Інформація по темі "" | Публікації по тегу
11.10.16
18189 1
Друкувати
Обране

Переплатили лікарняні: чого очікувати

Установа в березні 2016 року неправильно розрахувала (завищила) суму лікарняних працівнику. Помилку виявлено тільки зараз, тобто після того, як допомогу було отримано з Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності і виплачено працівнику. Чи варто повідомляти Фонд про помилку, чи, може, краще нічого не робити? Раптом перевіряючі не знайдуть? Чого чекати установі, яка все ж таки вирішить «іти здаватися»?


Автор: Ушакова Лілія, експерт з питань оплати праці

Для відповіді на ці непрості запитання давайте зазирнемо до першоджерела, а саме — до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 р. № 1105-XIV. Страхувальники, які порушили порядок використання страхових коштів, зобов’язані, по-перше, відшкодувати Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі — ФСС з ТВП) у повному обсязі неправомірно витрачену суму таких коштів і, по-друге, сплатити штраф у розмірі 50 % такої суми. Це прямо прописано в абз. 1 ч. 6 ст. 15 цього Закону.

Але не кваптеся панікувати! На допомогу неочікувано приходить… Порядок формування та подання страхувальниками звітності по коштах загальнообов’язкового державного соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, затверджений постановою ФСС з ТВП від 18.01.2011 р. № 4 (далі — Порядок № 4).

Як стосується штрафів за неправомірно використані суми допомоги Порядок, що роз’яснює, як заповнити Звіт за формою Ф4-ФСС з ТВП, — запитаєте ви. Річ у тім, що в його п. 7.7 зазначено: якщо страхувальник самостійно інформує ФСС з ТВП про факт виявлення помилки і перерахує надміру нараховані кошти в повному обсязі до початку перевірки Фонду, штрафи до страхувальника не застосовуються.

І зауважте: ФСС з ТВП погоджується з цим! Підтвердження тому знаходимо в його листі від 22.01.2015 р. № 5.2-32-133.

Отже, як бачите, для страхувальника краще і дешевше самому виправитися. Як це зробити правильно? Розглянемо покроково.

Крок 1. Визначаємо і сторнуємо надміру нараховані суми допомоги.

Крок 2. Перераховуємо робочому органу ФСС з ТВП, який здійснював фінансування, надміру отримані суми страхових коштів.

Крок 3. Подаємо робочому органу ФСС з ТВП повідомлення про факт виявлення помилки. Його складаємо в довільній формі, зазначаючи:

  • найменування вашої установи;
  • реєстраційний код страхувальника в органі ФСС з ТВП або його номер у Державному реєстрі загальнообов’язкового державного соціального страхування (для зареєстрованих після 01.01.2011 р.) і код ЄДРПОУ;
  • період виявлення помилки;
  • зміст помилки;
  • суму відкоригованих витрат;
  • дату складання повідомлення.

Повідомлення складаємо у двох примірниках (один — для себе, а другий — для ФСС з ТВП), підписуємо у керівника та головного бухгалтера.

Крок 4. Якщо це помилка минулих років — надміру отриману суму допомоги зазначаємо в рядку 3 таблиці I, а повернену ФСС з ТВП — у рядку 16 таблиці I Звіту за формою Ф4-ФСС з ТВП.

А якщо помилка поточного року? У цьому випадку п. 5.5 Порядку № 4 рекомендує здійснити коригування відповідних показників Звіту за формою Ф4-ФСС з ТВП. Тобто в рядку 21 таблиці I і в рядках таблиці II Звіту зазначити правильні суми допомоги. Повернені суми допомоги необхідно облікувати в рядку 14 таблиці I Звіту за формою Ф4-ФСС з ТВП.

АЛЕ! За такого підходу в рядках 10 і 23 таблиці I відображається некоректний результат. Як бути? Ми рекомендуємо суму допомоги, що була надміру отримана та повернена ФСС з ТВП, додати до сум, розрахованих за формулами, наведеними в реквізитах рядків 10 і 23. У такому разі усе зійдеться. Проте форму доведеться заповнити уручну.

Отже, якщо ви зробите усе так, як хоче ФСС з ТВП, штрафні санкції вам не загрожують.

env_icon Наш сайт корисний для вас?

Отримуйте першими актуальні новини! env_icon

Підписатися на найактуальнішу розсилку для бухгалтера бюджетної установи

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Газета «Бюджетна бухгалтерія»



Коментарі
(1)
Люба
29.08.2017
Доброго дня. Підкажіть будь ласка, якщо вже виникла так ситуація, є акт перевірки, людина повертає кошти, по якому КЕКВу їх провести. Штраф 50% по 2800, а самі кошти? Дякую
Залишити коментар:
Ваше ім`я
Коментарі
Шановні колеги!
Довгі роки ми наполегливо працювали, щоб вчасно підставляти плече підтримки всім українським бухгалтерам бюджетного сектору. Ми завжди розуміли, що їм нізвідки чекати допомоги й опори, тому розвивали новинний і консультативний портал власними силами та засобами. За що ви повсякчас віддячуєте нам своєю довірою та прихильністю. Ми дуже цінуємо це!

Та настають складні часи в усьому світі – й дедалі важче стає підтримувати гідний рівень роботи найбільшого в Україні порталу за свій кошт, частково покриваючи витрати завдяки рекламі. Цього вкрай замало!

Buhgalter.com.ua – це не лише стрічка новин із тематичними розділами та корисною інформацією. По той бік монітора щоденно стоять на варті роботи порталу 14 фахівців та чимале технічне забезпечення для безперешкодного функціонування сайту.

Ми сформували максимально комфортну ціну, яка б не «била по кишені», – 30 грн на місяць або 1 грн на день. Передплатники видань «Бюджетна бухгалтерія» та «Оплата праці», як і раніше, продовжують користуватися порталом безкоштовно та без реклами.

Розуміємо, для вас це стало несподіванкою, але в сьогоднішніх умовах ми не можемо діяти інакше. Цілком посильна сума, що дорівнює чашці кави у кав’ярні, підтримає життя вашого улюбленого ресурсу. За це ми віддячимо вам завжди цікавою й важливою інформацією та новими ідеями. Далі буде тільки краще!

Залишайтеся з нами – і давайте підтримувати один одного!

Ваші колеги – команда buhgalter.com.ua
30
грн/
місяц
Це приблизно усього 1 грн/день
Ви можете скасувати в будь-який момент
ic-acc-pay
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити всього за 30 грн