменти

У попередній статті ми з'ясували, що на період навчальних зборів, включаючи час проїзду до місця їх проведення і назад, за працівником зберігають місце роботи, посаду, а також середню зарплату (ст. 119 КЗпП). Про нюанси розрахунку і виплати останньої та можливість компенсувати таку виплату з бюджету розповімо в сьогоднішній статті.


Важливий нюанс

В оплати періоду військових зборів є одна особливість: виплата середнього заробітку і суми нарахованого на нього ЄСВ за увесь період зборів здійснюється за рахунок бюджетних коштів у порядку, визначеному КМУ (ч. 13 ст. 29 Закону № 2232*).

* Закон України «Про військовий обов’язок і військову службу» від 25.03.92 р. № 2232-XII.

Незважаючи на це, розрахувати і виплатити середній заробіток доведеться все ж роботодавцю, в якого працює працівник, із подальшим відшкодуванням таких витрат з бюджету.

Про те, як це правильно зробити, — читайте далі.

Рахуємо «середню»

Суму оплати за період військових зборів (ВЗ) визначити не складно. Для цього достатньо вирахувати два показники:

• середньоденну зарплату (ЗПсер);

• кількість днів військових зборів + днів проїзду на збори і назад, що припадають на робочі дні за графіком роботи працівника на підприємстві, в установі, організації (Дпропущ).

Перемноживши ці показники, знайдемо шукану суму для оплати періоду військових зборів:

ВЗ = ЗПсер x Дпропущ.

Розрахунок першого показника (середньоденної зарплати) проводимо згідно з Порядком № 100. Для цього використовуємо формулу:

ЗПсер = В : Двідпр,

де В — виплати, нараховані за розрахунковий період;

Двідпр— кількість відпрацьованих днів у розрахунковому періоді.

У загальному випадку, розрахунковим періодом для оплати військових зборів є два останніх місяці роботи (з 1-го до 1-го числа), що передують місяцю, в якому працівника призвали на військові збори.

Якщо працівника прийнято (оформлено) на роботу не з першого числа місяця, проте дата прийняття на роботу є першим робочим днем місяця, то цей місяць ураховується до розрахункового періоду як повний.

Виключаємо з розрахункового періоду час, протягом якого працівник згідно з чинним законодавством не працював і за ним не зберігався заробіток або зберігався частково (період відпустки за свій рахунок, відрядження, хвороби і так далі).

Отримане значення і буде шуканим показником Двідпр.

Розглянемо числовий приклад.

Приклад 1. Працівника призвали на військові збори з 11.05.2021 р. У період з 12 по 30 квітня 2021 року працівник перебував у карантинній відпустці за свій рахунок.

Розрахунковий період для нашого працівника: березень — квітень 2021 року.

На цей період припадає 44 робочих дні

(22березень + 22квітень) за графіком п’ятиденки. Виключаємо з нього робочі дні, які припали на період карантинної відпустки.

Кількість відпрацьованих днів у розрахунковому періоді дорівнює:

44 - 15 = 29 роб. дн.

А чи усі виплати братимуть участь у розрахунку «середньої»? Ні.

До розрахунку потраплять суми нарахованої заробітної плати (доходу) за відпрацьований час. Виплати включаємо в розрахунок середньоденної заробітної плати:

• у тому розмірі, в якому вони були нараховані;

• у тих місяцях, за які вони нараховані.

Єдиний виняток із цього правила — премії (винагороди), нараховані за 2 місяці і більш тривалий період (абз. 3 п. 3 Порядку № 100).

Такі виплати розподіляємо по місяцях, за які вони нараховані, і пропорційно відпрацьованим у них робочим дням. Після цього включаємо їх у заробіток у частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

Використовуючи все вищесказане, розрахуємо середньоденну зарплату для нашого працівника з прикладу 1.

Приклад 2. Припустимо, зарплата співробітника за відпрацьовані дні березня й квітня 2021 року склала 12522,73 грн (у березні — 9500 грн, у квітні — 3022,73 грн).

Тоді середньоденна зарплата для оплати періоду військових зборів дорівнює:

12522,73 грн : 29 роб. дн. = 431,82 грн.

А що робити:

• якщо протягом останніх 2 місяців працівник не працював (наприклад, хворів або був у відпустці)?

• на військові збори призвали новоприйнятого працівника?

Як діяти в таких нестандартних ситуаціях, покажемо в таблиці нижче.

Визначаємо розрахунковий період у нестандартних ситуаціях

Ситуація

Правила визначення розрахункового періоду

Протягом останніх 2 календарних місяців перед місяцем, в якому працівника призвали на військові збори, він не працював (хворів і був у відпустці)

Попередні 2 місяці роботи (абз. 4 п. 2 Порядку № 100)

Приклад 1. Працівника призвали на військові збори з 11.05.2021 р. У березні — квітні 2021 року він був у відпустці за свій рахунок. У січні — лютому 2021 року він відпрацював 39 днів (19січень + 20лютий). Йому нарахована зарплата по 9500 грн за місяць.

Середню зарплату розраховуємо виходячи з виплат за попередні 2 місяці роботи (січень — лютий 2021 року): (9500 + 9500) : 39 = 487,18 грн

Працівник відпрацював менше 2 календарних місяців

Фактично відпрацьований період у рамках 2 місяців

Приклад 2. Працівник прийнятий на роботу 5 квітня 2021 року, а вже 11 травня його призвали на військові збори. Зарплата за відпрацьовані дні у квітні (20 робочих днів) склала 8636,36 грн, за відпрацьовані дні в травні (3 робочих дні) — 1583,33 грн.

Середню зарплату розраховуємо виходячи з виплат за фактично відпрацьований час у рамках 2 календарних місяців (05.04 — 30.04.2021 р.): (8636,36 : 20) = 431,82 грн

Протягом останніх 4 місяців працівник не працював з поважних причин (був в простої, хворів і був у відпустці)

Розрахунок проводимо виходячи зі встановленої працівникові тарифної ставки, посадового окладу, встановленого на момент розрахунку (п. 4 Порядку № 100). Але! Якщо оклад менше мінімалки, середньоденну зарплату розраховуємо з МЗП, встановленої на момент розрахунку.

Приклад 3. Працівника призвали на військові збори з 11.05.2021 р. У березні — квітні 2021 року він хворів, а в січні — лютому 2021 року перебував у карантинній відпустці. Його місячний посадовий оклад станом на травень 2021 року — 5000 грн.

Середня зарплата складе: (6000 + 6000) : (22березень + 22квітень) = 272,73 грн

Приклад 4. Перший робочий день працівника — 05.05.2021 р. А 11.05.2021 р. він повинен був з’явитися на військові збори. Місячний посадовий оклад працівника — 8000 грн.

Середньоденна заробітна плата складе: (8000 + 8000) : (22березень + 22квітень) = 363,64 грн

Середньоденну зарплату слід розраховувати тільки один раз!

Навіть якщо настав наступний місяць, а працівник все ще на зборах. Для оплати періоду військових зборів у такому місяці беремо показник раніше розрахованої середньоденної зарплати. Множимо його на кількість невідпрацьованих робочих днів у такому місяці і таким чином знаходимо суму середнього заробітку.

Виплачуємо середній заробіток

Тут теж є свої особливості. Так, перед від’їздом працівника на збори йому слід виплатити (п. 8 Інструкції № 80*):

* Інструкція про умови виплати грошового забезпечення та заохочення військовозобов’язаних та резервістів, грошової виплати резервістам, затверджена наказом Міноборони від 12.03.2007 р. № 80.

• не лише зарплату за відпрацьований час до дня припинення роботи у зв’язку з від’їздом,

• але й середню зарплату за перші пів місяця зборів. Тобто оплатити робочі дні, які припадають на 15 календарних днів з дати, зазначеної в повістці.

