Нагальна потреба у закупівлі генератора: коли можна укласти прямий договір?
Дійсно, п. 13 постанови № 1178* передбачено право замовників на придбання товарів і послуг вартістю 100 тис. грн і вище без застосування відкритих торгів та/або е-каталогу. Зокрема, серед випадків, коли замовник може не використовувати електронну систему закупівель та укласти прямий договір з постачальником, є нагальна потреба у здійсненні закупівлі товарів чи послуг. При цьому виникнення такої потреби має бути пов’язано з об’єктивними обставинами, що унеможливлюють дотримання замовником строків проведення закупівлі із застосуванням відкритих торгів та/або е-каталогу.
Та головне — замовник повинен документально підтвердити та обґрунтувати таку нагальну потребу. А це означає, що для підтвердження цієї підстави замовнику необхідно мати відповідні документи. Про це чітко зазначено в постанові № 1178.
На жаль, закупівельне законодавство (ані постанова № 1178, ані Закон № 922*) не містить визначення нагальної потреби та об’єктивних обставин. Це й не дивно, адже у кожного закупівельника можуть бути різні термінові потреби та обставини, які їх спричинили.
* Закон України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII.
Але не все так погано. Деякі пояснення щодо цього Мінекономіки все-таки надав у своєму листі «Щодо змін, внесених до порядку закупівель у період воєнного стану» від 19.07.2022 № 3323-04/50213-06 (ср. USER_SHOW_ID). Так, якщо замовник зможе довести, що для здійснення закупівлі необхідних товарів, потреба в яких є вкрай нагальною, він не має можливості провести відкриті торги (це приблизно 14 — 15 днів) або застосувати е-каталог (орієнтовно 4 дні), тоді, без жодних сумнівів, він може укласти прямий договір.
Та будьте готові: варто мати на руках докази того, що така нагальна потреба у товарах чи послугах виникла неочікувано та її було неможливо передбачити заздалегідь. Підтвердженням цього мають бути відповідні документи. На думку Мінекономіки, це можуть бути як зовнішні документи (наприклад, доручення, висновки компетентних комісій), так і внутрішні документи замовника (акти обстежень, дефектні акти тощо).
Що ми маємо у нашому випадку?
Вочевидь, наразі потреба в закупівлі генераторів для дитячих садочків є для замовника нагальною (тобто вкрай терміновою). Але погодьтеся, таку потребу в генераторах замовник цілком міг запланувати заздалегідь та вчасно провести закупівлю. І в жодному разі не варто було відкладати закупівлю цих товарів на потім чи проводити похапцем, шукаючи шпарину в законодавстві.
Таким чином, застосовувати нагальну потребу як підставу для здійснення закупівлі за прямим договором замовник має вкрай зважено та відповідально. Для обґрунтування такої потреби необхідно мати відповідні підтвердні документи.
З огляду на це, закупівлю генераторів для дитячих садків замовнику доцільно провести із застосуванням відкритих торгів та/або е-каталогу. Втім, навіть у цій ситуації замовник все ще має шанс укласти прямий договір. Такою можливість замовник може скористатись без жодних вагань, якщо відкриті торги були відмінені через відсутність учасника (учасників) процедури закупівлі. Нагадаємо: таку підставу передбачено п.п. 6 п. 13 постанови № 1178.
Бюджетна бухгалтерія, грудень, 2022/№ 45