11028 1

Коли утримувати і сплачувати податки з суми винагороди за договором ЦПХ

21.04.15
Коли необхідно нараховувати, утримувати і перераховувати до бюджету податки, пов'язані з виплатою винагороди за цивільно-правовим договором (ЄСВ, ПДФО, військовий збір), - з моменту підписання акту виконаних робіт або з іншої дати?

Людмила Гайдукевич,
експерт
ЛІГА:ЗАКОН

Бухгалтер і Закон 20.04.2015 - 26.04.2015, № 16 (373)

ПДФО

Згідно пп. 168.1.1 НКУ податковий агент, що нараховує (що виплачує, надає) оподатковуваний доход на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) з суми цього доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в ст. 167 НКУ.

П. 168.1.2 НКУ визначене, що ПДФО сплачується податковим агентом під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу тільки за умови одночасного представлення розрахункового документу на перерахування цього податку до бюджету.

Якщо винагорода за цивільно-правовим договором була нарахована, але не виплачено, то ПДФО, відповідно до п. 168.1.5 НКУ, сплачується в терміни, встановлені для місячного податкового періоду.

Військовий збір

Відповідно до пп. 1.4 п. 16 1 подр. 10 р. XX НКУ нарахування, утримання і сплата (перерахування) військового збору до бюджету здійснюється в порядку, встановленому ст. 168 НКУ для податку на доходи фізичних осіб, по ставці, визначеній пп. 1.3 п. 16 1 подр. 10 р. XX НКУ  (1,5 відсотка від об'єкту оподаткування).

Отже, військовий збір утримується і перераховується до бюджету в ті ж терміни, що і ПДФО.

ЄСВ

Відповідно до абз. першим п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ сума єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (ЄСВ) стягується, зокрема, з сум винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

Відповідно до ч. 8 ст. 9 Закону про ЄСВ працедавці під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується ЄСВ, одночасно з видачею вказаних сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати ЄСВ в розмірі, встановленому для цих платників (авансові платежі).

Якщо ЄСВ, нарахований на ці виплати, вже сплачений у встановлені терміни, або за результатами звіряння платника з податковим органом за платником визнана переплата ЄСВ, сума якої перевищує суму внеску, підмета сплаті, або дорівнює їй, сплачувати ЄСВ не треба. З сум нарахованого, але не виплаченого доходу (заробітної плати), платники зобов'язані сплачувати ЄСВ, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 чисел наступного місяця.

Приклад:

Умова:

Робота за цивільно-правовим договором виконується з 11 лютого 2015 по 30 березня 2015 року. Винагорода - 10000 грн Працювали 2 фахівці: їм було нараховано по 5000 грн згідно з актом виконаних робіт, підписаним 30 березня 2015 року.

Рішення:

Стягнемо податки з нарахованої винагороди за договором ГПХ першому фахівцеві:

Військовий збір: 5000 х 1,5 % = 75 грн

ЄСВ (утримано) : 5000 х 2,6 % = 130 грн

ЄСВ (нараховано) : 5000 х 34,7 %* = 1735 грн

ПДФО: (5000 - 130) х 15 % = 730,5 грн

Сума до виплати: 5000 - 75 - 130 - 730,5 = 4064,5 грн

Перераховано до бюджету в день виплати: 75 грн (військовий збір), 1865 грн (ЄСВ), 730,5 грн (ПДФО).

Ідентичні нарахування податків будуть також при нарахуванні винагороди за договором ГПХ другому фахівцеві.

 

____________

* ставка ЄСВ може знизитися на знижуючий коефіцієнт при виконанні умов, визначених п. 9 5 р. VІІІ Закону № 2464. Детально про це дізнайтеся в матеріалі видання "БУХГАЛТЕР&ЗАКОН" "Практика застосування знижуючого коефіцієнта для сплати ЄСВ" (№ 15 за 2015 рік).

Резюме:

 

Отже, податки з винагороди за договором ГПХ, як і із зароботной плати, повинні утриматися у момент нарахування доходу і перерахуватися до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу. При цьому якщо винагорода за цивільно-правовим договором була нараховано, але не виплачено, то нарахована сума ПДФО і військового збору сплачується в терміни, встановлені для місячного податкового періоду, ЄСВ, - не пізніше 20 чисел наступного місяця.

 

 

 

Людмила Гайдукевич,
експерт
ЛІГА:ЗАКОН

Бухгалтер і Закон 20.04.2015 - 26.04.2015, № 16 (373)



Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
загрузка...
Коментарі (1)
віра
17.02.2016
Дякую