Генератори для «пунктів незламності»: закуповуємо правильно
Можливість придбання товарів та послуг вартістю 100 тис. грн і вище без застосування відкритих торгів та/або е-каталогу передбачено нормами постанови № 1178*. Зокрема, замовник може не використовувати електронну систему закупівель та укласти прямий договір при закупівлі товарів, робіт і послуг для:
— проведення заходів із мобілізації та цивільного захисту;
— будівництва, реконструкції, капітального або поточного ремонту, облаштування захисних споруд цивільного захисту, у т. ч. подвійного призначення, найпростіших споруд, укриттів.
Насамперед з’ясуємо, закупівлі яких товарів, робіт та послуг можна пов’язати із заходами з цивільного захисту.
Для цього звернемось до визначення поняття цивільного захисту, наведеного в ст. 4 КЦЗУ*. Так, це комплекс заходів, які реалізуються на території України в мирний час та в особливий період і спрямовані на захист населення, територій, навколишнього природного середовища, майна, матеріальних і культурних цінностей від надзвичайних ситуацій та інших небезпечних подій. Метою зазначених заходів є запобігання виникненню надзвичайних ситуацій та подій, ліквідація їх наслідків, надання допомоги постраждалим, здійснення державного нагляду (контролю) у сфері пожежної та техногенної безпеки.
* Кодекс цивільного захисту України від 02.10.2012 № 5403-VI.
Серед заходів цивільного захисту, які відповідно до ст. 81 КЦЗУ належать до повноважень органів місцевого самоврядування (далі — ОМС), є заходи з життєзабезпечення постраждалих під час ведення воєнних (бойових) дій або внаслідок таких дій. Такі заходи полягають у створенні і підтриманні умов, мінімально необхідних для збереження життя і здоров’я населення в зонах надзвичайних ситуацій. Серед іншого, вони включають забезпечення населення водою, продуктами харчування, предметами першої необхідності, місцем для тимчасового проживання, виробами медичного призначення, лікарськими засобами та комунально-побутовими послугами, а також транспортне та інформаційне забезпечення.
З огляду на це, придбання товарів, робіт та послуг, призначених для облаштування «пунктів незламності», напряму пов’язано із заходами цивільного захисту.
Тепер кілька слів щодо облаштування захисних споруд цивільного захисту, укриттів. Цю підставу для укладання прямого договору слід застосовувати щодо облаштування приміщень, які належать до захисних споруд. Тоді як «пункти незламності» таким критеріям не відповідають. Тому придбання товарів, робіт та послуг, призначених для облаштування таких острівців безпеки, не правильно пов’язувати з облаштуванням захисних споруд.
Отже, для закупівлі 10 генераторів замовник може укласти прямий договір з постачальником. При цьому не має значення, на яку вартість буде укладено прямий договір.
Але! При цьому замовник повинен пам’ятати і дотримуватися таких важливих правил:
1) слід мати належне обґрунтування для прийняття рішення про укладання прямого договору. Для цього уповноважена особа має скласти відповідний протокол. До речі, саме в протоколі варто зробити посилання на документи, які є у наявності в замовника та які свідчать про підготовку й організацію заходів цивільного захисту. Наприклад, це можуть бути розпорядження ОМС, протоколи комісії з питань техніко-економічної безпеки та надзвичайних ситуацій тощо;
2) необхідно додати таку закупівлю до річного плану. Цю інформацію потрібно оприлюднити протягом п’яти робочих днів із дня затвердження змін до річного плану;
3) потрібно оприлюднити звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель. Строк оприлюднення — 10 робочих днів з дня укладання договору. А от чи оприлюднювати сам договір, вирішує замовник.
Бюджетна бухгалтерія, грудень, 2022/№ 45