Нашi сайти:
10.10.14

Атестація педагога на відповідність раніше присвоєному педагогічному званню — вимога обов'язкова

Березень — гаряча пора для атестаційних комісій навчальних закладів. Атестація — справа відповідальна, адже від її повноти та об’єктивності залежить не тільки зростання професіоналізму педагогічних працівників, а й розмір їх зарплати. Одним із найпоширеніших питань, що виникають сьогодні при проведенні атестації, є порядок підтвердження педагогічних звань. Про нього і поговоримо.


Атестація педагогічних працівників проводиться відповідно до вимог Типового положення про атестацію педагогічних працівників, затвердженого наказом Міносвіти від 06.10.2010 р. № 930 (далі — Типове положення № 930).
Питання про підтвердження педагогами під час атестації педагогічних звань стало особливо актуальним після набрання чинності 23.01.2012 р. наказом МОНМС «Про затвердження Змін до Типового положення про атестацію педагогічних працівників» від 20.12.2011 р. № 1473. Зокрема, цим документом норму про те, що педагогічні звання надаються безстроково, було виключено (вилучено п. 5.7 Типового положення № 930).
Отже, на сьогодні педагогічним працівникам, які мають педагогічні звання, потрібно підтверджувати вже присвоєні їм звання під час проходження чергової атестації (тобто кожні п’ять років). На це звертало увагу МОНМС у листі від 22.02.2012 р. № 2/1-13-430 (див. «Бюджетна бухгалтерія», 2012, № 14).

Але й досі залишається відкритим питання про педагогічні звання, які працівники не підтвердили при проходженні атестації у 2010/2011 навчальному році (тобто до зазначених вище змін). Нагадаємо, що Міносвіти в листі від 06.01.2011 р. № 1/9-6 підкреслювало: педагогічні звання, присвоєні до набрання чинності Типовим положенням № 930 (тобто до 30.12.2010 р.), вважаються такими, що присвоєні безстроково. На підставі цього листа, а також на підставі того, що атестаційні комісії всіх рівнів до внесення змін до Типового положення № 930 (тобто до 23.01.2012 р.) не були наділені повноваженнями приймати рішення про відповідність раніше присвоєним педагогічним званням, педагогічні працівники, яким звання були присвоєні у 2006 році, у квітні 2011 року не проходили атестацію на відповідність раніше присвоєним педагогічним званням. Отже, дія присвоєних їм у 2006 році і не підтверджених у 2011 році педагогічних звань втратила силу 23.01.2012 р. Відповідно, права на підвищення посадових окладів і ставок зарплати такі працівники до наступного підтвердження (присвоєння) педагогічного звання не мають.
Редакція газети «Бюджетна бухгалтерія» на адресу Міносвіти надсилала запити з метою врегулювання такої ситуації, адже постраждали професіонали, вчителі з великим стажем роботи. Проте Міносвіти досі не внесло будь-якої ясності й не надало атестаційним комісіям шляхів вирішення цього питання.
Далі нагадаємо порядок присвоєння (підтвердження) педагогічних звань.
Для атестації на відповідність раніше присвоєному педагогічному званню керівнику навчального закладу достатньо було включити працівника до списку осіб для проходження чергової атестації (п. 3.1 Типового положення № 930).
Якщо з якоїсь причини на черговій атестації педагогу не було підтверджено раніше присвоєне педагогічне звання, він може подати заяву на проходження позачергової атестації. Позачергова атестація може також проводитися й за поданням керівника, педагогічної ради навчального закладу або відповідного органу управління освітою з метою присвоєння працівнику кваліфікаційної категорії, педагогічного звання (п. 1.9 Типового положення № 930).
Проте є один нюанс: позачергова атестація з метою підвищення кваліфікаційної категорії може проводитися не раніше ніж через два роки після присвоєння попередньої (абз. 2 п. 1.9 Типового положення № 930). Оскільки ця норма стосується тільки підвищення кваліфікаційної категорії, вважаємо, що позачергова атестація з метою присвоєння або підтвердження педагогічного звання може проводитися раніше — уже через рік.

Нагадаємо, що повноваженнями присвоювати або підтверджувати педагогічні звання наділені тільки атестаційні комісії II і III рівнів.
Але незважаючи на це, основну роботу щодо присвоєння (підтвердження) педагогічного звання в загальноосвітніх навчальних закладах виконують саме атестаційні комісії I рівня.
Згідно з п. 3.3 Типового положення № 930 атестаційна комісія відповідно до затвердженого графіка роботи вивчає педагогічну діяльність осіб, які атестуються, шляхом відвідування уроків (навчальних занять), позаурочних (позанавчальних) заходів, вивчення рівня навчальних досягнень учнів, студентів, курсантів, слухачів, вихованців з предмета (дисципліни), що викладає педагогічний працівник, ознайомлення з навчальною документацією щодо виконання педагогічним працівником своїх посадових обов’язків, його участі в роботі методичних
об’єднань, професійних конкурсах та інших заходах, пов’язаних з організацією навчально-виховної роботи, тощо.
Після проведеної роботи атестаційні комісії I рівня порушують клопотання перед вищою за рівнем атестаційною комісією про присвоєння педагогічних звань (про відповідність раніше присвоєним педагогічним званням) (п.п. 3 п. 2.12 Типового положення № 930). Для цього в атестаційному листі відведено окрему графу. Відсутність цього клопотання буде підставою для відмови вищої за рівнем атестаційної комісії у присвоєнні (підтвердженні) педагогічного звання.
У свою чергу, вивчивши дані атестаційного листа та матеріалів атестації, атестаційні комісії II і III рівнів присвоюють або підтверджують педагогічне звання.

Наш сайт корисний для вас?

Підписатися на найактуальнішу розсилку для бухгалтера бюджетної установи

 
Газета «Бюджетна бухгалтерія»


Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це

Коментарі (0)
Залишити коментарі:
Ваше ім`я
Коментарі