Інформація по темі "" | Публікації по тегу
14.03.22
17334 8
Друкувати
Обране

Закупівлі в умовах воєнного стану

Кабмін постановою № 169 спростив для всіх замовників проведення закупівель товарів, робіт та послуг в умовах воєнного стану. Також на доповнення до цього документу з’явились роз’яснення Казначейства та Мінекономіки. Як замовникам здійснювати закупівлі в таких надзвичайно складних умовах? Пояснимо далі.

Яких закупівель стосується постанова № 169? 

Фактично Кабмін своєю постановою № 169 на період війни в України спростив порядок проведення закупівель товарів, робіт і послуг, які замовники здійснювали на підставі Закону № 922. Таке послаблення стосується спрощених закупівель та процедур закупівель, власне, тих, на які поширювались вимоги Закону № 922. Наразі ж закупівлі, вартість яких стартує від 50 тис. грн, замовники можуть здійснювати за правилами, прописаними в постанові № 169, а не в Законі № 922.

 Звісно, не всі питання детально розкрито в постанові № 169. Тому Казначейство та Мінекономіки розтлумачили замовникам всі нюанси цього документу. Ви можетесамостійно ознайомитися із роз’ясненнями зазначених органів. Та ми вже зібрали для вас усі ключові моменти. 

Закупівлі понад 50 тис. грн: як проводити? 

Основні правила здійснення закупівель таких товарів, робіт та послуг виглядають так.

1. Кожен замовник самостійно визначає перелік та обсяг закупівель товарів, робіт і послуг, на які поширюються вимоги постанови № 169. При розробці таких переліків варто керуватись нагальною потребою щодо закупівлі в цей період тих чи інших товарів, робіт та послуг. Головне правило — включити до такого переліку товари, роботи та послуги, придбання яких вкрай необхідно замовнику наразі для виконання своїх функцій.  Таке рішення оформлюйте у вигляді розпорядчого документу керівника установи.

2. Закупівлі  таких товарів, робіт та послуг не включаєте до річного плану.

3. Укладаєте прямий договір.

4. За результатами укладеного договору оприлюднюєте в електронній системі закупівель (далі —  ЕСЗ) звіт про договір про закупівлю, укладений без використання ЕСЗ. Не забудьте оприлюднити і сам договір про закупівлю з усіма додатками до нього.

Зробити це замовник повинен  не пізніше ніж через 20 днів з дня припинення або скасування воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях. Звісно, якщо у вас є можливість раніше оприлюднити такі документи, не варто це відкладати на потім.

Увага! Вимога щодо оприлюднення не стосується договорів, які містять інформацію з обмеженим доступом. 

Закупівлі до 50 тис. грн: як здійснювати? 

Постанова № 169 визначає особливі правила, за якими замовники здійснюють процедури закупівель та спрощені закупівлі. Тобто зазначений алгоритм стосується   закупівель, вартість яких дорівнює або перевищує 50 тис. грн.

Це означає, що закупівлі товарів, робіт та послуг, вартість яких не перевищує 50 тис. грн здійснюємо за старими правилами, встановленими Законом № 922

Варіант 1. Укладаємо прямий договір 

Варіант 2. Застосовуємо електронний каталог Prozorro Market. 

Також не забуваємо:

1) додати таку закупівлю до річного плану;

2) оприлюдниьи в ЕСЗ звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель. 

Хто відповідає за закупівлі понад 50 тис. грн? 

Всім добре відомо, що з 01.01.2022 року спрощеними закупівлями та процедурами закупівель займаються виключно уповноважені особи. Як бути зараз? Адже в постанові № 169 не зазначено, хто займається такими закупівлями під час воєнного стану. Чи обов’язково виконання таких повноважень покладати на уповноважену особу?

Свою позицію з цього приводу висловив Мінекономіки. Так, на думку фахівців міністерства, такими закупівлями може займатись будь-яка особа, визначена замовником. Тобто не обов’язково цими закупівлями повинна займатись уповноважена особа.

