Інформація по темі "" | Публікації по тегу
26.07.21
105 0
Друкувати
Обране

Звільнення у відпустці: про актуальне

Звільнення під час відпустки — актуальна тема відпускного літнього сезону. Як правильно звільнити відпускника? Що враховувати при остаточному розрахунку? Чи можна утримати «перегуляні» відпускні? Тож тримайте добірку «найсвіжіших» відповідей.


Працівник пішов у щорічну відпустку. Але під час відпочинку захотів звільнитись. Чи можна це зробити до закінчення відпустки?

Так, можна. Якщо цього бажає сам працівник.

Ідеально, якщо день звільнення припадає на останній день відпустки. Тоді він же буде останнім робочим днем. Але може бути й інакше. Наприклад, працівник просить звільнити його до закінчення відпустки. Чи можна це зробити?

З одного боку, законодавство не містить норми про припинення відпустки. Так, є норми про поділ її на частини, перенесення на інший період, відкликання з відпустки. А от про припинення відпустки — ні. Але, з іншого боку, відмова у звільненні обмежує права працівника. До того ж законодавство забороняє звільняти працівника під час його відпустки або тимчасової непрацездатності тільки з ініціативи роботодавця (ч. 3 ст. 40 КЗпП). А от звільнитись за власним бажанням на підставі ст. 38 КЗпП працівник може. Потрібно лише письмово попередити роботодавця за два тижні до звільнення.

Проте правило двох тижнів застосовують не завжди. Може статися, що працівник захоче звільнитись терміново через неможливість продовжувати роботу. Наприклад, через переїзд на нове місце проживання, переведення чоловіка або дружини на роботу в іншу місцевість, прийняття на роботу за конкурсом та з інших поважних причин. У цьому разі він зазначить у своїй заяві про звільнення дату розірвання трудового договору. Тоді працівника потрібно звільнити у вказаний ним строк (ч. 1 ст. 38 КЗпП).

Отже, працівник може звільнитись під час відпустки за власним бажанням. Відпускник має попередити про своє подальше звільнення, надавши письмову заяву. На підставі заяви працівника видайте наказ про його звільнення. В день звільнення видайте йому трудову книжку (якщо ще не видали після сканування/оцифровки даних).

Також у день звільнення проведіть із працівником повний розрахунок. Зокрема, виплатіть компенсацію за всі невикористані дні відпустки, якщо вони є. Про варіанти розрахунку в разі звільнення відпускника розповімо далі.

Працівник звільняється під час щорічної основної відпустки. Чи повинен він повертати отримані відпускні?

Відповідь буде залежати від того, чи є зайво використані або ж, навпаки, невідгуляні дні заробленої відпустки.

На день звільнення можливі такі варіанти розвитку подій (див. рис.).

Варіанти кінцевого розрахунку із відпускником

Працівник використав рівно стільки днів відпустки, скільки йому належить за відпрацьований час. У цьому разі ніхто нічого нікому не винен: ані роботодавець працівникові компенсацію, ані працівник роботодавцеві «зайві» відпускні.

Працівник має невикористані дні щорічної відпустки або додаткової відпустки на дітей. Тоді потрібно виплатити йому відпускну компенсацію за ці дні.

Працівник «відгуляв» відпустку наперед за невідпрацьовану частину робочого року. Тоді він має повернути частину відпускних за «зайві» дні відпустки (ч. 1 ст. 22 Закону про відпустки).

Пам’ятайте про випадки, коли «зайві» відпускні при звільненні не утримують (ч. 2 ст. 22 Закону про відпустки), а саме:

• призов або прийняття (вступ) на військову службу, направлення на альтернативну (невійськову) службу;

• переведення працівника за його згодою на інше підприємство (до установи, організації) або перехід на виборну посаду;

• відмова від переведення на роботу в іншу місцевість разом з установою, а також відмова продовжувати роботу у зв’язку з істотною зміною умов праці;

• зміна в організації виробництва та праці, в тому числі ліквідація, реорганізація або перепрофілювання установи, скорочення чисельності або штату працівників;

• виявлення невідповідності працівника займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок недостатньої кваліфікації або стану здоров’я, що перешкоджають продовженню цієї роботи;

• нез’явлення на роботу понад чотири місяці поспіль внаслідок тимчасової непрацездатності, не рахуючи відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, якщо законодавством не встановлено більш тривалий термін збереження місця роботи (посади) при певному захворюванні;

• поновлення на роботі працівника, який раніше виконував цю роботу;

• направлення на навчання;

• вихід на пенсію;

• смерть.

Працівник планував звільнитись в останній день відпустки. Він отримав відпускні за відпрацьований час. Але в подальшому написав заяву про дострокове звільнення. Чи потрібно утримувати відпускні?

У цьому випадку потрібно перерахувати кількість днів відпустки. Є «зайві» дні — відпускні за них працівник має повернути. Розглянемо приклад.

Приклад. Працівник планував звільнитись 14.07.2021 р. Він отримав відпускні за відпрацьований час з 01.09.2020 р. по 14.07.2021 р. за 21 календарний день. Після цього працівник надав заяву про звільнення 02.07.2021 р. Розрахунок у таблиці.

Відпускний стаж

Кількість днів відпустки на один календарний день

Кількість днів відпустки

305 - 10 = 295 (к. дн.), де 305 — кількість календарних днів у робочому році з 01.09.2020 р. по 02.07.2021 р.;

10 — кількість святкових і неробочих днів, які припали на час фактичної роботи

24 : (365 - 11) = 0,0678 (к. дн.),

де 24 — кількість календарних днів щорічної основної відпустки за повністю відпрацьований робочий рік;

365 — кількість календарних днів повного робочого року: 01.09.2020 р. — 31.08.2021 р.;

11 — кількість святкових днів у цьому році

295 х 0,0678 = 20,001 ≈ 20 (к. дн.)

Висновок: при достроковому звільненні працівник «втрачає» один календарний день відпустки (21 - 20). За нього він повинен повернути суму відпускних.

Працівник звільняється під час навчальної відпустки. Чи повинен він повертати отримані «відпускні» виплати?

Ні, не повинен.

На думку Мінсоцполітики, висловлену у листі від 26.03.2018 р. № 479/0/101-18/284, підстав для цього немає. У ч. 1 ст. 22 Закону про відпустки йдеться про відрахування із зарплати за дні відпустки, надані в рахунок невідпрацьованої частини робочого року.

Тобто йдеться про щорічні відпустки. А навчальна відпустка до них не належить.

Тому при звільненні працівника під час навчальної відпустки виплачені відпускні не перераховуйте та з його зарплати не утримуйте.

Працівниці надано дві відпустки поспіль: щорічну основну та соціальну додаткову, як матері дитини з інвалідністю. Вона звільняється ще у період основної відпустки. Чи має вона повертати відпускні за «дитячу» відпустку?

Однозначно ні.

Знову ж таки на допомогу працівниці приходить норма ч. 1 ст. 22 Закону про відпустки. Тут йдеться про відрахування із зарплати працівника за дні відпустки, що були надані в рахунок невідпрацьованої частини робочого року. Водночас додаткову соціальну відпустку «на дітей» надають у будь-який час протягом календарного року, незалежно від відпрацьованого часу і дати народження дитини — до чи після. На цьому неодноразово наполягали фахівці Мінсоцполітики (див. листи від 05.08.2016 р. № 435/13/116-16 та від 05.08.2016 р. № 438/13/116-16), а також підтвердили фахівці Мінекономіки у листі від 13.05.2020 р. № 3512-06/30165-02.

Висновок: працівниця не повинна повертати відпускні за соцвідпустку. Цю відпустку їй надано правомірно — за календарний рік.

Працівник написав заяву на щорічну відпустку тривалістю 15 календарних днів із виплатою допомоги на оздоровлення. Але згодом надав заяву про звільнення під час відпустки. Фактично буде надано 10 календарних днів відпустки, а решту — компенсовано. Чи повинен працівник повертати отримані «оздоровчі»?

Ні, не повинен.

Допомога на оздоровлення є гарантованою виплатою при наданні щорічної відпустки.

При цьому фахівці Мінсоцполітики неодноразово зауважували: працівник сам обирає, до якої саме частини щорічної відпустки він хоче отримати «оздоровчі» (див. листи Мінсоцполітики від 21.07.2015 р. № 409/13/116-15 та від 07.12.2017 р. № 23966/0/2-17/28).

Це також означає, що допомогу на оздоровлення виплачують при наданні частини щорічної відпустки будь-якої тривалості. Хоч 5, хоч 10 днів.

Жиленко Катерина

Бюджетна бухгалтерія, липень, 2021/№ 28

env_icon Отримуйте новини поштою!

Ми будемо надсилати вам найсвіжіші матеріали кожного тижня

Для цього вкажіть своє ім'я та електронну скриньку

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про цекоментарі
(0)
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити всього за 30 грн
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники PRO-доступу, «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
30
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×

 

Договір публічної оферти

Угода

про умови використання інформаційних ресурсів сайту

Ця Угода укладена між ТОВ «НВП «ФАКТОР» (далі - Компанія) і будь-яким Користувачем (далі загально названі - Сторони) веб-сайту (-ів) buhgalter.com.ua і / або budget.factor.ua, далі іменуються - Сайт.

Загальні положення

Наведені нижче умови є електронною формою документа, що визначає порядок використання, а саме, надання Користувачеві доступу до інформаційних ресурсів через Сайт.

Ця угода (Договір) носить характер публічної оферти, тобто є еквівалентом "усної угоди" і відповідно до чинного законодавства України має належну юридичну силу.

Сайт є об'єктом авторського права і як складного твору, а також "компіляції даних" ("бази даних") охороняється на території України, відповідно до Закону України "Про авторське право і суміжні права".

Всі авторські майнові права на Сайт належать Компанії. Позначення «buhgalter», «Factor» є знаком для товарів і послуг (торговою маркою) і не може використовуватися Користувачем без отримання відповідної ліцензії.

Компанія докладає всіх зусиль щодо забезпечення достовірності і актуальності інформації, представленої на Сайті. Однак Компанія не бере на себе фінансової та іншої відповідальності за результати застосування цієї інформації.

Підписка - повний доступ до всіх матеріалів, розміщених на Сайті. Підписка надається за певну плату на певний строк відповідно до умов відповідного тарифу Підписки.

Автоподовження підписки - сервіс автоматичного продовження підписки.

 

 

1. Прийняття Угоди

 

1.1. Для того, щоб отримати право доступу до інформаційних ресурсів Сайту, Користувачеві необхідно спочатку висловити свою згоду з цією угодою. Користувач не має санкціонованого доступу до інформаційних ресурсів Сайту, якщо він не прийняв або не згоден з умовами цієї угоди.

1.2 Згідно з умовами Договору Компанія надає Користувачам Передплату на платній основі з метою перегляду користувачами окремих матеріалів, розміщених на Сайті. Категорії платної інформації визначаються Товариством самостійно.

1.3. За згодою Користувача з умовами цієї угоди, Користувачеві надається доступ до інформаційних ресурсів Сайту. Інформаційні ресурси надаються «як є» і не припускають наступних доопрацювань.

1.4. Користувач має право припинити користуватися Сайтом в будь-який момент, без спеціального повідомлення Компанії про припинення користування Сайтом.

1.5. Для отримання доступу до ресурсів від Користувача може знадобитися надання інформації про себе (наприклад, відомості про особу, відомості про юридичну особу та інші контактні дані) з метою продовження користування Користувачем послугами Компанії.

1.6. Беручи до уваги безперервне впровадження нових розробок, Користувач визнає і погоджується з тим, що Компанія має право на власний розсуд припинити (тимчасово або остаточно) надання доступу до ресурсів Сайту (або будь-яких окремих функцій Сайту) всім користувачам взагалі або Користувачеві зокрема, без попереднього повідомлення.

1.7. Компанія на постійній основі впроваджує нові розробки для того, щоб надавати найкращі можливі послуги своїм користувачам. Користувач визнає і погоджується з тим, що форма і характер послуг (дизайн сайту, обсяг наданої інформації, тематика і ін.) можуть час від часу змінюватися без попереднього повідомлення Користувача.

 

 

2. Відповідальність сторін

 

2.1. Матеріали Сайту видаються без будь-яких гарантій, неявних або інших. Компанія не несе відповідальність за повноту і точність інформації, що міститься в матеріалах сайту, відповідність її вимогам Користувача.

2.2. Всі ризики, що виникають при використанні матеріалів (ресурсів) Сайту, несе Користувач. Компанія ні за яких умов не несе відповідальності за будь-які понесені Користувачем збитки, у чому б вони не виражалися, в тому числі, в разі якщо компанія була повідомлена про можливість заподіяння збитків.

2.3. Ризик настання негативних наслідків в результаті використання рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті, в повному обсязі несе Користувач. Компанія не гарантує і не підтверджує точність і достовірність, рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті.

2.4. Компанія не несе ніякої відповідальності за будь-які помилки, неточності, втрати часу, порушення в роботі обладнання і ліній комунікацій, проникнення комп'ютерних вірусів, втрати і зміни даних, виникнення дефектів в роботі програм. які виникли, незалежно від причин, в результаті використання Сайту.

2.5. У разі здійснення Користувачем дій, передбачених ст. 50 Закону України «Про авторське право і суміжні права» (порушення авторського права і суміжних прав), Компанія залишає за собою право, без попереднього повідомлення Користувача, за своїм вибором здійснювати дії щодо захисту немайнових і майнових авторських прав та суміжних прав в порядку, встановленому адміністративним, цивільним і кримінальним законодавством.

 

3. Порядок і умови оформлення Передплати

 

3.1 Для оформлення Передплати Користувачеві необхідно:

3.1.1 Авторизуватись або зареєструватися на сайті buhgalter.com.ua шляхом заповнення всіх необхідних полів реєстраційної форми

3.1.2 Уважно ознайомитися з умовами договору і прийняти його,

3.1.3 Ввести необхідні для оплати дані, якщо того вимагає Платіжна система; підтвердити оплату і оплатити.

3.2 Оплата доступу до сайту buhgalter.com.ua проводиться Користувачем на умовах 100% передплати.

3.3 Компанія попереджає користувачів, а Користувачі розуміють і погоджуються з тим, що Платіжна система може стягувати понад вартості послуг будь-якого роду комісії та збори, включаючи комісії мобільних операторів (за їх наявності), надаючи свої послуги тільки в разі, якщо такі комісії і збори будуть оплачені користувачем. Інформацію про такі комісії і збори (за їх наявності) Користувач самостійно може дізнатися в Платіжній системі. Комісії та збори не повертаються і не відшкодовуються Компанією. Користувач, який скористався послугами платіжної системи, вважається попередженим і згодним з їх умовами.

3.4 Компанія має право в односторонньому порядку і без попереднього повідомлення Користувача змінювати умови цього договору, наповнення пакетів Підписка, розміри тарифів і т.п. шляхом розміщення відповідного документа в новій редакції на сайті.

3.5 Зміни умов цього Договору набирають чинності з моменту опублікування на сайті buhgalter.com.ua

3.6 Зміни, що стосуються наповнення пакетів Підписка, розмірів тарифів застосовуються тільки для підписок, придбаних після такої зміни.

3.7 Відмова від послуг після оплати неможлива.

