Інформація по темі "" | Публікації по тегу
buhgalter.com.ua
22.10.15
195285 18
Друкувати
Обране

Звільнення за власним бажанням не зобов’язує витримувати два тижніТетяна Мойсеєнко, податковий консультант

19.10.2015 р., джерело: http://dominanta.in.ua

В консультації нижче фахівці Мінсоцполітики розглянули два умови звільнення працівника за ст. 38 КЗпП:

 • За власним бажанням без поважної причини
 • За власним бажанням з поважної причини

Звільнення за власним бажанням без поважної причини відбувається якщо трудовий договiр укладений на невизначений строк, тоді відповідно до ст. 38 КЗпП працiвник має право в будь-який час розiрвати такий договір, письмово попередивши роботодавця про звiльнення за два тижнi.

Але фахівці Мінсоцполітики продовжують, зазначаючи, що сторони трудового договору мають право домовитися про будь-який строк звiльнення пiсля подання працiвником заяви про це в межах двотижневого строку, навіть якщо відсутні поважні причини.

Автор коментарю дуже часто чує від кадровиків таку думку, що звільнення за власним бажанням без поважної причини має мати дату подання заяви про звільнення за два тижні. Враховуючи думку Мінсоцполітики, якщо підприємство домовилось про звільнення з працівником «не за угодою сторін», а «за власним бажанням», то датою такого звільнення може бути будь-яка дата, як і дата написання заяви про звільнення, без прив’язки до двотижневого строку!

Також варто звернути увагу на те, що роботодавець не має права звiльнити працiвника до закiнчення двотижневого строку пiсля подання ним заяви про звiльнення, якщо вiн про це не просить, оскiльки згiдно з ч.2 ст.38 КЗпП, якщо працiвник пiсля закiнчення строку попередження про звiльнення не залишив роботи i не вимагає розiрвання трудового договору, роботодавець не має права звiльнити його за поданою ранiше заявою, крiм випадкiв, коли на його мiсце запрошено iншого працiвника, якому вiдповiдно до законодавства не може бути вiдмовлено в укладеннi трудового договору.

Звільнення за власним бажанням з поважної причини дає право працівнику не затримуватися на роботі два тижні і бути звільненим навіть у день подання заяви про звільнення! При цьому, до поважних причин відносяться такі, як:

 • переїзд на нове мiсце проживання (які не зобов'язують надавати якихось підтверджуючих документів!);
 • переведення чоловiка або дружини на роботу в iншу мiсцевiсть;
 • вступ до навчального закладу;
 • неможливiсть проживання у вiдповiднiй мiсцевостi, пiдтверджена медичним висновком;
 • вагiтнiсть;
 • догляд за дитиною до досягнення нею 14-рiчного вiку або дитиною-iнвалiдом;
 •  догляд за хворим членом сiм'ї вiдповiдно до медичного висновку або iнвалiдом I групи;
 •  вихiд на пенсiю;
 • прийняття на роботу за конкурсом;
 • якщо роботодавець не виконує законодавства про працю, умов колективного чи трудового договору;
 • а також iншi поважнi причини, які, на думку автора, можуть бути визначені сторонами за домовленістю.

КОНСУЛЬТУЄ МIНIСТЕРСТВО СОЦIАЛЬНОЇ ПОЛIТИКИ УКРАЇНИ
Департамент заробiтної плати та умов працi

Щодо строку звiльнення працiвника
за власним бажанням

ПИТАННЯ: У який строк роботодавець має розiрвати трудовий договiр з iнiцiативи працiвника?

ВIДПОВIДЬ: Розiрвання трудового договору з iнiцiативи працiвника на пiдставi ст.38 КЗпП є звiльненням за власним бажанням. Якщо трудовий договiр укладений на невизначений строк, працiвник має право в будь-який час розiрвати його, письмово попередивши роботодавця про звiльнення за два тижнi. Таке звiльнення вважається «за власним бажанням без поважних причин».

У цiлiй низцi випадкiв закон зобов'язує роботодавця провадити звiльнення працiвника у строк, про який вiн проситт, тобто мова йде про скорочення двотижневого строку. Таке звiльнення вважається «за власним бажанням з поважних причин».

