Інформація по темі "" | Публікації по тегу
15.02.21
159 0
Друкувати
Обране

ПСП-2021: актуальні запитання

У першому номері нашого журналу за 2021 рік ми розмістили «загальний» матеріал стосовно ПСП на цей рік. У ньому наведено оновлені розміри ПСП та граничного доходу, що дає право на її застосування. Цього разу пропонуємо добірку актуальних ПСП-запитань та аргументовані відповіді на них.


Сумісники

Чи має право на ПСП працівник-сумісник?

Так, має. Сумісники не позбавлені права на ПСП. Але для них є певні особливості.

ПСП застосовують тільки за одним місцем нарахування (виплати) зарплати (п.п. 169.2.1 ПКУ). Причому це необов’язково повинно бути основне місце роботи. Так, платник податку самостійно обирає місце застосування ПСП. Свій вибір він зазначає у заяві про застосування пільги. Пряму вказівку на це містить п.п. 169.2.2 ПКУ.

Зовнішній сумісник. Головна умова — сумісник не користується пільгою за основним місцем роботи. І, звичайно, його зарплата не має перевищувати граничний розміру доходу для застосування ПСП. У 2021 році в загальному випадку — це 3180 грн.

Внутрішній сумісник. При визначенні його права на ПСП слід розрахувати загальний (сукупний) дохід такого працівника, нарахований одним роботодавцем.

Тобто зарплату рахуємо так: зарплата за основною посадою + зарплата за внутрішнім сумісництвом. Отриманий результат порівнюємо із граничним доходом, що дає право на ПСП. Загальна сума зарплата вище граничного доходу — ПСП немає. Нижче — застосовуємо ПСП.

Особи/діти з інвалідністю

Працівниця утримує трьох дітей. Доньок 16 та 11 років і сина 7 років. При цьому син має інвалідність. На ПСП у якому розмірі має право працівниця?

В описаній ситуації працівниця має право на ПСП за двома підставами:

1) як особа, що утримує двох та більше дітей віком до 18 років: у 2021 році — це 1135 грн на кожну дитину (п.п. 169.1.2 ПКУ);

2) як особа, що утримує дитину з інвалідністю віком до 18 років: у 2021 році — це 1702,50 грн на кожну таку дитину (п.п. «б» п.п. 169.1.3 ПКУ).

У такому особливому випадку п.п. 169.3.1 ПКУ дозволяє об’єднати обидві ПСП. Таким чином, працівниця має право на дві пільги.

УВАГА!

Працівник, що утримує двох і більше дітей до 18 років, у тому числі дитину з інвалідністю, має право на дві ПСП: «звичайну» та «підвищену» на дітей.

Отже, працівниця має право на застосування двох пільг:

• на кожну дитину віком до 18 років, яка не є особою з інвалідністю, — по 100 % пільги (у 2021 році — 1135 грн);

• на кожну дитину з інвалідністю — по 150 % пілги (у 2021 році — 1702,50 грн).

Тобто загальна сума пільги становить 3972,50 грн (1135 грн х 2 + 1702,50 грн).

Звичайно, мають бути дотримані всі вимоги ст. 169 ПКУ. Зокрема, місячний дохід працівниці має не перевищувати 9540 грн (3180 грн х 3 дитини). Пам’ятайте: помножити граничний розмір доходу на кількість дітей можна лише для одного з батьків. Наприклад, для мами, як в описаній ситуації. Якщо на ПСП претендує ще й батько, то його місячний дохід слід порівнювати із 3180 грн.

Також працівниця повинна надати усі документи, що підтвердять право на ПСП. Зокрема, це копії свідоцтв про народження дітей та документа, що підтверджує інвалідність.

Працівник установи має інвалідність ІІ групи. Також він виховує 10-річного сина з інвалідністю. На ПСП в якому розмірі він має право?

У цьому випадку маємо дві підстави для надання ПСП. Адже працівник є:

1) особою, яка утримує дитину з інвалідністю віком до 18 років (п.п. «б» п.п. 169.1.3 ПКУ);

2) особою з інвалідністю I або II групи (п.п. «ґ» п.п. 169.1.3 ПКУ).

Як бути? Надати пільгу за обома підставами чи обрати одну?

Підсумовувати ПСП можна лише у разі, коли працівник утримує двох і більше дітей віком до 18 років, у тому числі дитину з інвалідністю. Цю ситуацію ми розібрали вище.

В інших випадках так робити не можна. Тут діє окреме правило, встановлене у п.п. 169.3.1 ПКУ. Якщо працівник має право на застосування ПСП з двох і більше підстав, то застосовуємо лише одну пільгу найбільшого розміру.

В описаній ситуації маємо однаковий розмір ПСП за обома підставами — 1702,50 грн. Також однаковий граничний розмір для їх застосування — 3180 грн. Яку з підстав для застосування пільги обрати — вирішує сам працівник.

І ще один важливий момент. ПСП на дітей надають лише одному із батьків. Якщо дружина працівника (мати дитини) також має право на ПСП, вона може нею скористатись. А батько оформить «підвищену» ПСП як особа з інвалідністю. Так жодна із ПСП «не згорить».

Працівник є учасником бойових дій у АТО та має інвалідність ІІІ групи. На ПСП в якому розмірі він може розраховувати?

Особи з інвалідністю та учасники бойових дій неодноразово зустрічаються у ст. 169 ПКУ. Їм надають ПСП у підвищеному розмірі.

Наприклад, «підвищену» ПСП у розмірі 1702,50 грн надають:

• особам з інвалідністю I або II групи, у тому числі з дитинства (п.п. «ґ» п.п. 169.1.3 ПКУ);

• учасникам бойових дій на території інших країн у період після Другої світової війни, на яких поширюється дія Закону про ветеранів війни1 (п.п. «е» п.п. 169.1.3 ПКУ).

1 Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.93 р. № 3551-XII.

А тим, хто відповідає обом критеріям, п.п. «б» п.п. 169.1.4 ПКУ надає право на «максимальну» ПСП у розмірі 2270 грн. Це особи з інвалідністю I і II групи, з числа учасників бойових дій на території інших країн у період після Другої світової війни, на яких поширюється дія Закону про ветеранів війни.

З огляду на це, учасники бойових дій у АТО не мають права на «підвищену» та «максимальну» ПСП. Адже такі бойові дії мали місце у нашій країні, а не в інших. Це підтверджують і фахівці ДФСУ у листі від 21.01.2016 р. № 1091/6/99-99-17-03-03-15.

Так само, як і особам з інвалідністю ІІІ групи, ПСП у підвищеному розмірі їм не надається. На неї мають право лише особи з інвалідністю І та ІІ групи. Тому такий працівник має право на «звичайну» ПСП. Її розмір становить 1135 грн. А дохід, що дає право на пільгу, — 3180 грн.

«Автоматична» ПСП

Працівник у січні 2021 року 17 днів був у відпустці за свій рахунок. Внаслідок цього його зарплата за січень становила 3020 грн. Чи потрібно було застосувати «звичайну» ПСП до його зарплати автоматично?

Ні. Не потрібно. Якщо він не державний службовець. Пояснимо.

Дійсно, для застосування «звичайної» ПСП працівнику достатньо отримати «маленьку» зарплату. Меншу за 3180 грн на місяць. Тоді право на ПСП виникає згідно з п.п. 169.1.1 ПКУ.

Проте лише цього недостатньо. Працівник повинен подати заяву про самостійне обрання місця застосування ПСП (п.п. 169.2.2 ПКУ). Без такої заяви (тобто автоматично) ПСП не застосовується.

А якщо працівник напише заяву в лютому 2021 року із проханням застосувати пільгу до доходу за січень цього ж року? Такий маневр не пройде. Згідно з п.п. 169.2.2 ПКУ ПСП починають застосовувати до нарахованих доходів у вигляді зарплати з дня отримання роботодавцем заяви працівника про застосування пільги та документів, що підтверджують таке право.

Також майте на увазі: ПСП застосовують до місячного доходу, незалежно від дня подання в цьому місяці заяви працівником. Про це зазначили фахівці ДПС у підкатегорії 103.08.04 ЗІР. З одного боку, це означає, що не потрібно розраховувати суму пільги пропорційно відпрацьованим дням після подання заяви. З іншого — ПСП застосовують до доходу того місяця, в якому подана заява.

Автоматичним можна вважати застосування ПСП до зарплати за січень 2021 року, якщо вона застосовувалась у грудні 2020 року. При цьому для торішньої пільги є відповідна заява працівника. Тобто працівник не повинен щороку подавати нову заяву.

Єдині, кому можна застосувати ПСП без «первинної» заяви, — це державні службовці.

ВАЖЛИВО!

Державні службовці мають право на ПСП без подання заяви (п.п. 169.2.3 ПКУ).

При цьому податківці дозволяють нараховувати автоматично лише «звичайну» ПСП. Якщо держслужбовець має право на підвищений розмір пільги, він повинен подати заяву. Тут він має зазначити, якою саме ПСП бажає користуватися, і, звісно ж, додати відповідні підтвердні документи (консультація із підкатегорії 103.08.01 ЗІР ДПС).

ПСП та лікарняні

Чи застосовується ПСП до лікарняних?

Так, ПКУ відносить лікарняні до зарплати.

Нагадаємо: зарплатою вважається основна і додаткова зарплата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачують (надають) платнику податку у зв’язку з відносинами трудового найму (п.п. 14.1.48 ПКУ).

Причому для того, щоб порівняти місячну зарплату з граничним доходом для застосування ПСП, лікарняні відносять до місяців, за які вони нараховані (п.п. 169.4.1 ПКУ). Це важливо для випадків, коли маємо перехідний лікарняний (початок — в одному місяці, а закінчення — в іншому).

Жиленко Катерина

Бюджетна бухгалтерія, лютий, 2021/№ 7

env_icon Отримуйте новини поштою!

Ми будемо надсилати вам найсвіжіші матеріали кожного тижня

Для цього вкажіть своє ім'я та електронну скриньку

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про цекоментарі
(0)
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити всього за 30 грн
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники PRO-доступу, «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
30
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×

 

Договір публічної оферти

Угода

про умови використання інформаційних ресурсів сайту

Ця Угода укладена між ТОВ «НВП «ФАКТОР» (далі - Компанія) і будь-яким Користувачем (далі загально названі - Сторони) веб-сайту (-ів) buhgalter.com.ua і / або budget.factor.ua, далі іменуються - Сайт.

Загальні положення

Наведені нижче умови є електронною формою документа, що визначає порядок використання, а саме, надання Користувачеві доступу до інформаційних ресурсів через Сайт.

Ця угода (Договір) носить характер публічної оферти, тобто є еквівалентом "усної угоди" і відповідно до чинного законодавства України має належну юридичну силу.

Сайт є об'єктом авторського права і як складного твору, а також "компіляції даних" ("бази даних") охороняється на території України, відповідно до Закону України "Про авторське право і суміжні права".

Всі авторські майнові права на Сайт належать Компанії. Позначення «buhgalter», «Factor» є знаком для товарів і послуг (торговою маркою) і не може використовуватися Користувачем без отримання відповідної ліцензії.

Компанія докладає всіх зусиль щодо забезпечення достовірності і актуальності інформації, представленої на Сайті. Однак Компанія не бере на себе фінансової та іншої відповідальності за результати застосування цієї інформації.

Підписка - повний доступ до всіх матеріалів, розміщених на Сайті. Підписка надається за певну плату на певний строк відповідно до умов відповідного тарифу Підписки.

Автоподовження підписки - сервіс автоматичного продовження підписки.

 

 

1. Прийняття Угоди

 

1.1. Для того, щоб отримати право доступу до інформаційних ресурсів Сайту, Користувачеві необхідно спочатку висловити свою згоду з цією угодою. Користувач не має санкціонованого доступу до інформаційних ресурсів Сайту, якщо він не прийняв або не згоден з умовами цієї угоди.

1.2 Згідно з умовами Договору Компанія надає Користувачам Передплату на платній основі з метою перегляду користувачами окремих матеріалів, розміщених на Сайті. Категорії платної інформації визначаються Товариством самостійно.

1.3. За згодою Користувача з умовами цієї угоди, Користувачеві надається доступ до інформаційних ресурсів Сайту. Інформаційні ресурси надаються «як є» і не припускають наступних доопрацювань.

1.4. Користувач має право припинити користуватися Сайтом в будь-який момент, без спеціального повідомлення Компанії про припинення користування Сайтом.

1.5. Для отримання доступу до ресурсів від Користувача може знадобитися надання інформації про себе (наприклад, відомості про особу, відомості про юридичну особу та інші контактні дані) з метою продовження користування Користувачем послугами Компанії.

1.6. Беручи до уваги безперервне впровадження нових розробок, Користувач визнає і погоджується з тим, що Компанія має право на власний розсуд припинити (тимчасово або остаточно) надання доступу до ресурсів Сайту (або будь-яких окремих функцій Сайту) всім користувачам взагалі або Користувачеві зокрема, без попереднього повідомлення.

1.7. Компанія на постійній основі впроваджує нові розробки для того, щоб надавати найкращі можливі послуги своїм користувачам. Користувач визнає і погоджується з тим, що форма і характер послуг (дизайн сайту, обсяг наданої інформації, тематика і ін.) можуть час від часу змінюватися без попереднього повідомлення Користувача.

 

 

2. Відповідальність сторін

 

2.1. Матеріали Сайту видаються без будь-яких гарантій, неявних або інших. Компанія не несе відповідальність за повноту і точність інформації, що міститься в матеріалах сайту, відповідність її вимогам Користувача.

2.2. Всі ризики, що виникають при використанні матеріалів (ресурсів) Сайту, несе Користувач. Компанія ні за яких умов не несе відповідальності за будь-які понесені Користувачем збитки, у чому б вони не виражалися, в тому числі, в разі якщо компанія була повідомлена про можливість заподіяння збитків.

2.3. Ризик настання негативних наслідків в результаті використання рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті, в повному обсязі несе Користувач. Компанія не гарантує і не підтверджує точність і достовірність, рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті.

2.4. Компанія не несе ніякої відповідальності за будь-які помилки, неточності, втрати часу, порушення в роботі обладнання і ліній комунікацій, проникнення комп'ютерних вірусів, втрати і зміни даних, виникнення дефектів в роботі програм. які виникли, незалежно від причин, в результаті використання Сайту.

2.5. У разі здійснення Користувачем дій, передбачених ст. 50 Закону України «Про авторське право і суміжні права» (порушення авторського права і суміжних прав), Компанія залишає за собою право, без попереднього повідомлення Користувача, за своїм вибором здійснювати дії щодо захисту немайнових і майнових авторських прав та суміжних прав в порядку, встановленому адміністративним, цивільним і кримінальним законодавством.

 

3. Порядок і умови оформлення Передплати

 

3.1 Для оформлення Передплати Користувачеві необхідно:

3.1.1 Авторизуватись або зареєструватися на сайті buhgalter.com.ua шляхом заповнення всіх необхідних полів реєстраційної форми

3.1.2 Уважно ознайомитися з умовами договору і прийняти його,

3.1.3 Ввести необхідні для оплати дані, якщо того вимагає Платіжна система; підтвердити оплату і оплатити.

3.2 Оплата доступу до сайту buhgalter.com.ua проводиться Користувачем на умовах 100% передплати.

3.3 Компанія попереджає користувачів, а Користувачі розуміють і погоджуються з тим, що Платіжна система може стягувати понад вартості послуг будь-якого роду комісії та збори, включаючи комісії мобільних операторів (за їх наявності), надаючи свої послуги тільки в разі, якщо такі комісії і збори будуть оплачені користувачем. Інформацію про такі комісії і збори (за їх наявності) Користувач самостійно може дізнатися в Платіжній системі. Комісії та збори не повертаються і не відшкодовуються Компанією. Користувач, який скористався послугами платіжної системи, вважається попередженим і згодним з їх умовами.

3.4 Компанія має право в односторонньому порядку і без попереднього повідомлення Користувача змінювати умови цього договору, наповнення пакетів Підписка, розміри тарифів і т.п. шляхом розміщення відповідного документа в новій редакції на сайті.

3.5 Зміни умов цього Договору набирають чинності з моменту опублікування на сайті buhgalter.com.ua

3.6 Зміни, що стосуються наповнення пакетів Підписка, розмірів тарифів застосовуються тільки для підписок, придбаних після такої зміни.

3.7 Відмова від послуг після оплати неможлива.

3.8 Користувач не має права:

3.8.1 реєструватися як інша особа; вводити в оману інших користувачів щодо своєї особи, використовуючи реєстраційні дані іншої людини; навмисне спотворювати уявлення про самого себе, свій вік або свої відносини з іншими особами або іншими організаціями; передавати реєстраційні дані, логін і пароль для доступу до системи іншим особам;

 

4. Автоподовження підписки

 

4.1 Учасники оплачують доступ до сайту buhgalter.com.ua щомісяця, надають згоду на послуги автоматичного регулярного продовження Підписки на новий термін (автоподовження Підписки). Після активації даної послуги оплата нового терміну Підписки здійснюється шляхом автоматичного безакцептного списання коштів з рахунку користувача. Послуга автоподовження Підписки надається до тих пір, поки Користувач не повідомить про її скасування в особистому кабінеті користувача, заповнивши необхідну форму.

4.2 Послуга вважається скасованою з наступного оплатного періоду.

4.3 Послуга активується при здійсненні першої або чергової оплати Підписки, що означає згоду користувача з тим, що після закінчення оплаченого строку дії Передплати Договір автоматично пролонгується на тих же умовах на той же термін з автоматичним списанням вартості Передплати з рахунку Користувача

4.4 У разі недостатності коштів на рахунку користувача або неможливості проведення платежу Підписка на новий термін не надається, а послуга «автоподовження Підписки» відключається, до моменту появи коштів на рахунку користувача або заміни користувачем рахунку в особистому кабінеті).

4.5 При зміні Товариством тарифів на підписку автоподовження Підписка на черговий новий термін, наступний за періодом, протягом якого відбулася така зміна буде здійснено за новим тарифом.

 

5. Припинення відносин з Компанією. зміна угоди

 

5.1. Компанія і Користувач домовилися, що компанія має право припинити підтримувати Сайт (надавати доступ / надавати послуги) в будь-який час на власний розсуд.

5.2. Компанія залишає за собою право припинити доступ до Сайту, якщо: доступ до Сайту втрачений через відсутність зв'язку на маршруті від Користувача до Сайту; Користувачеві відмовлено в доступі до Сайту внаслідок порушення ним «Інтрукціі користування сайтом» (http://budget.factor.ua/faq.php) або перевищення обсягу прав на використання Сайту.

5.3. Компанія залишає за собою право за своїм вибором без попереднього повідомлення та / або роз'яснення причин: змінювати, виправляти, обмежувати, припиняти чи зупиняти дію Сайту і будь-яких його розділів (матеріалів, ресурсів, сервісів); відмовляти Користувачеві в доступі до користування Сайтом і / або будь-якого його розділу. Задоволення / розгляд потреб Користувача при використанні Сайту не є обов'язком Компанії.

 

6. Заключні положення

 

6.1. Сайт може містити посилання на інші Інтернет - сайти. Дані сайти не перебувають під контролем Компанії і Компанія не несе відповідальності за зміст даних сайтів та / або зміст сайтів, посилання на які знаходяться на даних сайтах. Посилання на інші сайти включені в Сайт тільки для зручності користувачів і не означають згоду Компанії та його посадових осіб з вмістом даних сайтів. Інші Інтернет - сайти можуть містити посилання на Сайт без спеціального дозволу Компанії.

6.2. У разі незгоди Користувача з будь-яким з умов цієї угоди він зобов'язаний негайно припинити використання Сайту і / або будь-якого з його розділів.

6.3. У разі якщо компетентними органами / особами частина цієї угоди буде визнана недійсною, такою, що суперечить законодавству і не підлягає застосуванню, це не тягне неможливість застосування інших положень цієї угоди. Ця угода діє повною мірою в рамках, встановлених чинним законодавством.

6.4. До відносин в рамках цієї Угоди застосовується право України. Користувач і Компанія домовилися підкорятися при виникненні будь-яких спорів, що виникають у зв'язку зі справжньою угодою (використанням Сайту), виключно юрисдикції судів України.