Інформація по темі "" | Публікації по тегу
20.10.22
25805 2
Друкувати
Обране

Об’єднаний звіт за 3 квартал: відображаємо працівників, які проходять військову службу

Настав час подавати Об’єднаний звіт за 3 квартал 2022 року. Його подаємо за тими ж правилами і за тією ж формою, що і за попередні квартали 2022 року. Наразі майже у кожного роботодавця є працівники-військовослужбовці. З огляду на зміни в трудовому законодавстві щодо збереження середнього заробітку таким працівникам, з’явилися нові нетипові ситуації. Розглянемо їх та покажемо, як вони будуть виглядати в додатках Податкового розрахунку за 3 квартал.

Збереження середньої зарплати мобілізованим

У третьому кварталі відбулися зміни щодо збереження середнього заробітку працівникам, які проходять військову службу. Так, починаючи з 19 липня 2022 року законодавство не зобов’язує роботодавців зберігати середній заробіток працівникам, які проходять військову службу. Виняток — педагогічні та науково-педагогічні працівники, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, або військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період. За ними і далі роботодавці зобов’язані зберігати середню зарплату*.

* Див. статтю «Середня педагогам, які воюють: чи зберігати й надалі?» // «Оплата праці», 2022, № 18.

Оскільки скасування збереження середньої зарплати на підставі ч. 3 ст. 119 КЗпП було дуже гучною подією, то норму ч. 2 ст. 57 Закону про освіту**, яка теж гарантує збереження середньої зарплати педпрацівникам за час військової службу, просто випустили з виду. Схоже, про цю норму наші законодавці просто забули.

Не дивно, що багато роботодавців починаючи з 19 липня припинили нарахування середньої мобілізованим педпрацівникам. Лише після роз’яснень Мінекономіки (див. лист від 16.08.2022 № 4711-06/59141-07) повернули цю виплату.

** Закон України «Про освіту» від 05.09.2017 № 2145-VIII.

За наявності фінансових можливостей і бажання всі роботодавці можуть продовжити підтримку своїх працівників (не тількі педагогів і науковців), які захищають Батьківщину. На підставі ст. 91 КЗпП вони можуть продовжити виплачувати середній заробіток працівникам-солдатам або встановити будь-яку іншу виплату (матдопомогу, виплату соцхарактеру тощо) на час їх служби***.

*** Див. статті ««Середня» мобілізованому: як продовжити виплату?» // «Оплата праці», 2022, № 16, «Добровільні виплати солдатам підприємства: наслідки» // «Податки & бухоблік», 2022, № 59.

За результатами 3 кварталу маємо наступні ситуації щодо нарахувань працівнику за час його військової служби:

1) нарахування середнього заробітку не припинено;

2) по 18 липня 2022 року нарахована середня зарплата, а починаючи з 19 липня — не нараховувалась. Тобто за серпень і вересень 2022 року жодних нарахувань у нього немає;

3) по 18 липня 2022 року нарахована середня зарплата, а починаючи з 19 липня — нарахована інша виплата, наприклад матеріальна допомога систематичного характеру. Тобто за липень маємо два види виплат, а у серпні і вересні тільки матдопомогу;

4) по 18 липня 2022 року нарахована середня зарплата, починаючи з 19 липня її виплата припинена, а у вересні проведене донарахування середньої зарплати з 19 липня у зв’язку з помилковим припиненням такої виплати.

Якщо виплату середньої зарплати продовжено після 19 липня, то її нарахування, оподаткування та відображення у звітності наразі не змінилося. Три інші ситуації щодо відображення їх у додатках Податкового розрахунку розглянемо на прикладах.

Виплату середньої припинили

Приклад 1. Працівнику (основний, без інвалідності) за час проходження військової служби з 1 по 18 липня 2022 року нарахваний середній заробіток у сумі 4742,40 грн (ПДФО — 853,63 грн, ВЗ — 71,14 грн). Сума ЄСВ за липень 1430 грн, у тому числі 1043,33 грн з фактичної бази нарахування внеску (4742,40 х 22 %) + 386,67 грн з додаткової бази внеску (1757,60 х 22 %). З 19 липня виплату середнього заробітку припинено.

Ексклюзивний матеріал для передплатників сайту
    Платне користування сайту передбачає:
  • доступ до новин, статтей, довідників
  • безлімітні завантаження всіх бланків
  • відсутність реклами
60
грн/
місяць
Вже сплатили? Увійти
Передплатники PRO-доступу, «Бюджетної бухгалтерії», «Оплати праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Журнал «Оплата праці»



Коментарі
2
тетяна
20.10.2022
як прочитати статтю на вашому сайті ? Не дає можливості ні передплатити ні зареєструватись
Розробник тетяна
21.10.2022
Доброго дня, напишіть нам у чат технічної підтримки на цій сторінці https://buhgalter.com.ua/support/
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі