Інформація по темі "" | Публікації по тегу
28.03.24
8036 5
Друкувати
Обране

Дорогоцінні метали у списаних ОЗ: оформлюємо, обліковуємо, здаємо

Установа списала основний засіб, який містить дорогоцінні метали. Це зазначено тільки в інвентарній картці. Як визначити вміст дорогоцінних металів, якщо нема техпаспорту на цей ОЗ? Як оформити здавання дорогоцінного брухту? Як класифікувати надходження від його реалізації та на які цілі можна їх витратити? Наведіть, будь ласка, приклад відображення цієї операції в бухобліку.

Перш за все пам’ятайте: вилучені після демонтажу та розбирання майна вузли, деталі, матеріали та агрегати, що містять дорогоцінні метали, підлягають здачі суб'єктам господарювання, які провадять діяльність із збирання та первинної обробки брухту і відходів дорогоцінних металів.

Прилади, техніку, апаратуру та інші вироби, які містять дорогоцінні метали і дорогоцінне каміння, знищувати або здавати в брухт без попереднього їх вилучення заборонено.

Це передбачено пп. 25 та 26 Порядку списання об'єктів державної власності, затвердженого постановою КМУ від 08.11.2007 1314.

До дорогоцінних металів належать золото, срібло, платина і метали платинової групи (паладій, іридій, родій, осмій, рутеній) у будь-якому вигляді та стані (сировина, сплави, напівфабрикати, промислові продукти, хімічні сполуки, вироби, відходи, брухт тощо). Так визначено в п. 1 ст. 1 Закону України «Про державне регулювання видобутку, виробництва і використання дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння та контроль за операціями з ними» від 18.11.97 № 637/97-ВР

Особливості обліку та документального оформлення 

Порядок обліку операцій з дорогоцінними металами та камінням регламентовано Методичними рекомендації щодо обліку дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння, виробів з них та матеріалів, що їх містять, затвердженими наказом Мінфіну від 15.09.2015 № 780.

Згідно з цим документом організацію оперативного обліку дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння забезпечують керівник та головний бухгалтер (бухгалтер) суб'єкта. Виконання вимог щодо оперативного обліку у структурних підрозділах забезпечують керівники цих підрозділів.

Водночас усі юрособи, котрі мають справу з дорогоцінними металами (камінням), повинні розробити і затвердити внутрішні інструкції щодо їх обліку на основі норм вищезгаданих Методрекомендацій.

У такій внутрішній інструкції передбачають:

  • умови збирання брухту та відходів із вмістом дорогоцінних металів за кожною матеріально відповідальною особою;
  • умови збирання та зберігання брухту та відходів із вмістом дорогоцінних металів в цілому по суб'єкту;
  • терміни вилучення відходів із вмістом дорогоцінних металів з місць їх накопичення та терміни їх переробки у разі використання на виробництві дорогоцінних металів у сировині або матеріалів із їх вмістом.

Майте на увазі: обліковувати дорогоцінні метали, які входять до складу певних виробів, зокрема, до складу об’єктів ОЗ, як окремі об’єкти не потрібно. Достатньо зазначити у документах назву, вид та масу конкретного дорогоцінного металу в них. Ця інформація насамперед має бути відображена в інвентарних картках обліку об’єктів ОЗ.

Для оформлення операцій з вибуття ОЗ застосовують Акт списання основних засобів (часткової ліквідації) за формою, затвердженою наказом Мінфіну «Про затвердження типових форм з обліку та списання основних засобів суб’єктами державного сектору та порядку їх складання» від 13.09.2016 № 818. Саме у розділі «Розрахунок результатів списання об’єкта» цього акта необхідно відобразити масу дорогоцінних металів, які підлягають оприбуткуванню як брухт і відходи.

Передавати брухт та відходи із вмістом дорогоцінних металів слід на підставі договорів купівлі-продажу (реалізації) або на умовах давальницької сировини для виконання послуги переробки, укладених у письмовій формі (п. 5.4 розд. V Методрекомендацій № 780).

Також сторони мають оформити:

  • акт приймання-передачі на відповідальне зберігання (пп. 5.10, 5.11 Методрекомендацій № 780);
  • протокол погодження вмісту дорогоцінних металів (п. 5.14 Методрекомендацій № 780);
  • акт вилучення дорогоцінних металів

Як визначити вміст дорогоцінних металів? 

Вміст дорогоцінних металів у брухті та відходах здавальник може визначати на підставі відомостей, зазначених в технічній документації (паспортах, формулярах, керівництві з експлуатації, довідниках тощо) (п. 7.3 розд. V Методрекомендацій № 780).

Якщо така інформація відсутня, то вміст дорогоцінних металів у складі ОЗ визначають на основі даних розробників, виробників, на підставі відомостей про аналогічні зразки або за розрахунками комісії установи.

У той же час, якщо даних про наявність дорогоцінних металів у складі ОЗ нема, допускається визначення їх вмісту після списання та переробки відповідних об’єктів. У такому випадку комісія установи робить запис в облікових документах про можливість наявності в ОЗ дорогоцінних металів без зазначення їх виду та кількості. Такий порядок передбачено п. 7.4 Методрекомендацій № 780.

Як правило, бюджетні установи не мають ані технічних умов, ані кваліфікованих фахівців для проведення вилучення дорогоцінних металів із приладів та обладнання. Тому краще одразу звернутися до спеціалізованого підприємства. Тим більше на практиці вилученням дорогоцінних металів та їх прийманням (переробкою) займаються одні й ті ж підприємства. 

Особливості оприбуткування дорогоцінного брухту 

Металобрухт (у т. ч. дорогоцінних металів) є вторинною сировиною і підлягає оприбуткуванню до складу запасів на субрахунок 1815 «Активи для розподілу, передачі, продажу» за чистою вартістю реалізації або в оцінці можливого використання. Результати оцінки фіксуються в акті оцінки довільної форми.

Під час оприбуткування дорогоцінного брухту також складають Прибутковий ордер. Його форма затверджена наказом Мінфіну «Про затвердження типових форм з обліку та списання запасів суб’єктами державного сектору та порядку їх складання» від 13.12.2022 № 431.

Прибутковий ордер складає матеріально відповідальна особа у двох примірниках у день надходження матеріальних цінностей на склад. Перший примірник залишається в матеріально відповідальної особи, другий передають до бухгалтерської служби.

При цьому під час оформлення господарських операцій щодо матеріальних цінностей, які містять дорогоцінні матеріали та каміння, заповнюють графу «Номер паспорта».

Водночас при зарахуванні на баланс вторинної сировини слід показати дохід за субрахунком 7211 «Дохід від реалізації активів». Такий порядок  передбачено п. 3.12 Типової кореспонденції субрахунків бухгалтерського обліку для відображення операцій з активами, капіталом та зобов’язаннями розпорядниками бюджетних коштів та державними цільовими фондами, затвердженої наказом Мінфіну від 29.12.2015 № 1219.

На суму вартості оприбуткованого брухту дорогоцінних металів необхідно скласти і подати до органу Казначейства Довідку про надходження у натуральній формі. Зробити це необхідно не пізніше останнього робочого дня місяця.

Крім того, необхідно:

  • внести зміни до кошторису в частині спеціального фонду за власними надходженнями і всіх пов’язаних документів;
  • подати розпоряднику вищого рівня копії довідок про зміни до кошторису за власними надходженнями 

Класифікація надходжень та їх облік 

Коли установа отримує кошти від реалізації дорогоцінних металів у складі брухту, вона повинна дотримуватися вимог БКУ.

Зокрема, п. 42 ч. 1 ст. 64 та п. 54 ч. 2 ст. 29 БКУ передбачено, що до доходів загального фонду державного (місцевого) бюджету належать:

  • 80 % коштів, отриманих установами за здане як брухт і відходи золото, платину, метали платинової групи, а також дорогоцінне каміння;
  • 50 % коштів, отриманих установами за здане як брухт і відходи срібло.

Зазначену частину коштів, отриманих від реалізації дорогоцінних металів, установа має перераховувати зі свого спеціального реєстраційного рахунку на рахунок з обліку надходжень загального фонду бюджету, відкритий за кодом класифікації доходів 31020000 «Надходження коштів від Державного фонду дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння».

Решта коштів (відповідно 20 % та 50 %)залишається у розпорядженні установи. Їх зараховують на спеціальний реєстраційний рахунок установи у складі четвертої підгрупи першої групи власних надходжень.

Такі надходження слід відображати за кодом доходів 25010400 «Надходження бюджетних установ від реалізації в установленому порядку майна (крім нерухомого майна)».

Використовувати надходження від реалізації дорогоцінного брухту ч. 4 ст. 13 БКУ дозволяє за такими напрямами витрат:

  • на ремонт, модернізацію чи придбання нових необоротних активів та матеріальних цінностей, покриття витрат, пов’язаних з організацією збирання та транспортування відходів і брухту на приймальні пункти;
  • на господарські потреби бюджетних установ, включаючи оплату комунальних послуг та енергоносіїв.

Для бухгалтерського обліку доходів, отриманих від продажу дорогоцінних металів, слід застосовувати субрахунок 7211 «Дохід від реалізації активів».

На суму коштів, які залишилися у розпорядженні установи, слід внести зміни до кошторису в частині спеціального фонду за власними надходженнями і всіх пов’язаних документів та подати розпоряднику вищого рівня копії довідок про зміни до кошторису за власними надходженнями

Приклад бухобліку реалізації дорогоцінного брухту 

Розглянемо на прикладі бухоблік оприбуткування та реалізації брухту срібла та перерахування в дохід бюджету частини отриманих коштів.

Приклад. Бюджетна установа (неплатник ПДВ) списала основний засіб, у складі якого міститься срібло. Деталі, що містять срібло, передано спеціалізованому підприємству, яке визначило вагу та вартість срібла та перерахувало на спеціальний реєстраційний рахунок установи кошти в сумі 1000 грн. Сторонами оформлено усі необхідні документи. 50 % отриманої суми установа перерахувала в дохід бюджету. 

№ з/п

Зміст господарської операції

Кореспонденція субрахунків

Сума,

грн

м/о

дебет

кредит

1

Оприбутковано брухт срібла, вилучений під час переробки списаного ОЗ

1815

7211

1000

14

Відображено власні надходження від оприбуткування брухту срібла

2313

2117

1000

3, 4

Відображено касові видатки

2117

2313

1000

3, 4

2

Списано собівартість реалізованого брухту срібла

8211

1815

1000

13

3

Нараховано дохід від реалізації

2117

7211

1000

4, 14

4

Надійшли кошти за реалізований брухт срібла

2313

2117

1000

3, 4

5

Нараховано заборгованість перед бюджетом за зданий брухт срібла (50 % х 1000 грн)

7211

6312

500

6

6

Перераховано у дохід бюджету частину коштів, отриманих від здавання брухту срібла

6312

2313

500

3, 6

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це



Коментарі
5
Таня
28.03.2024
Щиро дякую!!!! Дуже своєчасно і корисно.
Лариса
28.03.2024
Такий складний процес списання, купа документів, довідок. Краще нічого не списувати, а нехай хоч гниє, але буде по документах.
Оля Лариса
28.03.2024
Так само як і з благодійкою в натуральній формі. Краще нехай не дають нічого. І краще нічого не списувати з основних засобів. А то тільки клопіт зайвий
Ірина
28.03.2024
Забули написати про ту нову форму зітності, яку теж по натуральній формі треба складати. На копійки буде тих відходів, а роботи зайвої бухгалтеру на кілька днів.
Тетяна
28.03.2024
Закон України про управління відходами ст.16 п 2 пп 3) обробляти відходи самостійно, за наявності дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів, або передавати їх для оброблення суб’єктам господарювання у сфері управління відходами, які мають такий дозвіл;
Хотілося б щоб автор прокоментував це. Бо після списання ОЗ набуває статусу відходу, а для розібрання потрібен дозвіл. Тобто підприємство має укласти договір на розібрання ОЗ з тим у кого є дозвіл, адо отримати такій дозвіл собі?
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники PRO-доступу, «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
60
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×