Інформація по темі "" | Публікації по тегу
11.01.24
30124 7
Друкувати
Обране

Оплатні умови для держслужбовців у 2024 році

З 1 січня 2024 почали діяти нові умови оплати праці для державних службовців. У цій статті поговоримо про те, що змінилося та кого саме стосуються ці зміни.

Орієнтир для оплатних умов

У абз. 1 п. 12 Прикінцевих положень Закону про держбюджет-2024* встановлено, що у 2024 році заробітна плата державного службовця державного органу, який провів класифікацію посад державної служби, складається з:

1) посадового окладу;

2) надбавки за ранг державного службовця;

3) надбавки за вислугу років;

4) місячної або квартальної премії;

5) компенсації за додаткове навантаження та за вакантною посадою;

6) грошової допомоги, що виплачується з наданням щорічної основної оплачуваної відпустки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та інших доплат, передбачених законами України.

Закон України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» від 09.11.2023 № 3460-IX.

Водночас додаткові стимулюючі виплати (надбавки за інтенсивність праці та за виконання особливо важливої роботи), передбачені абз. 8 п. 14 розд. XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону про держслужбу* у 2024 році держслужбовцям таких держорганів не виплачуються. Це випливає із змісту п. 23 Прикінцевих положень Закону про держбюджет-2024.

Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII.

При визначенні умов оплати праці держслужбовців у 2024 році слід відштовхуватись від того, чи проведено у держоргані класифікацію посад державної служби

Якщо так (1), то керуємось нововведеннями, встановленими у Законі про держбюджет-2024, а якщо ні (2), то застосовуємо старі оплатні умови, які діяли у 2023 році.

Проведена класифікація посад

Посадові оклади. У п. 10 Прикінцевих положень Закону про держбюджет-2024* встановлено, що у 2024 році оплата праці державних службовців здійснюється на основі класифікації посад. А у п. 11 Прикінцевих положень Закону про держбюджет-2024 зазначено, що з метою встановлення розмірів посадових окладів у 2024 державні органи поділені в межах юрисдикції. Саме на виконання зазначених норм Кабмін постановою № 1409* затвердив:

— схему посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням сімей і рівнів посад, юрисдикції та типів державних органів у 2024 році (далі — Схема окладів — 2024);

— перелік типових посад держслужби в межах рівнів посад (далі — Перелік посад — 2024).

Постанова КМУ «Питання оплати праці державних службовців на основі класифікації посад у 2024 році» від 29.12.2023 № 1409.

Постанова № 1409 набула чинності з 1 січня 2024 року. Тож із цієї дати ті держоргани, які провели класифікацію посад, у питаннях визначення посадових окладів керуються Схемою окладів-2024. У ній з метою визначення конкретного розміру окладу держоргани поділені за юрисдикцією та типом. А ось рівень посади обирати слід з Переліку посад — 2024.

Фонд оплати праці держоргану визначено на 2024 рік виходячи з фактичної чисельності працівників відповідного держоргану станом на 1 липня 2023 року з коефіцієнтом 1,1, але не більше нормативно встановленої чисельності працівників державного органу. Такий припис містить п. 14 Прикінцевих положень Закону про держбюджет-2024. Крім того, НАДС на своєму офіційному сайті зазначає, що розміри посадових окладів у Схемі окладів — 2024 узгоджено з Мінфіном під час розрахунку фондів оплати праці держслужбовців.

Порядок визначення розмірів посадових окладів перших заступників та заступників керівників державних органів, самостійних структурних підрозділів та структурних підрозділів визначені у примітках 2 — 5 до Схеми окладів — 2024. Так, посадові оклади:

— перших заступників та заступників керівників держорганів установлюються на 5 % нижче, ніж посадовий оклад керівника держоргану;

— перших заступників (у разі наявності) та заступників керівників самостійних структурних підрозділів установлюються на 4,5 % нижче, ніж посадовий оклад керівника самостійного структурного підрозділу за відповідною сім’єю посад, до якої віднесено посаду першого заступника (заступника) керівника самостійного структурного підрозділу;

— заступників керівників структурних підрозділів у складі самостійних структурних підрозділів установлюються на 4,5 % нижче, ніж посадовий оклад керівника структурного підрозділу у складі самостійного структурного підрозділу за відповідною сім’єю посад, до якої віднесено посаду заступника керівника структурного підрозділу у складі самостійного структурного підрозділу.

При цьому якщо посадовий оклад визначено у гривнях з копійками, цифри до 0,5 відкидаються, від 0,5 і вище — заокруглюються до однієї гривні.

І ще один важливий момент, прописаний у п. 3 постанови № 1409. При переведенні держслужбовців на інші посади держслужби для визначення підкатегорії посади держслужби, необхідної для встановлення рівнозначності посади, потрібно застосовувати Перелік № 15*.

Перелік посад державної служби, що прирівнюються до відповідних підкатегорій, затверджений постановою КМУ від 18.01.2017 № 15.

Надбавка за вислугу років. У абз. 2 п. 12 Прикінцевих положень Закону про держбюджет-2024 встановлено, що надбавка за вислугу років встановлюється:

— на рівні 2 % посадового окладу держслужбовця за кожен календарний рік стажу державної служби;

— не більше 30 % посадового окладу.