Наприклад, окремого працівника ви можете призначити у разі, якщо уповноважена особа наразі з різних причин не може виконувати свої обов’язки. Тож саме на такого працівника варто покласти виконання таких обов’язків як:

- оприлюднення звіту про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель;

- оприлюднення договору про закупівлю та всіх додатків до нього. 

Як завершувати закупівлі, розпочаті до введення воєнного стану? 

Процедури закупівель та спрощені закупівлі, розпочаті до введення правового режиму воєнного стану в Україні, замовники повинні завершувати за правилами, визначеними Законом № 922. Мається на увазі й процедура розгляду пропозицій учасників, їх кваліфікація тощо.

Інша справа, якщо замовник розпочав процедури закупівель до введення воєнного стану, та наразі не має змоги завершити такі процедури закупівлі з незалежних від нього обставин. У такому разі у замовника є лише один шлях — визнати тендер таким, що не відбувся. Підстава для цього визначена нормою ч. 5 ст. 32 Закону № 922 — здійснення закупівлі стало неможливим внаслідок дії непереборної сили.



Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це



Коментарі
8
Марія
14.03.2022
Дякую
Лілія
14.03.2022
Електроенергія (сума більше 50тис.) підпадає під Постанову 169?
Можна укласти прямий договір? (Два рази торги не відбулися)
Вікторія Лілія
14.03.2022
Головна різниця між цими варіантами - термін оприлюднення звіту про укладений договір
Вікторія Лілія
14.03.2022
У Вас є 2 варіанти. 1 - укласти прямий договір на підставі ст.3 Закону № 922. 2 - внести електроенергію до свого переліку та укласти прямий договір на підставі постанови № 169. Такий перелік ви формуєте самі, виходячи з тих нагальних потреб на сьогодні
Володимир
14.03.2022
На веб-сайті Кабміну є Постанова від 05.03.2022 № 201, яко вносить зміни у Постанову № 169 (а саме в частині "переліки та обсяги закупівель товарів, робіт і послуг визначаються рішеннями замовників / державних замовників, що здійснюють такі закупівлі"). А на порталі zakon.rada.gov.ua текст Постанови № 169 наведено без урахування цих змін, а під № 201 викладено зовсім іншу постанову та навіть з іншою датою. Як Ви вважаєте, чи можна керуватись Постановою № 201 до того моменту як вона офиційно з'явиться на веб-порталі Верховної ради?
Вікторія Володимир
15.03.2022
Звичайно, постановою № 201 Ви можете керуватись. Адже вона була надрукована в Урядовому кур'єрі, від 06.03.2022 N 49. З цього ж дня вона набрала чинності. Напевне на порталі zakon.rada.gov.ua не встигли оновити тест постанови № 169
Анна
15.03.2022
Закладом до введення воєнного стану було розпочато процедуру закупівель Відкриті торги з публікацією англійською мовою 55510000-8 Послуги їдалень. До процедури надійшла скарга. Розгляд скарги було призначено на 28.02.2022 року. Нами було отримано відповідь:Відповідно до Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" та Закону України "Про правовий режим воєнного стану" Антимонопольний комітет України прийняв рішення до припинення воєнного стану зупинити:Розгляд скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель, поданих до Комітету, як органу оскарження, та рішення по яких не були прийняті станом на 25 лютого 2022 року. Договір Послуг їдалень закінчується 06.05.2022 року. Як нам далі годувати підопічних?
Вікторія Анна
15.03.2022
У вас є два варіанти.
Варіант № 1. Відмінити закупівлю на підставі п. 1 ч. 5 ст. 32 Закону № 922, а саме: замовник має право визнати тендер таким, що не відбувся, якщо здійснення закупівлі стало неможливим внаслідок дії непереборної сили.
Варіант № 2. Зараз нічого не робити, а потім відмінити тендер у зв’язку з неможливістю усунення порушень, що виникли через виявлені порушення законодавства у сфері публічних закупівель, з описом таких порушень, які неможливо усунути (п. 2 ч. 1 ст. 32 Закону № 922).
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі