Інформація по темі "" | Публікації по тегу
11.03.21
223 0
Друкувати
Обране

Розмір авансу: визначаємо правильно

Ви вже знаєте, що заробітна плата повинна виплачуватися не менше двох разів на місяць. Про строки виплати зарплати та правила її виплати ми розказали на с. 9 цього номера. Тепер поговоримо про визначення розміру зарплати за першу половину місяця (авансу) та її оподаткування.


Основні правила розрахунку авансу

Відповідно до ст. 115 КЗпП і ст. 24 Закону про оплату праці розмір заробітної плати за першу половину місяця (авансу):

а) має бути не менше оплати за фактично відпрацьований час. Тобто сума авансу залежить від фактично відпрацьованого працівником часу в періоді, за який його виплачують;

б) обчислюється із розрахунку тарифної ставки (посадового окладу) працівника. Зауважте: у розрахунку авансу бере участь «голий» оклад, без надбавок, доплат, у тому числі й доплати до МЗП та інших заохочувальних і компенсаційних виплат.

Для працівників-відрядників розрахунок зарплати за першу половину місяця залежить від фактично виконаного ними обсягу виробленої продукції (робіт, послуг) та розраховується виходячи з норм виробітку та відрядних розцінок (лист Мінпраці від 22.11.2010 р. № 964/13/84-10).

На рисунку наведені основні моменти у визначенні розміру зарплати за першу половину місяця.

Розмір зарплати за першу половину місяця

Виходячи з визначення мінімального розміру авансу «не менше оплати за фактично відпрацьований час за першу половину місяця» — робимо висновки: менше не можна, а більше — будь ласка…

Як показує практика, існує два варіанти визначення розміру авансу.

Розглянемо кожен із них окремо.

Аванс розрахунковий

При обчисленні зарплати за першу половину місяця (авансу), як ми пояснили вище, беремо перші 15 календарних днів (з 1-го по 15-те число) місяця. Потім розраховуємо зарплату за першу половину місяця (ЗП1) пропорційно відпрацьованим дням у цьому періоді виходячи з окладу за такою формулою:

ЗП1 = ПО : РДМ х РД,

де ПО — посадовий оклад;

РДМ — місячна норма робочих днів за графіком роботи працівника;

РД — фактично відпрацьовані працівником дні в період з 1-го по 15-те число місяця.

Розглянемо на прикладі 1.

Приклад 1. Посадовий оклад працівника у березні 2021 року — 4112,00 грн. Графік роботи працівника — стандартна п’ятиденка. Норма робочих днів березня — 22, у тому числі з 1-го по 15-те число — 10.

З 1 по 15 березня працівником відпрацьовані всі 10 робочих днів за графіком роботи.

Розрахуємо зарплату за першу половину місяця:

4112,00 : 22 х 10 = 1869,09 (грн).

З 1 по 15 березня працівник відпрацював 5 робочих днів, а решту був у відпустці без збереження зарплати.

Розрахункова сума авансу складе:

4112,00 : 22 х 5 = 934,55 (грн).

З 1 по 15 березня працівник відпрацював 8 робочих днів, а 2 дні був у відрядженні, яке оплачене за середнім заробітком.

Тут виникає запитання: чи вважати ці дні відрядження відпрацьованими для розрахунку авансу?

Так! Дні відрядження працівника, які оплачені як за денним, так і за середньоденним заробітком, є відпрацьованими. При розрахунку суми авансу їх не викидаємо. Тоді для розрахунку авансу вважаємо відпрацьованими 10 робочих днів (8 + 2).

Розрахунок авансу буде таким:

4112,00 : 22 х 10 = 1869,09 (грн).

Аванс не виплачується в разі, якщо працівник з 1-го по 15-те число місяця:

• хворів;

• був у відпустці без збереження зарплати;

• був у щорічній відпустці, оплата якої була здійснена за 3 дні до її початку, тощо.

Аванс у фіксованому розмірі

Роботодавець може встановити фіксовану суму авансу на місяць, розрахувавши її у відсотковому значенні від посадового окладу. При цьому важливо не порушити нижню, законодавчо встановлену мінімальну межу. У зв’язку з тим, що кожен місяць має різну кількість робочих днів у першій половині, то й мінімальна межа для розміру авансу в різних місяцях різна. Тому просто встановити фіксований розмір авансу 50 % від окладу не можна.

Не помилитися при визначенні відсоткового значення допоможе таблиця.

Відсоткове співвідношення робочих днів першої половини місяця до їх місячної кількості

З таблиці видно, що мінімальний фіксований відсоток (коефіцієнт) для виплати авансу на 2021 рік повинен бути встановлений не нижче за 55 %.

Роботодавець може встановити такий коефіцієнт із запасом, наприклад 60 % від окладу.

Зауважте, працівникам, яким установлена фіксована сума авансу, його виплата також здійснюється пропорційно відпрацьованого часу у першій половині місяця.

У цьому випадку формула для розрахунку суми авансу, якщо з 1-го по 15-те число місяця працівник відпрацював не всі робочі дні, має такий вигляд:

ЗП1 = ПО х К : РД х РД,

де ПО — посадовий оклад;

К — коефіцієнт для виплати авансу;

РД — норма робочих днів за графіком роботи працівника за першу половину місяця (з 1-го по 15-те число);

РД — фактично відпрацьовані працівником дні в період з 1-го по 15-те число місяця.

Розглянемо розрахунок фіксованого розміру авансу на прикладі.

Приклад 2. Посадовий оклад працівника у березні 2021 року — 4859,00 грн. Графік роботи працівника — стандартна п’ятиденка. Норма робочих днів березня — 22, у тому числі з 1-го по 15-те число — 10.

Аванс установлений у розмірі 60 % від окладу — 2915,40 грн.

З 1 по 15 березня працівником відпрацьовані всі 10 робочих днів за графіком роботи.

Розрахуємо зарплату за першу половину місяця:

2915,40 : 10 х 10 = 2915,40 (грн).

З 1 по 15 березня працівник відпрацював 5 робочих днів.

Зарплата за першу половину місяця складе:

2915,40 : 10 х 5 = 1457,70 (грн).

Оформлення та бухоблік зарплати за першу половину місяця

Розрахунок зарплати за першу половину місяця відбувається на підставі табеля обліку використання робочого часу. Як правило, на більшості підприємств такий проміжний табель на аванс складається кадровиком.

Зауважте: у бухгалтерському обліку зарплату за першу половину місяця не нараховують, а відображають тільки факт виплати суми авансу.

Нарахування зарплати здійснюється наприкінці місяця на підставі оформленого табеля обліку використання робочого часу за повний місяць.

Оподаткування авансу

Попри те, що зарплата за першу половину місяці в бухобліку не нараховується, сплата податків і внесків з неї є обов’язковою. До речі, у бухобліку не показують нарахування сум таких платежів, їх розраховують та сплачують до бюджету одночасно з виплатою авансу. В обліку відображають лише факт перерахування.

З розрахованої суми авансу треба утримати ПДФО, ВЗ та нарахувати ЄСВ. Отже, працівник «на руки» отримує суму авансу, зменшену на утримані податки (ПДФО та ВЗ).

Проте враховуючи, що в ст. 115 КЗпП і ст. 24 Закону про оплату праці йдеться про мінімальний розмір авансу, багато роботодавців обирають інший варіант. Фіксований розмір авансу вони вважають «чистою» сумою, яку треба виплачувати працівникові. Потім на цю суму накручують «зверху» (за допомогою коефіцієнта) суми ПДФО і ВЗ. А вже виходячи з такої умовної суми авансу розраховують ЄСВ. Безумовно, такий підхід безпечніший (претензій трудовиків точно не буде), та й трудовому колективу він більше подобається. Але з точки зору розрахунків — більш складний.

Нагадаємо, що при оподаткуванні авансу ПСП не застосовується, оскільки її застосування прив’язане до загального місячного розміру зарплати, а на момент розрахунку авансу таких даних бухгалтер ще не має.

Долга Ірина

Оплата праці, березень, 2021/№ 5

env_icon Отримуйте новини поштою!

Ми будемо надсилати вам найсвіжіші матеріали кожного тижня

Для цього вкажіть своє ім'я та електронну скриньку

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про цекоментарі
(0)
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити всього за 30 грн
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники PRO-доступу, «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
30
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×

 

Договір публічної оферти

Угода

про умови використання інформаційних ресурсів сайту

Ця Угода укладена між ТОВ «НВП «ФАКТОР» (далі - Компанія) і будь-яким Користувачем (далі загально названі - Сторони) веб-сайту (-ів) buhgalter.com.ua і / або budget.factor.ua, далі іменуються - Сайт.

Загальні положення

Наведені нижче умови є електронною формою документа, що визначає порядок використання, а саме, надання Користувачеві доступу до інформаційних ресурсів через Сайт.

Ця угода (Договір) носить характер публічної оферти, тобто є еквівалентом "усної угоди" і відповідно до чинного законодавства України має належну юридичну силу.

Сайт є об'єктом авторського права і як складного твору, а також "компіляції даних" ("бази даних") охороняється на території України, відповідно до Закону України "Про авторське право і суміжні права".

Всі авторські майнові права на Сайт належать Компанії. Позначення «buhgalter», «Factor» є знаком для товарів і послуг (торговою маркою) і не може використовуватися Користувачем без отримання відповідної ліцензії.

Компанія докладає всіх зусиль щодо забезпечення достовірності і актуальності інформації, представленої на Сайті. Однак Компанія не бере на себе фінансової та іншої відповідальності за результати застосування цієї інформації.

Підписка - повний доступ до всіх матеріалів, розміщених на Сайті. Підписка надається за певну плату на певний строк відповідно до умов відповідного тарифу Підписки.

Автоподовження підписки - сервіс автоматичного продовження підписки.

 

 

1. Прийняття Угоди

 

1.1. Для того, щоб отримати право доступу до інформаційних ресурсів Сайту, Користувачеві необхідно спочатку висловити свою згоду з цією угодою. Користувач не має санкціонованого доступу до інформаційних ресурсів Сайту, якщо він не прийняв або не згоден з умовами цієї угоди.

1.2 Згідно з умовами Договору Компанія надає Користувачам Передплату на платній основі з метою перегляду користувачами окремих матеріалів, розміщених на Сайті. Категорії платної інформації визначаються Товариством самостійно.

1.3. За згодою Користувача з умовами цієї угоди, Користувачеві надається доступ до інформаційних ресурсів Сайту. Інформаційні ресурси надаються «як є» і не припускають наступних доопрацювань.

1.4. Користувач має право припинити користуватися Сайтом в будь-який момент, без спеціального повідомлення Компанії про припинення користування Сайтом.

1.5. Для отримання доступу до ресурсів від Користувача може знадобитися надання інформації про себе (наприклад, відомості про особу, відомості про юридичну особу та інші контактні дані) з метою продовження користування Користувачем послугами Компанії.

1.6. Беручи до уваги безперервне впровадження нових розробок, Користувач визнає і погоджується з тим, що Компанія має право на власний розсуд припинити (тимчасово або остаточно) надання доступу до ресурсів Сайту (або будь-яких окремих функцій Сайту) всім користувачам взагалі або Користувачеві зокрема, без попереднього повідомлення.

1.7. Компанія на постійній основі впроваджує нові розробки для того, щоб надавати найкращі можливі послуги своїм користувачам. Користувач визнає і погоджується з тим, що форма і характер послуг (дизайн сайту, обсяг наданої інформації, тематика і ін.) можуть час від часу змінюватися без попереднього повідомлення Користувача.

 

 

2. Відповідальність сторін

 

2.1. Матеріали Сайту видаються без будь-яких гарантій, неявних або інших. Компанія не несе відповідальність за повноту і точність інформації, що міститься в матеріалах сайту, відповідність її вимогам Користувача.

2.2. Всі ризики, що виникають при використанні матеріалів (ресурсів) Сайту, несе Користувач. Компанія ні за яких умов не несе відповідальності за будь-які понесені Користувачем збитки, у чому б вони не виражалися, в тому числі, в разі якщо компанія була повідомлена про можливість заподіяння збитків.

2.3. Ризик настання негативних наслідків в результаті використання рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті, в повному обсязі несе Користувач. Компанія не гарантує і не підтверджує точність і достовірність, рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті.

2.4. Компанія не несе ніякої відповідальності за будь-які помилки, неточності, втрати часу, порушення в роботі обладнання і ліній комунікацій, проникнення комп'ютерних вірусів, втрати і зміни даних, виникнення дефектів в роботі програм. які виникли, незалежно від причин, в результаті використання Сайту.

2.5. У разі здійснення Користувачем дій, передбачених ст. 50 Закону України «Про авторське право і суміжні права» (порушення авторського права і суміжних прав), Компанія залишає за собою право, без попереднього повідомлення Користувача, за своїм вибором здійснювати дії щодо захисту немайнових і майнових авторських прав та суміжних прав в порядку, встановленому адміністративним, цивільним і кримінальним законодавством.

 

3. Порядок і умови оформлення Передплати

 

3.1 Для оформлення Передплати Користувачеві необхідно:

3.1.1 Авторизуватись або зареєструватися на сайті buhgalter.com.ua шляхом заповнення всіх необхідних полів реєстраційної форми

3.1.2 Уважно ознайомитися з умовами договору і прийняти його,

3.1.3 Ввести необхідні для оплати дані, якщо того вимагає Платіжна система; підтвердити оплату і оплатити.

3.2 Оплата доступу до сайту buhgalter.com.ua проводиться Користувачем на умовах 100% передплати.

3.3 Компанія попереджає користувачів, а Користувачі розуміють і погоджуються з тим, що Платіжна система може стягувати понад вартості послуг будь-якого роду комісії та збори, включаючи комісії мобільних операторів (за їх наявності), надаючи свої послуги тільки в разі, якщо такі комісії і збори будуть оплачені користувачем. Інформацію про такі комісії і збори (за їх наявності) Користувач самостійно може дізнатися в Платіжній системі. Комісії та збори не повертаються і не відшкодовуються Компанією. Користувач, який скористався послугами платіжної системи, вважається попередженим і згодним з їх умовами.

3.4 Компанія має право в односторонньому порядку і без попереднього повідомлення Користувача змінювати умови цього договору, наповнення пакетів Підписка, розміри тарифів і т.п. шляхом розміщення відповідного документа в новій редакції на сайті.

3.5 Зміни умов цього Договору набирають чинності з моменту опублікування на сайті buhgalter.com.ua

3.6 Зміни, що стосуються наповнення пакетів Підписка, розмірів тарифів застосовуються тільки для підписок, придбаних після такої зміни.

3.7 Відмова від послуг після оплати неможлива.

3.8 Користувач не має права:

3.8.1 реєструватися як інша особа; вводити в оману інших користувачів щодо своєї особи, використовуючи реєстраційні дані іншої людини; навмисне спотворювати уявлення про самого себе, свій вік або свої відносини з іншими особами або іншими організаціями; передавати реєстраційні дані, логін і пароль для доступу до системи іншим особам;

 

4. Автоподовження підписки

 

4.1 Учасники оплачують доступ до сайту buhgalter.com.ua щомісяця, надають згоду на послуги автоматичного регулярного продовження Підписки на новий термін (автоподовження Підписки). Після активації даної послуги оплата нового терміну Підписки здійснюється шляхом автоматичного безакцептного списання коштів з рахунку користувача. Послуга автоподовження Підписки надається до тих пір, поки Користувач не повідомить про її скасування в особистому кабінеті користувача, заповнивши необхідну форму.

4.2 Послуга вважається скасованою з наступного оплатного періоду.

4.3 Послуга активується при здійсненні першої або чергової оплати Підписки, що означає згоду користувача з тим, що після закінчення оплаченого строку дії Передплати Договір автоматично пролонгується на тих же умовах на той же термін з автоматичним списанням вартості Передплати з рахунку Користувача

4.4 У разі недостатності коштів на рахунку користувача або неможливості проведення платежу Підписка на новий термін не надається, а послуга «автоподовження Підписки» відключається, до моменту появи коштів на рахунку користувача або заміни користувачем рахунку в особистому кабінеті).

4.5 При зміні Товариством тарифів на підписку автоподовження Підписка на черговий новий термін, наступний за періодом, протягом якого відбулася така зміна буде здійснено за новим тарифом.

 

5. Припинення відносин з Компанією. зміна угоди

 

5.1. Компанія і Користувач домовилися, що компанія має право припинити підтримувати Сайт (надавати доступ / надавати послуги) в будь-який час на власний розсуд.

5.2. Компанія залишає за собою право припинити доступ до Сайту, якщо: доступ до Сайту втрачений через відсутність зв'язку на маршруті від Користувача до Сайту; Користувачеві відмовлено в доступі до Сайту внаслідок порушення ним «Інтрукціі користування сайтом» (http://budget.factor.ua/faq.php) або перевищення обсягу прав на використання Сайту.

5.3. Компанія залишає за собою право за своїм вибором без попереднього повідомлення та / або роз'яснення причин: змінювати, виправляти, обмежувати, припиняти чи зупиняти дію Сайту і будь-яких його розділів (матеріалів, ресурсів, сервісів); відмовляти Користувачеві в доступі до користування Сайтом і / або будь-якого його розділу. Задоволення / розгляд потреб Користувача при використанні Сайту не є обов'язком Компанії.

 

6. Заключні положення

 

6.1. Сайт може містити посилання на інші Інтернет - сайти. Дані сайти не перебувають під контролем Компанії і Компанія не несе відповідальності за зміст даних сайтів та / або зміст сайтів, посилання на які знаходяться на даних сайтах. Посилання на інші сайти включені в Сайт тільки для зручності користувачів і не означають згоду Компанії та його посадових осіб з вмістом даних сайтів. Інші Інтернет - сайти можуть містити посилання на Сайт без спеціального дозволу Компанії.

6.2. У разі незгоди Користувача з будь-яким з умов цієї угоди він зобов'язаний негайно припинити використання Сайту і / або будь-якого з його розділів.

6.3. У разі якщо компетентними органами / особами частина цієї угоди буде визнана недійсною, такою, що суперечить законодавству і не підлягає застосуванню, це не тягне неможливість застосування інших положень цієї угоди. Ця угода діє повною мірою в рамках, встановлених чинним законодавством.

6.4. До відносин в рамках цієї Угоди застосовується право України. Користувач і Компанія домовилися підкорятися при виникненні будь-яких спорів, що виникають у зв'язку зі справжньою угодою (використанням Сайту), виключно юрисдикції судів України.