Інформація по темі "" | Публікації по тегу
21.06.21
152 0
Друкувати
Обране

Корупція та можливості її подолання: сприйняття публічними службовцями

За оцінками українських дослідників і міжнародних експертів, масштаби корупції в Україні поки що залишаються значними. На жаль, у свідомості наших громадян домінує уявлення про широке поширення корупції як в органах влади і судовій системі, так і на побутовому рівні. А як же самі публічні службовці сприймають корупцію та як вони ставляться до системи антикорупційних заходів в органах влади?


Корупція — це складне і багатолике явище, і вона по-своєму універсальна. Щоб її здолати, потрібно змінити зміст і характер самих суспільних відносин, тому що специфічні ознаки поширення корупції зумовлені станом економічного і політичного розвитку суспільства, а також національним менталітетом.

Свого часу Голда Меїр, прем’єр-міністр Ізраїлю, зазначала: «…Якщо ви хочете побудувати ту країну, куди будуть повертатися її сини і дочки, якщо ви хочете побудувати країну, звідки їхати будуть тільки в сезон відпусток, якщо ви хочете побудувати країну, у якій не буде почуття страху за майбутнє, то зробіть всього лише два кроки:

1. Прирівняйте корупцію до зради батьківщині, а корупціонерів — до зрадників аж до сьомого коліна…

2. Зробіть три професії найбільш високооплачуваними і шанованими. Це — військові, вчителі і лікарі…».*

* Голда Меир. «Жемчужины мысли». URL: www.inpearls.ru/author/golda+meir (дата звернення: 05.05.2021).

За останні 5 років в Україні для подолання корупції створено декілька національних антикорупційних органів, а результати за таким популярним показником, як індекс сприйняття корупції (Corruption Perceptions Index — CPI), від антикорупційної міжнародної організації Transparency International (https://ti-ukraine.org) залишаються майже незмінними (рис. 1).

Рис. 1. Динаміка CPI з 2014-го по 2019 рік

У 2020 році із 33 балами зі 100 можливих Україна зайняла 117 місце зі 180 країн. Поруч із нами у рейтингу Єгипет, Есватіні (Свазіленд), Непал, Сьєрра-Леоне та Замбія, у яких теж по 33 бали.

Якщо звернутися, наприклад, до результатів деяких вітчизняних досліджень*, в яких респондентами були громадяни, експерти та підприємці, то можна констатувати наступне:

* Корупція у повсякденному житті українців: За що даємо хабарі? Кому і чому? URL: dif.org.ua/article/koruptsiya-u-povsyakdennomu-zhitti-ukraintsiv-za-shcho-daemo-khabari-komu-i-chomu345654 (дата звернення: 05.05.2021). Стан корупції в Україні за оцінками населення, бізнесу та експертів. URL: nabu.gov.ua/en/open-office/biblio/sociologiya/stan-korupciyi-v-ukrayini-za-ocinkami-naselennya-biznesu-ta-ekspertiv (дата звернення: 05.05.2021).

— рівень поширення корупції в державі лише тоді може знизитися, коли вчиняти корупційні діяння стане економічно невигідно, коли заробітна плата державного службовця чи іншої службової особи буде відповідати його соціальному статусу, а самі ці особи цінуватимуть свою роботу і посаду, а їх діяльність буде прозорою для громадян і всього суспільства;

— мають реально запрацювати демократичні норми громадського і державного контролю;

— має бути створена дієва система протидії корупції, в основі якої є усвідомлення того, що антикорупційна діяльність досягне успіху лише за умови комплексного підходу;

— протидія корупції повинна стати загальнонаціональним завданням з чітко визначеними пріоритетами та належною координацією.

Але водночас важливим є ставлення до корупції і самих публічних службовців, які є безпосередніми учасниками антикорупційних процесів в органах влади та яких практично торкаються антикорупційні механізми. Тому у лютому — квітні 2021 року було проведено онлайн-опитування публічних службовців з метою вивчення їхньої думки щодо питань корупції в органах влади та ефективності антикорупційної системи. У результаті опитування отримано відповіді від 885 респондентів, які представляли: місцеві державні адміністрації (40,7 %), органи місцевого самоврядування (35,3 %), ЦОВВ та їх територіальні управління (16 %), інші (8 %).

На думку респондентів цього дослідження, із трьох груп кримінальних діянь (за визначенням ООН) найбільш небезпечним у владі є «зловживання службовим становищем для одержання невиправданих особистих вигід» (рис. 2).

Рис. 2. Ставлення до небезпечних у владі кримінальних діянь (за визначенням ООН)

59,7 % респондентів вважають проблему корупції в Україні найбільш серйозною проблемою, 38,8 % — «серйозною проблемою, але є більш актуальні проблеми», 1,4 % — «вона не надто серйозна». Якщо порівняти ці дані з дослідженням*, то серед населення корупцію як «найбільш серйозну проблему» визначають 44 %, як «серйозну проблему, але є більш актуальні проблеми» — 36 %, «вона не надто серйозна» — 12 %. На запитання «Чи спостерігаєте Ви прояви корупційних дій у Вашому органі влади?» відповідь «так» надало 22,5 % респондентів.

* Корупція у повсякденному житті українців: За що даємо хабарі? Кому і чому? URL: https://dif.org.ua/article/koruptsiya-u-povsyakdennomu-zhitti-ukraintsiv-za-shcho-daemo-khabari-komu-i-chomu345654 (дата звернення: 05.05.2021).

Відповіді на запитання «На Вашу думку, на чому тримається влада в органах влади в Україні (за Е. Тоффлером)?»** представлені на рис. 3.

** Тоффлер Э. Метаморфозы власти = Powershift: Knowledge, Wealth and Violence at the Edge of the 21st Century, 1990. М.: АСТ. 2004. 672 с.

Рис. 3. На чому тримається влада в органах влади?

Щодо сприйняття побутової корупції, то з нею публічні службовці стикаються часто (30,5 %) і дуже часто (7,9 %), а решта — рідко (37,5 %) і дуже рідко (24,1 %). Найчастіше публічні службовці стикаються з побутовою корупцією у лікарнях і судах (рис. 4).

Рис. 4. Найбільш корупціогенне середовище побутової корупції

Половина респондентів (50 %) позитивно ставляться до такого інституту, як викривачі корупції, і тільки 9 % — негативно. Водночас значній кількості (41 %) важко висловити свою думку з цього приводу. Тільки 36 % респондентів змогли б стати викривачами корупції, а 64 % — ні.

Сенс в електронному декларуванні як інструменті подолання корупції вбачає тільки 37,5 % респондентів. Майже стільки ж (36,5 %) публічних службовців вважають, що декларації мають подавати всі громадяни України, а не тільки чиновники, а решта проти такої перспективної новації.

На рис. 5 представлені результати опитування щодо того, які національні антикорупційні органи є найбільш дієвими.

Рис. 5. Найбільш дієвий антикорупційний орган

Загальна оцінка результативності антикорупційної системи в Україні відображена на рис. 6.

Рис. 6. Оцінка антикорупційної системи

89 % респондентів вважають, що подолання корупції в Україні має відбуватися зверху вниз, а 11 % — знизу вгору. Відповіді на запитання «Чи реально розв’язати проблему корупції в Україні?» розподілились таким чином: «так» — 29 %; «ні» — 23 %, «важко відповісти» — 48 %.

Резюмуючи дані про думку публічних службовців, можна зробити кілька основних висновків:

— значна частина публічних службовців (60 %) вважає корупцію найбільш серйозною проблемою в країні;

— найбільш небезпечним у владі вважається зловживання службовим становищем для одержання невиправданих особистих вигід (2/3 респондентів);

— кожен п’ятий чиновник спостерігає прояви корупційних дій у своєму органі влади, а кожен шостий вважає орган влади корупціогенним середовищем побутової корупції;

— значна частина публічних службовців (41 %) вважає, що влада в їх органах влади тримається на грошах, і тільки кожен шостий вважає — що на знаннях;

— половина респондентів позитивно ставиться до такого інституту, як викривачі корупції, але стати викривачем корупції готова тільки третина з усіх опитаних;

— сенс в електронному декларуванні як інструменті подолання корупції вбачає тільки 37,5 % респондентів;

— абсолютна більшість респондентів (85 %) оцінює антикорупційну систему в Україні як «низьку» і «дуже низьку»;

— менше третини публічних службовців (29 %) вірить у те, що в Україні реально розв’язати проблему корупції.

Зелінський Сергій

Спецвипуск «Публічна служба», червень, 2021

env_icon Отримуйте новини поштою!

Ми будемо надсилати вам найсвіжіші матеріали кожного тижня

Для цього вкажіть своє ім'я та електронну скриньку

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про цекоментарі
(0)
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити всього за 30 грн
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники PRO-доступу, «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
30
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×

 

Договір публічної оферти

Угода

про умови використання інформаційних ресурсів сайту

Ця Угода укладена між ТОВ «НВП «ФАКТОР» (далі - Компанія) і будь-яким Користувачем (далі загально названі - Сторони) веб-сайту (-ів) buhgalter.com.ua і / або budget.factor.ua, далі іменуються - Сайт.

Загальні положення

Наведені нижче умови є електронною формою документа, що визначає порядок використання, а саме, надання Користувачеві доступу до інформаційних ресурсів через Сайт.

Ця угода (Договір) носить характер публічної оферти, тобто є еквівалентом "усної угоди" і відповідно до чинного законодавства України має належну юридичну силу.

Сайт є об'єктом авторського права і як складного твору, а також "компіляції даних" ("бази даних") охороняється на території України, відповідно до Закону України "Про авторське право і суміжні права".

Всі авторські майнові права на Сайт належать Компанії. Позначення «buhgalter», «Factor» є знаком для товарів і послуг (торговою маркою) і не може використовуватися Користувачем без отримання відповідної ліцензії.

Компанія докладає всіх зусиль щодо забезпечення достовірності і актуальності інформації, представленої на Сайті. Однак Компанія не бере на себе фінансової та іншої відповідальності за результати застосування цієї інформації.

Підписка - повний доступ до всіх матеріалів, розміщених на Сайті. Підписка надається за певну плату на певний строк відповідно до умов відповідного тарифу Підписки.

Автоподовження підписки - сервіс автоматичного продовження підписки.

 

 

1. Прийняття Угоди

 

1.1. Для того, щоб отримати право доступу до інформаційних ресурсів Сайту, Користувачеві необхідно спочатку висловити свою згоду з цією угодою. Користувач не має санкціонованого доступу до інформаційних ресурсів Сайту, якщо він не прийняв або не згоден з умовами цієї угоди.

1.2 Згідно з умовами Договору Компанія надає Користувачам Передплату на платній основі з метою перегляду користувачами окремих матеріалів, розміщених на Сайті. Категорії платної інформації визначаються Товариством самостійно.

1.3. За згодою Користувача з умовами цієї угоди, Користувачеві надається доступ до інформаційних ресурсів Сайту. Інформаційні ресурси надаються «як є» і не припускають наступних доопрацювань.

1.4. Користувач має право припинити користуватися Сайтом в будь-який момент, без спеціального повідомлення Компанії про припинення користування Сайтом.

1.5. Для отримання доступу до ресурсів від Користувача може знадобитися надання інформації про себе (наприклад, відомості про особу, відомості про юридичну особу та інші контактні дані) з метою продовження користування Користувачем послугами Компанії.

1.6. Беручи до уваги безперервне впровадження нових розробок, Користувач визнає і погоджується з тим, що Компанія має право на власний розсуд припинити (тимчасово або остаточно) надання доступу до ресурсів Сайту (або будь-яких окремих функцій Сайту) всім користувачам взагалі або Користувачеві зокрема, без попереднього повідомлення.

1.7. Компанія на постійній основі впроваджує нові розробки для того, щоб надавати найкращі можливі послуги своїм користувачам. Користувач визнає і погоджується з тим, що форма і характер послуг (дизайн сайту, обсяг наданої інформації, тематика і ін.) можуть час від часу змінюватися без попереднього повідомлення Користувача.

 

 

2. Відповідальність сторін

 

2.1. Матеріали Сайту видаються без будь-яких гарантій, неявних або інших. Компанія не несе відповідальність за повноту і точність інформації, що міститься в матеріалах сайту, відповідність її вимогам Користувача.

2.2. Всі ризики, що виникають при використанні матеріалів (ресурсів) Сайту, несе Користувач. Компанія ні за яких умов не несе відповідальності за будь-які понесені Користувачем збитки, у чому б вони не виражалися, в тому числі, в разі якщо компанія була повідомлена про можливість заподіяння збитків.

2.3. Ризик настання негативних наслідків в результаті використання рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті, в повному обсязі несе Користувач. Компанія не гарантує і не підтверджує точність і достовірність, рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті.

2.4. Компанія не несе ніякої відповідальності за будь-які помилки, неточності, втрати часу, порушення в роботі обладнання і ліній комунікацій, проникнення комп'ютерних вірусів, втрати і зміни даних, виникнення дефектів в роботі програм. які виникли, незалежно від причин, в результаті використання Сайту.

2.5. У разі здійснення Користувачем дій, передбачених ст. 50 Закону України «Про авторське право і суміжні права» (порушення авторського права і суміжних прав), Компанія залишає за собою право, без попереднього повідомлення Користувача, за своїм вибором здійснювати дії щодо захисту немайнових і майнових авторських прав та суміжних прав в порядку, встановленому адміністративним, цивільним і кримінальним законодавством.

 

3. Порядок і умови оформлення Передплати

 

3.1 Для оформлення Передплати Користувачеві необхідно:

3.1.1 Авторизуватись або зареєструватися на сайті buhgalter.com.ua шляхом заповнення всіх необхідних полів реєстраційної форми

3.1.2 Уважно ознайомитися з умовами договору і прийняти його,

3.1.3 Ввести необхідні для оплати дані, якщо того вимагає Платіжна система; підтвердити оплату і оплатити.

3.2 Оплата доступу до сайту buhgalter.com.ua проводиться Користувачем на умовах 100% передплати.

3.3 Компанія попереджає користувачів, а Користувачі розуміють і погоджуються з тим, що Платіжна система може стягувати понад вартості послуг будь-якого роду комісії та збори, включаючи комісії мобільних операторів (за їх наявності), надаючи свої послуги тільки в разі, якщо такі комісії і збори будуть оплачені користувачем. Інформацію про такі комісії і збори (за їх наявності) Користувач самостійно може дізнатися в Платіжній системі. Комісії та збори не повертаються і не відшкодовуються Компанією. Користувач, який скористався послугами платіжної системи, вважається попередженим і згодним з їх умовами.

3.4 Компанія має право в односторонньому порядку і без попереднього повідомлення Користувача змінювати умови цього договору, наповнення пакетів Підписка, розміри тарифів і т.п. шляхом розміщення відповідного документа в новій редакції на сайті.

3.5 Зміни умов цього Договору набирають чинності з моменту опублікування на сайті buhgalter.com.ua

3.6 Зміни, що стосуються наповнення пакетів Підписка, розмірів тарифів застосовуються тільки для підписок, придбаних після такої зміни.

3.7 Відмова від послуг після оплати неможлива.

3.8 Користувач не має права:

3.8.1 реєструватися як інша особа; вводити в оману інших користувачів щодо своєї особи, використовуючи реєстраційні дані іншої людини; навмисне спотворювати уявлення про самого себе, свій вік або свої відносини з іншими особами або іншими організаціями; передавати реєстраційні дані, логін і пароль для доступу до системи іншим особам;

 

4. Автоподовження підписки

 

4.1 Учасники оплачують доступ до сайту buhgalter.com.ua щомісяця, надають згоду на послуги автоматичного регулярного продовження Підписки на новий термін (автоподовження Підписки). Після активації даної послуги оплата нового терміну Підписки здійснюється шляхом автоматичного безакцептного списання коштів з рахунку користувача. Послуга автоподовження Підписки надається до тих пір, поки Користувач не повідомить про її скасування в особистому кабінеті користувача, заповнивши необхідну форму.

4.2 Послуга вважається скасованою з наступного оплатного періоду.

4.3 Послуга активується при здійсненні першої або чергової оплати Підписки, що означає згоду користувача з тим, що після закінчення оплаченого строку дії Передплати Договір автоматично пролонгується на тих же умовах на той же термін з автоматичним списанням вартості Передплати з рахунку Користувача

4.4 У разі недостатності коштів на рахунку користувача або неможливості проведення платежу Підписка на новий термін не надається, а послуга «автоподовження Підписки» відключається, до моменту появи коштів на рахунку користувача або заміни користувачем рахунку в особистому кабінеті).

4.5 При зміні Товариством тарифів на підписку автоподовження Підписка на черговий новий термін, наступний за періодом, протягом якого відбулася така зміна буде здійснено за новим тарифом.

 

5. Припинення відносин з Компанією. зміна угоди

 

5.1. Компанія і Користувач домовилися, що компанія має право припинити підтримувати Сайт (надавати доступ / надавати послуги) в будь-який час на власний розсуд.

5.2. Компанія залишає за собою право припинити доступ до Сайту, якщо: доступ до Сайту втрачений через відсутність зв'язку на маршруті від Користувача до Сайту; Користувачеві відмовлено в доступі до Сайту внаслідок порушення ним «Інтрукціі користування сайтом» (http://budget.factor.ua/faq.php) або перевищення обсягу прав на використання Сайту.

5.3. Компанія залишає за собою право за своїм вибором без попереднього повідомлення та / або роз'яснення причин: змінювати, виправляти, обмежувати, припиняти чи зупиняти дію Сайту і будь-яких його розділів (матеріалів, ресурсів, сервісів); відмовляти Користувачеві в доступі до користування Сайтом і / або будь-якого його розділу. Задоволення / розгляд потреб Користувача при використанні Сайту не є обов'язком Компанії.

 

6. Заключні положення

 

6.1. Сайт може містити посилання на інші Інтернет - сайти. Дані сайти не перебувають під контролем Компанії і Компанія не несе відповідальності за зміст даних сайтів та / або зміст сайтів, посилання на які знаходяться на даних сайтах. Посилання на інші сайти включені в Сайт тільки для зручності користувачів і не означають згоду Компанії та його посадових осіб з вмістом даних сайтів. Інші Інтернет - сайти можуть містити посилання на Сайт без спеціального дозволу Компанії.

6.2. У разі незгоди Користувача з будь-яким з умов цієї угоди він зобов'язаний негайно припинити використання Сайту і / або будь-якого з його розділів.

6.3. У разі якщо компетентними органами / особами частина цієї угоди буде визнана недійсною, такою, що суперечить законодавству і не підлягає застосуванню, це не тягне неможливість застосування інших положень цієї угоди. Ця угода діє повною мірою в рамках, встановлених чинним законодавством.

6.4. До відносин в рамках цієї Угоди застосовується право України. Користувач і Компанія домовилися підкорятися при виникненні будь-яких спорів, що виникають у зв'язку зі справжньою угодою (використанням Сайту), виключно юрисдикції судів України.