Інформація по темі "" | Публікації по тегу
25.02.21
2330 0
Друкувати
Обране

Звільнення за власним бажанням: ви запитуєте — ми відповідаємо

Звільнення за власним бажанням — доволі поширена процедура прощання з роботодавцем. Про неї всі і все вже знають. Але це тільки на перший погляд. На практиці ж виявляється, що і фахівці відділу кадрів з досвідом, і новачки на цій посаді часто стикаються з різними суперечливими нюансами оформлення цієї процедури. Підтвердження цього — ваші запитання, що регулярно надходять до нашої редакції. Тож, запитували — відповідаємо.


Звільнення у відпустці без збереження зарплати

Працівник з грудня 2020 року перебуває у відпустці без збереження заробітної плати на період карантину. Він подав заяву, в якій просить звільнити його за власним бажанням 18 лютого. Чи можна звільнити працівника у відпустці за свій рахунок? Чи можна погодити таку дату звільнення без двотижневого відробітку? День звільнення потрібно табелювати як відпустку чи як робочий день?

По-перше, звільнення у відпустці є можливим, адже в наведеній ситуації ініціатор звільнення – працівник, а не роботодавець. До речі, таке звільнення можливе і під час лікарняного. Детально про його оплату читайте в статті «Оплата лікарняного до та після звільнення» // «ОП», 2020, № 24.

По-друге, законодавство містить загальне правило: потрібно попередити роботодавця за 2 тижні про звільнення. Якщо ж працівник вказав бажану дату звільнення без зазначення поважних причин для скорочення такого строку, роботодавець все одно має право погодити таку дату звільнення. Взагалі, сторони можуть домовитися про будь-який термін «відробітку» або про його відсутність. Підтверджує це і судова практика (постанова ВС від 12.12.2018 р. у справі № 214/1014/16-ц).

По-третє, днем звільнення вважається останній день роботи. Саме так указано в п. 2.27 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Мінпраці, Мін’юсту, Мінсоцзахисту від 29.07.93 р. № 58. Ця норма дуже часто вводить в оману кадровиків, адже вони її тлумачать так: останній робочий день означає, що працівник обов’язково має бути на робочому місці і працювати. Але її слід розуміти дещо інакше. Фактично ця норма вказує на те, що в день звільнення працівник все ще перебуває у трудових відносинах з роботодавцем. Тож у наведеній вище ситуації переривати відпустку за свій рахунок, виходити на роботу і працювати в день звільнення працівникові не обов’язково.

Тому цей день табелюйте кодом «НА» (цифровий код «18») або іншим кодом (у випадку якщо введено власне позначення для «карантинних» відпусток).

При цьому не забудьте загальне правило: роботодавець зобов’язаний видати працівнику трудову книжку і провести з ним остаточний розрахунок у день звільнення, а якщо він у цей день не працював — тоді не пізніше наступного дня, що настає за днем пред’явлення працівником вимоги про розрахунок. Якщо працівник не прийшов, у цей же день направте йому поштою повідомлення з вказівкою про необхідність отримати трудову книжку (зарплату). Одразу ж пересилати трудову книжку працівникові поштою не треба. Адже це можна зробити тільки з письмової згоди працівника.

Заява на звільнення з прийменником «з»

Працівник 12 лютого написав заяву про звільнення за власним бажанням з 16 лютого у зв’язку з виходом на пенсію. Який день у такому разі вважати днем звільнення: 16 чи 17 лютого?

Керуємося положеннями ст. 2411 КЗпП. Так, строки, що визначаються днями, обчислюються з дня, наступного після того дня, з якого починається строк.

Простіше кажучи, в такому разі 16 лютого для такого працівника буде останнім робочим днем і звільненим він може вважатися тільки з 17 лютого. Саме таку позицію зайняли представники Феміди у постанові Київського апеляційного суду від 28.11.2018 р. у справі № 760/15639/17. Більше аргументів на користь такого підходу містить стаття «Прошу звільнити з… за власним бажанням» // Спецвипуск «ОП», 2019, №18/1.

Але для того, щоб не ламати собі голову з цим прийменником, радимо слідкувати за тим, щоб у заяві про звільнення працівник зазначав дату звільнення без прийменника «з».

