Інформація по темі "" | Публікації по тегу
07.02.22
417 0
Друкувати
Обране

Повідомлення до ДПСУ: чи подавати за ЦПД?

Чи потрібно подавати до ДПСУ Повідомлення про прийняття на роботу в разі укладення цивільно-правового договору?

Такого обов’язку в роботодавців немає. Далі наведемо аргументи. Про оновлення форми Повідомлення про прийняття на роботу (далі — Повідомлення) та порядку його подання ми розповідали в журналі «Бюджетна бухгалтерія», 2022, № 2, с. 4.

Найцікавішою новацією виявилась поява в табличній частині бланка категорії осіб, яку слід зазначати в графі 5: «4» — працівники на підставі ЦПД.

Наразі маємо позицію компетентних органів. Тож давайте ще раз проаналізуємо ситуацію.

Перше, що спадало на думку: за роз’ясненнями слід звернутись до податківців, бо саме до них подаємо Повідомлення. Проте їх турбувати марно, адже ДПСУ є лише транзитним пунктом — інформація з Повідомлення в них не залишається. Вона потрапляє до реєстру страхувальників та реєстру застрахованих осіб відповідно до Закону про ЄСВ.Та й самі податківці відхрестились від цієї теми. У консультації з підкатегорії 201.10 ЗІР ДПСУ вони зазначили: з приводу заповнення і подання Повідомлення слід звертатися до Мінекономіки.

Думку фахівців Мінекономіки викладено в листі від 21.01.2022 № 4711-06/3082-07 (див. «Щодо подання Повідомлення про прийняття на роботу»). Вони правомірно звернулись до ч. 3 ст. 24 КЗпП та ч. 1 ст. 23 Закону № 16671. Саме ці норми є основою для подання Повідомлення.

1 Закон України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» від 15.07.2021 № 1667-IX.

Отже, подавати Повідомлення слід при укладанні трудового договору або гіг-контракту. Ані КЗпП, ані Законом № 1167, ані цивільним законодавством не передбачено обов’язку будь-якої із сторін ЦПД інформувати ДПС та її територіальні органи про його укладення. І відповідальності за неподання Повідомлення на осіб за ЦПД також не передбачено.

Стосовно дивного формулювання «працівники на підставі ЦПД» Мінекономіки слушно зауважує: виходячи зі змісту ч. 3 ст. 1 Закону про охорону праці2 працівником є особа, яка працює згідно з трудовим договором (контрактом).

2 Закон України «Про охорону праці» від 14.10.92 № 2694-XII.

Водночас фахівці Мінекономіки все ж таки зазначають про доцільність подання Повідомлення на осіб, що виконують роботи (надають послуги) за ЦПД та щодо яких установи є страхувальниками. Аргумент вочевидь у тому, що це допоможе оперативному надходженню відомостей до реєстру застрахованих осіб.

Проаналізуємо думку ще одного важливого органу — Держпраці. Хоча, схоже, тут поки що єдиного підходу до проблеми немає. Дехто вважає, що подавати Повідомлення при укладанні ЦПД не потрібно3, хтось, навпаки, наголошує, що це поголовний обов’язок4, а дехто дійшов висновку, що про укладення ЦПД із фізособами зобов’язані повідомляти резиденти Дія Сіті5.

3 Див. за посиланням: ck.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/435920.html

4 Див. за посиланням: uz.dsp.gov.ua/index.php/statti-interv-iu/1786-nabula-chynnosti-nova-forma-povidomlennia-pro-pryiniattia-pratsivnyka-na-robotu

5 Див. за посиланням: od.dsp.gov.ua/news/povidomlennia-pro-pryiniattia-pratsivnyka-na-robotu-za-onovlenoiu-formoiu

Тож вважаємо, що подавати Повідомлення при укладанні ЦПД немає підстав. Але якщо ви за доцільність його подання, то рекомендуємо у графі 9 зазначати номер ЦПД, а в графі 10 — його дату.

Бюджетна бухгалтерія, лютий, 2022/№ 5

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це



Коментарі
0
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі