Інформація по темі "" | Публікації по тегу
24.01.24
17033 1
Друкувати
Обране

ПСП на дітей у 2024 році: запитання, відповіді, приклади

Податкова соціальна пільга (ПСП) надає можливість зменшити базу оподаткування ПДФО доходу у вигляді зарплати. В результаті ПДФО з такого доходу утримується в меншій сумі, а «на руки» працівник отримує більше. Проте можливість скористатися цією пільгою в останні роки мають переважно працівники з дітьми. Тому в цій статті відповімо на запитання, які виникають у разі застосування ПСП на дітей.

Експрес-відповіді

Нижче в табл. 1 наведемо експрес-відповіді на запитання щодо ПСП на дітей. У відповідях будемо керуватися положеннями ст. 169 ПКУ, яка регулює питання надання цієї пільги.

Таблиця 1. Експрес-відповіді на запитання щодо ПСП на дітей

Запитання

Відповідь

Хто має право на ПСП на дітей?

Право на ПСП на дітей має:

1) працівник, який утримує двох чи більше дітей віком до 18 років (п.п. 169.1.2 ПКУ);

2) одинока мати (батько), вдова (вдівець) або опікун, піклувальник дитини (дітей) віком до 18 років (п.п. «а» п.п. 169.1.3 ПКУ);

3) працівник, який утримує дитину (дітей) з інвалідністю віком до 18 років (п.п. «б» п.п. 169.1.3 ПКУ)

Чи достатньо належати до наведених вище категорій, щоб скористатися ПСП?

Ні, не достатньо. Правом на ПСП можуть скористатися працівники, чия заробітна плата не перевищує граничного розміру доходу, що дає право на ПСП. У 2024 році розмір цього обмежувача складає:

— для одного* з батьків — 4240 грн х кількість дітей віком до 18 років, на яких надається пільга;

— для другого* з батьків — 4240 грн

* Хто саме з двох батьків скористається правом на визначення граничного розміру зарплати кратно кількості дітей, батьки дитини (дітей) вирішують самостійно.

Який розмір ПСП на дітей у 2024 році?

У 2024 році розмір ПСП на дітей складає для:

— працівника, який утримує двох чи більше дітей віком до 18 років, — 1514 грн х кількість дітей віком до 18 років, на яких надається пільга;

— одинокої матері (батька), вдови (вдівця) або опікуна, піклувальника дитини (дітей) віком до 18 років, особи, яка утримує дитину (дітей) з інвалідністю віком до 18 років, — 2271 грн х кількість дітей віком до 18 років, на яких надається пільга

Чи можна користуватися одночасно ПСП за декількома підставами?

За загальним правилом, ні. Якщо працівник має право на ПСП за двома і більше підставами, то до його зарплати застосовують одну ПСП за підставою, яка передбачає її більший розмір.

Виняток — працівники, які утримують двох або більше дітей віком до 18 років, у тому числі дитину (дітей) з інвалідністю. У такому випадку ПСП підсумовуються*

* Мається на увазі, що на дитину з інвалідністю надається ПСП в підвищеному розмірі (2271 грн), а на іншу дитину — в звичайному розмірі (1514 грн).

Чи застосовується ПСП до суми відпускних та лікарняних?

Абзац третій п.п. 169.4.1 ПКУ називає відпускні та лікарняні доходами у вигляді зарплати за період її збереження та зобов’язує з метою оподаткування та застосування ПСП відносити їх суми до місяців, за які вони нараховані. Тож ПСП до суми лікарняних та відпускних слід застосовувати. Це підтверджують податківці в роз’ясненні в категорії 103.08.04 БЗ (ср. 031233400).

Разом з тим в іншому роз’ясненні (103.03 БЗ) ДПСУ заявляє, що лікарняні працівників резидентів Дія Сіті не є зарплатою. Якщо брати до уваги це роз’яснення, то ПСП до лікарняних працівників резидентів Дія Сіті не застосовується. Також лікарняні не беруть участі в порівнянні з граничним розміром доходу таких працівників, що дає право на ПСП. А ось відпускні у «грі»

Чи має право на ПСП працівниця — мати двох дітей, яка навчається в університеті?

Якщо вона отримує стипендію з бюджету, то ні; якщо не отримує, то має (звісно, у випадку відповідності іншим вимогам). Річ у тім, що працівники, які одночасно із зарплатою отримують з бюджету стипендію, грошове чи майнове (речове) забезпечення учнів, студентів, аспірантів, ординаторів, ад’юнктів, військовослужбовців, не мають права на ПСП (див. п.п. 169.2.3 ПКУ)

Чи мають право на ПСП сумісники?

У загальному випадку — так, за умови, що вони не користуються ПСП за основним місцем роботи. Пояснимо.

ПСП застосовується тільки за одним місцем нарахування (виплати) зарплати (п.п. 169.2.1 ПКУ). Місце застосування ПСП працівник обирає самостійно, надаючи роботодавцю заяву про самостійне обрання місця застосування ПСП (далі — заява про застосування ПСП) (п.п. 169.2.2 ПКУ). Тож якщо працівник працює у двох роботодавців, то він може обрати, де саме до його зарплати буде застосована ПСП: за основним місцем роботи чи за сумісництвом.

Проте будьте уважні, якщо працівник — внутрішній сумісник. При визначенні його права на ПСП із граничним розміром зарплати слід порівнювати загальний (сукупний) дохід такого працівника, нарахований одним роботодавцем (зарплата за основною посадою + зарплата за посадою за внутрішнім сумісництвом)

За якою формою працівник повинен подати роботодавцеві заяву про застосування ПСП на дітей?

Заяву про застосування ПСП працівник подає у довільній формі*.

Зауважимо, що достатньо подати заяву один раз. Щорічного подання заяви про застосування ПСП, якщо підстава для її застосування не змінюється, законодавство не вимагає (див. БЗ 103.08.02)

* Текст може бути таким: «Прошу застосовувати до нарахованого мені доходу у вигляді заробітної плати податкову соціальну пільгу в розмірі, визначеному в підпункті (норма ПКУ) пункту 169.1 статті 169 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-V.

Для застосування податкової соціальної пільги надаю такі документи: (назва документа та його реквізити).

Мені відомо, що згідно з підпунктом 169.2.1 пункту 169.2 статті 169 ПКУ податкова соціальна пільга застосовується виключно за одним місцем нарахування (виплати) місячного доходу у вигляді заробітної плати.».

Працівник бажає скористатися правом на збільшення граничного розміру доходу для застосування ПСП кратно кількості дітей. Чи повинен він підтверджувати, що інший з подружжя не користується таким правом?

Достатньо зазначити в заяві про застосування ПСП, що інший з подружжя не користується правом на збільшення граничного розміру доходу, що дає право на застосування ПСП, кратно кількості дітей.

Жодної довідки-підтвердження щодо цього з місця роботи чоловіка/дружини працівника вимагати не треба. Це підтверджують податківці в роз’ясненні в категорії 103.08.02 БЗ

Чи потрібно до заяви про застосування ПСП додавати ще якісь документи для отримання пільги на дітей?

Так, працівник повинен документально підтвердити свою приналежність до категорій осіб, які мають право на ПСП на дітей. Перелік підтвердних документів встановлений Порядком, затвердженим постановою КМУ від 29.12.2010 № 1227 (далі — Порядок № 1227). Документи, які потрібно надати у випадку, якщо працівник претендує на ПСП на дітей, наведені в табл. 2 нижче

Працівник надав заяву про застосування ПСП не з початку місяця. Як застосовувати ПСП в такому місяці: до загальної суми зарплати чи до зарплати з дати подання?

До загальної суми зарплати за місяць.

Дата подання заяви про застосування ПСП в такому місяці не має значення.

Тобто ПСП застосовуємо до місячного доходу у вигляді зарплати

Чи можна застосовувати ПСП в місяці прийняття на роботу?

Так, але за умови, що в цьому місяці до зарплати працівника не застосовувалася ПСП за попереднім місцем роботи. Річ у тім, що ПСП не може бути застосована в одному місяці двома роботодавцями

Працівник утримує дитину з інвалідністю і користується правом на ПСП на підставі п.п. «б» п.п. 169.1.3 ПКУ. У січні 2024 року дитині виповниться 18 років. З якого місяця працівник втрачає право на пільгу?