Дата звільнення в заяві: чи обов’язково?

Чи обов’язково в заяві про звільнення за власним бажанням вказувати бажану дату звільнення?

За загальним правилом працівник має право в будь-який момент розірвати трудовий договір, укладений на невизначений строк, письмово попередивши про це роботодавця за 2 тижні.

Попередити про звільнення — це означає письмово подати заяву на звільнення. Вона повинна містити підставу для розірвання трудового договору (ст. 38 КЗпП) і підпис.

Причому відсутність як дати звільнення, так і дати її написання, не робить заяву недійсною (постанова ВС від 16.08.2018 р. у справі № 554/6423/17). Чому? Тому що відлік двотижневого строку для визначення дати звільнення проводять з дня, що настає за днем фактичного попередження роботодавця про звільнення за власним бажанням. На це вказує ст. 2411 КЗпП.

Який день вважати датою попередження роботодавця? Це:

• день реєстрації заяви про звільнення відповідальним працівником підприємства, наприклад працівником відділу кадрів або секретарем, — якщо заява подавалася особисто працівником;

• день отримання працівником підприємства рекомендованого листа в поштовому відділенні під підпис — якщо заява на звільнення надіслана поштою.

Але зауважте! Якщо працівник не зазначив бажаної дати звільнення, тоді звільняйте його в останній день двотижневого строку, не раніше.

Пояснюється це тим, що одностороннє скорочення двотижневого строку як працівником, так і роботодавцем не допускається. Тому не можна звільняти працівника до закінчення двотижневого строку з дня подання заяви про звільнення, якщо він не просить про це. Саме такої правової позиції дотримується Верховний Суд у постанові від 20.05.2020 р. у справі № 279/3334/17-ц.

Визначаємо дату звільнення

Як правильно визначити дату звільнення за власним бажанням працівника, якщо заява на звільнення написана 3 лютого?

Знову шукаємо відповідь у ст. 2411 КЗпП:

ЦИТАТА

строк, обчислюваний тижнями, закінчується у відповідний день тижня.

Тож якщо заява була написана та надана роботодавцю 03.02.2021 р. (середа), у такому разі двотижневий строк із дня попередження спливає теж у середу через 2 тижні — 17.02.2021 р. Ця дата і є датою звільнення працівника (останнім днем його роботи). Простіше кажучи, останнім днем роботи і, відповідно, днем звільнення буде той же день тижня, в який було зареєстровано заяву, тільки через 2 тижні.

Звільнення особи з інвалідністю

Чи може працівник з інвалідністю, який за висновком МСЕК непрацездатний, звільнитися за власним бажанням?

Так, може. Установлення працівникові інвалідності не обмежує його у праві звільнитися за власним бажанням.

Ба більше, у такому разі трудовий договір може бути розірваний саме у той строк, про який він просить, тобто без двотижневого «відпрацювання». Для цього працівникові в заяві потрібно вказати відповідну поважну причину для скорочення строку попередження (наприклад, у зв’язку з виходом на пенсію по інвалідності).

Звільнення за угодою сторін ≠ звільнення за власним бажанням

Виник конфлікт між працівниками і роботодавцем. Працівники подали заяви на звільнення за угодою сторін, але роботодавець не погоджується на таке звільнення. Заяви так і залишилися, працівники чекають спливу двотижневого строку. Юрисконсульт рекомендує в останній робочий день завізувати заяви та провести звільнення за власним бажанням. Що робити в такому разі?

Звільнення за угодою сторін означає, що роботодавцем та найманим працівником досягнуто спільної згодищодо припинення трудового договору у визначений строк (лист Мінсоцполітики від 04.04.2014 р. № 60/06/186-14). Тож якщо роботодавець не згоден із звільненням за угодою сторін таких працівників, він має право відмовити із зазначенням відповідної резолюції на їх заявах. У такому разі звільнення за угодою сторін неможливе, а отже, якщо працівники не вийдуть на роботу, роботодавець матиме законне право звільнити їх за прогул без поважних причин.

Звісно, це не свідчить про примусову працю, адже у працівників є право написати заяву про звільнення за власним бажанням. І в такому разі зовсім не важливо, чи погоджується з цим роботодавець. Але зауважу, що звільняти працівників за ст. 38 КЗпП, коли їх заява містить посилання на ст. 36 КЗпП, не можна. Щоб звільнитися за власним бажанням, працівники повинні написати нові заяви і попередити роботодавця про свій намір звільнитися за 2 тижні.

Звільнення в період випробування

Працівник хоче звільнитися за власним бажанням до закінчення строку випробування. Роботодавець вважає, що це можна зробити тільки за угодою сторін. Чи обов’язково в такому разі проводити звільнення саме за угодою сторін?

У період випробування на працівників поширюється законодавство про працю (ч. 2 ст. 26 КЗпП). Це означає, що такий працівник має таке ж право на звільнення за власним бажанням, як і всі інші працівники.

Тож якщо з якихось причин робота новачка не влаштувала, він має повне право звільнитися за власним бажанням, письмово попередивши про це роботодавця за два тижні на загальних підставах (ст. 38 КЗпП). Звісно, якщо він не має поважних причин для скорочення цього строку.

Хоча навіть якщо відсутні поважні причини, сторони трудового договору мають право домовитися про будь-який строк звільнення після подання працівником заяви про це в межах двотижневого строку.

 

ОПЛАТА ПРАЦІКучерова Оксана, юристка ТОВ «ФАКТОР-МЕДІА»

ОПЛАТА ПРАЦІ ЛЮТИЙ, 2021/№ 4

env_icon Наш сайт корисний для вас?

Отримуйте першими актуальні новини! env_icon

Підписатися на найактуальнішу розсилку для бухгалтера бюджетної установи

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Газета «Оплата праці»Коментарі
(0)
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Ваше ім`я
Коментарі
pw-image
Доступ до сайту за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
30
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
ic-acc-pay
×

 

Договір публічної оферти

Угода

про умови використання інформаційних ресурсів сайту

Ця Угода укладена між ТОВ «НВП «ФАКТОР» (далі - Компанія) і будь-яким Користувачем (далі загально названі - Сторони) веб-сайту (-ів) buhgalter.com.ua і / або budget.factor.ua, далі іменуються - Сайт.

Загальні положення

Наведені нижче умови є електронною формою документа, що визначає порядок використання, а саме, надання Користувачеві доступу до інформаційних ресурсів через Сайт.

Ця угода (Договір) носить характер публічної оферти, тобто є еквівалентом "усної угоди" і відповідно до чинного законодавства України має належну юридичну силу.

Сайт є об'єктом авторського права і як складного твору, а також "компіляції даних" ("бази даних") охороняється на території України, відповідно до Закону України "Про авторське право і суміжні права".

Всі авторські майнові права на Сайт належать Компанії. Позначення «buhgalter», «Factor» є знаком для товарів і послуг (торговою маркою) і не може використовуватися Користувачем без отримання відповідної ліцензії.

Компанія докладає всіх зусиль щодо забезпечення достовірності і актуальності інформації, представленої на Сайті. Однак Компанія не бере на себе фінансової та іншої відповідальності за результати застосування цієї інформації.

Підписка - повний доступ до всіх матеріалів, розміщених на Сайті. Підписка надається за певну плату на певний строк відповідно до умов відповідного тарифу Підписки.

Автоподовження підписки - сервіс автоматичного продовження підписки.

 

 

1. Прийняття Угоди

 

1.1. Для того, щоб отримати право доступу до інформаційних ресурсів Сайту, Користувачеві необхідно спочатку висловити свою згоду з цією угодою. Користувач не має санкціонованого доступу до інформаційних ресурсів Сайту, якщо він не прийняв або не згоден з умовами цієї угоди.

1.2 Згідно з умовами Договору Компанія надає Користувачам Передплату на платній основі з метою перегляду користувачами окремих матеріалів, розміщених на Сайті. Категорії платної інформації визначаються Товариством самостійно.

1.3. За згодою Користувача з умовами цієї угоди, Користувачеві надається доступ до інформаційних ресурсів Сайту. Інформаційні ресурси надаються «як є» і не припускають наступних доопрацювань.

1.4. Користувач має право припинити користуватися Сайтом в будь-який момент, без спеціального повідомлення Компанії про припинення користування Сайтом.

1.5. Для отримання доступу до ресурсів від Користувача може знадобитися надання інформації про себе (наприклад, відомості про особу, відомості про юридичну особу та інші контактні дані) з метою продовження користування Користувачем послугами Компанії.

1.6. Беручи до уваги безперервне впровадження нових розробок, Користувач визнає і погоджується з тим, що Компанія має право на власний розсуд припинити (тимчасово або остаточно) надання доступу до ресурсів Сайту (або будь-яких окремих функцій Сайту) всім користувачам взагалі або Користувачеві зокрема, без попереднього повідомлення.

1.7. Компанія на постійній основі впроваджує нові розробки для того, щоб надавати найкращі можливі послуги своїм користувачам. Користувач визнає і погоджується з тим, що форма і характер послуг (дизайн сайту, обсяг наданої інформації, тематика і ін.) можуть час від часу змінюватися без попереднього повідомлення Користувача.

 

 

2. Відповідальність сторін

 

2.1. Матеріали Сайту видаються без будь-яких гарантій, неявних або інших. Компанія не несе відповідальність за повноту і точність інформації, що міститься в матеріалах сайту, відповідність її вимогам Користувача.

2.2. Всі ризики, що виникають при використанні матеріалів (ресурсів) Сайту, несе Користувач. Компанія ні за яких умов не несе відповідальності за будь-які понесені Користувачем збитки, у чому б вони не виражалися, в тому числі, в разі якщо компанія була повідомлена про можливість заподіяння збитків.

2.3. Ризик настання негативних наслідків в результаті використання рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті, в повному обсязі несе Користувач. Компанія не гарантує і не підтверджує точність і достовірність, рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті.

2.4. Компанія не несе ніякої відповідальності за будь-які помилки, неточності, втрати часу, порушення в роботі обладнання і ліній комунікацій, проникнення комп'ютерних вірусів, втрати і зміни даних, виникнення дефектів в роботі програм. які виникли, незалежно від причин, в результаті використання Сайту.

2.5. У разі здійснення Користувачем дій, передбачених ст. 50 Закону України «Про авторське право і суміжні права» (порушення авторського права і суміжних прав), Компанія залишає за собою право, без попереднього повідомлення Користувача, за своїм вибором здійснювати дії щодо захисту немайнових і майнових авторських прав та суміжних прав в порядку, встановленому адміністративним, цивільним і кримінальним законодавством.

 

3. Порядок і умови оформлення Передплати

 

3.1 Для оформлення Передплати Користувачеві необхідно:

3.1.1 Авторизуватись або зареєструватися на сайті buhgalter.com.ua шляхом заповнення всіх необхідних полів реєстраційної форми

3.1.2 Уважно ознайомитися з умовами договору і прийняти його,

3.1.3 Ввести необхідні для оплати дані, якщо того вимагає Платіжна система; підтвердити оплату і оплатити.

3.2 Оплата доступу до сайту buhgalter.com.ua проводиться Користувачем на умовах 100% передплати.

3.3 Компанія попереджає користувачів, а Користувачі розуміють і погоджуються з тим, що Платіжна система може стягувати понад вартості послуг будь-якого роду комісії та збори, включаючи комісії мобільних операторів (за їх наявності), надаючи свої послуги тільки в разі, якщо такі комісії і збори будуть оплачені користувачем. Інформацію про такі комісії і збори (за їх наявності) Користувач самостійно може дізнатися в Платіжній системі. Комісії та збори не повертаються і не відшкодовуються Компанією. Користувач, який скористався послугами платіжної системи, вважається попередженим і згодним з їх умовами.

3.4 Компанія має право в односторонньому порядку і без попереднього повідомлення Користувача змінювати умови цього договору, наповнення пакетів Підписка, розміри тарифів і т.п. шляхом розміщення відповідного документа в новій редакції на сайті.

3.5 Зміни умов цього Договору набирають чинності з моменту опублікування на сайті buhgalter.com.ua

3.6 Зміни, що стосуються наповнення пакетів Підписка, розмірів тарифів застосовуються тільки для підписок, придбаних після такої зміни.

3.7 Відмова від послуг після оплати неможлива.

3.8 Користувач не має права:

3.8.1 реєструватися як інша особа; вводити в оману інших користувачів щодо своєї особи, використовуючи реєстраційні дані іншої людини; навмисне спотворювати уявлення про самого себе, свій вік або свої відносини з іншими особами або іншими організаціями; передавати реєстраційні дані, логін і пароль для доступу до системи іншим особам;

 

4. Автоподовження підписки

 

4.1 Учасники оплачують доступ до сайту buhgalter.com.ua щомісяця, надають згоду на послуги автоматичного регулярного продовження Підписки на новий термін (автоподовження Підписки). Після активації даної послуги оплата нового терміну Підписки здійснюється шляхом автоматичного безакцептного списання коштів з рахунку користувача. Послуга автоподовження Підписки надається до тих пір, поки Користувач не повідомить про її скасування в особистому кабінеті користувача, заповнивши необхідну форму.

4.2 Послуга вважається скасованою з наступного оплатного періоду.

4.3 Послуга активується при здійсненні першої або чергової оплати Підписки, що означає згоду користувача з тим, що після закінчення оплаченого строку дії Передплати Договір автоматично пролонгується на тих же умовах на той же термін з автоматичним списанням вартості Передплати з рахунку Користувача

4.4 У разі недостатності коштів на рахунку користувача або неможливості проведення платежу Підписка на новий термін не надається, а послуга «автоподовження Підписки» відключається, до моменту появи коштів на рахунку користувача або заміни користувачем рахунку в особистому кабінеті).

4.5 При зміні Товариством тарифів на підписку автоподовження Підписка на черговий новий термін, наступний за періодом, протягом якого відбулася така зміна буде здійснено за новим тарифом.

 

5. Припинення відносин з Компанією. зміна угоди

 

5.1. Компанія і Користувач домовилися, що компанія має право припинити підтримувати Сайт (надавати доступ / надавати послуги) в будь-який час на власний розсуд.

5.2. Компанія залишає за собою право припинити доступ до Сайту, якщо: доступ до Сайту втрачений через відсутність зв'язку на маршруті від Користувача до Сайту; Користувачеві відмовлено в доступі до Сайту внаслідок порушення ним «Інтрукціі користування сайтом» (http://budget.factor.ua/faq.php) або перевищення обсягу прав на використання Сайту.

5.3. Компанія залишає за собою право за своїм вибором без попереднього повідомлення та / або роз'яснення причин: змінювати, виправляти, обмежувати, припиняти чи зупиняти дію Сайту і будь-яких його розділів (матеріалів, ресурсів, сервісів); відмовляти Користувачеві в доступі до користування Сайтом і / або будь-якого його розділу. Задоволення / розгляд потреб Користувача при використанні Сайту не є обов'язком Компанії.

 

6. Заключні положення

 

6.1. Сайт може містити посилання на інші Інтернет - сайти. Дані сайти не перебувають під контролем Компанії і Компанія не несе відповідальності за зміст даних сайтів та / або зміст сайтів, посилання на які знаходяться на даних сайтах. Посилання на інші сайти включені в Сайт тільки для зручності користувачів і не означають згоду Компанії та його посадових осіб з вмістом даних сайтів. Інші Інтернет - сайти можуть містити посилання на Сайт без спеціального дозволу Компанії.

6.2. У разі незгоди Користувача з будь-яким з умов цієї угоди він зобов'язаний негайно припинити використання Сайту і / або будь-якого з його розділів.

6.3. У разі якщо компетентними органами / особами частина цієї угоди буде визнана недійсною, такою, що суперечить законодавству і не підлягає застосуванню, це не тягне неможливість застосування інших положень цієї угоди. Ця угода діє повною мірою в рамках, встановлених чинним законодавством.

6.4. До відносин в рамках цієї Угоди застосовується право України. Користувач і Компанія домовилися підкорятися при виникненні будь-яких спорів, що виникають у зв'язку зі справжньою угодою (використанням Сайту), виключно юрисдикції судів України.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити всього за 30 грн