Поважними причинами можуть бути: переїзд на нове мiсце проживання; переведення чоловiка або дружини на роботу в iншу мiсцевiсть; вступ до навчального закладу; неможливiсть проживання у вiдповiднiй мiсцевостi, пiдтверджена медичним висновком; вагiтнiсть; догляд за дитиною до досягнення нею 14-рiчного вiку або дитиною-iнвалiдом; догляд за хворим членом сiм'ї вiдповiдно до медичного висновку або iнвалiдом I групи; вихiд на пенсiю; прийняття на роботу за конкурсом, а також iншi поважнi причини.

Якщо роботодавець не виконує законодавства про працю, умов колективного чи трудового договору, працiвник також має право у визначений ним строк розiрвати трудовий договiр за власним бажанням (з поважної причини).

За вiдсутностi причин, що свiдчать про неможливiсть продовження працiвником роботи, сторони трудового договору мають право домовитися про будь-який строк звiльнення пiсля подання працiвником заяви про це в межах двотижневого строку. За наявностi такої домовленостi працiвника можна звiльнити навiть у день подання заяви про звiльнення. Проте роботодавець не має права звiльнити працiвника до закiнчення двотижневого строку пiсля подання ним заяви про звiльнення, якщо вiн про це не просить, оскiльки згiдно з ч.2 ст.38 КЗпП, якщо працiвник пiсля закiнчення строку попередження про звiльнення не залишив роботи i не вимагає розiрвання трудового договору, роботодавець не має права звiльнити його за поданою ранiше заявою, крiм випадкiв, коли на його мiсце запрошено iншого працiвника, якому вiдповiдно до законодавства не може бути вiдмовлено в укладеннi трудового договору.

До трудової книжки працiвника роботодавцем уноситься запис: «Звiльнений за власним бажанням, ст.38 КЗпП України». У разi звiльнення за власним бажанням з поважної причини робиться, наприклад, такий запис: «Звiльнений за власним бажанням у зв'язку iз виходом на пенсiю, ст.38 КЗпП України».

Власник або уповноважений ним орган зобов'язаний у день звiльнення видати працiвниковi належно оформлену трудову книжку i провести з ним розрахунок (ст.47, 116 КЗпП). Днем звiльнення вважається останнiй день роботи.

Вiталiна КОРКУШКО,
завiдувач сектору;
Олена УСЕНКО,
головний спецiалiст

env_icon Наш сайт корисний для вас?

Отримуйте першими актуальні новини! env_icon

Підписатися на найактуальнішу розсилку для бухгалтера бюджетної установи

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Газета «Бюджетна бухгалтерія»Коментарі
(18)
Ольга
23.03.2017
Чи має право працівник не доводити факт звільнення з поважної причини, а роботодавець звільнити в той день, коли працівник того вимагає?
Леся
11.05.2017
Чи може працедавець, працівника який написав заяву на звільнення за власним бажанням, звільнити по статті за неналежне виконання службових обов'язвів?
Діна
17.02.2018
мене звільнили за власним бажанням по статті 38 кзпп чи мені має бути виплата із центру зайнятості перші 3 місяці тому що мені говорять там що не має бути виплата перші 3 місяці мене цікавить це питання
Ли Діна
07.03.2018
Да верно, чтобы платили сразу нужно увольняться по согласию сторон
марина Діна
19.10.2018
марина
марина
22.06.2018
мій чоловік інвалід 3групи йому потрібно працювати 2ниділі підкажіть будласка.
Тетяна
26.06.2018
Якщо я напишу заяву за власним бажанням по догляду за дитиною до 14 років, то мене можуть звільнити у вказаний мною день без відпрацювання двох тижнів, я все вірно зрозуміла?Якісь документи для підтвердження потрібні?
Як правильно це написати?
алина
22.08.2018
я сейчас в отпуске могу ли я написать заявление на увольнение уже сейчас
алина
22.08.2018
здравствуйте я роботаю художественным руководителем на 0.5ставки и мне добавили уборщицу 0.5 ст .отправили в отпуск могу ли я написать заевление на увольнение когда я еще в отпуске?буду ли я работать 2 недели?
Homo sapiens
14.09.2018
фахівці Мінсоцполітики продовжують, зазначаючи, що сторони трудового договору мають право домовитися про будь-який строк звiльнення пiсля подання працiвником заяви про це в межах двотижневого строку
А от какой даты тогда считать "двотижневий строк" "фахівці" могут указать?
Полное отсутствие здравого смысла, так как невихід на роботу розцінюватиметься роботодавцем як прогул
Вероника
14.11.2018
Добрий день підкажете будь ласка, якщо я працюю на Укрпошта, і ми колективно вирішили звільнитися чи можемо ми звільнитися разом?
Сергий
03.12.2018
Доброго дня. Пидскажить будьласка якщо я написав заяву 22.11.18р.видпрацовую два тижни до 6.12.18р.а 28.11.18р.захворив мени потрибно обовязково принести йм ликарняный??? Чы вже 06.12.18р забраты тильки трудову книжку??
acil kredi
28.04.2019
Чи потрібна швидка довгострокова або короткострокова позика з відносно низькою процентною ставкою до 3%? Ми пропонуємо бізнес кредит, персональний кредит, домашній кредит, автокредит, студентський кредит, позику консолідації боргу, застосовуємо зараз. herofinancein@hotmail.com, whatsapp +917338386140
smithmoore.loanfirm@gmail.com
08.08.2019
Ваш бізнес чи з будь-якою метою? Ми пропонуємо позики на суму до 2%. Надішліть нам електронну пошту саме в цій електронній пошті(Smithmoore.loanfirm@gmail.com)з деталями позичальника.Необхідна форма заявки на позику:Повна назва:вік:Пол:Країна:стан:Рід занять;Номер телефону:Необхідна сума позики:Тривалість позики:Щомісячний дохід:Ви раніше подавали заявку на позику?
Paul Garry
14.08.2019
Credit offer.Do you need a loan? Do you need financial help? Do you need a loan for your projects? If so, worry no longer, a legitimate and genuine lending company that provides all kinds of 2% loan is here and ready to help those in need. Contact the following email immediately: paulgarry328@gmail.com
dancilatania
16.08.2019
Nous offrons tous les types de prêts * Prêt commercial * Prêt personnel * Prêt commercial * Remboursement de prêt * Prêt étudiant * Prêt hypothécaire * Prêt auto * Bon crédit mauvais * Prêt hypothécaire * Contrat de crédit / projet * Types de crédits également Disponible: console 2000 Euros - 5000 Euros (1 à 2 heures) Emprunts - 3000 Euros - 10 000 Euros (2 à 24 heures) Emprunts personnels - 5 000 à 500 000 Euros. Nous offrons un taux minimum de très faible - 3%. Années de 1 à 25 ans, programme de remboursement maximal pour toutes les régions du monde. Il nous accorde des emprunts compris entre 1 000 000 EUR et 100 000 000 EUR. nos prêts sont bien garantis car la sécurité maximale est notre priorité absolue. Question: dancilatania@gmail.com
Олена
25.11.2019
Шановні шукачі позикУ вас є якісь фінансові труднощі? Ви хочете розпочати власну справу? Ця кредитна компанія була створена правозахисними організаціями у всьому світі з єдиною метою - допомогти бідним та людям з фінансовими труднощами. Якщо ви хочете подати заявку на позику, поверніться до нас з деталями нижче електронною поштою: elenanino0007@gmail.comІм'я:Необхідна сума позики:Тривалість позики:Номер мобільного:Дякую і Бог благословиКОНФІДЕНЦІЯОлена
Mike Morgan
15.07.2020
Good day Sir / Madam,This message is to inform you that MIKE MORGAN LOAN FINANCIER offer all types of L0ANS @ 3% annual rate. Are you in need of financing of any type? Business, Mortgage, Personal etc. Any interested Applicants should get back to US VIAEMAIL: muthooth.finance@gmail.comCall or add us on what's App + 91-7428831341
Залишити коментар:
Ваше ім`я
Коментарі
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд