Інформація по темі "" | Публікації по тегу
30.10.20
25229 0
Друкувати
Обране

Заповнення лікарняного: контрольні точки

Тема сьогоднішнього номера — лікарняні і все про них: як правильно розрахувати суму лікарняних, як відображати їх у бухгалтерському та податковому обліку, як підрахувати страховий стаж працівникові та багато іншого. А почнемо ми із заповнення лікарняного листа. Помилки, допущені при заповненні лікарняного листа, можуть слугувати причиною відмови в оплаті періоду тимчасової непрацездатності. Саме тому контролери ФСС* дуже пильну увагу приділяють цьому питанню. У цій статті пройдемося по тих контрольних точках лікарняного листа, заповнення яких викликає запитання. А їх там чимало.
Савченко Олена, експерт з питань оплати праці
ПОДАТКИ & БУХОБЛІК ЖОВТЕНЬ, 2020/№ 87
 
 
* Фонд соціального страхування України.

Лицьовий бік бланка

Підставою для нарахування лікарняних є виданий і оформлений в установленому порядку листок непрацездатності (ч. 1 ст. 31 Закону № 1105). Контролює правильність заповнення лицьового боку лікарняного листа працівника його роботодавець. Давайте розглянемо, на що звернути увагу передусім.

«Первинний», «продовження».За одним страховим випадком може бути видано декілька лікарняних листів.

Інформація про те, що лікарняний первинний, тобто виданий у зв’язку з настанням страхового випадку, або про те, що він є продовженням попереднього листа, зазначається лікарем шляхом підкреслення відповідного слова «первинний» або «продовження» на бланку. У разі «продовження» в першому лікарняному у верхній частині бланка підкреслюється «первинний», а в нижній частині бланка в рядку «Видано новий листок непрацездатності (продовження) № ...» ставиться номер наступного лікарняного. У другому лікарняному у верхній частині тоді вже підкреслюється «продовження листка № ... » і зазначається номер першого лікарняного. Така ж зв’язка повинна дотримуватися між другим і третім лікарняним тощо. Тільки так можна простежити за тим, що весь цей ланцюг листів стосується одного і того ж страхового випадку.

«місце роботи...».Тут повинні стояти повна назва підприємства (установи, організації) та його місцезнаходження (адреса) (п. 3.1 Інструкції № 532).

Зазначати скорочену назву (наприклад, «ТОВ НВП «Ромашка») допустимо, тільки якщо така скорочена назва затверджена установчими документами (лист ФСС з ТВП від 19.05.2016 р. № 5.1-31-768).

І ще. У цій графі обов’язково має бути зазначена юридична адреса роботодавця (п. 3.1 Інструкції № 532, лист ФСС від 21.09.2018 р. № 6-14/Н-1277з-1634). Хоча в самому бланку розшифровка місця роботи обмежується назвою.

Шифр МКХ-10, діагнози — «первинний», «заключний».Така інформація заповнюється лікарем виключно за згодою пацієнта (п. 3.2 Інструкції № 532). Тому якщо інформація в цих графах не заповнена, це не може бути приводом для відмови в оплаті лікарняного.

Дата видачі. При амбулаторному лікуванні дата початку лікарняного (день установлення непрацездатності) в табличній частині «Звільнення від роботи» і дата видачі лікарняного повинні збігатися.

Майте на увазі, що п. 2.6 Інструкції № 455 допускає видачу лікарняного особі, яка звернулася по медичну допомогу після закінчення робочого дня, з її згоди з наступного календарного дня.

Якщо лікування проходило в стаціонарі, то дата видачі повинна збігатися з днем виписки пацієнта (останнім днем хвороби) (п. 2.5 Інструкції № 455).

Графа «Причина непрацездатності».У цій графі в обов’язковому порядку підкреслюється одна з причин непрацездатності.

Зверніть увагу, якщо підкреслено «догляд (вік) ..... — 10», то в порожньому полі лікар зазначає вік хворої дитини або члена сім’ї, якому потрібен догляд. Лікарі по-різному зазначають вік дитини: кількість повних років; кількість повних років та місяців; рік народження. Який із цих варіантів обере лікар, не має значення, оскільки Інструкція № 532 конкретних вказівок із цього приводу не дає.

Увага! Відносно нещодавно з’явилася ще одна причина непрацездатності — «ізоляція від COVID-19 — 11». Її лікар вписує власноруч. Детальніше про оплату такого листка непрацездатності див. «Звільніть мене… на лікарняному» цього номера.

Графа «Режим».Тут стоїть вид лікарняного режиму залежно від того, який саме призначали хворому. Із запропонованих п. 3.4 Інструкції № 532: «стаціонарний, амбулаторний, постільний, домашній, санаторний, вільний тощо».

Графи «порушення режиму», «ПРИМІТКА».У разі порушення пацієнтом режиму лікар повинен записати до бланка лікарняного листа дату порушення і засвідчити її підписом (п. 3.4 Інструкції № 532). При цьому в графі «ПРИМІТКА» коротко описується характер порушення, наприклад: алкогольне, наркотичне сп’яніння під час лікування; самовільний вихід зі стаціонару, нез’явлення (несвоєчасне з’явлення) на медичний огляд лікаря, лікарсько-консультаційну комісію (ЛКК), медико-соціальну експертну комісію (МСЕК) тощо.

Такий лікарняний лист на особливому контролі в комісії із соцстрахування. Адже дні порушення лікарняного режиму не оплачують.

Дозвіл головлікаря.Зараз ми можемо самі обрати лікаря первинної ланки, у якого будемо обслуговуватися. Обрати фахівця можна незалежно від місця реєстрації та місця проживання (прописки).

У разі вибору особою лікаря не за місцем проживання, в графі лікарняного «Видачу листка непрацездатності дозволяю:» повинні стояти підпис головного лікаря та кругла печатка лікувально-профілактичного закладу.

«Звільнення від роботи».У розділі «Звільнення від роботи» лікар може заповнити декілька рядків. У такому разі його посада, прізвище, підпис і печатка повинні стояти навпроти кожного такого запису-рядка.

Якщо тимчасова непрацездатність триває більше 10 календарних днів при амбулаторному лікуванні, лікарняний продовжується. У цьому випадку в графах «Посада і прізвище лікаря» і «Підпис та печатка лікаря», крім даних і підпису лікаря, обов’язково повинні стояти дані та підпис завідувача відділення, засвідчені печаткою.

Ви бачите лише частину матеріалу
Доступ до повного тексту можливий лише для зарєестрованих користувачів.
Авторизуватися Зареєструватися
Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Журнал «Податки & бухоблік»Коментарі
0
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі