Інформація по темі "" | Публікації по тегу
13.08.20
6372 0
Друкувати
Обране

ЄСВ з мінзарплати: розбираємося з нюансами

Тема «ЄСВ з мінзарплати» давно знайома бухгалтерам. Але запитання за нею — часті гості на гарячій лінії. Свій внесок зробив карантин. Адже замість звичного щомісячного нарахування працівникам зарплати і стягнення ЄСВ бухгалтери отримали нову картинку: масові відпустки, вимушені посиденьки працівників удома, простій, звільнення тощо. Як у цих умовах дотриматися вже знайомих правил? Розбираємося!


Огай Олена, експерт з питань оплати праці

БУХГАЛТЕР 911 СЕРПЕНЬ, 2020/№ 33

 

За загальним правилом, якщо база нарахування ЄСВ не перевищує розміру мінзарплати (МЗП), встановленої законом на місяць, за який отриманий дохід, сума ЄСВ дорівнює добутку розміру МЗП і ставки ЄСВ (ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ).

Винятки із цього правила перераховані в абзаці третьому ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ і п. 3 розд. III Інструкції № 449*. Так, ЄСВ платимо з фактичної бази нарахування ЄСВ, навіть якщо її сума нижче МЗП:

* Інструкція про порядок нарахування і сплати ЄСВ, затверджена наказом Мінфіну від 20.04.2015 р. № 449.

1) при нарахуванні заробітної плати (доходів) фізичним особам з джерел не за основним місцем роботи(тобто тим же зовнішнім сумісникам, а також особам, які виконують роботи за цивільно-правовими договорами (ЦПД) для замовників, у яких вони не працюють за основним місцем роботи);

2) при нарахуванні зарплати (доходу) за основним місцем роботи працівникам:

— за яких ЄСВ сплачується за пільговими ставками, — 8,41 % (працівники з інвалідністю), 5,3 % або 5,5 %;

— які перебували у відпустці без збереження заробітної плати відповідно до п. 18 ч. 1 ст. 25 Закону про відпустки (далі — АТО/ООС-відпустка за свій рахунок);

— прийнятим на роботу не з першого робочого дня (звільненим з роботи не останнім робочим днем) звітного місяця, передбаченого правилами внутрішнього трудового розпорядку і графіком змінності.

В усіх цих «виняткових» випадках ЄСВ платимо з фактичної бази нарахування ЄСВ.

Але повернемося до ситуації, коли треба виконувати вимогу про сплату ЄСВ з МЗП. У цьому випадку роботодавцю слід визначити фактичну базу нарахування ЄСВ основного працівника і порівняти її з МЗП. Які виплати сформують базу нарахування?

База: формуємо і порівнюємо

Базу нарахування ЄСВ основного працівника сформують такі виплати:

— зарплата. Під зарплатою розуміємо основну і додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі;

Види виплат, що належать до основної, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних і компенсаційних виплат, визначені Інструкцією № 5**.

** Інструкція зі статистики заробітної плати, затверджена наказом Держкомстату від 13.01.2004 р. № 5.

— лікарняні. Оплата перших п’яти днів за рахунок коштів роботодавця і допомога по тимчасовій непрацездатності входять до бази нарахування ЄСВ. При цьому для цілей порівняння з МЗП суми лікарняних відносимо до тих місяців, за які вони нараховані;

 допомога по вагітності та пологах. Для цілей порівняння з МЗП її суми відносимо до місяців, за які вона нарахована;

— винагорода за виконані роботи (надані послуги) за ЦПД, якщо такий договір був укладений із найманим працівником підприємства, для якого це місце роботи є основним.

Зауважте: якщо працівник — внутрішній сумісник (працює в одного роботодавця-страхувальника і за основним місцем роботи, і за сумісництвом), то за ним формують загальну базу нарахування ЄСВ. До неї увійдуть доходи, нараховані за основною посадою (роботою), і доходи, нараховані за внутрішнім сумісництвом, а також сума винагороди за ЦПД, що припадає на цей місяць (за наявності).

Формування декількох баз нарахування ЄСВ за однією застрахованою особою не передбачене Законом про ЄСВ.

Зверніть увагу: особливий порядок нарахування ЄСВ передбачений і для:

1) осіб, які отримують заробітну плату (дохід) за виконані роботи (надані послуги), строк виконання яких перевищує календарний місяць, у тому числі для осіб, які виконують роботи (надають послуги) за ЦПД;

2) осіб, яким після звільнення нарахована зарплата (дохід) за відпрацьований час або за рішенням суду, — середня зарплата за вимушений прогул.

У перерахованих випадках для цілей нарахування ЄСВ і порівняння з МЗП винагороду (заробітну плату) ділять на кількість місяців, за які вона нарахована (ч. 2 ст. 7 Закону про ЄСВ).

Ви бачите лише частину матеріалу
Доступ до повного тексту можливий лише для зарєестрованих користувачів.
Авторизуватися Зареєструватися

env_icon Наш сайт корисний для вас?

Отримуйте першими актуальні новини! env_icon

Підписатися на найактуальнішу розсилку для бухгалтера бюджетної установи

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Бухгалтер 911Коментарі
(0)
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Ваше ім`я
Коментарі
Шановні колеги!
Довгі роки ми наполегливо працювали, щоб вчасно підставляти плече підтримки всім українським бухгалтерам бюджетного сектору. Ми завжди розуміли, що їм нізвідки чекати допомоги й опори, тому розвивали новинний і консультативний портал власними силами та засобами. За що ви повсякчас віддячуєте нам своєю довірою та прихильністю. Ми дуже цінуємо це!

Та настають складні часи в усьому світі – й дедалі важче стає підтримувати гідний рівень роботи найбільшого в Україні порталу за свій кошт, частково покриваючи витрати завдяки рекламі. Цього вкрай замало!

Buhgalter.com.ua – це не лише стрічка новин із тематичними розділами та корисною інформацією. По той бік монітора щоденно стоять на варті роботи порталу 14 фахівців та чимале технічне забезпечення для безперешкодного функціонування сайту.

Ми сформували максимально комфортну ціну, яка б не «била по кишені», – 30 грн на місяць або 1 грн на день. Передплатники видань «Бюджетна бухгалтерія» та «Оплата праці», як і раніше, продовжують користуватися порталом безкоштовно та без реклами.

Розуміємо, для вас це стало несподіванкою, але в сьогоднішніх умовах ми не можемо діяти інакше. Цілком посильна сума, що дорівнює чашці кави у кав’ярні, підтримає життя вашого улюбленого ресурсу. За це ми віддячимо вам завжди цікавою й важливою інформацією та новими ідеями. Далі буде тільки краще!

Залишайтеся з нами – і давайте підтримувати один одного!

Ваші колеги – команда buhgalter.com.ua
30
грн/
місяц
Це приблизно усього 1 грн/день
Ви можете скасувати в будь-який момент
ic-acc-pay
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити всього за 30 грн