Інформація по темі "" | Публікації по тегу
13.05.21
742 0
Друкувати
Обране

Військові збори: відпускаємо працівника

Складна обстановка на кордоні з Росією викликає все більше занепокоєння. Тому посилення нашої армії є цілком прагматичним. Із цієї причини й був ухвалений Закон України від 30.03.2021 р. № 1357-IX щодо удосконалення виконання військового обов'язку та ведення військового обліку. Тобто працівників (як військовозобов'язаних, так і резервістів) можуть будь-коли призвати на військові збори. Що робити в цьому випадку роботодавцю — нагадаємо в сьогоднішній статті.


Хто «під прицілом»?

Перелік осіб, які можуть бути призвані на військові збори, визначений Законом № 2232*.

* Закон України «Про військовий обов’язок і військову службу» від 25.03.92 р. № 2232-XII.

Як і раніше, у нього входять (ст. 1, 2 Закону № 2232):

військовозобов’язані — особи, що перебувають у запасі для комплектування ЗСУ та інших військових формувань в особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;

резервісти — особи, які проходять службу на підставі контракту у військовому резерві ЗСУ, інших військових формувань і призначені для їх комплектування в мирний та воєнний час.

Таких осіб можуть призвати:

військовозобов’язаних — на навчальні (чи перевірочні) і спеціальні збори;

резервістів — на збори відповідно до програм служби у військовому резерві (наприклад, згідно з Положеннями № 618 і № 470**).

** Положення про проходження громадянами України служби у військовому резерві Збройних Сил України, затверджене Указом Президента від 29.10.2012 р. № 618/2012, Положення про проходження громадянами України служби у військовому резерві Національної гвардії України, затверджене Указом Президента від 10.08.2012 р. № 470/2012.

Для кожного з видів військових зборів установлені свої часові рамки.

Тривалість зборів

Час і строки проведення зборів військовозобов’язаних і резервістів визначають Генеральний штаб ЗСУ та органи управління іншими військовими формуваннями відповідно до Закону № 2232. Але з урахуванням деяких обмежень (див. табл. 1).

Таблиця 1. Тривалість військових зборів

Кого призивають

Тривалість військових зборів

Військовозобов’язані

Навчальні збори

до 5 разів строком до 2 місяців кожного разу

Перевірочні збори

до 5 (!) днів (як без відриву, так і з відривом від виробництва)

Спеціальні збори

не більше 2 місяців

Загальний строк зборів не може перевищувати 10 місяців.

Резервісти

Перевірочні збори

до 5 днів (як без відриву, так і з відривом від виробництва)

Загальний строк виконання обов’язків служби у військовому резерві не може перевищувати 3 місяців на рік.

Погодьтеся, строк немалий. Для роботодавця «втрата» працівника на такий проміжок часу може мати негативні наслідки. Чи можна тоді не відпускати працівника на військові збори?

А можна не відпускати?

Порушувати вимоги Закону № 2232 не варто. Адже в ньому прописано, що, отримавши повістку з районного (міського) територіального центру комплектування і соціальної підтримки (органу СБУ, підрозділу Служби зовнішньої розвідки України) на прибуття для призову на збори:

• працівник зобов’язаний прибути в пункт і в строк, зазначені в повістці, а

• роботодавець зобов’язаний не лише відпустити працівника на збори, але й забезпечити його своєчасне прибуття у зазначені пункти збору.

Важливо! Проігнорувати повістку можна лише у двох випадках:

1) за наявності у працівника поважних причин (перераховані в Переліку № 673*).

* Перелік поважних причин нез’явлення чи несвоєчасного прибуття військовозобов’язаного до військового комісаріату для призову на збори, затверджений постановою КМУ від 28.07.2010 р. № 673.

До них належать: смерть близького родича, хвороба або необхідність догляду за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками, складання державних іспитів до вишів тощо.

Такі обставини мають бути підтверджені відповідними документами (ч. 9 ст. 29 Закону № 2232);

2) якщо працівник-військовозобов’язаний входить до переліку осіб, які звільнені від проходження зборів (наведений у ст. 30 Закону № 2232). Це, зокрема: студенти, військовозобов’язані, які мають дітей віком до 3 років або трьох і більше дітей віком до 16 років тощо.

Резервісти звільняються від проходження навчальних і перевірочних зборів у порядку, установленому положеннями про проходження громадянами України служби у військовому резерві.

Ваш працівник не потрапляє під «звільняючі» норми? Він зобов’язаний прибути на збори. Інакше йому загрожує відповідальність (як адміністративна, так і кримінальна). Причому у зв’язку з набуттям чинності Законом № 1357-IX — досить серйозна (див. табл. 2).

Таблиця 2. Відповідальність працівника за ухилення від навчальних (спеціальних) зборів

Відповідальність

До набуття чинності

Законом № 1357-IX

Після набуття чинності

Законом № 1357-IX

Адміністративна

(ст. 210 КпАП)

Штраф від 85 до 119 грн

(за повторне порушення — від 170 до 255 грн

Штраф від 510 до 850 грн

(за повторне порушення — від 850 до 1700 грн)

Кримінальна

(ст. 337 Кримінального кодексу)

• або штраф до 1190 грн;

• або арешт строком до 6 місяців

• або штраф від 8500 до 11900 грн;

• або виправні роботи на строк до 2 років

А ось роботодавець за порушення вимог ч. 9 ст. 29 Закону № 2232 відповідальність більше не несе (ст. 2114 виключена з КпАП завдяки Закону № 1357-IX). Раніше ж посадовим особам установи довелося б заплатити штраф у розмірі від 17 до 51 грн (а за повторне порушення — від 51 до 119 грн).

Тому працівника слід відпустити на військові збори. Та до того ж забезпечити йому низку гарантій.

Дотримуємося гарантій

Відправляючи працівника на військові збори, роботодавець зобов’язаний забезпечити низку трудових і соціальних гарантій. Вони передбачені ст. 119 КЗпП, ч. 11 ст. 29 Закону № 2232 і п. 7 Інструкції № 80*. Перерахуємо їх нижче.

* Інструкція про умови виплати грошового забезпечення та заохочення військовозобов’язаних та резервістів, грошової виплати резервістам, затверджена наказом Міноборони від 12.03.2007 р. № 80.

Збереження місця роботи, посади і середнього заробітку під час зборів.

За працівниками (військовозобов’язаними і резервістами), призваними на військові збори, на увесь період зборів, включаючи час проїзду до місця їх проведення і назад, зберігають:

• місце роботи;

• займану посаду;

середню заробітну плату.

Такі гарантії діють як на основному місці роботи, так і на роботі за сумісництвом (п. 7 Інструкції № 80). А також поширюються на сезонних і тимчасових працівників.

Інакше кажучи, призваних на військові збори не можна звільнити за ініціативою роботодавця з дня отримання повістки про призов і до їх повернення (п. 7 Інструкції № 80). Виняток — ліквідація установи, підприємства, організації, де вони працювали.

Відпустка під час зборів.

Якщо військовозобов’язаний був призваний на збори зі щорічної або додаткової відпустки, то відпустку (п. 10 Інструкції № 80, ст. 11 Закон про відпустки):

• або продовжують після закінчення зборів;

• або переносять на інший період.

Хвороба під час відпустки.

Якщо військовозобов’язаний/резервіст захворів під час зборів, за ним також зберігаються місце роботи, займана посада і середній заробіток.

А ось допомога по тимчасовій непрацездатності працівникові виплачується, тільки якщо він продовжує хворіти після зборів (виконання ним обов’язків служби у військовому резерві) — з дня їх закінчення.

При цьому лікарняний оплачується у загальному порядку: перші п’ять календарних днів хвороби — за рахунок роботодавця, решту — за рахунок ФСС. Звичайно ж, за наявності правильно заповненого листка непрацездатності.

Відпускний і страховий стаж за час зборів.

Час проходження зборів включається:

• до стажу для надання щорічної основної відпустки;

• пенсійного і «лікарняного» стажу.

Із гарантіями розібралися, тепер підготуємо необхідні документи, щоб відправити працівника на збори.

Готуємо документи

Щоб відпустити працівника на військові збори, необхідно запастися такими документами (ст. 29 Закону № 2232):

1) повісткою районного (міського) територіального центру комплектування і соціальної підтримки (органу СБУ, підрозділу Служби зовнішньої розвідки України) на прибуття для призову на збори.

У ній мають бути зазначені вид і строки військових зборів. Якщо ж у повістці міститься виклик до військкомату (без уточнення причини), то дату початку і строк військових зборів можна буде визначити, зазирнувши до військового квитка працівника. Туди відомості про проходження навчальних зборів вносять військкомати і військові частини (пп. 4.6, 4.7 Інструкції № 560**);

** Інструкція з організації і проведення навчальних зборів з військовозобов’язаними у військових частинах і установах Збройних Сил України, затверджена наказом Міноборони від 11.11.2009 р. № 560.

2) наказом про увільнення співробітника від роботи на час проходження військових зборів (оформляємо на підставі повістки).

Зразок документа наведемо на рисунку нижче.

Зразок наказу про увільнення від роботи на час проходження зборів

Тепер, коли усі документи готові, можна відпускати працівника на збори. У цей період не забудьте правильно його протабелювати. Так:

• якщо в повістці було чітко зазначено, що працівника призивають на військові збори, то в табелі обліку використання робочого часу цей період відображають із кодом «22» або «IH» («інший невідпрацьований час, передбачений законодавством (виконання державних і громадських обов’язків, допризовної підготовки, військові збори, донорські, відгул тощо)»);

• якщо в повістці було зазначено лише час, місце і дату, коли треба з’явитися працівникові (без пояснень причини), у табелі проставляємо код «І» або «30».

А після того як працівник, повернувшись із військових зборів, надасть копію сторінки військового квитка, яка підтвердить його участь у зборах, до табеля можна буде внести відповідні зміни.

Більш детально про оплатні нюанси періоду військово-навчальних зборів поговоримо в наступній статті.

Кравченко Дар’я

Оплата праці, травень, 2021/№ 9

env_icon Отримуйте новини поштою!

Ми будемо надсилати вам найсвіжіші матеріали кожного тижня

Для цього вкажіть своє ім'я та електронну скриньку

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про цекоментарі
(0)
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити всього за 30 грн
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники PRO-доступу, «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
30
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×

 

Договір публічної оферти

Угода

про умови використання інформаційних ресурсів сайту

Ця Угода укладена між ТОВ «НВП «ФАКТОР» (далі - Компанія) і будь-яким Користувачем (далі загально названі - Сторони) веб-сайту (-ів) buhgalter.com.ua і / або budget.factor.ua, далі іменуються - Сайт.

Загальні положення

Наведені нижче умови є електронною формою документа, що визначає порядок використання, а саме, надання Користувачеві доступу до інформаційних ресурсів через Сайт.

Ця угода (Договір) носить характер публічної оферти, тобто є еквівалентом "усної угоди" і відповідно до чинного законодавства України має належну юридичну силу.

Сайт є об'єктом авторського права і як складного твору, а також "компіляції даних" ("бази даних") охороняється на території України, відповідно до Закону України "Про авторське право і суміжні права".

Всі авторські майнові права на Сайт належать Компанії. Позначення «buhgalter», «Factor» є знаком для товарів і послуг (торговою маркою) і не може використовуватися Користувачем без отримання відповідної ліцензії.

Компанія докладає всіх зусиль щодо забезпечення достовірності і актуальності інформації, представленої на Сайті. Однак Компанія не бере на себе фінансової та іншої відповідальності за результати застосування цієї інформації.

Підписка - повний доступ до всіх матеріалів, розміщених на Сайті. Підписка надається за певну плату на певний строк відповідно до умов відповідного тарифу Підписки.

Автоподовження підписки - сервіс автоматичного продовження підписки.

 

 

1. Прийняття Угоди

 

1.1. Для того, щоб отримати право доступу до інформаційних ресурсів Сайту, Користувачеві необхідно спочатку висловити свою згоду з цією угодою. Користувач не має санкціонованого доступу до інформаційних ресурсів Сайту, якщо він не прийняв або не згоден з умовами цієї угоди.

1.2 Згідно з умовами Договору Компанія надає Користувачам Передплату на платній основі з метою перегляду користувачами окремих матеріалів, розміщених на Сайті. Категорії платної інформації визначаються Товариством самостійно.

1.3. За згодою Користувача з умовами цієї угоди, Користувачеві надається доступ до інформаційних ресурсів Сайту. Інформаційні ресурси надаються «як є» і не припускають наступних доопрацювань.

1.4. Користувач має право припинити користуватися Сайтом в будь-який момент, без спеціального повідомлення Компанії про припинення користування Сайтом.

1.5. Для отримання доступу до ресурсів від Користувача може знадобитися надання інформації про себе (наприклад, відомості про особу, відомості про юридичну особу та інші контактні дані) з метою продовження користування Користувачем послугами Компанії.

1.6. Беручи до уваги безперервне впровадження нових розробок, Користувач визнає і погоджується з тим, що Компанія має право на власний розсуд припинити (тимчасово або остаточно) надання доступу до ресурсів Сайту (або будь-яких окремих функцій Сайту) всім користувачам взагалі або Користувачеві зокрема, без попереднього повідомлення.

1.7. Компанія на постійній основі впроваджує нові розробки для того, щоб надавати найкращі можливі послуги своїм користувачам. Користувач визнає і погоджується з тим, що форма і характер послуг (дизайн сайту, обсяг наданої інформації, тематика і ін.) можуть час від часу змінюватися без попереднього повідомлення Користувача.

 

 

2. Відповідальність сторін

 

2.1. Матеріали Сайту видаються без будь-яких гарантій, неявних або інших. Компанія не несе відповідальність за повноту і точність інформації, що міститься в матеріалах сайту, відповідність її вимогам Користувача.

2.2. Всі ризики, що виникають при використанні матеріалів (ресурсів) Сайту, несе Користувач. Компанія ні за яких умов не несе відповідальності за будь-які понесені Користувачем збитки, у чому б вони не виражалися, в тому числі, в разі якщо компанія була повідомлена про можливість заподіяння збитків.

2.3. Ризик настання негативних наслідків в результаті використання рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті, в повному обсязі несе Користувач. Компанія не гарантує і не підтверджує точність і достовірність, рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті.

2.4. Компанія не несе ніякої відповідальності за будь-які помилки, неточності, втрати часу, порушення в роботі обладнання і ліній комунікацій, проникнення комп'ютерних вірусів, втрати і зміни даних, виникнення дефектів в роботі програм. які виникли, незалежно від причин, в результаті використання Сайту.

2.5. У разі здійснення Користувачем дій, передбачених ст. 50 Закону України «Про авторське право і суміжні права» (порушення авторського права і суміжних прав), Компанія залишає за собою право, без попереднього повідомлення Користувача, за своїм вибором здійснювати дії щодо захисту немайнових і майнових авторських прав та суміжних прав в порядку, встановленому адміністративним, цивільним і кримінальним законодавством.

 

3. Порядок і умови оформлення Передплати

 

3.1 Для оформлення Передплати Користувачеві необхідно:

3.1.1 Авторизуватись або зареєструватися на сайті buhgalter.com.ua шляхом заповнення всіх необхідних полів реєстраційної форми

3.1.2 Уважно ознайомитися з умовами договору і прийняти його,

3.1.3 Ввести необхідні для оплати дані, якщо того вимагає Платіжна система; підтвердити оплату і оплатити.

3.2 Оплата доступу до сайту buhgalter.com.ua проводиться Користувачем на умовах 100% передплати.

3.3 Компанія попереджає користувачів, а Користувачі розуміють і погоджуються з тим, що Платіжна система може стягувати понад вартості послуг будь-якого роду комісії та збори, включаючи комісії мобільних операторів (за їх наявності), надаючи свої послуги тільки в разі, якщо такі комісії і збори будуть оплачені користувачем. Інформацію про такі комісії і збори (за їх наявності) Користувач самостійно може дізнатися в Платіжній системі. Комісії та збори не повертаються і не відшкодовуються Компанією. Користувач, який скористався послугами платіжної системи, вважається попередженим і згодним з їх умовами.

3.4 Компанія має право в односторонньому порядку і без попереднього повідомлення Користувача змінювати умови цього договору, наповнення пакетів Підписка, розміри тарифів і т.п. шляхом розміщення відповідного документа в новій редакції на сайті.