За час перебування на зборах, що залишився, зарплату виплачуємо у звичайні строки, встановлені на підприємстві, в установі, організації.

Увага! Пунктом 1 Інструкції № 80 передбачена виплата добових військовозобов’язаним і резервістам за кожен день перебування їх на зборах, включаючи дні дороги від військкомату до місця проведення зборів і назад. Такі виплати проводять військові частини, в яких військовозобов’язані проходять збори (п. 4 Інструкції № 80).

Витрати на проїзд до місця проведення зборів і назад до місця проживання їм відшкодовують військкомати (п. 6 Інструкції № 80).

Оподаткування

Середня зарплата за період перебування на військових зборах є зарплатною виплатою, яка належить до фонду додаткової заробітної плати (п.п. 2.2.12 Інструкції № 5).

Тому на неї нараховуємо ЄСВ, утримуємо з неї ПДФО і військовий збір на загальних підставах.

Середній заробіток працівників, призваних на збори, враховуємо при визначенні граничного розміру доходу, який надає право на ПСП. Також до нього у складі зарплати застосовуємо ПСП (за наявності права на застосування пільги).

В об’єднаній звітності середній заробіток відображаємо:

• у додатку 4ДФ — у складі нарахованої зарплати (ознака доходу «101»). Якщо до середнього заробітку застосовувалася ПСП, то обов’язково вказуємо відповідну ознаку;

• у додатку Д1 — загальною сумою в одному рядку разом із нарахованою зарплатою за відпрацьований час до початку зборів (з кодом категорії застрахованої особи в графі 08 — «1»).

Із додатка Д1 сума середнього заробітку працівників, призваних на військові збори, разом із загальною сумою нарахованої зарплати потрапить до Податкового розрахунку (у рядки 1.1 та 1).

У разі призову на військові збори трудові відносини з працівником не припиняються. Тому додаток Д5 не заповнюється.

Отримуємо компенсацію

Середній заробіток працівників, призваних на військові збори, компенсують роботодавцеві (ч. 13 ст. 29 Закону № 2232):

• за рахунок коштів держбюджету на утримання Міноборони та інших центральних органів виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями;

• згідно з порядком, затвердженим постановою № 1644*.

* Постанова Міноборони «Про порядок і розміри грошового забезпечення та заохочення військовозобов’язаних та резервістів, грошової виплати резервістам» від 23.11.2006 р. № 1644.

До речі, для військовозобов’язаних, призваних на військові збори в лави Нацгвардії, діє своя Інструкція № 856**. Вона регулює питання виплати грошового забезпечення та заохочення, в тому числі й призваних на військові збори.

** Інструкція про умови виплати грошового забезпечення та заохочення військовозобов’язаних та резервістів, грошової виплати резервістам Національної гвардії України, затверджена наказом МВС від 14.07.2015 р. № 856.

Порядок отримання компенсації такий:

Роботодавець розраховує і виплачує працівникові середній заробіток за рахунок своїх коштів.

Роботодавець подає документи до військкомату для відшкодування витрат.

Витрати з виплати середнього заробітку відшкодовують роботодавцеві з бюджету.

Термінів для подання документів на відшкодування середнього заробітку не встановлено.

Зверніть увагу: джерело відшкодування залежатиме від підпорядкування військового формування, в якому проводилися збори.

1. Військові збори проходять у ЗСУ.

Для відшкодування витрат роботодавець подає у військовий комісаріат, в якому перебувають на обліку військовозобов’язані:

• рахунки на оплату;

• відомості на виплату середньої заробітної плати, нарахованої військовозобов’язаним, призваним на збори, за формою, наведеною в абз. 2 п. 12 Інструкції № 80 (ср. USER_SHOW_ID).

У відомостях вказують:

• П. І. Б. працівника;

• середню зарплату за місяць;

• період перебування на зборах;

• суму витрат, яка підлягає відшкодуванню за період перебування на зборах (у тому числі ЄСВ).

Роботодавцеві відшкодовують усі витрати, пов’язані з виплатою середнього заробітку, у тому числі і ЄСВ, нарахований на нього.

2. Військові збори проходять в Нацгвардії.

Для відшкодування витрат роботодавець також подає рахунки на оплату, до яких додає відомості на виплату середньої зарплати, нарахованої військовозобов’язаним, призваним на збори (п. 5 Інструкції № 856).

Тільки для цього використовують форму відомості, яка наведена в додатку до Інструкції № 856. У ній (на відміну від форми, наведеної в Інструкції № 80) додатково доведеться розписати:

• ЄСВ, нарахований на середню зарплату (за місяць і за увесь період перебування на зборах);

• суму середньої зарплати (за місяць і за увесь період перебування на зборах).

Кравченко Дар’я

Оплата праці, травень, 2021/№ 9

env_icon Отримуйте новини поштою!

Ми будемо надсилати вам найсвіжіші матеріали кожного тижня

Для цього вкажіть своє ім'я та електронну скриньку

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про цекоментарі
(0)
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити всього за 30 грн
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники PRO-доступу, «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
30
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×

 

Договір публічної оферти

Угода

про умови використання інформаційних ресурсів сайту

Ця Угода укладена між ТОВ «НВП «ФАКТОР» (далі - Компанія) і будь-яким Користувачем (далі загально названі - Сторони) веб-сайту (-ів) buhgalter.com.ua і / або budget.factor.ua, далі іменуються - Сайт.

Загальні положення

Наведені нижче умови є електронною формою документа, що визначає порядок використання, а саме, надання Користувачеві доступу до інформаційних ресурсів через Сайт.

Ця угода (Договір) носить характер публічної оферти, тобто є еквівалентом "усної угоди" і відповідно до чинного законодавства України має належну юридичну силу.

Сайт є об'єктом авторського права і як складного твору, а також "компіляції даних" ("бази даних") охороняється на території України, відповідно до Закону України "Про авторське право і суміжні права".

Всі авторські майнові права на Сайт належать Компанії. Позначення «buhgalter», «Factor» є знаком для товарів і послуг (торговою маркою) і не може використовуватися Користувачем без отримання відповідної ліцензії.

Компанія докладає всіх зусиль щодо забезпечення достовірності і актуальності інформації, представленої на Сайті. Однак Компанія не бере на себе фінансової та іншої відповідальності за результати застосування цієї інформації.

Підписка - повний доступ до всіх матеріалів, розміщених на Сайті. Підписка надається за певну плату на певний строк відповідно до умов відповідного тарифу Підписки.

Автоподовження підписки - сервіс автоматичного продовження підписки.

 

 

1. Прийняття Угоди

 

1.1. Для того, щоб отримати право доступу до інформаційних ресурсів Сайту, Користувачеві необхідно спочатку висловити свою згоду з цією угодою. Користувач не має санкціонованого доступу до інформаційних ресурсів Сайту, якщо він не прийняв або не згоден з умовами цієї угоди.

1.2 Згідно з умовами Договору Компанія надає Користувачам Передплату на платній основі з метою перегляду користувачами окремих матеріалів, розміщених на Сайті. Категорії платної інформації визначаються Товариством самостійно.

1.3. За згодою Користувача з умовами цієї угоди, Користувачеві надається доступ до інформаційних ресурсів Сайту. Інформаційні ресурси надаються «як є» і не припускають наступних доопрацювань.

1.4. Користувач має право припинити користуватися Сайтом в будь-який момент, без спеціального повідомлення Компанії про припинення користування Сайтом.

1.5. Для отримання доступу до ресурсів від Користувача може знадобитися надання інформації про себе (наприклад, відомості про особу, відомості про юридичну особу та інші контактні дані) з метою продовження користування Користувачем послугами Компанії.