У загальному випадку, з січня 2025 року.

Згідно з нормами п.п. 169.3.3 ПКУ працівнику, який має право на застосування ПСП на дітей, пільгу надають до кінця року, в якому дитина досягає 18 років, а в разі смерті дитини — до кінця року, на який припадає її смерть. Таким чином, працівник, дитині якого виповниться 18 років у січні 2024 року, має право на ПСП на цю дитину до кінця 2024 року.

Але якщо приймаєте на роботу працівника, дитині якого вже виповнилося 18 років у звітному році до дати прийняття, то такий працівник права на ПСП на таку дитину не матиме

Якщо працівнику встановлено неповний робочий час, чи треба визначати розмір ПСП пропорційно відпрацьованому часу?

Ні, не треба. Розмір ПСП — це фіксована величина, яка застосовується до місячної заробітної плати незалежно від зайнятості працівника та того, чи виконав він норму робочого часу в цьому місяці.

Тож у разі встановлення працівнику неповного робочого часу ПСП застосовуємо в повному розмірі, а не пропорційно відпрацьованому часу

Таблиця 2. Документи, що підтверджують право на ПСП на дітей

Категорія платників податку

Документи для застосування ПСП на дітей

Працівник, який утримує* двох чи більше дітей віком до 18 років (п.п. 169.1.2 ПКУ)

1. Заява про застосування ПСП.

2. Копія свідоцтва (дубліката свідоцтва) про народження дитини (дітей) або документ, що підтверджує встановлення батьківства, чи документи, які підтверджують вік дитини (дітей), затверджені відповідним органом країни, в якій іноземна фізична особа — платник податку постійно проживала до прибуття в Україну.

3. Копія рішення органу опіки та піклування про встановлення опіки чи піклування (якщо із заявою звертається опікун або піклувальник)

* Право на ПСП на підставі п.п. 169.1.2 ПКУ мають батьки дітей незалежно від того, перебувають вони в шлюбі чи ні. Водночас, на думку податківців, той з батьків, який мешкає окремо, для отримання права на ПСП повинен надати документи, які підтверджують, що він утримує своїх дітей. Такі висновки наведені в роз’ясненні 103.08.02 БЗ // zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=39697, яке хоч наразі й переведено до нечинних, але не втратило своєї актуальності. Документами, про які говорить ДПСУ, можуть бути: довідка органу опіки; рішення суду або нотаріально посвідчений договір між колишніми чоловіком і дружиною про здійснення батьківських прав та виконання обов’язків тим із них, хто мешкає окремо від дитини; рішення суду про аліменти тощо.

Одинока матір, батько, вдова, вдівець або опікун, піклувальник*, які мають дитину (дітей) віком до 18 років (п.п. «а» п.п. 169.1.3 ПКУ)

Ті ж документи, що подає платник податку, який має двох чи більше дітей віком до 18 років (п.п. 169.1.2 ПКУ)

+ копія свідоцтва про шлюб та свідоцтва про смерть (якщо із заявою звертається вдова або вдівець), а також копія паспорта**

Одинокою матір’ю (батьком) або опікуном, піклувальником вважаються особи, які на момент застосування ПСП, маючи дитину (дітей) віком до 18 років, не перебувають у шлюбі, зареєстрованому згідно із законом (абзац шостий п. 1 ч. 5 Порядку № 1227).

Під категорію «одинока мати» підпадають:

— жінка, яка не перебуває в шлюбі й у свідоцтві про народження дитини якої відсутній запис про батька дитини або запис про батька зроблений в установленому порядку за вказівкою матері;

— розлучена жінка, з якою залишилися мешкати діти після розлучення і яка на момент застосування пільги не перебуває в офіційно зареєстрованому шлюбі.

З урахуванням положень ч. 2 ст. 143 СКУ можна дійти висновку, що одиноким батьком слід вважати чоловіка, який не перебуває в шлюбі і батьківство якого визначене у свідоцтві про народження дитини або визнане за рішенням суду, за умови, що він мешкає разом з дитиною окремо від матері дитини.

** В паспорті розлученої особи може бути відсутня відмітка про розірвання шлюбу. Тоді факт розлучення підтверджують копією рішення суду про розірвання шлюбу.

Працівник, який утримує дитину з інвалідністю віком до 18 років (п.п. «б» п.п. 169.1.3 ПКУ)

Ті ж документи, що надає платник податку, який утримує двох чи більше дітей віком до 18 років (п.п. 169.1.2 ПКУ)

+ копія пенсійного посвідчення дитини або посвідчення одержувача державної соцдопомоги, що виплачується замість пенсії, яке містить запис про інвалідність дитини або медичного висновку, виданого закладами МОЗ в установленому порядку*

* Періодичність подання підтвердних документів відповідає встановленим МОЗ строкам їх перегляду.

Ситуації з практики

ПСП для обох з подружжя. Тут розглянемо випадок, коли правом на ПСП хочуть скористатися і батько, і мати дитини.

Приклад 1. Працівниця прийнята на роботу з 01.01.2024 на умовах неповного робочого часу. 07.01.2024 вона надала заяву про застосування ПСП за п.п. 169.1.2 ПКУ та підтвердні документи (утримує 3 дітей до 18 років). У заяві зазначила, що її чоловік за місцем своєї роботи користується правом на збільшення граничного розміру доходу, що дає право на ПСП, кратно кількості дітей. За січень працівниці буде нарахована зарплата в сумі 4000 грн. Чи має вона право на ПСП у січні?

ПСП на підставі п.п. 169.1.2 ПКУ можуть скористатися обидва з батьків дитини, але визначають граничний розмір доходу, що дає право на ПСП, кратно кількості дітей, тільки одному з них.

Оскільки правом на збільшення граничного розміру доходу кратно кількості дітей скористався чоловік працівниці, то для неї в 2024 році граничний розмір доходу складе 4240 грн (див. вище). Зарплата працівниці за січень (4000 грн) не перевищує цю межу (4240 грн). Тож у січні вона має право на ПСП на підставі п.п. 169.1.2 ПКУ у розрахунку на кожну дитину.

Сума ПСП на трьох дітей складе 4542 грн (1514 грн х 3).

Враховуючи те, що сума зарплати працівниці за січень (4000 грн) нижча за суму ПСП (4542 грн), ПДФО з неї утримувати не потрібно.

І все було б добре у цій ситуації, якби не зарплата за першу половину місяця (аванс). Пояснимо.

ПСП застосовується до нарахованої суми заробітної плати за місяць. До авансу ПСП застосовувати не можна. Тож

з авансу слід утримати ПДФО незважаючи на те, що із загальної суми зарплати за місяць ПДФО не буде утримуватися у зв’язку із застосуванням ПСП

Наявну переплату з ПДФО можна буде зарахувати у рахунок сплати майбутніх платежів.

ПСП за двома підставами. Говоримо про ситуацію, яка є винятком із загального правила надання ПСП, а саме, коли такі пільги підсумовуються.

Приклад 2. Працівниця виховує двох дітей віком до 18 років. Одна дитина має інвалідність. Батько дітей — ФОП (доходу у вигляді зарплати не отримує). За якою підставою надання ПСП вона може скористатися? Зарплата працівниці за січень — 8400 грн.

За наведених умов працівниця має право на ПСП за двома підставами, а саме на дитину віком до 18 років, яка не є особою з інвалідністю, — на підставі п.п. 169.1.2 ПКУ (ПСП у 2024 році — 1514 грн), та на дитину з інвалідністю — відповідно до п.п. «б» п.п. 169.1.3 ПКУ (ПСП у 2024 році — 2271 грн). Проте скористатися цим правом працівниця зможе, якщо її зарплата за місяць не перевищить граничного розміру доходу, що дає право на застосування ПСП.

Враховуючи те, що чоловік працівниці не отримує зарплату, для неї є сенс скористатися можливістю збільшити розмір граничного доходу кратно кількості дітей. В такому випадку граничний розмір доходу складе 8480 грн (4240 грн х 2 дітей). Зарплата працівниці за січень (8400 грн) не перевищить цей обмежувач (8480 грн), тож вона матиме право на ПСП на дітей.

Загальна сума ПСП дорівнює: 1514 + 2271 = 3785 (грн).