3.8 Користувач не має права:

3.8.1 реєструватися як інша особа; вводити в оману інших користувачів щодо своєї особи, використовуючи реєстраційні дані іншої людини; навмисне спотворювати уявлення про самого себе, свій вік або свої відносини з іншими особами або іншими організаціями; передавати реєстраційні дані, логін і пароль для доступу до системи іншим особам;

 

4. Автоподовження підписки

 

4.1 Учасники оплачують доступ до сайту buhgalter.com.ua щомісяця, надають згоду на послуги автоматичного регулярного продовження Підписки на новий термін (автоподовження Підписки). Після активації даної послуги оплата нового терміну Підписки здійснюється шляхом автоматичного безакцептного списання коштів з рахунку користувача. Послуга автоподовження Підписки надається до тих пір, поки Користувач не повідомить про її скасування в особистому кабінеті користувача, заповнивши необхідну форму.

4.2 Послуга вважається скасованою з наступного оплатного періоду.

4.3 Послуга активується при здійсненні першої або чергової оплати Підписки, що означає згоду користувача з тим, що після закінчення оплаченого строку дії Передплати Договір автоматично пролонгується на тих же умовах на той же термін з автоматичним списанням вартості Передплати з рахунку Користувача

4.4 У разі недостатності коштів на рахунку користувача або неможливості проведення платежу Підписка на новий термін не надається, а послуга «автоподовження Підписки» відключається, до моменту появи коштів на рахунку користувача або заміни користувачем рахунку в особистому кабінеті).

4.5 При зміні Товариством тарифів на підписку автоподовження Підписка на черговий новий термін, наступний за періодом, протягом якого відбулася така зміна буде здійснено за новим тарифом.

 

5. Припинення відносин з Компанією. зміна угоди

 

5.1. Компанія і Користувач домовилися, що компанія має право припинити підтримувати Сайт (надавати доступ / надавати послуги) в будь-який час на власний розсуд.

5.2. Компанія залишає за собою право припинити доступ до Сайту, якщо: доступ до Сайту втрачений через відсутність зв'язку на маршруті від Користувача до Сайту; Користувачеві відмовлено в доступі до Сайту внаслідок порушення ним «Інтрукціі користування сайтом» (http://budget.factor.ua/faq.php) або перевищення обсягу прав на використання Сайту.

5.3. Компанія залишає за собою право за своїм вибором без попереднього повідомлення та / або роз'яснення причин: змінювати, виправляти, обмежувати, припиняти чи зупиняти дію Сайту і будь-яких його розділів (матеріалів, ресурсів, сервісів); відмовляти Користувачеві в доступі до користування Сайтом і / або будь-якого його розділу. Задоволення / розгляд потреб Користувача при використанні Сайту не є обов'язком Компанії.

 

6. Заключні положення

 

6.1. Сайт може містити посилання на інші Інтернет - сайти. Дані сайти не перебувають під контролем Компанії і Компанія не несе відповідальності за зміст даних сайтів та / або зміст сайтів, посилання на які знаходяться на даних сайтах. Посилання на інші сайти включені в Сайт тільки для зручності користувачів і не означають згоду Компанії та його посадових осіб з вмістом даних сайтів. Інші Інтернет - сайти можуть містити посилання на Сайт без спеціального дозволу Компанії.

6.2. У разі незгоди Користувача з будь-яким з умов цієї угоди він зобов'язаний негайно припинити використання Сайту і / або будь-якого з його розділів.

6.3. У разі якщо компетентними органами / особами частина цієї угоди буде визнана недійсною, такою, що суперечить законодавству і не підлягає застосуванню, це не тягне неможливість застосування інших положень цієї угоди. Ця угода діє повною мірою в рамках, встановлених чинним законодавством.

6.4. До відносин в рамках цієї Угоди застосовується право України. Користувач і Компанія домовилися підкорятися при виникненні будь-яких спорів, що виникають у зв'язку зі справжньою угодою (використанням Сайту), виключно юрисдикції судів України.