Інформація по темі "" | Публікації по тегу
25.02.21
10600 3
Друкувати
Обране

Розрахунковий період: якщо працівник надав лікарняний

З виплатами, які розраховують виходячи з середньоденної зарплати, бухгалтери стикаються у роботі доволі часто. І тут важливо не заплутатися у порядку розрахунку такої зарплати. Адже виплати за середньою, за загальним правилом, належать до мінімальних державних гарантій в оплаті праці. Сьогодні механізм обчислення середньої зарплати залежно від виду виплати регулюють два документи — Порядок № 1266 та Порядок № 100. Розібратися з тим, який із двох порядків слід застосовувати при розрахунку лікарняних, декретних, відпускних та інших виплат, які розраховують виходячи із середньої заробітної плати, вам допоможе цей тематичний випуск журналу «Податки & бухоблік».


Працівник надав листок непрацездатності. Комісія (уповноважений) із соцстрахування прийняла рішення про призначення лікарняних* / допомоги по вагітності та пологах.

* Тут і далі під лікарняними розуміємо оплату перших 5 днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця і суму допомоги по тимчасовій непрацездатності, що не пов’язана з нещасним випадком на виробництві.

Щоб обчислити суму цих виплат, роботодавцю необхідно знати розмір середньоденної зарплати такого працівника.

Механізм розрахунку середньоденної зарплати для обчислення суми лікарняних та допомоги по вагітності та пологах прописаний у Порядку № 1266

Причому, що не може не радувати, середньоденну зарплату і для лікарняних, і для допомоги по вагітності та пологах обчислюють за єдиними правилами. Допоможе в цьому ось така проста формула:

ЗПсер = ЗП : Крп,

де ЗПсер — сума середньоденної зарплати;

ЗП — нарахована в розрахунковому періоді сума заробітної плати за відповідним трудовим договором;

Крп — кількість календарних днів у розрахунковому періоді.

Тож від чого танцюємо при розрахунку середньоденної зарплати? Від розрахункового періоду!

Розрахунковий період — це період, за який здійснюють розрахунок середньої зарплати для оплати днів тимчасової непрацездатності / відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами. Чому він дорівнює? Відповідь на це запитання див. у таблиці нижче.

Правила визначення розрахункового періоду

Період роботи за відповідним трудовим договором у цього роботодавця

Розрахунковий період (пункт Порядку № 1266)

Більше 12 календарних місяців

12 повних календарних місяців роботи (з 1-го до 1-го числа), що передують місяцю настання страхового випадку* (п. 25)

Менше 12 календарних місяців

Фактична кількість повністю відпрацьованих календарних місяців (з 1-го до 1-го числа), що передують місяцю настання страхового випадку (п. 26)

Менше одного календарного місяця

Фактична кількість календарних днів у трудових відносних перед настанням страхового випадку (п. 27)

* Місяцем настання страхового випадку є місяць, на який згідно з лікарняним листом припадає початок тимчасової непрацездатності, у тому числі у зв’язку з вагітністю та пологами.

Застосуємо знання на конкретних ситуаціях.

Класика — 12 місяців

Приклад 1. Працівник був прийнятий на роботу з 11 листопада 2019 року. З 15 по 25 лютого 2021 року він перебував на лікарняному.

Розрахунковий період — лютий 2020 року — січень 2021 року — 12 повних календарних місяців, що передують місяцю, на який згідно з лікарняним листом припав початок тимчасової непрацездатності.

Приклад 2. Працівниця прийнята на роботу з 9 липня 2018 року. Згідно з наданим листком непрацездатності з 4 січня 2021 року у неї виникло право на відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами. Проте фактично у таку відпустку вона йде з 25 лютого.

Почнемо з того, що працівниця має право сама вирішити: варто їй продовжувати працювати після того, як у неї виникло право на відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами, чи все ж піти в таку відпустку.

Проте оплачувати лікарняний лист слід з дня, коли працівниця скористалася своїм правом на відпустку і припинила працювати.

Те, що працівниця продовжувала працювати, не впливає на порядок визначення розрахункового періоду. Адже Порядок № 1266 прив’язує його до місяця настання страхового випадку (у прикладі — це січень 2021 року).

Тому розрахунковий період для працівниці — січень — грудень 2020 року. Адже саме ці 12 місяців передують місяцю настання страхового випадку згідно з лікарняним листом (січню 2021 року).

Не минуло й року

Приклад 3. Працівниця прийнята на роботу з 28 грудня 2020 року. 3 1 березня на підставі поданого листка непрацездатності їй буде надано відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами.

Працівниця відпрацювала у роботодавця менше 12 місяців. Тож розрахунковий період для обчислення середньої зарплати сформують повністю відпрацьовані календарні місяці (з першого до першого числа), що передують місяцю, в якому згідно з листком непрацездатності у працівниці з’являється право на відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами. Тобто розрахунковим періодом у цьому випадку буде січень — лютий 2021 року.

Приклад 4. Працівника прийнято на роботу з 3 серпня 2020 року. Це перший робочий день згідно з графіком роботи підприємства і працівника. З 8 по 12 лютого 2021 року він перебував на лікарняному.

Особливість цієї ситуації в тому, що працівник був прийнятий на роботу в перший робочий день місяця, але не в перший календарний — 03.08.2020 р. Тобто серпень такий працівник відпрацював повністю.

Водночас при розрахунку лікарняних (допомоги по вагітності та пологах)

місяць, в якому працівник був прийнятий на роботу з першого робочого дня місяця, але не з першого календарного дня, до «непрацездатного» розрахункового періоду не включаємо

На цьому наполягає ФСС у листі від 31.05.2016 р. № 5.2-32-880.

Таким чином, у наведеному прикладі розрахунковий період для лікарняних — вересень 2020 року — січень 2021 року. Серпень 2020 року до розрахункового періоду не включається.

Не минуло й місяця

Приклад 5. Працівник прийнятий на роботу з 25 січня 2021 року, а вже 8 лютого він захворів.

У працівника немає жодного повністю відпрацьованого місяця перед місяцем, на який припав початок хвороби. Тож розрахунковий період сформує фактичний час у трудових відносинах до початку хвороби.

Розрахунковий період — з 25 січня по 7 лютого 2021 року.

Приклад 6. Працівницю прийнято на роботу з 5 лютого 2021 року, а з 8 лютого їй згідно з листком непрацездатності надано відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами.

Розрахунковий період — з 5 по 7 лютого 2021 року.

Поважні причини

Місяці розрахункового періоду, повністю не відпрацьовані працівником з поважних причин (з 1-го до 1-го числа), виключаємо з розрахункового періоду.

Вичерпний перелік таких причин наведено у п. 3 Порядку № 1266. Це:

1) тимчасова непрацездатність;

2) відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами;

3) відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку або шестирічного віку за медичним висновком;

4) відпустка без збереження заробітної плати.

Майте на увазі: замінювати виключені з розрахункового періоду місяці іншими не потрібно!

А ось період зупинення (скорочення) діяльності підприємства, за який отримувалася допомога по частковому безробіттю й працівники не перебували у відпустках за свій рахунок, залишається в розрахунковому періоді.

Це стосується як часткового, так і повного зупинення (скорочення) діяльності. Роз’яснення щодо цього надали фахівці ФСС у листі від 28.05.2020 р. № 1367-11-1.

Приклад 7. Працівник з 1 по 30 квітня 2020 року перебував у відпустці за свій рахунок у зв’язку з карантином. З 15 по 23 лютого 2021 року він хворів.

Розрахунковий період — лютий 2020 року — січень 2021 року. При цьому квітень 2020 року — місяць, який був повністю невідпрацьований з поважної причини, а саме відпустки за свій рахунок, виключаємо з розрахункового періоду.

Приклад 8. Використовуючи умови прикладу 7, припустимо, що у квітні працівник не був у відпустці за свій рахунок, проте у цьому місяці не відпрацював жодного дня, оскільки роботодавець видав наказ про скорочення діяльності підприємства через проведення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню (COVID-19) з 1 по 30 квітня 2020 року.

Розрахунковий період — лютий 2020 року — січень 2021 року.

Квітень 2020 року залишається в розрахунковому періоді, незважаючи на те, що він повністю невідпрацьований.

Розрахунковий період у сумісника

Якщо на момент настання страхового випадку застрахована особа працює за сумісництвом, обчислення середньої заробітної плати здійснюємо окремо за основним місцем роботи і за сумісництвом.

Розрахунковий період у такому разі визначаємо за кожним місцем роботи окремо.

ВИСНОВКИ

  • Середньоденну зарплату і для лікарняних, і для допомоги по вагітності та пологах обчислюємо за єдиними правилами.
  • У загальному випадку середньоденну зарплату для обчислення суми виплат у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю розраховуємо за 12 місяців, що передують місяцю настання страхового випадку.

 

Ушакова Лілія, експерт з питань оплати праці

ПОДАТКИ & БУХОБЛІК ЛЮТИЙ, 2021/№ 16

env_icon Отримуйте новини поштою!

Ми будемо надсилати вам найсвіжіші матеріали кожного тижня

Для цього вкажіть своє ім'я та електронну скриньку

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Журнал «Податки & бухоблік»коментарі
(3)
Светлана
28.02.2021
Количество календарных дней (в формуле) ,нигде не пишется, минус праздничные? Или я что-то не так понимаю?
МЕДИК Светлана
01.03.2021
А зачем отнимать праздничные? Вы же больничные рассчитываете, а не отпускные
Настасья
26.04.2021
Подскажите, пожалуйста, какую сумму брать для расчета, если отработано 2 недели, потом 1 неделя больничного и еще одна рабочая неделя. Это все в одном месяце.
Залишити коментар:
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
30
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×

 

Договір публічної оферти

Угода

про умови використання інформаційних ресурсів сайту

Ця Угода укладена між ТОВ «НВП «ФАКТОР» (далі - Компанія) і будь-яким Користувачем (далі загально названі - Сторони) веб-сайту (-ів) buhgalter.com.ua і / або budget.factor.ua, далі іменуються - Сайт.

Загальні положення

Наведені нижче умови є електронною формою документа, що визначає порядок використання, а саме, надання Користувачеві доступу до інформаційних ресурсів через Сайт.

Ця угода (Договір) носить характер публічної оферти, тобто є еквівалентом "усної угоди" і відповідно до чинного законодавства України має належну юридичну силу.

Сайт є об'єктом авторського права і як складного твору, а також "компіляції даних" ("бази даних") охороняється на території України, відповідно до Закону України "Про авторське право і суміжні права".

Всі авторські майнові права на Сайт належать Компанії. Позначення «buhgalter», «Factor» є знаком для товарів і послуг (торговою маркою) і не може використовуватися Користувачем без отримання відповідної ліцензії.

Компанія докладає всіх зусиль щодо забезпечення достовірності і актуальності інформації, представленої на Сайті. Однак Компанія не бере на себе фінансової та іншої відповідальності за результати застосування цієї інформації.

Підписка - повний доступ до всіх матеріалів, розміщених на Сайті. Підписка надається за певну плату на певний строк відповідно до умов відповідного тарифу Підписки.

Автоподовження підписки - сервіс автоматичного продовження підписки.

 

 

1. Прийняття Угоди

 

1.1. Для того, щоб отримати право доступу до інформаційних ресурсів Сайту, Користувачеві необхідно спочатку висловити свою згоду з цією угодою. Користувач не має санкціонованого доступу до інформаційних ресурсів Сайту, якщо він не прийняв або не згоден з умовами цієї угоди.

1.2 Згідно з умовами Договору Компанія надає Користувачам Передплату на платній основі з метою перегляду користувачами окремих матеріалів, розміщених на Сайті. Категорії платної інформації визначаються Товариством самостійно.

1.3. За згодою Користувача з умовами цієї угоди, Користувачеві надається доступ до інформаційних ресурсів Сайту. Інформаційні ресурси надаються «як є» і не припускають наступних доопрацювань.

1.4. Користувач має право припинити користуватися Сайтом в будь-який момент, без спеціального повідомлення Компанії про припинення користування Сайтом.

1.5. Для отримання доступу до ресурсів від Користувача може знадобитися надання інформації про себе (наприклад, відомості про особу, відомості про юридичну особу та інші контактні дані) з метою продовження користування Користувачем послугами Компанії.

1.6. Беручи до уваги безперервне впровадження нових розробок, Користувач визнає і погоджується з тим, що Компанія має право на власний розсуд припинити (тимчасово або остаточно) надання доступу до ресурсів Сайту (або будь-яких окремих функцій Сайту) всім користувачам взагалі або Користувачеві зокрема, без попереднього повідомлення.

1.7. Компанія на постійній основі впроваджує нові розробки для того, щоб надавати найкращі можливі послуги своїм користувачам. Користувач визнає і погоджується з тим, що форма і характер послуг (дизайн сайту, обсяг наданої інформації, тематика і ін.) можуть час від часу змінюватися без попереднього повідомлення Користувача.

 

 

2. Відповідальність сторін

 

2.1. Матеріали Сайту видаються без будь-яких гарантій, неявних або інших. Компанія не несе відповідальність за повноту і точність інформації, що міститься в матеріалах сайту, відповідність її вимогам Користувача.

2.2. Всі ризики, що виникають при використанні матеріалів (ресурсів) Сайту, несе Користувач. Компанія ні за яких умов не несе відповідальності за будь-які понесені Користувачем збитки, у чому б вони не виражалися, в тому числі, в разі якщо компанія була повідомлена про можливість заподіяння збитків.

2.3. Ризик настання негативних наслідків в результаті використання рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті, в повному обсязі несе Користувач. Компанія не гарантує і не підтверджує точність і достовірність, рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті.

2.4. Компанія не несе ніякої відповідальності за будь-які помилки, неточності, втрати часу, порушення в роботі обладнання і ліній комунікацій, проникнення комп'ютерних вірусів, втрати і зміни даних, виникнення дефектів в роботі програм. які виникли, незалежно від причин, в результаті використання Сайту.

2.5. У разі здійснення Користувачем дій, передбачених ст. 50 Закону України «Про авторське право і суміжні права» (порушення авторського права і суміжних прав), Компанія залишає за собою право, без попереднього повідомлення Користувача, за своїм вибором здійснювати дії щодо захисту немайнових і майнових авторських прав та суміжних прав в порядку, встановленому адміністративним, цивільним і кримінальним законодавством.

 

3. Порядок і умови оформлення Передплати

 

3.1 Для оформлення Передплати Користувачеві необхідно:

3.1.1 Авторизуватись або зареєструватися на сайті buhgalter.com.ua шляхом заповнення всіх необхідних полів реєстраційної форми

3.1.2 Уважно ознайомитися з умовами договору і прийняти його,

3.1.3 Ввести необхідні для оплати дані, якщо того вимагає Платіжна система; підтвердити оплату і оплатити.

3.2 Оплата доступу до сайту buhgalter.com.ua проводиться Користувачем на умовах 100% передплати.

3.3 Компанія попереджає користувачів, а Користувачі розуміють і погоджуються з тим, що Платіжна система може стягувати понад вартості послуг будь-якого роду комісії та збори, включаючи комісії мобільних операторів (за їх наявності), надаючи свої послуги тільки в разі, якщо такі комісії і збори будуть оплачені користувачем. Інформацію про такі комісії і збори (за їх наявності) Користувач самостійно може дізнатися в Платіжній системі. Комісії та збори не повертаються і не відшкодовуються Компанією. Користувач, який скористався послугами платіжної системи, вважається попередженим і згодним з їх умовами.

3.4 Компанія має право в односторонньому порядку і без попереднього повідомлення Користувача змінювати умови цього договору, наповнення пакетів Підписка, розміри тарифів і т.п. шляхом розміщення відповідного документа в новій редакції на сайті.

3.5 Зміни умов цього Договору набирають чинності з моменту опублікування на сайті buhgalter.com.ua

3.6 Зміни, що стосуються наповнення пакетів Підписка, розмірів тарифів застосовуються тільки для підписок, придбаних після такої зміни.

3.7 Відмова від послуг після оплати неможлива.

3.8 Користувач не має права:

3.8.1 реєструватися як інша особа; вводити в оману інших користувачів щодо своєї особи, використовуючи реєстраційні дані іншої людини; навмисне спотворювати уявлення про самого себе, свій вік або свої відносини з іншими особами або іншими організаціями; передавати реєстраційні дані, логін і пароль для доступу до системи іншим особам;

 

4. Автоподовження підписки

 

4.1 Учасники оплачують доступ до сайту buhgalter.com.ua щомісяця, надають згоду на послуги автоматичного регулярного продовження Підписки на новий термін (автоподовження Підписки). Після активації даної послуги оплата нового терміну Підписки здійснюється шляхом автоматичного безакцептного списання коштів з рахунку користувача. Послуга автоподовження Підписки надається до тих пір, поки Користувач не повідомить про її скасування в особистому кабінеті користувача, заповнивши необхідну форму.

4.2 Послуга вважається скасованою з наступного оплатного періоду.

4.3 Послуга активується при здійсненні першої або чергової оплати Підписки, що означає згоду користувача з тим, що після закінчення оплаченого строку дії Передплати Договір автоматично пролонгується на тих же умовах на той же термін з автоматичним списанням вартості Передплати з рахунку Користувача

4.4 У разі недостатності коштів на рахунку користувача або неможливості проведення платежу Підписка на новий термін не надається, а послуга «автоподовження Підписки» відключається, до моменту появи коштів на рахунку користувача або заміни користувачем рахунку в особистому кабінеті).

4.5 При зміні Товариством тарифів на підписку автоподовження Підписка на черговий новий термін, наступний за періодом, протягом якого відбулася така зміна буде здійснено за новим тарифом.

 

5. Припинення відносин з Компанією. зміна угоди

 

5.1. Компанія і Користувач домовилися, що компанія має право припинити підтримувати Сайт (надавати доступ / надавати послуги) в будь-який час на власний розсуд.

5.2. Компанія залишає за собою право припинити доступ до Сайту, якщо: доступ до Сайту втрачений через відсутність зв'язку на маршруті від Користувача до Сайту; Користувачеві відмовлено в доступі до Сайту внаслідок порушення ним «Інтрукціі користування сайтом» (http://budget.factor.ua/faq.php) або перевищення обсягу прав на використання Сайту.

5.3. Компанія залишає за собою право за своїм вибором без попереднього повідомлення та / або роз'яснення причин: змінювати, виправляти, обмежувати, припиняти чи зупиняти дію Сайту і будь-яких його розділів (матеріалів, ресурсів, сервісів); відмовляти Користувачеві в доступі до користування Сайтом і / або будь-якого його розділу. Задоволення / розгляд потреб Користувача при використанні Сайту не є обов'язком Компанії.

 

6. Заключні положення

 

6.1. Сайт може містити посилання на інші Інтернет - сайти. Дані сайти не перебувають під контролем Компанії і Компанія не несе відповідальності за зміст даних сайтів та / або зміст сайтів, посилання на які знаходяться на даних сайтах. Посилання на інші сайти включені в Сайт тільки для зручності користувачів і не означають згоду Компанії та його посадових осіб з вмістом даних сайтів. Інші Інтернет - сайти можуть містити посилання на Сайт без спеціального дозволу Компанії.

6.2. У разі незгоди Користувача з будь-яким з умов цієї угоди він зобов'язаний негайно припинити використання Сайту і / або будь-якого з його розділів.

6.3. У разі якщо компетентними органами / особами частина цієї угоди буде визнана недійсною, такою, що суперечить законодавству і не підлягає застосуванню, це не тягне неможливість застосування інших положень цієї угоди. Ця угода діє повною мірою в рамках, встановлених чинним законодавством.

6.4. До відносин в рамках цієї Угоди застосовується право України. Користувач і Компанія домовилися підкорятися при виникненні будь-яких спорів, що виникають у зв'язку зі справжньою угодою (використанням Сайту), виключно юрисдикції судів України.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити всього за 30 грн