З 1 січня 2024 року зменшено розміри «вислужної» надбавки для держслужбовців порівняно з тими розмірами, які встановлені у ч. 1 ст. 52 Закону про держслужбу

Утім в абз. 4 п. 12 Прикінцевих положень Закону про держбюджет-2024 зазначено, що норми Закону про держслужбу застосовуються в частині, що не суперечить Закону про держбюджет — 2024. Тож норми Закону про держбюджет — 2024 є пріоритетними.

Відповідно з 1 січня 2024 року необхідно визначити нові розміри надбавки за вислугу років держслужбовцям.

Грошова допомога до відпустки. Грошова допомога при виході у щорічну основну відпустку з 1 січня 2024 року виплачується держслужбовцю у розмірі суми посадового окладу, надбавки за вислугу років та надбавки за ранг. Така умова встановлена у абз. 3 п. 12 Прикінцевих положень Закону про держбюджет — 2024. Раніше грошова допомога до відпустки виплачувалась у розмірі середньомісячної зарплати.

Наразі для розрахунку розміру грошової допомоги слід брати посадовий оклад, надбавки за вислугу років та ранг станом на останній день місяця, що передує першому дню щорічної відпустки, незалежно від фактично відпрацьованого часу в місяці.

Не проведена класифікація посад

Нові умови оплати праці не застосовуються для державних службовців у держорганах, що не провели класифікацію посад державної служби. Про це прямо зазначено у п. 13 Прикінцевих положень Закону про держбюджет — 2024 (ср. 031233400).

Відповідно розміри окладів для них залишаться на рівні 2023 року. У свою чергу, надбавка за вислугу років виплачується їм на рівні 3 % посадового окладу за кожен календарний рік стажу держслужби, але не більше 50 % окладу (ч. 1 ст. 52 Закону про держслужбу).

Що стосується стимулюючих виплат, передбачених абз. 8 п. 14 розд. XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону про держслужбу, то вони можуть бути нараховані таким працівникам у граничному розмірі до 50 % посадового окладу на місяць. При цьому зазначене можливе до 31 грудня 2024 року (п. 23 Прикінцевих положень Закону про держбюджет — 2024).

Грошова допомога при виході у щорічну основну відпустку виплачується їм на підставі ст. 57 Закону про держслужбу, тобто у розмірі середньомісячної зарплати.

ВИСНОВКИ

  • Нові умови оплати праці з 01.01.2024 застосовуються для держслужбовців у держорганах, які провели класифікацію посад.
  • Для державних службовців у держорганах, що не провели класифікацію посад державної служби, у 2024 році оплатні умови не змінюються. Оплата праці таких держслужбовців здійснюється відповідно до умов, установлених на 2023 рік.

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Журнал «Оплата праці»



Коментарі
7
Ірина
12.01.2024
А чому ж з проекту постанови убрали примітку стосовно окладу головного бухгалтера, його заступника або спеціаліста, який має право другого підпису? У Мінфіні вважвють, що це гідно, щоб головний бухгалтер державного органу отримував оклад нижче керівника будь-якого іншого відділу чи сектору? І взагалі бухгалтерія, кадри, програмісти та діловоди, це не держслужбовці? Що їм можна встановлювати оклади найнижче від усіх. Чи в них нема таких же критеріїв зарахування на державну службу? Спеціалісти цих сімей такіж самі держслужбовці, як і інші.
Тетяна Ірина
18.01.2024
мабуть слід чекати наступної "бомби" з цього питання...
Ірина Ірина
12.01.2024
Хотілось доповнити, що примітку про головного бухгалтера убрали з постанови, хоча в проекті вона була. Цікаво кому бухгалтерія дорогу перейшла? Що її роль в держоргані так знецінили
Ольга Ірина
13.01.2024
Так, прибрали цю примітку. А з'явилась надія що ці нещасні головні спеціалісти що тягнуть на собі всю бухгалтерську службу нарешті отримають належне. Але ні. Зате коли надумаєш звільнятися, то виявляється що ти незамінний, і робота без тебе зупиняється і всім гаплик. А коли якійсь керівник звільняється, то шо він був, що його нема, ніхто і не помітить.
Ольга Ольга
13.01.2024
Проте різниця між ними в оплаті праці - прірва!
Вікторія
01.02.2024
Головних бухгалтерів опустили на саме дно. Відповідальність на рівні з керівником а зарплата майже в два рази менша. Менша навіть за зарплату інших начальників відділів. Завжди було керівник і головний бухгалтер тому і два підписи, а тепер кому треба така відповідальність за таку зарплату. Краще бути завсектору і сидіти спокійно.
Ярина
06.03.2024
Доброго дня!Як вважаєте,можлива доплата за ведення військового обліку у зв'язку із новими умовами оплати праці?В установі проведена класифікація посад.В абз. 4 п. 12 Прикінцевих положень Закону про держбюджет-2024 зазначено, що заробітна плата державного службовця державного органу складається в т.ч. і з "доплат, передбачених законами України". Доплата за ведення військового обліку передбачена Постановою КМУ від 30.12.2022 №1487"Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів".

Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі