Спецстаж в Об’єднаному звіті: чи відображати період мобілізації?
Стаж держслужби
Розмір надбавки за вислугу років та тривалість додаткової відпустки державних службовців безпосередньо залежать від наявного стажу держслужби. Періоди, які зараховують до такого стажу, перелічені у ч. 2 ст. 46 Закону про держслужбу* та у п. 4 Порядку № 229**. Цими нормами визначено, що до стажу держслужби зараховують час, коли держслужбовець не працював з поважних причин, але залишався у трудових відносинах з державним органом.
* Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889.
** Порядок обчислення стажу державної служби, затверджений постановою КМУ від 25.03.2016 № 229.
Відповідно до ч. 3 ст. 119 КЗпП роботодавець зобов’язаний зберігати за працівником, призваним на військову службу, місце роботи та посаду. Тобто у цей час дія трудових відносин триває, працівника не звільняють. Тому виходить, що період військової служби за призовом під час мобілізації зараховується держслужбовцю до його стажу держслужби.
Підтверджують зазначений факт і фахівці НАДС у роз’ясненні від 23.07.2020 № 105 р/з. Підкреслимо, що саме НАДС є відповідальним за надання роз’яснень з питань застосування нормативно-правових актів у сфері держслужби (п. 3 ч. 3 ст. 13 Закону про держслужбу).
Відображення у звітності
Додаток Д6. Додаток Д6 до Податкового розрахунку подають тільки ті роботодавці, в яких є робочі місця, робота на яких зараховується до спеціального стажу.
Спецстаж — це період роботи в певних умовах праці чи на посадах, з якими законодавець пов’язує пільгове (або за особливими правилами) пенсійне забезпечення (див. постанову ВСУ від 14.03.2017 у справі № 21-1753а16). Однією з підстав для заповнення Д6 є наявність спецстажу на посадах, пенсія за якими встановлюється за Законом про держслужбу.
Як ми вже з’ясували, період військової служби за призовом під час мобілізації зараховується до стажу держслужби. Відповідно спеціаліст держоргану (держслужбовець), який проходить військову службу, має бути відображений у Д6 Податкового розрахунку.
Що стосується заповнення граф Д6, то тут немає жодних особливостей.
У графі 07 («Код підстави для обліку спецстажу») проставляйте восьмирозрядний код відповідно до Довідника кодів, наведеного в додатку 3 до Порядку № 4*. Для держслужбовців у цій графі зазначайте код ЗДС037А1. Тобто протягом усього періоду військової служби в Д6 вказуйте той код спецстажу, який вказували щодо держслужбовця до моменту його мобілізації.
Інші графи Д6 також заповнюються у загальному порядку.
Далі на рис. 1 покажемо приклад заповнення Д6 на мобілізованого держслужбовця.
Рис. 1. Фрагмент Д6 за березень 2025 року
Додаток Д1. На сьогодні роботодавець не зобов’язаний зберігати середній заробіток за працівником, який проходить військову службу. І якщо комерційні підприємства можуть виплачувати мобілізованим працівникам за власною ініціативою добровільні виплати (середній заробіток, матеріальну допомогу тощо), то бюджетні установи не мають права так робити. Тож ніяких нарахувань за час військової служби держслужбовець від держоргану не отримує.
Окремої позначки або показника для фіксації призову працівника на військову службу в додатку Д1 до Податкового розрахунку не передбачено. Якщо період військової служби тривав цілий місяць, то на працівника потрібно заповнити рядок без сумових показників. У ньому вказуємо кількість днів перебування у трудових відносинах у графі 14.
Якщо в місяці мобілізації працівникові нараховувався дохід, що входить в базу нарахування ЄСВ, то виконуємо вимогу про сплату ЄСВ з МЗП. Детальніше про виконання цієї вимоги читайте у статті «Вимога про сплату ЄСВ з МЗП: коли та як виконувати» // «Оплата праці», 2023, № 21.
У графі 23 («Ознака наявності спецстажу») для держслужбовців зазначайте ознаку «1 — так». Не забувайте про це. Адже між Д6 та Д1 Податкового розрахунку є контроль.
Далі на рис. 2 покажемо приклад заповнення Д1 на мобілізованого держслужбовця.
Рис. 2. Фрагмент Д1 за березень 2025 року
Д5 та 4ДФ. В Д5 початок / закінчення військової служби не відображаємо. Адже трудові відносини не перериваються.
В 4ДФ рядки без сум на працівників, які проходять військову службу, не формуємо.
Висновки
- Період військової служби зараховується до стажу держслужби для встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової відпустки.
- Під час військової служби на державного службовця потрібно продовжувати заповнювати Д1 та Д6 Податкового розрахунку.
Оплата праці, Квітень, 2025/№ 7