Нова доплата педагогам: МОН роз’яснило нюанси
Історія подій
Про виплату доплати, яка передбачена постановою № 1286*, ми говорили ще у листопаді 2024 року (див. статтю «Нова доплата педагогам ЗСО: що обіцяє уряд з 01.01.2025» // «Оплата праці», 2024, № 22). Але на той час вона мала назву «доплата за особливі умови роботи». Утім з 1 січня 2025 року все змінилось, постанову № 1286 було підкориговано. Так, ви усе правильно розумієте — цей нормативний документ було змінено з тієї самої дати, з якої він мав запрацювати. Розробники встигли в останній момент.
Йдеться про постанову КМУ від 27.12.2024 № 1515. Унаслідок внесених змін виплата, про яку сьогодні говоримо, отримала нову назву «доплата за роботу в несприятливих умовах праці». Про це тепер чітко зазначено у абз. 1 п. 1 постанови № 1286. Також було уточнено деякі моменти, пов’язані зі встановленням відповідної доплати. Враховуючи, що розробником змін є МОН, тому важливо було почути думку цього міністерства з приводу застосування норм постанови № 1286.
Відповідні роз’яснення були надані фахівцями МОН у листі від 31.12.2024 № 1/24704-24. Пропонуємо з урахуванням внесених змін та отриманих роз’яснень від МОН заново розглянути порядок установлення тепер вже доплати за роботу в несприятливих умовах праці педагогам ЗСО.
Коло отримувачів
Щомісячна доплата за роботу в несприятливих умовах праці встановлюється педагогічним працівникам ЗСО державної і комунальної форми власності. Перелік ЗСО, педагоги яких мають право на встановлення доплати, наведений у п. 3 Порядку та умов № 1515*. До них належать початкові школи, гімназії, ліцеї, зокрема й спеціалізованої освіти, спеціальні школи, навчально-реабілітаційні центри та структурні підрозділи таких закладів (пансіон, дошкільний підрозділ, позашкільний тощо).
Доплата за роботу в несприятливих умовах праці встановлюється усім педпрацівникам, які працюють у ЗСО як за основною посадою, так і за сумісництвом. А от для педагогів інших освітніх закладів: закладів дошкільної освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, позашкільної освіти тощо доплата за роботу в несприятливих умовах праці не передбачена.
Також фахівці МОН у своїх роз’ясненнях зазначають, що доплата може бути встановлена непедагогічним працівникам, які мають у ЗСО навчальне навантаження на умовах, визначених п. 91 Інструкції № 102*. Хоча у п. 1 постанови № 1286 зазначено, що право на доплату за роботу в несприятливих умовах праці мають виключно педагогічні працівники ЗСО.
Розмір доплати
Доплата за роботу в несприятливих умовах праці встановлюється:
- з 1 січня 2025 року — у розмірі 1300 грн;
- з 1 вересня 2025 року та до кінця календарного року, в якому припинено або скасовано воєнний стан, — у розмірі 2600 грн.
Як бачимо, доплата передбачена у грошовому виразі, на відміну від решти доплат та надбавок, які виплачуються педагогам, як правило, у відсотках до посадового окладу.
Причому 1300 або 2600 грн — це «грязна» сума доплати, яка нараховується педпрацівнику (до сплати податків). За задумом урядовців, «чистими» на руки у 2025 році педагоги мають отримувати приблизно 1000 або 2000 грн відповідно. Підтверджує цю інформацію МОН на своєму сайті.
Кваліфікаційна категорія педагога, стаж його роботи та місце розташування закладу освіти не впливають на визначення розміру доплати за роботу в несприятливих умовах праці.
Доплата та навантаження
Доплата за роботу в несприятливих умовах праці визначається пропорційно до обсягу навчального навантаження педагогічного працівника та/або обсягу педагогічної роботи, що ним виконується (абз. 4 п. 1 постанови № 1286). Якщо педпрацівник за основним місцем роботи у ЗСО за основною посадою має навантаження або виконує обсяг педагогічної роботи менше ставки, то доплату встановлюють йому у повному розмірі (1300 грн або 2600 грн відповідно).
Тобто якщо педагог ЗСО за основним місцем роботи має навчальне навантаження менше ставки і при цьому відпрацював місяць повністю, то розмір доплати за роботу в несприятливих умовах праці не зменшується. Водночас якщо навантаження педагога за основним місцем роботи більше ставки, то розмір доплати збільшується пропорційно навантаженню.
Якщо педагогічний працівник ЗСО є сумісником і йому встановлено навчальне навантаження менше ставки, то у такому випадку розмір доплати зменшується пропорційно до обсягу навантаження. Досить дивний алгоритм розрахунку доплати, утім маємо те, що маємо.
Також ураховуємо, що відповідно до п. 68 Інструкції № 102 місячна заробітна плата педагогічних працівників визначається шляхом множення ставки зарплати на їх фактичне тижневе навантаження і ділення цього добутку на встановлену норму годин на тиждень.
Розглянемо приклади обчислення доплати за роботу в несприятливих умовах праці.
Приклад 1. Вчитель працює у ЗСО за основним місцем роботи. Йому встановлено неповне навчальне навантаження обсягом 14 годин на тиждень. Січень 2025 року він відпрацював повністю. Яким буде розмір доплати за роботу в несприятливих умовах праці у січні 2025 року?
Норма навантаження на ставку для вчителя ЗСО становить 18 годин на тиждень. Хоча вчителю і встановлено неповне навантаження, але враховуючи той факт, що він працює у ЗСО за основним місцем роботи, то розмір доплати у січні 2025 року становить 1300 грн.
Приклад 2. Вчитель працює у ЗСО за основним місцем роботи з навчальним навантаженням 22 години на тиждень. Січень 2025 року відпрацьовано ним повністю. Яким буде розмір доплати за роботу в несприятливих умовах праці у січні?
Тижневе навантаження для вчителя ЗСО на ставку становить 18 годин. Враховуючи, що фактичне навантаження вчителя є більшим, то розмір доплати у січні 2025 року становить:
1300 грн х 22 год : 18 год = 1588,89 (грн).
Приклад 3. Вчитель працює у ЗСО за зовнішнім сумісництвом з неповним навчальним навантаженням 12 годин на тиждень. У січні 2025 року він відпрацював усі дні за графіком роботи. Яким буде розмір доплати за роботу в несприятливих умовах праці у січні?
Оскільки вчитель працює у ЗСО за сумісництвом, то розмір доплати за роботу в несприятливих умовах праці визначаємо пропорційно до обсягу навантаження:
1300 грн х 12 год : 18 год = 866,67 (грн).
Приклад 4. Заступник директора (основне місце роботи) працює у ЗСО на повну ставку. Також він має навантаження як вчитель — 6 годин на тиждень. Січень 2025 року відпрацьовано ним повністю. Яким буде розмір доплати за роботу в несприятливих умовах праці у січні?
За посадою заступника директора розмір доплати у січні 2025 року становить 1300 грн. А ось за години викладацької роботи за посадою вчителя розмір доплати дорівнює:
1300 грн х 6 год : 18 год = 433,33 (грн).
Доплата при неповному місяці
У постанові № 1286 не встановлено прив’язки розміру доплати за роботу в несприятливих умовах праці до відпрацьованого часу. Утім фахівці МОН у своїх роз’ясненнях зазначають, що доплата за роботу в несприятливих умовах, як й інші доплати і надбавки, є частиною заробітної плати педагогічного працівника. Тому якщо педагогічний працівник відпрацював місяць не повністю (перебував у відпустці, хворів тощо), то розмір його зарплати зменшується пропорційно відпрацьованому часу, відповідно і розмір доплати теж зменшується.
Тож виходить, що у випадку неповністю відпрацьованого місяця потрібно розмір доплати (з урахуванням встановленого навантаження) розділити на кількість робочих днів за графіком роботи за місяць, за який провадиться нарахування доплати, а потім отриманий результат помножити на кількість днів, фактично відпрацьованих працівником цього місяця.
Розглянемо приклад.
Приклад 5. Вчитель працює у ЗСО за основним місцем роботи з навчальним навантаженням 25 годин на тиждень. У січні 2025 року він відпрацював 15 днів, адже з 1 по 10 січня 2025 року перебував на лікарняному. Всього у січні 23 робочих дні за графіком роботи. Яким буде розмір доплати за роботу в несприятливих умовах праці у січні?
Спочатку визначаємо розмір доплати з урахуванням фактичного навантаження:
1300 х 25 год : 18 год = 1805,56 (грн).
Далі обчислимо доплату пропорційно відпрацьованому часу:
1805,56 : 23 роб. дн. х 15 роб. дн. = 1177,54 (грн).
Фінансування доплати
Виплата доплати за роботу в несприятливих умовах праці здійснюється за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам. Для цього у Законі про держбюджет-2025* передбачені видатки в обсязі 11997,1 млн грн за бюджетною програмою КПКВК 2211370.
* Закон України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» від 19.11.2024 № 4059-IX.
Розподіл субвенції на виплату доплати педагогам ЗСО між місцевими бюджетами наведено у додатку до Порядку та умов № 1515. При цьому за рахунок субвенції здійснюються видатки не тільки на виплату доплати, а й на сплату ЄСВ. Це підтверджують фахівці МОН у своїх роз’ясненнях, зазначаючи, що субвенція спрямовуються на виплату доплати з нарахуваннями.
Крім того, у п. 11 постанови № 1286 рекомендовано органам місцевого самоврядування встановлювати доплату за роботу в несприятливих умовах праці педагогічним працівникам інших закладів та установ освіти (окрім ЗСО), які утримуються з відповідного місцевого бюджету.
Вплив на МЗП
При обчисленні заробітної плати працівника для забезпечення її мінімального розміру не враховуються, зокрема, доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я (ст. 31 Закону про оплату праці*).
* Закон України «Про оплату праці» від 24.03.95 № 108/95.
Отже, доплату педпрацівникам ЗСО згідно з постановою № 1286 слід нараховувати «зверху» МЗП. Підтверджують зазначений факт і фахівці МОН у своїх роз’ясненнях.
Середня зарплата
Відпускні. Правила розрахунку середньої зарплати для оплати часу відпусток (компенсації за невикористану відпустку) регламентовані Порядком № 100*.
* Порядок обчислення середньої заробітної плати, затверджений постановою КМУ від 08.02.95 № 100.
При обчисленні відпускної середньої враховуються всі суми нарахованої працівнику зарплати згідно із законодавством та умовами трудового договору (п. 3 Порядку № 100). Це, між інших, основна зарплата, доплати і надбавки, виробничі премії тощо. Таким чином, доплату педагогам ЗСО за роботу в несприятливих умовах праці включають до розрахунку відпускних на загальних підставах. Підтверджують це і фахівці МОН у своїх роз’ясненнях.
Лікарняні. При розрахунку лікарняних (декретних) доплату за роботу в несприятливих умовах праці також слід ураховувати. Це випливає із змісту п. 3 Порядку № 1266*.
Згідно із зазначеною нормою до розрахунку середнього заробітку для оплати періоду тимчасової непрацездатності включаються всі виплати, які увійшли до бази справляння ЄСВ, у тому числі і доплата за роботу в несприятливих умовах, яка передбачена постановою № 1286.
Висновки
- Щомісячна доплата за роботу в несприятливих умовах праці з 01.01.2025 встановлюється педагогічним працівникам ЗСО державної і комунальної форми власності.
- Розмір доплати за роботу в несприятливих умовах праці для педагогів ЗСО становить: з 1 січня 2025 року — 1300 грн, а з 1 вересня 2025 року — 2600 грн.
- На розмір доплати впливає обсяг навчального навантаження педпрацівника і той факт, працює він у ЗСО за основним місцем роботи чи за сумісництвом.
- Якщо місяць, за який провадиться нарахування доплати, відпрацьовано неповністю, то розмір доплати визначається пропорційно відпрацьованому часу.
- Доплата за роботу в несприятливих умовах праці нараховується «зверху» МЗП.