11175 11

Звіт з ЄСВ: відпускні та компенсація

07.07.16
До нас на «Гарячу лінію» досить часто звертаються передплатники із запитанням: як відобразити в ЄСВ-звітності відпускні та компенсацію за невикористані дні відпустки? Чому це запитання є таким популярним? Річ у тім, що...

...оплату днів відпустки та компенсацію за дні невикористаної відпустки п.п. 2.2.12 Інструкції № 5* відносить до фонду додаткової заробітної плати. Тому в Таблиці 1 Звіту за формою № Д4 їх суми повинні опинитися в рядку 1.1 у загальній сумі заробітної плати, нарахованої працівникам. Тут усе зрозуміло. А ось із Таблицею 6 не все так просто.

Інструкція зі статистики заробітної плати, затверджена наказом Держкомстату від 13.01.2004 р. № 5.

Відпускні: відображаємо, коли нараховуємо

На практиці підприємства використовують два варіанти нарахування відпускних:

1) усю суму відпускних нараховують у тому місяці, в якому їх виплачують працівнику;

2) відпускні нараховують частинами — окремо за кожним місяцем, на який припадає відпустка.

Обидва ці варіанти мають право на життя. Хоча нам більше до вподоби другий варіант. Чому? Він узгоджується з положеннями п.п. 1.6.1 Інструкції № 5.

У п.п. 1.6.1 Інструкції № 5 вказано: суми нарахувань за час відпусток, на відміну від порядку їх фактичної виплати, розподіляються пропорційно часу, що припадає на дні відпустки у відповідному місяці.

Важливо! Обраний вами варіант нарахування відпускних впливає на порядок відображення їх сум у Звіті за формою № Д4. Як саме? Це ми з вами розберемо на прикладах. Тут же зауважимо таке.

Відпускні в Таблиці 6 вказуємо в окремому рядку з кодом типу нарахувань «10» у графі 10.

Якщо працівнику у звітному місяці, крім відпускних, нараховуємо ще й зарплату, графу 15 заповнюємо за рядком із зарплатою.

Приклад 1. Працівник Маєвський Арсеній Степанович (податковий номер — 2456789845) з 21 червня по 15 липня 2016 року перебуває в щорічній відпустці. Сума заробітної плати за фактично відпрацьовані дні червня 2016 року — 2730,00 грн. (ЄСВ — 600,60 грн.). Сума відпускних за період щорічної відпустки становить 3388,32 грн., у тому числі за 9 календарних днів червня — 1270,62 грн. (ЄСВ — 279,54 грн.), за 15 календарних днів липня — 2117,70 грн. (ЄСВ — 465,89 грн.). Сума заробітної плати за фактично відпрацьовані дні липня 2016 року — 2000,00 грн. (ЄСВ — 440,00 грн.). Для працівника підприємство є основним місцем роботи.

Варіант 1. Усю суму відпускних за червень і липень підприємство нараховує в червні. У цьому випадку дані щодо виплат працівнику слід відобразити в таблицях 6 звітів № Д4 за червень і липень 2016 року так, як показано на рис. 1.

 

Рис. 1. Фрагменти Таблиці 6 Звіту за формою № Д4 (варіант 1)

Варіант 2. Підприємство нараховує відпускні окремо за кожний місяць, на який припадає відпустка. У цьому випадку дані щодо виплат працівнику слід відобразити в таблицях 6 звітів № Д4 за червень і липень 2016 року так, як показано на рис. 2.

 

Рис. 2. Фрагменти Таблиці 6 Звіту за формою № Д4 (варіант 2)

Компенсація за невикористані дні відпустки

Тут усе просто. Компенсацію за невикористані дні щорічної відпустки і відпустки на дітей у Таблиці 6 Звіту за формою № Д4 відображаємо в загальній сумі заробітної плати. Окремо її виділяти не потрібно.

Приклад 2. Працівниця Лісова Ганна Петрівна (податковий номер — 2585458689) звільнилася з основного місця роботи 30 червня 2016 року. У день звільнення їй нарахували та виплатили зарплату за фактично відпрацьований час — 4000,00 грн. і компенсацію за невикористані дні щорічної відпустки — 1344,50 грн. Сума ЄСВ, нарахованого на загальну суму доходу, — 1175,79 грн.

Таблицю 6 Звіту за формою № Д4 на цього працівника підприємство заповнить так, як показано на рис. 3.

 

Рис. 3. Фрагменти Таблиці 6 Звіту за формою № Д4 (компенсація)

 

Автор: Ушакова Лілія, експерт з питань оплати праці, buhgalter911@mail.ua



Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
загрузка...
Коментарі (11)
Олександр
07.07.2016
Не дуже коректна фраза: "На практиці підприємства використовують два варіанти нарахування відпускних: 1) усю суму відпускних нараховують у тому місяці, в якому їх виплачують працівнику; 2) відпускні нараховують частинами — окремо за кожним місяцем, на який припадає відпустка." Насправді згідно з нормами законодавства нарахування відпускних здійснюється тільки за першим варіантом, бо ВСЮ суму відпускних потрібно виплатити не пізніше ніж за 3 дні до надання відпустки. А розподілення "перехідних" відпускних за місяцями здійснюється лише в цілях оподаткування ПДФО і ЄСВ та відображення у таблиці 6 Звіту з ЄСВ.
Вера Олександр
07.07.2016
Тут ключова фраза: "На практиці" ! Всі знають як потрібно згідно норм законодавства, але на практиці відбувається по іншому. Якщо людина йде у відпустку з 1 липня, а в червні фінансування ледь вистачає на мінімалки працівникам, то відпускні вона отримає в липні. Перевіряючі органи добре розуміють, що дива не станеться і гроші раптом не з'являться в бюджетній установі на наступний місяць у поточному, але деякі користуються такими законодавчими протиріччями на свою користь((((.
Олена Вера
07.07.2016
Жодного разу не зустрічала такого варіанту виплати відпускних ні на якому підприємстві або бюджетній організації, щоб виплата відпускних поділялась на частини. Та мабудь десь таке роблять.
Вера Олена
07.07.2016
Так, роблять... На скільки днів відпустки вистачає коштів, на стільки й нараховють. В нашій країні "прекрасно" фінансується наука, наприклад. Якщо Ви дивуєтесь такій ситуації, то Вам пощастило працювати в більш нормальних установах.
Катя
07.07.2016
Педагогам весь час нараховують помісячно. В червні за червень. у липні за липень. Така дійсність. бо фінансування не вистачить щоб в червні нарахувати по 45 днів відпускних....
Олександр Катя
12.07.2016
В своих статьях уважающее себя издание должно писать о начислении отпускных так, как требует ЗАКОНОДАТЕЛЬСТВО, а не в зависимости от того, есть деньги у предприятия или нет, хочет руководитель выплачивать все отпускные перед отпуском или нет. Отсутствие денег для выплаты - это проблема государства, а не бюджетной организации. Начисление НЕ всей суммы отпускных перед отпуском, а помесячно - это нарушение законодательных норм, которое влечет наложение штрафов Гоструда. А если бухгалтер начисляет сразу не всю сумму отпускных - он первый нарушитель - не нужно идти на поводу у тех, кто не хочет давать деньги бюджетникам на отпускные.
Олександр Катя
12.07.2016
Начислять отпускные надо перед их выплатой, а выплачивать всю сумму отпускных за 3 дня до начала отпуска. Вы нарушаете часть первую статьи 21 Закона об отпусках. Надо делать так, как требуют Законы, тогда Вам и деньги будут давать, а если Вы сами нарушаете, то и относительно Вас будут нарушать, т. е. не предоставлять деньги из бюджета для выплаты отпускных.
оксана
08.07.2016
например я начисляю в том месяце, на какой приходятся отпускные- июньские отпускные в июне, июльские в июле и т.д., а выплату показываю в месяце выплаты как сальдо дебетовое. На следующий месяц - сальдо дебетовое на начало минус начисления и выхожу на ноль. Пока проблем с проверяющими и с отчетностью не было.
Наталья
08.07.2016
А как необходимо отобразить компенсацию если увольняем декретчицу и выплачиваем ей компенсацию за неспользованый отпуск (выплачиваем ей сумму до момента увольнения - окончания декр.отпуска - рабочих дней не было ни одного в этот период)
Віра
12.07.2016
Прошу допомоги! До якого місяця віднести в табл.6 матдопомогу на оздоровлення,нараховану і виплачену в червні разом з відпускними за липень -серпень(педагоги ідуть у відпустку з 4 липня)?
Юра
13.07.2016
Я думаю что матдопомога - приравнивается к зарплате, и значит отображается тогда. когда выплачивается, т.е. за июнь. Вот недавно была статья https://buhgalter.com.ua/news/podatky-ta-zbory/materialna-dopomoga-opodatkuvannya-ta-zvitnist-1df/?utm_source=%D0%AD%D0%BA%D0%BE%D1%81%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BC%D0%B0%20%D0%A4%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%BE%D1%80&utm_campaign=4e5e999c76-RSS_EMAIL_CAMPAIGN&utm_medium=email А налоговая когда приходит с проверкой то сравнивает отчёт с ведомостью, т.е. если в ведомости матпомощь показана в июне то и в отчете она должна быть в июне иначе будет штраф за недостоверные данные в отчете.