Сума ПДФО за січень складе: (8400 - 3785) х 18 : 100 = 830,70 (грн).

Одинока мати. Розглянемо ситуацію, за якою ПСП хоче скористатися одинока мати.

Приклад 3. Працівниця — зовнішня сумісниця працює у режимі неповного робочого часу. Вона є одинокою матір’ю, виховує дитину віком до 18 років. З батьком дитини працівниця розлучена та отримує від нього аліменти. Чи буде вона мати право на підвищену ПСП на дітей, визначену п.п. «а» п.п. 169.1.3 ПКУ, якщо її зарплата за січень 2024 року складе 4200 грн?

Оскільки працівниця не перебуває в офіційному шлюбі, вона має право на підвищену ПСП на дитину на підставі п.п. «а» п.п. 169.1.3 ПКУ в сумі 2271 грн незалежно від того, отримує вона аліменти від батька дитини чи ні. Перешкод для застосування цієї пільги до зарплати за січень немає за умови надання працівницею заяви на застосування ПСП та підтвердних документів. Адже величина січневої зарплати (4200 грн) не перевищує граничного розміру доходу, що дає право на ПСП (4240 грн).

Припустимо, що заява з документами надані в січні 2024 року. Тоді сума ПДФО за січень складе: (4200 - 2271) х 18 : 100 = 347,22 (грн).

ПСП у 4ДФ Податкового розрахунку

У разі застосування до зарплати працівника ПСП, проставляємо за рядком з зарплатою в графі 9 4ДФ ознаку ПСП. Так, у графі 9 вказуємо:

— «02» — якщо на підставі п.п. «а» п.п. 169.1.3 ПКУ застосовувалася ПСП до зарплати одинокої матері (батька), вдови (вдівця) або опікуна, піклувальника дитини (дітей) віком до 18 років, чи на підставі п.п. «б» п.п. 169.1.3 ПКУ надавалася ПСП працівнику, який утримує дитину (дітей) з інвалідністю віком до 18 років;

— «04» — якщо ПСП надавалася відповідно до п.п. 169.1.2 ПКУ працівнику, який утримує двох чи більше дітей віком до 18 років.

Якщо ж до зарплати працівника у звітному місяці застосовувалися дві ПСП, то в 4ДФ на нього формуємо два рядки. Перший рядок заповнюємо в загальному порядку та в графі 9 зазначаємо ознаку однієї з пільг, що застосовувалася, наприклад, «02». У другому рядку графи 3а, 3, 4а, 4 та 5а, 5 не заповнюємо (в паперовому варіанті — прочерки), в графі 6 зазначаємо «101», а в графі 9 — ознаку другої пільги — «04».

ВИСНОВКИ

  • ПСП застосовують тільки за одним місцем нарахування зарплати, яке працівник обирає самостійно шляхом подання заяви про застосування ПСП. Це може бути як основне місце роботи, так і місце роботи за сумісництвом.
  • У 2024 році розмір ПСП на дітей за п.п. 169.1.2 ПКУ складає 1514 грн х кількість дітей віком до 18 років, на яких надається пільга; за пп. «а» та «б» п.п. 169.1.3 ПКУ — 2271 грн х кількість дітей віком до 18 років, на яких надається пільга.
  • Протягом 2024 року граничний розмір доходу, що дає право на ПСП на дітей, для одного з батьків дорівнює 4240 грн х кількість дітей віком до 18 років, на яких надається пільга; для іншого — 4240 грн.
  • Для отримання ПСП на дітей працівник повинен надати документи для підтвердження свого права на цю пільгу відповідно до Порядку № 1227.
  • Одинока мати за дотримання інших умов має право на підвищену ПСП на дитину (дітей) за п.п. «а» п.п. 169.1.3 ПКУ незалежно від того, отримує вона аліменти від батька дитини чи ні. 

 

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Журнал «Податки & бухоблік»



Коментарі
1
Наталія
15.04.2024
доброго дня, питання: якщо працівниці нараховується з/плата в сумі 20 000 грн, і вона має на утримування дитину з інвалідністю, чи має вона право на псп?
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники PRO-доступу, «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
60
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×