3.5 Зміни умов цього Договору набирають чинності з моменту опублікування на сайті buhgalter.com.ua

3.6 Зміни, що стосуються наповнення пакетів Підписка, розмірів тарифів застосовуються тільки для підписок, придбаних після такої зміни.

3.7 Відмова від послуг після оплати неможлива.

3.8 Користувач не має права:

3.8.1 реєструватися як інша особа; вводити в оману інших користувачів щодо своєї особи, використовуючи реєстраційні дані іншої людини; навмисне спотворювати уявлення про самого себе, свій вік або свої відносини з іншими особами або іншими організаціями; передавати реєстраційні дані, логін і пароль для доступу до системи іншим особам;

 

4. Автоподовження підписки

 

4.1 Учасники оплачують доступ до сайту buhgalter.com.ua щомісяця, надають згоду на послуги автоматичного регулярного продовження Підписки на новий термін (автоподовження Підписки). Після активації даної послуги оплата нового терміну Підписки здійснюється шляхом автоматичного безакцептного списання коштів з рахунку користувача. Послуга автоподовження Підписки надається до тих пір, поки Користувач не повідомить про її скасування в особистому кабінеті користувача, заповнивши необхідну форму.

4.2 Послуга вважається скасованою з наступного оплатного періоду.

4.3 Послуга активується при здійсненні першої або чергової оплати Підписки, що означає згоду користувача з тим, що після закінчення оплаченого строку дії Передплати Договір автоматично пролонгується на тих же умовах на той же термін з автоматичним списанням вартості Передплати з рахунку Користувача

4.4 У разі недостатності коштів на рахунку користувача або неможливості проведення платежу Підписка на новий термін не надається, а послуга «автоподовження Підписки» відключається, до моменту появи коштів на рахунку користувача або заміни користувачем рахунку в особистому кабінеті).

4.5 При зміні Товариством тарифів на підписку автоподовження Підписка на черговий новий термін, наступний за періодом, протягом якого відбулася така зміна буде здійснено за новим тарифом.

 

5. Припинення відносин з Компанією. зміна угоди

 

5.1. Компанія і Користувач домовилися, що компанія має право припинити підтримувати Сайт (надавати доступ / надавати послуги) в будь-який час на власний розсуд.

5.2. Компанія залишає за собою право припинити доступ до Сайту, якщо: доступ до Сайту втрачений через відсутність зв'язку на маршруті від Користувача до Сайту; Користувачеві відмовлено в доступі до Сайту внаслідок порушення ним «Інтрукціі користування сайтом» (http://budget.factor.ua/faq.php) або перевищення обсягу прав на використання Сайту.

5.3. Компанія залишає за собою право за своїм вибором без попереднього повідомлення та / або роз'яснення причин: змінювати, виправляти, обмежувати, припиняти чи зупиняти дію Сайту і будь-яких його розділів (матеріалів, ресурсів, сервісів); відмовляти Користувачеві в доступі до користування Сайтом і / або будь-якого його розділу. Задоволення / розгляд потреб Користувача при використанні Сайту не є обов'язком Компанії.

 

6. Заключні положення

 

6.1. Сайт може містити посилання на інші Інтернет - сайти. Дані сайти не перебувають під контролем Компанії і Компанія не несе відповідальності за зміст даних сайтів та / або зміст сайтів, посилання на які знаходяться на даних сайтах. Посилання на інші сайти включені в Сайт тільки для зручності користувачів і не означають згоду Компанії та його посадових осіб з вмістом даних сайтів. Інші Інтернет - сайти можуть містити посилання на Сайт без спеціального дозволу Компанії.

6.2. У разі незгоди Користувача з будь-яким з умов цієї угоди він зобов'язаний негайно припинити використання Сайту і / або будь-якого з його розділів.

6.3. У разі якщо компетентними органами / особами частина цієї угоди буде визнана недійсною, такою, що суперечить законодавству і не підлягає застосуванню, це не тягне неможливість застосування інших положень цієї угоди. Ця угода діє повною мірою в рамках, встановлених чинним законодавством.

6.4. До відносин в рамках цієї Угоди застосовується право України. Користувач і Компанія домовилися підкорятися при виникненні будь-яких спорів, що виникають у зв'язку зі справжньою угодою (використанням Сайту), виключно юрисдикції судів України.