1.6. Беручи до уваги безперервне впровадження нових розробок, Користувач визнає і погоджується з тим, що Компанія має право на власний розсуд припинити (тимчасово або остаточно) надання доступу до ресурсів Сайту (або будь-яких окремих функцій Сайту) всім користувачам взагалі або Користувачеві зокрема, без попереднього повідомлення.

1.7. Компанія на постійній основі впроваджує нові розробки для того, щоб надавати найкращі можливі послуги своїм користувачам. Користувач визнає і погоджується з тим, що форма і характер послуг (дизайн сайту, обсяг наданої інформації, тематика і ін.) можуть час від часу змінюватися без попереднього повідомлення Користувача.

 

 

2. Відповідальність сторін

 

2.1. Матеріали Сайту видаються без будь-яких гарантій, неявних або інших. Компанія не несе відповідальність за повноту і точність інформації, що міститься в матеріалах сайту, відповідність її вимогам Користувача.

2.2. Всі ризики, що виникають при використанні матеріалів (ресурсів) Сайту, несе Користувач. Компанія ні за яких умов не несе відповідальності за будь-які понесені Користувачем збитки, у чому б вони не виражалися, в тому числі, в разі якщо компанія була повідомлена про можливість заподіяння збитків.

2.3. Ризик настання негативних наслідків в результаті використання рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті, в повному обсязі несе Користувач. Компанія не гарантує і не підтверджує точність і достовірність, рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті.

2.4. Компанія не несе ніякої відповідальності за будь-які помилки, неточності, втрати часу, порушення в роботі обладнання і ліній комунікацій, проникнення комп'ютерних вірусів, втрати і зміни даних, виникнення дефектів в роботі програм. які виникли, незалежно від причин, в результаті використання Сайту.

2.5. У разі здійснення Користувачем дій, передбачених ст. 50 Закону України «Про авторське право і суміжні права» (порушення авторського права і суміжних прав), Компанія залишає за собою право, без попереднього повідомлення Користувача, за своїм вибором здійснювати дії щодо захисту немайнових і майнових авторських прав та суміжних прав в порядку, встановленому адміністративним, цивільним і кримінальним законодавством.

 

3. Порядок і умови оформлення Передплати

 

3.1 Для оформлення Передплати Користувачеві необхідно:

3.1.1 Авторизуватись або зареєструватися на сайті buhgalter.com.ua шляхом заповнення всіх необхідних полів реєстраційної форми

3.1.2 Уважно ознайомитися з умовами договору і прийняти його,

3.1.3 Ввести необхідні для оплати дані, якщо того вимагає Платіжна система; підтвердити оплату і оплатити.

3.2 Оплата доступу до сайту buhgalter.com.ua проводиться Користувачем на умовах 100% передплати.

3.3 Компанія попереджає користувачів, а Користувачі розуміють і погоджуються з тим, що Платіжна система може стягувати понад вартості послуг будь-якого роду комісії та збори, включаючи комісії мобільних операторів (за їх наявності), надаючи свої послуги тільки в разі, якщо такі комісії і збори будуть оплачені користувачем. Інформацію про такі комісії і збори (за їх наявності) Користувач самостійно може дізнатися в Платіжній системі. Комісії та збори не повертаються і не відшкодовуються Компанією. Користувач, який скористався послугами платіжної системи, вважається попередженим і згодним з їх умовами.

3.4 Компанія має право в односторонньому порядку і без попереднього повідомлення Користувача змінювати умови цього договору, наповнення пакетів Підписка, розміри тарифів і т.п. шляхом розміщення відповідного документа в новій редакції на сайті.

3.5 Зміни умов цього Договору набирають чинності з моменту опублікування на сайті buhgalter.com.ua

3.6 Зміни, що стосуються наповнення пакетів Підписка, розмірів тарифів застосовуються тільки для підписок, придбаних після такої зміни.

3.7 Відмова від послуг після оплати неможлива.

3.8 Користувач не має права:

3.8.1 реєструватися як інша особа; вводити в оману інших користувачів щодо своєї особи, використовуючи реєстраційні дані іншої людини; навмисне спотворювати уявлення про самого себе, свій вік або свої відносини з іншими особами або іншими організаціями; передавати реєстраційні дані, логін і пароль для доступу до системи іншим особам;

 

4. Автоподовження підписки

 

4.1 Учасники оплачують доступ до сайту buhgalter.com.ua щомісяця, надають згоду на послуги автоматичного регулярного продовження Підписки на новий термін (автоподовження Підписки). Після активації даної послуги оплата нового терміну Підписки здійснюється шляхом автоматичного безакцептного списання коштів з рахунку користувача. Послуга автоподовження Підписки надається до тих пір, поки Користувач не повідомить про її скасування в особистому кабінеті користувача, заповнивши необхідну форму.

4.2 Послуга вважається скасованою з наступного оплатного періоду.

4.3 Послуга активується при здійсненні першої або чергової оплати Підписки, що означає згоду користувача з тим, що після закінчення оплаченого строку дії Передплати Договір автоматично пролонгується на тих же умовах на той же термін з автоматичним списанням вартості Передплати з рахунку Користувача

4.4 У разі недостатності коштів на рахунку користувача або неможливості проведення платежу Підписка на новий термін не надається, а послуга «автоподовження Підписки» відключається, до моменту появи коштів на рахунку користувача або заміни користувачем рахунку в особистому кабінеті).

4.5 При зміні Товариством тарифів на підписку автоподовження Підписка на черговий новий термін, наступний за періодом, протягом якого відбулася така зміна буде здійснено за новим тарифом.

 

5. Припинення відносин з Компанією. зміна угоди

 

5.1. Компанія і Користувач домовилися, що компанія має право припинити підтримувати Сайт (надавати доступ / надавати послуги) в будь-який час на власний розсуд.

5.2. Компанія залишає за собою право припинити доступ до Сайту, якщо: доступ до Сайту втрачений через відсутність зв'язку на маршруті від Користувача до Сайту; Користувачеві відмовлено в доступі до Сайту внаслідок порушення ним «Інтрукціі користування сайтом» (http://budget.factor.ua/faq.php) або перевищення обсягу прав на використання Сайту.

5.3. Компанія залишає за собою право за своїм вибором без попереднього повідомлення та / або роз'яснення причин: змінювати, виправляти, обмежувати, припиняти чи зупиняти дію Сайту і будь-яких його розділів (матеріалів, ресурсів, сервісів); відмовляти Користувачеві в доступі до користування Сайтом і / або будь-якого його розділу. Задоволення / розгляд потреб Користувача при використанні Сайту не є обов'язком Компанії.

 

6. Заключні положення

 

6.1. Сайт може містити посилання на інші Інтернет - сайти. Дані сайти не перебувають під контролем Компанії і Компанія не несе відповідальності за зміст даних сайтів та / або зміст сайтів, посилання на які знаходяться на даних сайтах. Посилання на інші сайти включені в Сайт тільки для зручності користувачів і не означають згоду Компанії та його посадових осіб з вмістом даних сайтів. Інші Інтернет - сайти можуть містити посилання на Сайт без спеціального дозволу Компанії.

6.2. У разі незгоди Користувача з будь-яким з умов цієї угоди він зобов'язаний негайно припинити використання Сайту і / або будь-якого з його розділів.

6.3. У разі якщо компетентними органами / особами частина цієї угоди буде визнана недійсною, такою, що суперечить законодавству і не підлягає застосуванню, це не тягне неможливість застосування інших положень цієї угоди. Ця угода діє повною мірою в рамках, встановлених чинним законодавством.

6.4. До відносин в рамках цієї Угоди застосовується право України. Користувач і Компанія домовилися підкорятися при виникненні будь-яких спорів, що виникають у зв'язку зі справжньою угодою (використанням Сайту), виключно юрисдикції судів України.